Page 4 of 116 FirstFirst ... 234561454104 ... LastLast
Results 64 to 84 of 2420

Thread: Diverse 2011

  1. #64
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Unde a plecat Lili Cozma? Daca a plecat la un club afara atunci chiar ne dam cu stangu-n dreptul.

  2. #65
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Din cate stiu eu, Puia Valer a plecat imediat dupa mondiale.
    La inceputul lui decembrie (sau cam asa) tot nu aveam coregraf nou. Si s-ar putea nici sa nu avem unul cu norma intreaga.

    Lili Cozma cred ca e la Deva.
    www.fangymnastics.com

  3. #66
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    Mie imi pare rau de amandoi. Cine a facut.solul anei? Dar al spiridusului? Dar al sandrei? mie mi-au placut mult.

    La junioare nu exista coregraf?

  4. #67
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Ba da Alina, Corina Dorean e coregrafa lotului de junioare.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  5. #68
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    "Solurile" lui Puia Valer sunt simpatice dar cam demodate. Mi-a placut solul Sandrei de la Beijing, cel din 2010 chiar nu mi-a placut deloc. Sunt curioasa sa stiu cine era coreograf la lot in perioada 2000-2004.

  6. #69
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Sunt curioasa sa stiu cine era coreograf la lot in perioada 2000-2004.
    Ne ajuta site-ul FRG: http://www.romgym.ro/loturi-olimpice...ice-nationale/ si http://www.romgym.ro/documente/buletine-informative/

    Nu am apucat sa ma uit la fiecare an in parte, dar singura mentiune pe care am gasit-o pana acum e in 2003: Adriana Pop - colaborator coregrafie.
    In rest nimic (la lotul mare).
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  7. #70
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Merci pt informatii.

  8. #71
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    a plecat si puia valer!
    facea unele soluri superbe,altele nu prea potrivite
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  9. #72
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Si mie imi pare rau de domnisoara Lili. Macar pana sa plece a scos o campioana europeana si una mondiala....ma bucur pt asta!

    De Puia Valer va pare rau? Daca tot suntem la capitolul plecari de la lot
    Cred că Lili Cosma ar fi putut face muuult mai mult - are ochi pentru combinații inedite (și nu mă pot abține să constat că Ama a renunțat la legarea de la Europene imediat după revenirea B&B), "desenează", după cum am mai zis, exerciții extrem de fluide și de plăcute ochiului (ultimul aur european al Cătălinei Ponor, cu cinci elemente legate fantastic, de ea a fost imaginat), știe să scoată ce e mai bun din fiecare gimnastă. Dacă ne uităm numai la bârnele recente, Ana nu seamănă cu Ama, Ama nu seamănă cu Pitic, Pitic nu seamănă cu Diana Chelaru. Dar toate sunt valoroase și - executate bine - toate ar putea aduce medalie. O pierdere uriașă!

    De cealaltă parte, ultima "coregrafie" a lui Puia Valer e cea a Sandrei, de la Beijing. Oricum, cu cinci diagonale nu prea mai rămâne loc de coregrafie. Cea a Anei e okay-ish, dar putea - și trebuia! - să fie memorabilă. O spun cu regret: nu e. Diana e dinamică și extrem de simpatică, dar nu mai are 11 ani - aia e coregrafie de juniorat. Pitic, cred, avea coregrafia de la Mondiale încă dinainte de-a fi venit la lotul mare. Din punctul meu de vedere, plecarea lui n-o să se simtă decât dacă nu vine repede un coregraf competent în loc.

  10. #73
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cu Ama sa nu ne grabim. Daca nu a facut combinatia aia la Nationale nu inseamna ca si-a scos-o de tot. Sa ne amintim ca nici Ana nu a facut la Ghent unele lucruri (si multi s-au grabit sa spuna ca Bitang i-a stricat exercitiul) si apoi le-a bagat. In plus Ama a trecut si inca mai trece printr-o perioada dificila...nu ii e deloc usor sa-si recupereze elementele.

    Exercitiul Catalinei din 2006 e facut de Lili? Esti sigur?
    Eu stiu ca se antrena cu Stanei atunci.
    Last edited by mikeyy; 4th January 2011 at 20:43.
    www.fangymnastics.com

  11. #74
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Cu Ama sa nu ne grabim. Daca nu a facut combinatia aia la Nationale nu inseamna ca si-a scos-o de tot. Sa ne amintim ca nici Ana nu a facut la Ghent unele lucruri (si multi s-au grabit sa spuna ca Bitang i-a stricat exercitiul) si apoi le-a bagat. In plus Ama a trecut si inca mai trece printr-o perioada dificila...nu ii e deloc usor.

    Exercitiul Catalinei din 2006 e facut de Lili? Esti sigur?
    Eu stiu ca se antrena cu Stanei atunci.
    S-ar putea să fi zis o prostie cât mine de mare, recunosc. Eu trăiam cu impresia că Lili îl făcuse. Dacă am greșit, scuze nemăsurate. Poate ne lămurim de la minutul 1.32 încolo: http://www.youtube.com/watch?v=MB3dt...eature=related . Nu cumva bărbatul care o îmbrățișează e chiar domnul Stănei? Hmmm... Una peste alta, aia e o bârnă excepțională!

  12. #75
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ba da, acela este Matei Stanei...cel cu care s-a antrenat Catalina in perioada 2005-2006.
    Exercitiul din 2006 e doar o re-aranjare a celui din 2005, la care a lucrat cu Bitang.
    www.fangymnastics.com

  13. #76
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Exact asta vroiam sa spun.
    Ea nu a prea avut contact cu antrenorii de la lot in acea perioda, s-a antrenat separat cu Matei Stanei (fostul ei antrenor de la club, de la Constanta).

    Elementele sunt cam aceleasi, aranjate in asa fel incat sa scoata maximum de legari. Poate a inceput sa gandeasca cu Bitang acea serie extraordinara, poate i-a asezat-o Stanei, poate ea singura a simtit ce ar mai putea lega...cine stie
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  14. #77
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Elementele sunt cam aceleasi, aranjate in asa fel incat sa scoata maximum de legari. Poate a inceput sa gandeasca cu Bitang acea serie extraordinara, poate i-a asezat-o Stanei, poate ea singura a simtit ce ar mai putea lega...cine stie
    Cin' să știe? Tocmai cei pe care i-ai menționat, hihi!

    EDIT: uite o foarte bună întrebare într-un prezumtiv interviu cu Ponor! Mă întreb de ce n-o face Federația un soi de conferințe publice precum cele de la TNB cu diverși actori, scriitori, etc. Sunt convins că s-ar strânge lume și la campioni olimpici.

    Înapoi cu picioarele pe pământ (sau pe bârnă): ce notă de plecare ar avea după codul de-acum? Exercițiul din 2007 era deja mai fragmentat, mai "staccato". Ăsta e, ca să continui în aceeași notă, simfonic .
    Last edited by stere78; 4th January 2011 at 22:44.

  15. #78
    sport legend Auré_Gym's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Canada
    Posts
    479
    Reputatie
    1
    Personal, chiar dacă sunt dezamăgită dacă Liliana Cosma nu mai e la Izvorani, cred că poate fi pozitiv pentru gimnastele la Deva să aibă ajutor din partea ei. Are o experiență mare și un talent excepțional. Cred că ar fi foarte utilă pentru Irina Păun sau Maria Răuță de exemplu care au deja mult potențial. E părerea mea...
    Hai România pentru Londra 2012 !

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Mult succes Lili Cosma! I se va simti lipsa...
    Suna rau plecarea ei, aproape ca o prevestire a ceea ce vom vedea la barna pe viitor. Cred ca si la barna exercitiile trebuie gandite nu numai tehnic, ci si estetic si scenografic. Anyway... nu mi-au placut exercitiile din 2004 (ca sa nu mai zic de cele din 2000), dar am avut noroc de 2 bijuterii de gimnaste ca Eremia si Ponor care puteau sa aduca eleganta in orice.

    Sunt curioasa ce se va intampla cu exercitiile Ameliei si ale Piticului si la sol, si la barna. AAAA, iar plecarea lui Puia Valer Très bien!

    La multi ani tuturor! Cu intarziere

  17. #80
    manager mayas's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    335
    Reputatie
    1
    ca tot vorbeam de Catalina:
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...revine-7863012
    si,.... de ce o aminteste pe Stela? ciudat
    Last edited by mayas; 5th January 2011 at 10:38.

  18. #81
    sport legend shagya's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    germany
    Posts
    365
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mayas View Post
    ca tot vorbeam de Catalina:
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...revine-7863012
    si,.... de ce o aminteste pe Stela? ciudat
    i canŽt hear it....

  19. #82
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1

  20. #83

  21. #84
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Cand vorbeste despre Stela in articol, nu vrea sa spuna despre venirea ei dupa accidentare in 2005?

    Nu stiu ce sa zic despre Catalina....in realitate, nu prea ar avea sanse sa mearga la Olimpiada, eventual la cupe mondiale, etc.
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •