In 2007 am organizat primul meci si prima cupa de polo calare in Europa de Est. Am si castigat in calitate de capitan - jucator. Presa din Londra a salutat entuziast evenimentul - ma refer Daily Mirror si Polo TIMES, adica ditamai publicatiile - , britanicii avand chiar si reprezentanti la acest meci. Doar pentru acest fapt am avut placerea de a-l intalni pe nr 1 mondial - Facundo Pieres, cu care tin legatura - si onoarea de a ma afla alaturi de HRH la Queens Cup 2010. Stii de ce ma tot felicitau oamenii de acolo ? Pentru ca am adus acest sport in partea asta a lumii. Stii ce spunea Facundo ? Ca ar fi preferat sa poata face acest lucru in locul castigarii ultimei cupe mondiale. Nu-i venea sa creada ca am jucat cu cascadorii lui Szekely fara a cunoaste foarte bine regulile si ma intreba obsesiv cum de am avut curajul - se referea la noi toti - de a face asta, polo fiind cel mai periculos sport din lume. Mai spunea ca ne respecta. Nu parea sa glumeasca. A uitat , insa, sa ne intrebe daca era terenul la standarde europene. Probabil nu te cunostea. Pe logica voastra (a celor ce infiintati iute federatii ori alte organisme cu scopul de a "sechestra" ceva )dupa un astfel de succes ar fi trebuit sa monopolizez repede tipul asta de organizatie in partea asta a lumii. Stii ce ? Nici nu-mi trece prin gand. Voi incuraja orice investitor sa ma concureze,neconditionat, fara a incerca sa-l presez cu vreo stampila, asa cum o fac si in golf. Multi dintre jucatorii clubului meu au ajuns la Breaza ori la Pianu impinsi de catre mine. Asa este si normal. Ma dor problemele de la Breaza sau de la Pianu mai mult decat pe aia de acolo. Doar daca esti absolut cretin iti poti dori sa ai doar tu teren de golf in Romania. Asta este ca si cand ai avea cea mai frumoasa casa din tiganie, in rest fiind doar mocirla si oameni rupti in fund. Stii pe cati ii bat la cap sa-si faca terenuri in Romania ? Intr-o zi voi reusi. Bineinteles ca le voi spune sa o faca pe cont propriu, evitand federatiile si organismele de tot felul. Poate ii voi trimite totusi la PGA. Desi nu toti fondatorii lor au peste zece clase, la varf sunt oameni teferi la cap. Blamai federatia de golf. Te inteleg, doar ca nu esti sincer. Presedinta a venit la clubul meu , a spus ca este frumos , a mai spus ca ma felicita, iar la doua zile,- intr-un interviu- spunea ca in tara exista doar doua terenuri de golf.Tare sau ce ? Poti sa mai crezi ca federatia aia lucra pentru toti, ori ca demersul ei era sincer ? Sigur ca nu. Este clar ca avea doar scopul de promova terenul de la Breaza. Pe cine dracu' mai prostim ? Problema este ca pe tine nu te deranja ce facea federatia, ci faptul ca nu puteai face tu asta in locul ei. Atunci a aparut solutia.O mica asociatie. Lumea golfului romanesc este urata. Stiti cu totii asta. Profesori de golf cu opt clase, instructori care mananca rahat despre elevii lor in fata noilor clienti, oameni care se barfesc reciproc, federatie in care toti se lamenteaza si nu fac nimic, gramezi de neseriosi, mitocani, oameni care nu raspund la telefoane, complotisti, jucatori celebri care arunca mingii din buzunar langa steag, urlete si scandaluri pe putinele terenuri existente, competitii dubioase etc. Astea-s motivele pentru care este greu sa te afiliezi la ceva. Si , in fond, in ce poti intra ? In cortul de circ al cui ? Cui sa-i spui :" 'Traiti domnule Presedinte ! " ? Ca sa te ajute cu ce ? Pe ceilalti cu ce i-a ajutat ? A incerca sa-i controlezi pe investitori doar pentru ca ai apucat tu sa-ti faci federatie este un ajutor ? A trimite reviste cu articole lipsite de fair play , dar care contin scrisori cu propuneri de colaborare este un ajutor? Organismele existente au dirijat golful in directia asta. Asa ajunge orice copil scapat din mana ori prost educat. Inchei prin a te ruga sa remarci faptul ca-ti raspund aici , adica acolo unde forta raspunsului meu este egala cu forta demersului tau. Puteam sa o fac si de mii de ori mai puternic, dar, asta am inteles eu din golf : corect este sa tin cont de handicapul adversarului ...


PS
Pentru ca nici chiar tu nu ai cum sa ai dubii asupra sinceritatii mele iti voi ura simplu :

An Nou fericit !