Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 52

Thread: Mc’donald’s: Razboiul Chiftelei

  1. #1
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1

    Mc’donald’s: Razboiul Chiftelei

    PATRONATUL LANTULUI de restaurante McDonald’s cheltuieste anual aproape 2 miliarde $ pentru reclame si promotii, incercand sa cultive imaginea unei companii ecologice si implicate social, precum si restaurantele sale ca „loc de recreere”. Copii sunt momiti (tragand parintii dupa ei) cu jucarii si alte nimicuri.

    Insa in spatele mutrei zambitoare a lui Ronald McDonald sta crunta realitate: McDonald’s este interesata doar de bani, profit de la oricine si oricum, ca toate companiile multinationale. Rapoartele anuale vorbesc de noi si noi magazine in lumea intreaga, insa extinderea sa inseamna mai multa uniformitate, mai putina alegere, subminarea sanatatii individuale si a initiativelor si comunitatilor locale.
    PROMOVAREA UNEI HRANE NESANATOASE

    McDonald’s isi promoveaza produsele ca „nutritive”, insa in realitate vinde o hrana de foarte proasta calitate – continut crescut in grasimi, sare si zaharuri, scazut in fibre si vitamine. O dieta de acest tip este strans legata de afectiuni ale inimii, cancer, diabet etc – asa numitele „boli ale civilizatiei”. Mancarea contine numerosi aditivi, unii din ei cancerigeni, si provoaca hiperexcitabilitate la copii. Carnea este sursa majoritatii toxiinfectiilor alimentare. Odata cu dezvoltarea agriculturii si zootehniei moderne, intensive, alte boli – legate de reziduurile chimice sau practicile agricole nenaturale – au devenit un pericol pentru oameni si animale.

    EXPLOATAREA MUNCITORILOR

    Personalul din industria alimentara este platit prost. A aparut chiar si termenul po****r de „McJob” – slujba slab platita si fara viitor. In multe tari, McDonald’s nu plateste orele suplimentare. Presiunile facute spre a mentine profiturile mari si salariile mici rezulta in supraincarcare si oboseala a personalului, care poate duce la accidente. Majoritatea angajatilor sunt oameni cu foarte putine optiuni de angajare, asa ca sunt fortati sa accepte exploatarea - si pe deasupra sa mai si zambeasca! Nu e surprizator ca rotatia de personal la McDonald’s este mare, facand dificila sudarea unei echipe sindicale si lupta pentru conditii mai bune, mai ales in Romania, unde sindicatele sunt inca departe de organizatiile similare occidentale, active si insitente pentru drepturile salariatilor.
    INVAZIA SUBCULTURALA AMERICANA

    McDonald’s este nu doar o sursa de hrana proasta ci si unul din avanposturile cele mai evidente ale subculturii americane de consum. „Stilul de viata” promovat de McDo ucide cu incetul individualitatea si personalitatea, inculcand in mintea tinerilor (in special, dar nu numai) dependenta de drogul consumismului. Chifteaua puturoasa de la „Mac” inabuse traditia culinara, rareste mesele si reuniunile linistite in familie si ajuta din plin la „robotizarea” angajatilor care, mancand „rapid” la McDonalds castiga minute in plus nu pentru copii si familie, ci pentru biroul la care se intorc grabiti si unde intotdeauna e ceva urgent de terminat.
    JEFUIREA SARACILOR

    Vaste arii din tarile sarace sunt folosite pentru recolte sau ferme de crestere a animalelor ce vor fi mancate in Occident. Aceasta inseamna, implicit, neglijarea nevoilor locale. McDonald’s promoveaza produse din carne, incurajand oamenii sa consume carne mai des, ceea ce epuizeaza tot mai multe resurse de hrana. Sapte milioane de tone de furaje duc la obtinerea a doar un milion de tone de produse din carne. Cu o dieta continand in principal vegetale si cu pamantul impartit in mod corect, aproape fiecare regiune din lume ar putea sa dea suficienta hrana pentru locuitorii sai.
    DISTRUGEREA MEDIULUI

    Padurile din intreaga lume – vitale pentru viata – sunt distruse tot mai rapid de companiile multinationale. McDonald’s a fost nevoita sa recunoasca faptul ca amplaseaza ferme pe pamanturi defrisate, impiedicand astfel regenerarea lor. De asemenea, folosirea de catre multinationale, pentru ferme, a terenurilor, obliga po****tia locala sa se mute in alte zone.

    McDonald’s este cel mai mare consumator de carne de vita din lume. Emisiile de gaz metan provenite de la vitele crescute pentru consum contribuie la criza „incalzirii globale”. De asemenea, agricultura intensiva, moderna, este bazata pe utilizarea chimicalelor daunatoare pentru mediu.

    In fiecare an, compania foloseste mii de tone de ambalaje, cele mai multe din ele sfarsind prin a polua orasele sau pamantul.
    BARBARIA CONTRA ANIMALELOR

    Meniurile lanturilor de fast-food-uri au ca ingredient principal chinuirea si uciderea a milioane de animale. Cele mai multe sunt crescute intensiv, artificial, fara acces la aer proapspat si soare si fara libertate de miscare. Uciderea lor este barbara. Noi avem libertatea sa alegem daca mancam sau nu carne; animalele sacrificate nu o au.
    ALIANTA SECRETA CU POLITICIENII

    Desi nu se afirma niciodata pe fata acest lucru, multi politicieni au relatii la nivel foarte inalt in domeniul afacerilor. Unele din aceste relatii depasesc cadrul legal, traducand-se in favoritisme si acte normative directionate special spre a ajuta companiile. Cu McDonald’s, situatia nu este diferita. „Chiftelarii” se bucura de protectia autoritatilor in numeroase tari din lume, putand sa faca nestingheriti reclama produselor, in detrimentul alimentatiei sanatoase sau uneori chiar incalcand normele referitoare la publicitate.

    In Romania, in toamna anului 2003, Agentia Nationala pentru Sprijinirea Initiativei Tinerilor (organ guvernamental) si McDonald’s Romania au semnat un parteneriat, care se concretizeaza prin acordarea de reduceri tinerilor care mananca in fast-food-urile companiei. Iata, asadar, cum statul roman ajuta, cu buna stiinta, la otravirea tinerilor!
    CENZURA

    Critici au fost aduse McDonald’s de un urias numar de oameni si organizatii in intreaga lume. La mijlocul anilor `80, Greenpeace a adunat laolalta aceste proteste sub denumirea Ziua Mondiala A Actiunii Impotriva McDonald’s. Ea se desfasoara anual pe 16 octombrie, prin pichete si demonstratii in toata lumea. McDonald’s, care cheltuieste averi pentru reclama, incearca sa reduca la tacere aceste critici prin amenintari cu actiuni in justitie impotriva organizatorilor. Multi au fost fortati sa renunte din cauza lipsei banilor pentru sustinerea unui protest.
    CE POTI FACE TU

    S-a dovedit in repetate randuri ca oamenii pot lupta eficient impotriva celor care detin puterea asupra popoarelor si a planetei. Muncitorii isi folosesc armele specifice: lupta sindicala pentru demnitate si drepturi. Oamenii sunt din cei in ce mai preocupati de hrana pe care o servesc - lor si copiilor. Popoarele sarace se organizeaza sa reziste impotriva multinationalelor si bancilor care domina economia mondiala. Organizatiile de protectie a mediului duc campanii tot mai intense.

    E adevarat, in Romania cetatenii nu sunt inca obinuiti sa fie atenti la aspectele si implicatiile sociale ale actiunilor lor. Totusi, ceva poti face chiar tu, un pas simplu si eficient: renunta sa mai mananci la Mc Donald’s, daca ai facut-o vreodata, si fa sa circule aceste informatii, pentru ca si altii sa le afle.

    AlterMedia-- http://ro.altermedia.info/antisistem...alds_2455.html
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  2. #2
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Of, iar reincep campaniile astea?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #3
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by desdemona
    Of, iar reincep campaniile astea?
    deh...era prea liniste...
    PS: marea nu e linistita si ea?
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  4. #4
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Mai mult jegoasa

    Prin Bucuresti ce mai e?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  5. #5
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1
    prin Bucuresti? lume la Mc Donald's...asta ca sa fiu on topic , nimik special , aici mai lucreaza lumea , nu sta toata ziua pe forumuri
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  6. #6
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Vad... sa inteleg ca tu esti in concediu? Sau te dadura afara?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  7. #7
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by desdemona
    Vad... sa inteleg ca tu esti in concediu? Sau te dadura afara?
    nu e cazul in ambele situatii
    d c crezi asta?
    Daca ma da, vin la CT...am oferte
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  8. #8
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Pai zisasi ca in Bucuresti lumea munceste, nu sta pe forumuri.... si, din moment ce tu stai pe forum (deci nu muncesti), imi dadeam si eu cu presupusul. Nu nimerii

    Vii la Constanta? Facem schimb?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  9. #9
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1
    mai stau si eu sa ma relaxez, ca m-am tampit in birou ...as veni. Nu fac schimb , raman cu tine
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  10. #10
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Cum sa ramai cu mine? Ne-am intelege ca pisica cu... Cainele
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  11. #11
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1
    dar , "ne-am intelege"
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  12. #12
    Masha Scream Big Sexy's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    730
    Reputatie
    1
    ce scrie mai sus imi aminteste de o faza din facultate cand vine un tip la mine la usa .. incpee tipul sa spuna niste chestii neinteligibile si cand insist sa repete ce zice incepe sa imi povesteasca niste teorii dintr-astea cu dominarea globala si altele asemenea. Evident ca i-am trantit usa in nas.

    In privinta articolului (protestului?) de mai sus probabil ca exista o farama de adevar dar multe sunt niste aberatii incredibile. In primul rand McDonalsd's este o franciza - salariile sunt date de catre cei care au cumparat franciza nu de catre McDonalds. Carnea provine din multe surse (acum 4-5ani compania la care am lucrat vindea catre ei si de acolo stiu ca ei cumpara din tot felul de surse insa sub un strict control al calitatii). Faptul ca este extrem de bogata in grasimi nu e un lucru rau decat daca esti un porc nesimtit si crapi in tine pana nu mai poti.
    Cum adica nu e ok ca nu are fibre si alte alea? Pai ce e restaurant dietetic sau un produs cultural american ce nu se potriveste inca pe piata noastra? SI de unde stie cel care a facut manifestul asta asemenea informatii, sa vina cu probe. E la fel precum legenda aia urbana ca daca lasi intr-o sticla de cola o bucata de carne o dizolva!
    Aberatia aia cu gazele de la vite ... oare asa reusesc astia care arunca astfel de glume pe piata sa isi gaseasca prozeliti? Interesati-va si voi inainte sa dati paste la asemenea bazaconii de cat realism poate exista in asa ceva.
    [SIZE="1"]WorldDominator BitchSlap[/SIZE]
    imi puteti scrie pe [email]yahoo@chucknorris.com[/email]!

  13. #13
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Big sexy

    Big are dreptate, articolul este pueril. Dar trebuie spus si adevarul, mancarea de la Mac nu e cea mai sanatoasa posibila si sunt multe alte optiuni de a manca si mai bine si mai putin grasos Nici preturile de la Mac nu sunt asa de mici in Romania, pentru o chiftea amarata, un suc si ceva cartofi prajiti (mancati-i calzi, altfel parca mananci rumegush cu apa) platesti destul de mult.

    Ce mi se pare aiurea este po****ritatea atinsa de MacDonald's in Romania, este adevarat si prin faptul ca e Made in USA si pentru ca nivelul de trai e scazut. Aveam niste cunostinte care mergeau in fiecare sambata sa ia masa in oras la Mac. Mi se pare stupid.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #14
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    si cand te gandesti ce bine mananci in carciumi "fara nume" In general eu n-am treaba cu fastfood-ul decat pt. eventual un suc cand sunt grabit si acolo nu-s cozi ( )

    Altfel, articolul respectiv nici nu merita comentat.
    ...always look on the bright side of life...

  15. #15
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu mai maninc la McDonald's si KFC de cel putin 5 ani. La ambele aveam reactii adverse la stomac. Daca la KFC macar puiul e pui, la McDonald's nu cred sa fie ceva natural prin hamburgherii aia nenoriciti. Prefer restaurantele si, daca e pe fuga, ceva de la Spring Time (in special shaworma).

  16. #16
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    aveam un prieten care era convins ca si la KFC si la Mac carnea e artificiala, ceva de genul crescuta intr-un laborator dintr-o celula
    daca stau sa ma gandes ce duhoare emana cele doa lantzuri de fast-fooduri parca inclin sa-i dau dreptate.

    dar recunosc sportiv ca mi s-a intamplat sa mai mananc la ei din cand in cand in trecut. merg insa numai daca sunt nevoit, la preturile cerute de ei mai bine incerc o pizza sau altceva mai bun in alta parte.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #17
    MoggiPresedinte Al Dracu's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Calare pe situatie
    Posts
    3,543
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cainele
    Emisiile de gaz metan provenite de la vitele crescute pentru consum contribuie la criza „incalzirii globale”.
    Asta nu-i nimic! Sa vezi dupa ce bag eu vreo iahnie ce gaura de ozon se face la mine in cartier!
    I need to be myself
    I can't be no one else
    I'm feeling supersonic
    Give me gin and tonic

  18. #18
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Cum spuneam, hai sa gasim nod in papura la orice Eu mananc si de la Mc si de la KFC si nu vad nici o problema, de vreme ce-mi plac foarte mult produsele (constienta fiind de "calitatea" si proprietatile lor). Ce atatea scandaluri si discutii
    Principiile mele in viata sunt: "traieste-ti viata la maxim", "o viata ai, deci traieste-o cum iti place", "grasa si frumoasa (nu neaparat sanatoasa)", cat si celebrul "time is money" = tradus ca "nu am timp sa gatesc, mananc la McDonald's Hrana nesanatoasa? So what? Urasc salatele si alte minuni d-astea naturale

    Quote Originally Posted by Cainele
    BARBARIA CONTRA ANIMALELOR

    Meniurile lanturilor de fast-food-uri au ca ingredient principal chinuirea si uciderea a milioane de animale. Cele mai multe sunt crescute intensiv, artificial, fara acces la aer proapspat si soare si fara libertate de miscare. Uciderea lor este barbara. Noi avem libertatea sa alegem daca mancam sau nu carne; animalele sacrificate nu o au.
    AlterMedia-- http://ro.altermedia.info/antisistem...alds_2455.html
    Scandalul chiftelelor dupa chicken-war... Destul de recent se adusese in discutie problema KFC, de aia ma mirasem asa cand am vazut ca se readuce in discutie si problema McDonald's... Ma tampisera si aia cu ideile de genul: preparatele KFC sunt gustoase pentru ca puii sunt jupuiti de vii... sau ca sunt crescuti special fara pene, cioc si altele, ca sa obtina cat mai multa carne... si alte minuni d-astea care sincer nu ma intereseaza. Sunt pui, ce naiba, sa-i creasca cum stiu ei mai bine si sa dea mai multa carne, ca doar nu mananc cioc de pui si nici fulgi Nu mi s-o face mila de bietul pui, ca doar nici el nu gandeste sa mi se faca mila de el.
    Nu sunt pentru mutilarea animalelor, dar la pui si la alte tipuri de carne pe care le consum chiar nu-mi pun astfel de probleme...
    Vegetariana nu sunt, asa ca oricum mananc carne. Ce ma doare pe mine ca o mananc preparata (nu ma intereseaza cum) la McDonald's sau KFC sau imi fac acasa ditamai friptura? E atat de gustoasa... ce-ar fi sa mananc doar frunze si boabe toata viata?

    Linkul pt KFC - tot de pe altermedia, ca sa fiu in ton cu Cainele, deh - http://ro.altermedia.info/mediusanat...-kfc_1238.html
    Last edited by desdemona; 24th August 2005 at 00:20.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  19. #19
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by desdemona
    Principiile mele in viata sunt: "traieste-ti viata la maxim", "o viata ai, deci traieste-o cum iti place", "grasa si frumoasa (nu neaparat sanatoasa)", cat si celebrul "time is money" = tradus ca "nu am timp sa gatesc, mananc la McDonald's Hrana nesanatoasa? So what? Urasc salatele si alte minuni d-astea naturale
    Cine a zis sa treci doar pe salate? niste mititei de-ai nostri nu suna bine? Sau niste chiftelutze, ca sa concuram direct Mac-ul? ca sa nu mai zic de un pui la ceaun cu mamaligutza alaturi si stropit din belsug cu mujdei...si la final niste poale-n brau...sa nu-mi spui ca le-ai da pe meniurile Mac si KFC.

    Problema e ca nu s-a aruncat nimeni serios sa concureze fast-foodurile americane cu ceva mai autohton. Sau cu ceva mai variat, pe langa 'atractii' sa fie si clasicele deja pizza, spagheti, shaorma etc. Ar fi lovitura pe piata mai ales daca poti mixa si cu servicii de catering, n-am capital ca m-as baga oricand in asa ceva.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #20
    hingher Gonzo's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    1,349
    Reputatie
    1
    eu, oricat ar fi de rea mancarea de la aceste fast food-uri, tot o voi incerca o data pe luna pt ca nu pot sa rezist tentatiei... sunt constient ca e toxica si imputita dar trec cu vederea pt ca nu pot rezista tentatiei... este exact ca si cu fumatul... stii ca face rau dar pt aia bagi un pachet pe zi...

    uitati-va la filmul "Super Size me"
    [B][COLOR=Blue]Daca TU n-ai fi...
    Pentru ce-as trai ?
    TU esti viata mea,
    Nu TE voi lasa... Forza Craiova[/COLOR] [/B]

  21. #21
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    @Bogdan - pai cine a zis ca nu ma dau in vant si dupa ce scrisasi tu mai sus? Mmmmmm
    Numai ca nu am timp sa stau prin bucatarie, cel putin deocamdata. Si de asta am spus ca Mc-ul si KFC-ul pot fi alternative care nu-mi displac Bineinteles ca nu numai, dar ca sa fim on-topic le pomenesc doar pe astea.
    Cand te bagi si iti faci tu acel ceva variat, sa stii ca si eu ma bag: sa-ti fiu client fidel :
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •