Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 125

Thread: U Explorari Baia Mare

  1. #22
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    O noua infringere

    “U” Cluj - “U” Explorari Baia Mare 3-0 (20; 14; 19)

    Deoarece miercuri “U” Explorari a jucat in Cupa Rom&Mac246;aniei, cu Steaua, meciul din cadrul etapei a 13-a s-a jucat ieri. Daca pina acum mentionam faptul ca baimarenii sint abonati la infringeri cu 2-3, iata ca de aceasta data elevii lui Marius Botea si Sorin Pop au tinut sa ne contrazica si au pierdut de o maniera categorica in fata unei echipe care realizase doar doua victorii. Se pare ca jucatorii baimareni traiesc cu impresia ca este suficient doar sa intre in teren pentru a-si primi drepturile banesti. Am crezut ca evolutia slaba din meciul de miercuri cu Steaua a fost o intimplare, dar la Cluj jucatorii au facut doar figuratie in teren, reusind contraperformanta de a nu realiza nici 15 puncte intr-un set. Daca inaintea inceperii campionatului obiectivul echipei era play-off-ul, acum, dupa asemenea evolutii, voleibalistii se pot astepta sa lupte pentru evitarea retrogradarii. Cei doi tehnicieni au utilizat urmatorul lot de jucatori: Ciprian Neamt, Andrei Laza, Ovidiu Teusan, Robert Tutea, Laurentiu Vinatoru, Dan Borota, Mircea Batin, Gheorghe Socaciu, Claudiu Brezeanu, Stefan Romanescu.

    informatia-zilei
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  2. #23
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    S-a schimbat obiectivul

    Dupa infringerea de duminica, de la “U” Cluj (0-3), jucatorii de la “U” Explorari practic nu mai au nici o sansa de a participa in prima grupa valorica. Daca la inceputul campionatului obiectivul era evolutia in play-off, acum obiectivul echipei a fost modificat, dorindu-se ocuparea locului 5. Cu toate ca elevii lui Marius Botea si Sorin Pop au reusit sa invinga atit pe Dinamo Bucuresti, cit si pe VCM Constanta, aceste victorii nu mai au nici o relevanta, deoarece in calcul se vor lua doar rezultatele dintre echipele din aceeasi grupa valorica. Conducerea administrativa a stabilit ca atita timp cit echipa nu se afla pe primul loc in grupa a doua valorica, jucatorii vor avea 20% penalizare din salariu si vor juca fara prime. Daca termina pe locul 5 returul, jucatorii vor putea recupera aceste penalizari.

    informatia-zilei
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  3. #24
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Studentii trebuie sa cistige

    Azi, cu incepere de la ora 17, in Sala Polivalenta se va disputa partida dintre "U" Explorari si Remat Zalau, din cadrul etapei a 14-a. Rivalitatea dintre cele doua echipe a dus de fiecare data la meciuri spectaculoase deschise oricarui rezultat. In meciul tur, profesorul Mircea Spataceanu a invins "elevul", profesor Marius Botea, cu scorul de 3-2. Dupa infingerea suferita in etapa trecuta, la Cluj-Napoca, baimarenii nu au voie sa mai faca nici un pas gresit pentru a avea sanse de clasare pe locul 5. Partida va fi arbitrata de Toader Corcodel si Benone Visan (ambii din Bucuresti).

    informatia-zilei
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  4. #25
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    RETUR Etapa XIV 16.12.06

    EXPLORĂRI BAIA MARE-REMAT ZALĂU 3-0
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  5. #26
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Fãrã nicio problemã

    • “U” Explorãri Baia Mare - Remat Zalãu: 3-0 (22, 21, 20)

    Sala Polivalentã din Baia Mare. Spectatori cca 300 • Au arbitrat: Toader Corcodel si Benone Visan (ambii din Bucuresti). Observator FRV: Alexandru Ignat (Târgu-Mures) • Explorãri: Vânãtoru, Neamt, Borota, Laza, Tutea, Teusan, Romanescu (libero). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop • Remat Zalãu: Ghimes, Onute, Briscan, Sãndutã, Todoran, Kovacs, Cãlin (libero), Verdes, Mãcicãsan. Antrenori: Mircea Spãtãcean si Aurel Vlaicu

    Bãimãrenii au încheiat anul 2006 cu o victorie tonicã în fata unui adversar de traditie, care, de obicei, este greu de bãtut, indiferent de locul de desfãsurare al meciului. Sâmbãtã, însã, lucrurile au fost ceva mai simple, pentru cã Explorãri a jucat bine, în timp ce zãlãuanii au comis foarte multe erori.
    Bãimãrenii au început tare meciul si au condus cu 8-3 si 18-10, gratie mai ales blocajului (principalul “client” fiind Zoltan Kovacs), care a functionat aproape perfect. Oaspetii n-au renuntat la luptã si s-au apropiat la 22-21, dar gazdele si-au revenit la timp si au câstigat primul set cu 25-22.
    Setul al doilea a avut o desfãsurare asemãnãtoare. A fost 19-14, zãlãuanii s-au apropiat din nou la 22-21, dupã care s-a fãcut 25-22.
    În ultimul set, bãimãrenii s-au desprins rapid de adversar, scorul ajungând la 20-10. Tresãrirea de orgoliu a oaspetilor, care s-au apropiat la patru puncte, 23-19, a reprezentat pânã la urmã un simplu foc de paie, Explorãri adjudecându-si la 20.
    Pentru prima datã în acest campionat, Stefan Romanescu a jucat în locul lui Mircea Batin pe postul de libero la Explorãri. Pe banca de rezerve a oaspetilor s-a aflat si George Tadici, fiul selectionerului echipei nationale de handbal feminin Gheorghe Tadici.
    Partida cu Remat Zalãu a fost ultimul joc oficial pentru bãimãreni în acest an. Vacanta voleibalistilor de la Explorãri nu va fi însã prea lungã, deoarece Baia Mare va gazdui în perioada 5-7 ianuarie un turneu al Cupei Confederatiei Europene de Volei, competitie asupra cãreia vom reveni cu amãnunte.
    Marius Botea (antrenor Explorãri): “Noi am fãcut un meci bun si scorul mã scuteste de prea multe comentarii. Sunt multumit de modul cum a jucat Romanescu pe postul de libero. Asta nu înseamnã, însã, cã Batin va fi trecut pe linie moartã. Nu stiu cine va fi titular în continuare, vor trebui sã lupte pentru acest post. Concurenta nu poate fi decât beneficã.”
    Mircea Spãtãcean (antrenor Zalãu): “La fel ca în alte meciuri, am facilitat victoria adversarilor prin numeroasele erori pe care le-am comis. Echipa este în reconstructie si de acum înainte la Zalãu vor fi plãtiti bine doar jucatorii care vor dovedi cã meritã acest lucru. La Abraham si Ilies s-a renuntat pentru cã nu au dat randament, în conditiile în care încasau o grãmadã de bani.”

    Glasul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  6. #27
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Spaniolii par marii favoriti

    În perioada 5-7 ianuarie 2007, Sala Polivalentã din Baia Mare va fi gazda unuia dintre cele 12 turnee ale fazei secunde din Cupa Confederatiei Europene de Volei. La fiecare dintre aceste turnee participã patru echipe, iar prima clasatã din fiecare grupã va merge în optimile de finalã ale competitiei. Acestora li se vor adãuga alte patru echipe care sunt deja calificate pentru optimi: Copra Piacenza (Italia), Fakel Novy Urengoi (Rusia), Stade Poitevin Poitiers (Franta) si CV Gran Canaria (Spania).

    • Grupa a 12-a

    “U” Explorãri Baia Mare face parte din grupa a 12-a, alãturi de echipele: Brcko Jedinstvo (Bosnia Hertegovina), Unicaja Arukasur Almeria (Spania) si Pagrati Atena (Grecia). Nu putem spune ce sanse are echipa noastrã sã meargã mai departe, deoarece în ultimul timp am fost destul de departe de întrecerile continentale. Însã putem crede cã echipa spaniolã este favoritã la câstigarea primului loc în grupã, deoarece ea a participat la grupele Top Teams Club, o întrecere superioarã calitativ.

    • Brcko Jedinstvo Brcko (Bosnia Hertegovina)

    Presedintele clubului este Mustafa Nukovic, iar jocurile de pe teren propriu si le disputã în Sportska Dvorana Magnet din Brcko.
    Din rândurile echipei din Bosnia fac parte doar jucãtori din tarã: Nemanja Bozic, Elvis Cackovic, Adnan Dzinovic, Edvin Hadzic, Sasa Karanovic, Dalibor Markovic, Milos Mitrovic, Armin Mustedanovic, Sasa Plavsic, Damir Simikic, Luka Sormaz, Mario Vasiljevic, Sasa Zimonjic.

    • Pagrati Atena (Grecia)

    Presedintele clubului este George Chakas. Echipa Greciei s-a calificat la ultimul Campionat Mondial, disputat în Japonia, unde a venit pe locul 17 (din 24). Nu e de râs neapãrat, deoarece noi nu ne mai calificãm de ani buni la niciun turneu final.
    Lotul de jucãtori: Michalis Alexandropoulos, Nikolaos Bougas, Ioannis Chatziprodromou, Panagiotis Dimitrakakos, Ioannis Dimitriou, Konstantinos Kidonakis, Carlos Henrique Moreno (Brazilia), Efstathios Ntonas, Kleomenis Roumeliotis, Grigorios Terzis, Churi Julian Andres Zapata (Columbia).

    • Explorãri Baia Mare

    Presedintele clubului: Traian Rad Tãut. Echipa îsi disputã jocurile în Sala Polivalentã “Lascãr Panã” din Baia Mare. În acest moment, echipa noastrã ocupã locul 5 în clasamentul primei divizii din România, cu 21 de puncte (7 victorii si 7 înfrângeri), cu foarte slabe sperante (aproape inexistente) de a mai urca între primele patru si la un pas de a fi eliminatã din sferturile Cupei României, acolo unde a pierdut cu 1-3 în prima mansã la Steaua Bucuresti, chiar pe teren propriu.
    Lotul de jucãrori: Mircea Batin, Dan Borota, Claudiu Bogdan Brezeanu, Andrei Laza, Ciprian Cristian Neamt, Mihai Olãhut, Patriciu Floris Pãstean, Tudor Stefan Romanescu, Gheorghe Socaciu, Ovidiu Claudiu Teusan, Robert Mihail Tutea, Laurentiu Marian Vînãtoru.

    • Unicaja Arukasur Almeria (Spania)

    Presedintele clubului: Antonio Jesus Gonzalez. În acest moment, echipa din Almeria ocupã locul 3 în Superliga spaniolã, care are 14 echipe la start (mai are si o restant&#227. Sezonul trecut, Almeria a fost a doua în Cupa Regelui Spaniei, dupã Son Amar Palma - CV Portol Mallorca; la fel si în Supercupã
    Spaniolii au participat la finele sãptãmânii trecute la unul dintre turneele Top Teams, la Doetinchem (Olanda), acolo unde s-a clasat pe locul al doilea, dupã echipa gazdã, motiv pentru care a coborât în CEV. Aici a învins cu 3-0 (17, 20, 20) pe OK Karlovac (Croatia), apoi 3-1 (21, -21, 12, 18), pentru ca în ultimul joc, cel decisiv, sã piardã cu 3-1 (27, -21, -17, -34) în fata gazdelor de la DOC Stap Orion Doetinchem. Numai dacã ne uitãm la evolutia pe seturi si e clar cã jocul a fost extrem de echilibrat.
    Lotul de jucãtori: Renato Adornelas Da Silva (Brazilia), Giovanni Baliana Das Chagas (Brazilia), Gregory Berrios Torres (SUA), Everaldo Felipe Castro Silva (Brazilia), Marcos Vinicius De Souza Leal Acacio (Brazilia), Gustavo Delgado Escribano, Vicente Ferrandez Requena, Alfonso Flores Pena, Israel Rodriguez Calderon, Juan Jose Salvador Jimenez, Paulo Anchieta Veloso Pinto (Brazilia). Dupã cum se poate observa, cinci dintre jucãtorii echipei spaniole sunt de nationalitate brazilianã, adicã provin din tara care este campioanã mondialã si olimpicã en-titre. E drept cã niciunul dintre acestia nu face parte din echipa nationalã, dar nu trebuie sã trecem prea usor peste asta.

    • Dinamo Lemtrans în CEV

    Tot în CEV si tot în aceastã fazã a grupelor va juca si Dinamo Lemtrans Bucuresti. Echipa noastrã face parte din grupa a 6-a, care se va disputa la Osijek (Croatia). Participã: MOK Osijek, Pepe Jeans Asse Lennik (Belgia), Neftianik Baskortostan UFA (Rusia).
    Cu alte amãnunte vom reveni în timp util.

    Glasul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  7. 21st December 2006, 10:32

  8. #28
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Primã pentru calificarea din grupa Cupei Confederatiei Europene de Volei
    10.000 euro pentru “U” Explorãri

    Dupã cum v-am anuntat deja, în perioada 5-7 ianuarie, în Polivalenta bãimãreanã se va disputa turneul grupei a 12-a din Cupa Confederatiei Europene de Volei (CEV), întrecere la care participã echipele: Brcko Jedinstvo (Bosnia Hertegovina), Unicaja Arukasur Almeria (Spania), Pagrati Atena (Grecia) si “U” Explorãri Baia Mare.
    Pentru acest turneu au fost delegate patru brigãzi de arbitri, câte una din Bulgaria, Polonia, Ucraina si Turcia. Ni se pare foarte mult, patru cupluri pentru sase meciuri, cãrora trebuie sã le asiguri toate conditiile.
    Clubul estimeazã cã totalul cheltuielilor de organizare va ajunge undeva la 700 de milioane lei vechi. Teoretic, dacã Explorãri ar fi disputat acest turneu în deplasare, într-o altã tarã, exista posibilitatea sã plãteascã chiar mai multi bani. În plus, nici sansele de calificare n-ar mai fi fost aceleasi.
    Din spusele presedintelui sectiei de volei, Traian Rad Tãut, echipele din Grecia si din Bosnia sunt pe locul 12 în prima divizie din tãrile lor, în timp ce spaniolii ocupã locul III. De altfel, se pare cã bãimãrenii si cei din Almeria se vor bate pentru primul loc, cel care asigurã prezenta în optimile de finalã ale competitiei.
    Orice echipã care organizeazã un turneu pe teren propriu are sanse la calificare. Spaniolii par mari favoriti, dar nu se stie niciodatã. Poate ne calificãm si mi-ar plãcea sã jucãm în urmãtorul tur cu Dinamo. În cazul în care se calificã mai departe, bãietii au o primã totalã de 10.000 de euro. Un amãnunt interesant, Explorãri joacã primele meciuri oficiale ale unei echipe din judetul nostru dupã intrarea în Uniunea Europeanã.
    Dacã echipele din Bosnia si Grecia nu au niciun jucãtor strãin în lot, Almeria de distinge net, cu cinci brazilieni si un american. Nu sunt jucãtori de echipã nationalã, dar nici jucãtori de doi lei n-au cum sã fie. Pânã la urmã, Brazilia este campioana mondialã si campioana olimpicã en-titre.
    Anul trecut, Pagrati Atena a jucat cu Dinamo în cupele europene si conducerea tehnicã are un CD cu acele jocuri. De asemenea, ei sperã sã mai facã rost de la Constanta de un CD cu echipa spaniolã, deoarece Tomis joacã în Top Teams cu echipa olandezã DOC Stap Orion Doetinchem, exact cea care a eliminat-o pe Almeria din competitia mai sus amintitã, în turneul organizat la Doetinchem (si aici se dovedeste cât de mult conteazã avantajul terenului propriu).
    Jucãtorii de la Explorãri au avut o vacantã foarte scurtã, de numai douã zile, de miercuri ei fiind în cantonament pe plan local. Pregãtirile vor continua în localitate pânã la debutul turneului, dupã care jucãtorii se vor mai relaxa putin si vor reveni în competitiile interne (campionatul se va relua pe 27 ianuarie, Explorãri având meci în deplasare cu Dinamo, iar în Cupa României vor juca returul din sferturi, cu Steaua, pe 25 ianuarie). Cã tot veni vorba de Cupa României, iatã rezultatele din sferturi: Unirea Dej - Tomis Constanta: 0-3 si 0-3; VCM Piatra Neamt - Remat Zalãu: 3-0 si 1-3; “U” Cluj-Napoca - Dinamo Bucuresti: 1-3 si 1-3; Explorãri - Steaua Bucuresti: 1-3. În semifinale, Piatra Neamt va întâlni Constanta, iar Dinamo câstigãtoarea dublei dintre Explorãri si Steaua.
    Programul jocurilor:
    Vineri, 5 ianuarie: Atena - Almeria (15.30); Baia Mare - Brcko (18.00)
    Sâmbãtã, 6 ianuarie: Brcko - Almeria (15.30); Baia Mare - Atena (18.00)
    Duminicã, 7 ianuarie: Brcko - Atena (15.30); Baia Mare - Almeria (18.00)

    Glasul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  9. #29
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    După zece ani, din nou în Europa

    După un deceniu de chin, de suferință, de neputință, de frustrări, voleiul băimărean reintră din nou în circuitul european. Este un moment fericit, marcat de intrarea României în Comunitatea Europeană. “U” Explorări Baia Mare este prima echipă de club din România care deschide “balul” unui asemenea eveniment. După cum se știe, în perioada 5-7 ianuarie 2007, Baia Mare găzduiește una dintre grupele Confederației Europene de Volei. Pe această temă am purtat un dialog cu domnul ing. TRAIAN RAD TĂUT, membru în Consiliul director al Federației Române de Volei.

    • În perioada 1996-2004, ați fost președintele secției de volei de la “U” Explorări. Cum ați ajuns în această funcție? • Am fost și voi fi un mare iubitor de sport, indiferent de ramura care se practică. În anul 1996, doctorul Ioan Roman, medicul echipei “U” Explorări, m-a întrebat dacă aș accepta să fiu președintele echipei, întrucît, existau probleme la această grupare. În principiu am fost de acord. În ședința conducerii clubului din cadrul Universității din Baia Mare am fost ales ca președinte. Am aflat din mass-media locală. N-am fost prezent la această acțiune, fiind ocupat cu probleme profesionale. Am preluat toate atribuțiile funcției. Ghinion. La meciul retur cu VSC Nyregyhaza (Ungaria), din cadrul Cupei Confederației Europene, am avut un accident de mașină. Am ajuns cu întîrziere la joc. M-am bucurat că echipa a cîștigat cu 3-0, calificîndu-se în faza următoare a competiției. • Opt ani ați condus destinele acestei echipe, cu bucurii, dar și insatisfacții. Care sînt ele? • Retrogradarea în divizia B, în anul 2002, mi-a creat o mare deziluzie. Efectiv, multă vreme am fost marcat de acest insucces. Știam că din 1973, “U” Explorări n-a trecut printr-o asemenea situație. Am bucuria că în urmă cu doi ani am hotărît ca destinele echipei băimărene să fie încredințate antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop II, iar ca director tehnic, Adrian Arbuzov. • În 2004, ați renunțat la funcția de președinte de la “U” Explorări. Ce a intervenit? • Am fost ales în Comitetul director al FR Volei. În spirit de fair-play, pentru a nu da diverse interpretări, că sînt acolo, că aș putea ajuta echipa, prin alte mijloace, am hotărît să mă retrag. Actualul conducător al secției de volei este domnul Marinel Kovacs, președinte CJ Maramureș. • Chiar dacă v-ați retras, cum ați reușit să aduceți turneul din grupa a 12-a la Baia Mare? • Am făcut o documentație perfectă, la cerințele CEV. Am primit și acordul conducerii CS Universitatea Baia Mare. Chiar din umbră, am satisfacția că am adus în Baia Mare un turneu internațional de volei, într-o competiție europeană. Suporterii și iubitorii voleiului merită așa ceva. Este o onoare pentru municipiu și județ, să găzduiască o asemenea competiție. • Au mai rămas trei zile pînă la startul turneului. Care este stadiul pregătirilor? • După 11 mai 2006, cînd a avut loc, la Bruxelles, tragerea la sorți pentru cele 12 grupe ale CCEV am demarat la realizarea obiectivelor impuse de Confederația Europeană de Volei, conform regulamentului. La această dată pot spune că toate cerințele sînt asigurate (cazare și masă pentru echipe, arbitri și oficiali), precum și transportul de la aeroporturi. Oaspeții vor fi cazați la Hotelul Mara și Rivulus din Baia Mare. • La ce sumă aproximativă se ridică cheltuielile? Peste 600 de milioane lei vechi • Vineri, 5 ianuarie 2007, ora 15 va fi primul fluier în turneu. • Ce șanse are “U” Explorări în competiție? • Nu dau pronosticuri. Toate meciurile vor fi extrem de grele. Cel mai dificil pare să fie cu echipa din Spania în componența căreia sînt cinci brazilieni. Asta spune multe. Brazilia fiind cîștigătoarea ultimelor două ediții a CM. Sper ca echipa noastră să aibă o evoluție foarte bună în acest turneu. Așteptăm și sprijinul celui de al șaptelea jucător: spectatorii. • Ce alte detalii ne puteți oferi privind desfășurarea turneului? • Intrarea în sală la cele două meciuri, zilnic, de la ora 15 și 17.30, se va face pe baza programului special editat, care va costa 50 mii lei vechi. Casele sălii polivalente vor fi deschise de la ora 12. • Domnule Traian Rad Tăut, am aflat că în 2007, veți avea în familie două evenimente. Care sînt ele? • Văd că presa le știe aproape pe toate. Da. Voi împlini 50 de ani și 25 de ani de căsnicie. E mult, e puțin? Lăsați-mă să meditez. • La început de An Nou, cu o semnificație deosebită, intrarea României în UE, ce vă doriți? • Sănătate întregii familii, și succese celor doi copii la școală. În plan sportiv, echipei “U” Explorări, un parcurs cît mai lung în CCEV, iar în anul 2008, un loc pe podium. Tuturor băimărenilor și maramureșenilor, “La mulți ani!”

    Graiul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  10. #30
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Volei. Masculin. Cupa Confederatiei Europene de Volei
    “U” Explorãri vrea sã producã surpriza

    În perioada 5-7 ianuarie 2007, Sala Polivalentã din Baia Mare va fi gazda unuia dintre cele 12 turnee ale fazei secunde din Cupa Confederatiei Europene de Volei. Prima clasatã din fiecare grupã va merge în optimile de finalã ale competitiei. Acestora li se vor adãuga alte patru echipe care sunt deja calificate pentru optimi: Copra Piacenza (Italia), Fakel Novy Urengoi (Rusia), Stade Poitevin Poitiers (Franta) si CV Gran Canaria (Spania).

    Grupa a 12-a

    “U” Explorãri Baia Mare face parte din grupa a 12-a, alãturi de echipele: Brcko Jedinstvo (Bosnia Hertegovina), Unicaja Arukasur Almeria (Spania) si Pagrati Atena (Grecia). Credem cã echipa spaniolã e favoritã la câstigarea primului loc în grupã, deoarece ea a participat la grupele Top Teams Club, o întrecere superioarã calitativ.

    • Explorãri Baia Mare

    În acest moment, echipa noastrã ocupã locul 5 în clasamentul primei divizii din România, cu 21 de puncte (7 victorii si 7 înfrângeri), cu foarte slabe sperante (aproape inexistente) de a mai urca între primele patru si la un pas de a fi eliminatã din sferturile Cupei României, acolo unde a pierdut cu 1-3 în prima mansã la Steaua Bucuresti, chiar pe teren propriu.
    Lotul de jucãtori: Mircea Batin, Dan Borota, Claudiu Bogdan Brezeanu, Andrei Laza, Ciprian Cristian Neamt, Mihai Olãhut, Patriciu Floris Pãstean, Tudor Stefan Romanescu, Gheorghe Socaciu, Ovidiu Claudiu Teusan, Robert Mihail Tutea, Laurentiu Marian Vînãtoru.

    • Unicaja Arukasur Almeria (Spania)

    În acest moment, echipa din Almeria ocupã locul 3 în Superliga spaniolã, care are 14 echipe la start (are o restant&#227.
    Spaniolii au participat în decembrie la unul dintre turneele Top Teams, la Doetinchem (Olanda), acolo unde s-a clasat pe locul al doilea, dupã echipa gazdã, motiv pentru care a coborât în CEV. Aici a învins cu 3-0 pe OK Karlovac (Croatia), apoi 3-1, pentru ca în ultimul joc, decisiv, sã piardã cu 3-1 în fata gazdelor de la DOC Stap Orion Doetinchem.
    Lotul de jucãtori: Renato Adornelas Da Silva (Brazilia), Giovanni Baliana Das Chagas (Brazilia), Gregory Berrios Torres (SUA), Everaldo Felipe Castro Silva (Brazilia), Marcos Vinicius De Souza Leal Acacio (Brazilia), Gustavo Delgado Escribano, Vicente Ferrandez Requena, Alfonso Flores Pena, Israel Rodriguez Calderon, Juan Jose Salvador Jimenez, Paulo Anchieta Veloso Pinto (Brazilia). Cinci dintre jucãtorii echipei spaniole sunt de nationalitate brazilianã, adicã provin din tara care este campioanã mondialã si olimpicã en-titre. Niciunul dintre acestia nu face parte din echipa nationalã, dar nu trebuie sã trecem prea usor peste asta.

    • Brcko Jedinstvo Brcko ( Bosnia Hertegovina)

    Din rândurile echipei din Bosnia fac parte doar jucãtori din tarã: Nemanja Bozic, Elvis Cackovic, Adnan Dzinovic, Edvin Hadzic, Sasa Karanovic, Dalibor Markovic, Milos Mitrovic, Armin Mustedanovic, Sasa Plavsic, Damir Simikic, Luka Sormaz, Mario Vasiljevic, Sasa Zimonjic. Nu pare a fi o echipã grozavã, atâta vreme cât ocupã locul 12 în campionatul intern.

    • Pagrati Atena (Grecia)

    Echipa Greciei s-a calificat la ultimul Campionat Mondial, disputat în Japonia, unde a terminat pe locul 17 (din 24).
    Lotul de jucãtori: Michalis Alexandropoulos, Nikolaos Bousgas, Ioannis Chatziprodromou, Panagiotis Dimitrakakos, Ioannis Dimitriou, Konstantinos Kidonakis, sCarlos Henrique Moreno (Brazilia), Efstathios Ntonas, Kleomenis Roumeliotis, Grigorios Terzis, Churi Julian Andres Zapata (Columbia). Nici Pagrati nu stã grozav în clasamentul intern, fiind tot la coadã.

    • Alte cele

    Bãimãrenii revin în competitiile europene dupã o pauzã de 10 ani, iar dupã cum ne spunea Traian Rad Tãut, sperã sã facã o figurã frumoasã. Meciurile se vor disputa în Polivalentã, de la orele 15.00 si 17.30, în fiecare zi, Explorãri evoluând mereu în al doilea meci. Pretul unui bilet de intrare este de 5 RON / zi.
    Dupã ce au avut douã zile libere de Crãciun si tot douã de anul nou, jucãtorii echipei noastre au intrat în cantonament la Hotelul “Mara”. Oaspetii nostri vor ajunge în România astãzi: grecii la ora 4.00, bosniacii la 12.00, iar spaniolii la 13.40. Echipa spaniolã va pleca acasã abia marti, deoarece n-a gãsit un mijloc convenabil de transport. În aceastã searã, de la ora 20.00, va avea loc sedinta tehnicã în sala de conferinte de la DSJ Maramures.
    Un ultim sfat pentru iubitorii de volei: nu mergeti la salã îmbrãcati subtire, deoarece este frig si curent. Am prospectat “aerul tare” la Cupa Top Trade - Axa TV la fotbal în salã si destui au fãcut apoi Revelionul sub plapumã.

    Glasul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  11. #31
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Programul turneului

    Vineri, 5 ianuarie
    Ora 15 - Unicaja Arukasur Almeria (Spania) - Pagrati Atena (Grecia)
    Ora 17.30 - "U" Explorari - Jedinstvo Brcko (Bosnia Hertegovina)
    Simbata, 6 ianuarie
    Ora 15 - Jedinstvo Brcko - Unicaja Arukasur Almeria
    Ora 17:30 - "U" Explorari - Pagrati Atena
    Duminica, 7 ianuarie
    Ora 15 - Jedinstvo Brcko - Pagrati Atena
    Ora 17.30 - "U" Explorari - Unicaja Arukasur Almeria
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  12. #32
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    “U” Explorări Baia Mare revine la fileul european

    1997-2007, o acoladă în timp, în care “U” Explorări a lipsit din competițiile oficiale europene.

    Ultima prezență: 28-30 noiembrie. 1997 la Moers (Germania), în cadrul turneului semifinal al CCEV. Au participat echipele: SC Moers (Germania), Steaua Roșie Belgrad (Iugoslavia), Maccabi Tel Aviv (Israel) și “U” Explorări Baia Mare (România). Lotul echipei care a făcut deplasarea: Crăciun, Botea, Pricop, Șindreștean, Oros, Alexa, Bîlc, Podar, Rău, Petre. Antrenori: Adrian Arbuzov (principal), Adrian Moroianu (secund). Anii au trecut. Peste fileul european s-a așezat puțin praf. Din acea echipă au mai rămas activi doar Marius Botea (antrenor principal) și Adrian Arbuzov (director tehnic). “U” Explorări a avut o prestație slabă, cîștigînd pe tot parcursul turneului doar un set de la Maccabi Tel Aviv. Pentru turneul final s-a calificat Steaua Roșie Belgrad - cea mai valoroasă formație din competiție. După zece ani, “U”Explorări revine la fileul european. De această dată va evolua pe teren propriu, alături de Pagrati Atena (Grecia), Unicaja Arukasur Almeria (Spania) și BRCKO Jedinstvo BRCKO (Bosnia/Herțegovina). Se anunță un turneu extrem de greu pentru băimăreni. După componența loturilor, formația din Spania pare să fie favorită, întrucît aici evoluează cinci jucători din Brazilia, țară care a cîștigat ultimele două ediții ale Campionatului Mondial. Ușor nu va fi. Și celelalte două echipe au în componență jucători de valoare. După episodul din Germania, am scris: Moers - o experiență, un punct terminus pentru prima campioană din provincie - “U” Explorări? Nu pot să cred. Moers poate fi un punct de pornire în ceea ce dorește a fi “U” Explorări. Speranța nu moare în zori. După zece ani revine. Trecînd peste insuccesele și fluctuațiile din campionatul intern, băimărenii trebuie să lupte pînă la epuizare pentru a-și demonstra valoarea. Tinerețea lotului, dublată de o ambiție și dăruire în joc, pot constitui “cheia” succesului. Desigur, în această tentativă, formația noastră are nevoie de sprijinul moral al spectatorilor. Conducerea clubului, jucătorii, antrenorii îi invită pe toți iubitorii voleiului să fie alături de ei. Mult succes, “U” Explorări!


    Graiul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  13. #33
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Unicaja Arukasur Almeria (Spania) - Pagrati Atena (Grecia) 3-0
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  14. #34
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    "U" Explorari - Jedinstvo Brcko (Bosnia Hertegovina) 3-2
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  15. #35
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Felicitari pt. victorie, care a fost evolutia pe seturi si punctaverajul?
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  16. #36
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Victorie baimareana obtinuta cu forcepsul

    * Unicaja Arakasur Almeria - Pagrati Atena 3-0 (20, 23, 11)
    Sala Polivalenta din Baia Mare - circa 150 de spectatori.
    Au arbitrat: Bayram Dikmentepe (Turcia) si Hari Salabashyan (Bulgaria).
    Delegat CEV: Octavian Dimofte (România - vicepresedintele FRV).
    Durata meciului: 71 minute (setul I - 25', setul II - 25', setul III - 21').
    Unicaja Almeria: Giovanni Das Chagas, Everaldo Silva, Fernandez Vicente, Paulo Pinto, Gregory Berrios (libero), Israel Domingos, Marcus de Souza Leal Acacio, Renato Adornelas, Juan Jose Salvador, Gustavo Delgado, Alfonso Flores. Antrenori: Oscar Novillo (principal) si Carlos Carreno (secund).
    Pagrati Atena: Nicolaos Bougas, Stathis Ntonas, Giannis Dimitriou, Panos Dimitakakos, Estreda Campillo, Kostas Kydonakis (libero), Merios Roumeliotis, Michalis Alexandropoulos, Ioannas Chatziprodromou. Antrenori: Kostas Arseniadis (principal) si Makis Arettas (secund).
    In primul meci al grupei a XII-a din faza secunda a Cupei Confederatiei Europene de Volei (CEV), care se desfasoara in aceste zile in Baia Mare, s-au intilnit reprezentantele Spaniei (Unicaja Arakasur Almeria) si Greciei (Pagrati Atena). Conform asteptarilor, au invins ibericii, insa trebuie mentionat faptul ca la echipa din Almeria joaca 5 brazilieni (Everaldo, Renato, Giovanni, Acacio si Paulo) si un jucator din SUA (libero-ul Berrios).
    Dupa un prim set cistigat de Unicaja, cu 25-20, grecii au dat impresia ca pot egala. Cu toate ca au condus cu 12-8 si cu 21-20 au cedat in final cu 25-23.
    Setul al treilea a fost fara istoric. Cu uriasii Acacio (2,07 m) si Giovanni (2,02) pe postul de centru si tragatorii Everaldo si Renato in mare verva, brazilienii de la Unicaja i-au umilit pe greci in setul 3 cu 25-11, permitindu-si sa introduca pe final si jucatorii de rezerva.

    * Stiinta Explorari Baia Mare - Jedinstvo Brcko 3-2 (23, -15, -24, 12, 11)
    Sala Polivalenta din Baia Mare - circa 400 de spectatori.
    Au arbitrat: Oleksy Skibitsky (Ucraina) si Tomasz Janik (Polonia).
    Delegat CEV: Octavian Dimofte (România).
    Durata meciului: 92 minute (setul I - 21', setul II - 18', setul III - 24', setul IV - 18', setul V - 11').
    Stiinta Explorari: Laurentiu Vinatoru, Ovidiu Teusan, Robert Tutea, Dan Borota, Ciprian Neamt, Mircea Batin (libero), Gheorghe Socaciu, Andrei Laza, Claudiu Brezeanu, Stefan Romanescu. Antrenori: Marius Botea (principal) si Sorin Pop (secund). Director tehnic: Adrian Arbuzov.
    Jedinstvo Brcko: Edvin Hadzic, Elvis Cackovic, Luka Sormaz, Milos Mitrovic, Mario Vasiljevic, Dalibor Markovic (libero), Sasa Karanovic, Sasa Plavsic, Sasa Zimonjic, Nemanja Bozic, Armin Mustedanovic. Antrenori: Edin Bakovic (principal) si Samir Pezerovic (secund).
    Reveniti in Cupele europene dupa o absenta de 10 ani, voleibalistii baimareni au inceput meciul cu bosmiacii de la Jedinstvo Brcko foarte timorati. Cu toate ca au fost condusi in primul set cu 6-2, 11-7 si 22-21, jucatorii antrenati de Marius Botea au cistigat insa "la mustata" cu 25-23.
    In urmatoarele doua seturi a urmat o cadere in gol a gazdelor si meciul parea ca se indreapta spre victoria bosniacilor. Probabil, speriati de miza jocului, "ros-negrii" s-au intrecut in greseli elementare: preluari defectuoase, serviciu slab, blocaj inexistent si atacuri aiurea. Astfel, Brcko a cistigat fara probleme setul al doilea, cu 25-15, iar pe urmatorul cu 26-24. Piticul Hadzic (1,80 m) si-a coordonat eficient coechipierii si echipa bosniaca a preluat conducerea cu 2-1 la seturi.
    Baimarenii s-au trezit insa la timp si au fortat in setul al patrulea. Straduinta lor a dat roade si Explorari a cistigat cu 25-12 si a intrat in tie-break. Mult mai concentrati decit adversarii lor, Vinatoru et company au condus permanent in setul decisiv (4-2, 10-6, 12-7) si au invins cu 15-11.
    Desi le-au provocat multe emotii suporterilor, voleibalistii baimareni au smuls cu forcepsul prima victorie de la acest turneu.
    In urma celor sase meciuri care vor avea loc in Baia Mare, prima clasata se va califica in optimile de finala ale Cupei CEV.

    informatia zilei
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  17. #37
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Pas bun


    Explorări a cîștigat primul joc din turneul de calificare în "optimi". Încurajați din tribună cu tobe altoite de două linguri de lemn, băimărenii au privit cu respect printre ochiurile fileului în primul set al confruntării cu bosniacii de la Jedinstvo. Oaspeții au profitat, tabela începînd să prindă frecvența echipei din Bosnia-Herțegovina, 6-9. Centrul Neamț a dat tonul revenirii, iar bombele sale au sfîrîit pe parchetul din jumătatea adversarilor ca ouăle în tigaie. Scorul s-a agățat, indecis, de finalul actului, salvat de un blocaj al lui Borota, pentru 23-22 și de o minge zidită în terenul lui Brcko de Vînătoru, cu o reluare vicleană, 25-23. Setul al doilea a început prost pentru români, dar de data aceasta s-a terminat la fel. "Regele" Elvis Cackovici, trăgătorul Vasiljevici și centrul Karanovici au aranjat gulerul fileului pentru un categoric 15-25.

    Echilibrul s-a inserat în actul al treilea al confruntării grație aportului vedetei gazdelor, Robert Țuțea, însă survolurile lui Zimonjici au făcut diferența: 24-26 și 1-2. Baia Mare nu s-a prăbușit și a reușit să împingă disputa în setul decisiv, după ce a controlat autoritar runda a patra, 25-12. Țuțea s-a prăvălit peste blocajul oaspeților, Laza a punctat din toate pozițiile, iar o serviciul greșit a lui Karanovici a declanșat sărbătoarea în tribună, 15-11.

    Pagrati Atena-Unicaja Almeria 0-3 (20-25, 23-25, 11-25)
    Samba mediteraneană
    În primul meci al zilei, spaniolii de la Almeria, cu patru brazilieni în lot, au trecut destul de lejer de grecii de la Pagrati Atena, 3-0 (25-20, 25-23, 25-11). Astăzi, Știința Explorări va întîlni Pagrati (17:30), iar Almeria va evolua împotriva lui Brcko Jedinstvo (15:00). Duminică, băimărenii vor juca cu spaniolii (17:30). Doar echipa clasată pe locul întîi în cadrul turneului de la Baia Mare se va califica în optimile Cupei Confederației Europene.

    gsp
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  18. #38
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Jedinstvo Brcko - Unicaja Arukasur Almeria 0-3
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  19. #39
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    "U" Explorari - Pagrati Atena 3-0 (30-28, 25-20, 25-23)
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  20. #40
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Ziua Z


    Băimărenii trebuie să-i bată azi pe spaniolii de la Unicaja Almeria pentru a se califica în "optimi". Grecii au început jocul de ieri decimați după ce au aflat că nu mai au drept de participare doi ani de zile în competițiile europene. La partida de vineri cu Unicaja Almeria, pierdută pe teren cu 0-3 (25-20, 25-23, 25-11), și omologată la masa verde cu același scor, însă golaveraj 0-75, l-au folosit pe columbianul Estrada Campillo fără ca acesta să fie trecut pe lista înaintată Confederației Europene de Volei.

    Chiar și fără Campillo și Roumeiotis, trîntit la pat de o răceală, grecii s-au agățat de orice minge, cedînd greu în primul set, 30-28. Impulsionați din tribună, trăgătorii Țuțea și Laza au catapultat minge după minge în terenul oaspeților și victoria băimărenilor a prins contur. Grecii au avut o răbufnire de orgoliu în setul trei, însă blocajul gazdelor a funcționat perfect. Explorări Baia Mare și Unicaja Almeria, ambele cu cîte două victorii, se vor duela astăzi, de la ora, 17:30 pentru locul ce duce în optimile Cupei Confederației Europene.

    Unicaja Almeria 3
    Brcko Jedinstvo 0

    Antrenament cu public
    Spaniolii de la Unicaja Almeria au devenit principalii favoriți la calificarea în optimile de finală ale Cupei Confederației Europene după ce i-au învins ieri într-un meci fără istoric pe bosniacii de la Brcko Jedinstvo cu 3-0 (25-20, 25-14, 25-15). Imediat după meci, spaniolii au rămas în sală pentru a efectua un antrenament de refacere.

    gsp
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  21. #41
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Jedinstvo Brcko - Pagrati Atena 3-0
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  22. #42
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    "U" Explorari - Unicaja Arukasur Almeria 0-3 (23-25, 21-25, 20-25)
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •