Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 106 to 122 of 122

Thread: TVA, de la 19% la 24%?

  1. #106
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Din pacate, multi nu realizeaza dimensiunea impactului infrastructurii (autostrazilor) asupra dezvoltarii afacerilor si aici ma refer si la investitiile straine directe.

    Daca am avea doua autostrazi functionale din vestul tarii spre Bucuresti (Bors - Brasov - Bucuresti si Nadlac - Bucuresti - Constanta), de exemplu, am avea si o dezvoltare proportionala a investitiilor straine directe si nu ma refer doar la investitii noi, ci si la cele existente.

    La acest criteriu (infrastructura rutiera) se adauga si cel local, referindu-ma strict la parcurile industriale.


    Romeo. Daca ai impresia ca pentru o afacere nu conteaza reducerea la jumatate a timpului de aprovizionare sau de livrare a marfurilor, inseamna ca nu mai este nimic de adaugat.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #107
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Pai se pare ca cei doi mari pilastri ai acestei tari, Udrea si Basescu, in ordinea asta, nu realizeaza acest lucru. Stiu, ai sa spuni, sau spuneti, ca eu am ceva cu Basescu. Da, am. Dar, din pacate, ambii au declarat ca nu ne trebuie autostrazi. E, iaca, ne trebuie. Sorine, nu poti sa le explici si lor cand va vedeti?

  3. #108
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Mda...cred ca aici ai exprimat exact viziunea ta asupra dezvoltarii tarii tale.

    Nu pot decat sa ma opresc aici
    am explicat mai sus: schimbarea traficului de pe drumurile nationale pe AS va duce la falimentarea restaurantelor/hotelurilor care s-au facut dupa 1990 pe aceste drumuri. Statisticile spun ca salariile medii cele mai mici in tara asta sunt in turism (cele mai mari in banci si petrol). Asta vara am navalit 40 oameni intr-un restaurant de drum national. Saracii aveau doar 2 chelnerite disponibile (probabil platite la salariul minim, un trepadus care se plimba pe acolo si personalul de bucatarie. Cam asta e turismul arondat unui drum national (Sebes in cazul acesta).
    Mai este si replica lui Base care ne spune ca nu avem nevoie de AS si chiar daca acest subiect este dezbatut destul de des, nimeni nu mai contrazice vorbele lui Base (cel care a adus la putere un partid cu oameni de 2 bani).
    In cele din urma aspectul atragerii investitiilor in ultimii ani este ca nu se vor investitii straine, decat cele agreate de mafia politica.
    Dupa atatia ani de trancaneala la TV m-am saturat, daca hotii care conduc nu vor, ne pierdem vremea degeaba.

  4. #109
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1

    TVA, de la 19% la 24%?

    S-a tot discutat pe marginea importantei taxei pe valoarea adaugata si implicatiile cresterii cotei de la 19% la 24%.

    Va invit sa discutam aici pe marginea acestui subiect.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #110
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Sunt curios daca odata cu crestera TVA-ului la 24% au crescut si incasarile bugetare.

    oricum, 24 e enorm pt. nivelul de trai din ro, dar ce sa-i faci, fiecare tara are "politicienii" care ii merita
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  6. #111
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Au aparut si datele pe luna noiembrie. O sa le pun astazi pe forum, ca sa le putem analiza.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #112
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Evolutia comparativa a incasarilor din TVA in 2009 si 2010, in milioane RON, pe luni:

    LUNA 2009 2010 (+/-)

    IAN 4.295,4 3.188,0 (-1.107,4)
    FEB 2.371,6 2.214,3 (-157,3)
    MAR 1.868,5 2.154,6 (+286,1)
    APR 3.045,7 2.953,4 (-92,3)
    MAI 2.741,2 2.692,1 (-49,1)
    IUN 2.736,8 3.231,0 (+494,2)
    IUL 2.748,9 3.220,4 (+471,5)
    AUG 2.476,1 3.637,1 (+1.161)
    SEP 3.040,7 3.890,0 (+849,3)
    OCT 3.162,8 4.233,9 (+1.071,1)
    NOV 2.693,2 3.896,9 (+1.203,7)

    TOTAL 31.180,9 35.311,7 (+4.130,8)


    Cota standard de TVA a fost marita la 24% (de la 19%) incepand cu 1 iulie 2010.

    Rezultatele se vad cu ochiul liber, ma refer la volumul incasarilor din TVA.


    Ca analiza, ceea ce nu se vede:

    1. Evolutia pe luni:
    iunie - incasarile cresc cu 18,06% in marime absoluta, in conditiile aceleasi cote de 19%, pe fondul cresterii consumului, ca si consecinta a zvonului ca vor creste preturile si oamenii si-au facut provizii.
    iulie - incasarile cresc cu 17,15%, dar volumul de activitate scade cu 7,25%
    august - incasarile cresc cu 46,89%, iar volumul de activitate creste cu 16,29%
    septembrie - incasarile cresc cu 27,93%, iar volumul de activitate creste cu 1,28%
    octombrie - incasarile cresc cu 33,87%, iar volumul de activitate creste cu 5,98%
    noiembrie - incasarile cresc cu 44,69%, iar volumul de activitate creste cu 14,55%

    2. Pe intreaga perioada de aplicare a cotei de 24% (iulie - noiembrie) volumul incasarilor este:
    2009: 14.121,7
    2010: 18.878,3
    Se inregistreaza un plus de venituri din TVA de 4.756,6 milioane RON, ceea ce reprezinta o crestere cu 33,68%, cresterea de activitate in cele cinci luni fiind de 5,83%.

    3. In primele sase luni ale anului (ianuarie - iunie) incasarile din TVA au fost cu 625,8 milioane RON mai reduse in 2010 comparativ cu 2009, iar acum, dupa 11 luni, incasarile sunt mai mari cu 4.130,8 milioane RON.


    Cu alte cuvinte, in prima luna de aplicare a cotei marite s-a inregistrat o reducere a activitatilor purtatoare de TVA, iar in urmatoarele cinci luni o crestere a acestora. Per total, in cele cinci luni, activitatea din 2010 a crescut cu aproximativ 6% comparativ cu 2009.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #113
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Idiotii ne promisesera ca de la 1 ianuarie anul acesta, tva va reveni la 19% ori bineinteles ca nu e asa, niciodata nu s-au tinut ei de cuvant! Problema e ca toata lumea vad ca tace malc, nici presa nu zice nimic, nu se ia de ei, ba mai mult nea Vladescu a zis ca nu crede ca va reveni tva la 19% in urmatorii 3 ani! Pai atunci de ce mama dracu' ati promis ma? Cat veti mai jecmani poporul asta, nu mai stiti altceva decat taxe peste taxe, de-aia pleaca medicii in afara!
    Ma doare pe mine undeva de incasarile lor, pe mine ca si consumator final ma intereseaza pretul de la coltul strazii, al produselor de baza si al celorlalte, care creste permanent!

  9. #114
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Poate ti-au promis tie in particular.

    Nu s-a pus problema niciun moment ca sa se revina la 19%, cel putin nu in 2011
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #115
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    ducus, doar nu traiesti cu impresia ca daca se reduce la 19% mai scade cineva preturile ...

  11. #116
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Poate ti-au promis tie in particular.

    Nu s-a pus problema niciun moment ca sa se revina la 19%, cel putin nu in 2011
    Zau? Pai poate am fost eu surd cand au spus in toata presa si la televizor ca doar pana la sfarsitul lui 2010! Ca e doar o masura provizorie si nu stiu ce...vrei sa caut articolele cu pricina?
    Quote Originally Posted by Ady View Post
    ducus, doar nu traiesti cu impresia ca daca se reduce la 19% mai scade cineva preturile ...
    Normal ca nu, dar sa stii ca la unele produse, de ex. in IT sau electrocasnice, sei a crescut tva-ul, preturile au ramas cam la fel ba chiar au si scazut, vezi pe marile magazine online. Spre ex, un lcd a ajuns sa coste aproape 8-9 milioane, cam cat dadeai acum 2-3 ani pe un tv crt decent, cu diagonala 54. Sau SSD-urile aparute cam de un an, au inceput usor-usor sa se ieftineasca, placile de baza si placile video aparute in urma cu 1 an la fel, etc.
    Sigur ca majoritatea romanilor nu consuma astea, ci produsele din piata necesare traiului zilnic, insa totusi, nici nu poti sa zici ca s-au scumpit painea sau ouale exagerat, ca alea oricum se scumpeau odata cu benzina.
    Problema e ce se va intampla daca se va continua in ritmul asta, scumpiri dupa scumpiri, cine ne garanteaza ca mintile crete ale celor care ne conduc nu vor decreta tva de 30% maine-poimaine? Ei se baga in imprumut dupa impumut, cat mai adanc, si la un moment dat cand nu vom mai putea returna banii vor continua sa ne jecmaneasca, si cum nu vor mai avea ce sa mai taie si ce s amai dea afara, evident ca vor umbla la taxe si impozite!
    Si nenorocirea e ca nu se face nimic cu acesti bani stransi din tva, drumuri nu se vad, cale ferata la fel, banii vor intra tot in clientela lor!

  12. #117
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Zau? Pai poate am fost eu surd cand au spus in toata presa si la televizor ca doar pana la sfarsitul lui 2010! Ca e doar o masura provizorie si nu stiu ce...vrei sa caut articolele cu pricina?
    Chiar te rog. N-ar trebui sa fie asa greu.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  13. #118
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Zau? Pai poate am fost eu surd cand au spus in toata presa si la televizor ca doar pana la sfarsitul lui 2010! Ca e doar o masura provizorie si nu stiu ce...vrei sa caut articolele cu pricina?

    Normal ca nu, dar sa stii ca la unele produse, de ex. in IT sau electrocasnice, sei a crescut tva-ul, preturile au ramas cam la fel ba chiar au si scazut, vezi pe marile magazine online. Spre ex, un lcd a ajuns sa coste aproape 8-9 milioane, cam cat dadeai acum 2-3 ani pe un tv crt decent, cu diagonala 54. Sau SSD-urile aparute cam de un an, au inceput usor-usor sa se ieftineasca, placile de baza si placile video aparute in urma cu 1 an la fel, etc.
    Sigur ca majoritatea romanilor nu consuma astea, ci produsele din piata necesare traiului zilnic, insa totusi, nici nu poti sa zici ca s-au scumpit painea sau ouale exagerat, ca alea oricum se scumpeau odata cu benzina.
    Problema e ce se va intampla daca se va continua in ritmul asta, scumpiri dupa scumpiri, cine ne garanteaza ca mintile crete ale celor care ne conduc nu vor decreta tva de 30% maine-poimaine? Ei se baga in imprumut dupa impumut, cat mai adanc, si la un moment dat cand nu vom mai putea returna banii vor continua sa ne jecmaneasca, si cum nu vor mai avea ce sa mai taie si ce s amai dea afara, evident ca vor umbla la taxe si impozite!
    Si nenorocirea e ca nu se face nimic cu acesti bani stransi din tva, drumuri nu se vad, cale ferata la fel, banii vor intra tot in clientela lor!
    doua chestii:

    -este normal ca tehnologiile ce se invechesc sa se ieftineasca ... daca vrei sa vezi gadget-uri scumpe vezi cat costa un tablet pc, nu un lcd...

    -TVA-ul nu poate fi mai mare de 25%

  14. #119
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    @Sorin:
    http://www.reporterntv.ro/stire/sena...-din-nou-la-19
    Deci asta stiu sigur, am auzit in perioada aia cu urechile mele ca tva ar putea reveni la 19% de la 1 ianuarie. Problema e ca idiotii cand au dat legea cu 24% au spus ca va fi valabil acest tva doar pana la 1 ianuarie 2011, nu au zis ca va ramane asa mereu! Dupa care a aparut Vladescu la pro tv si a zis ca nu crede ca in urmatorii 3 ani tva va reveni la 195, insa nimeni nu spune si motivele de ce nu se poate acest lucru!
    Pe mine asta ma deranjeaza cel mai mult, ca niciodata n-au venit si cu explicatii credibile pentru masurile astea, ci doar cu fumigene.
    Last edited by ducus; 5th January 2011 at 10:12.

  15. #120
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ady View Post
    ducus, doar nu traiesti cu impresia ca daca se reduce la 19% mai scade cineva preturile ...
    Sa fim seriosi, poate la micii comercianti nu scad, ca asa e romanul, dar vorbim aici de toata economia. Chiar daca incasarile din TVA au crescut, mie tot nu mi se pare o masura utila pe termen lung. Suspectez chiar faptul ca lucrurile nu vor mai sta asa roz in 2011.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  16. #121
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    @Sorin:
    http://www.reporterntv.ro/stire/sena...-din-nou-la-19
    Deci asta stiu sigur, am auzit in perioada aia cu urechile mele ca tva ar putea reveni la 19% de la 1 ianuarie. Problema e ca idiotii cand au dat legea cu 24% au spus ca va fi valabil acest tva doar pana la 1 ianuarie 2011, nu au zis ca va ramane asa mereu! Dupa care a aparut Vladescu la pro tv si a zis ca nu crede ca in urmatorii 3 ani tva va reveni la 195, insa nimeni nu spune si motivele de ce nu se poate acest lucru!
    Pe mine asta ma deranjeaza cel mai mult, ca niciodata n-au venit si cu explicatii credibile pentru masurile astea, ci doar cu fumigene.
    Ai auzit gresit. Nu s-a pus niciun moment problema revenirii la 19% de la 1 ianuarie 2011.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #122
    incepator
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Din nefericire din combinatia asta de taxe, putere de cumparare scazuta si scaderea veniturilor, nu poate iesi decat un colaps.
    _____________________________________
    Marius de la preturi de transfer in 2018
    Tpsoft
    Last edited by Marius Titulesc; 31st January 2024 at 09:24.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •