Results 1 to 7 of 7

Thread: Tovarasul Condra sau CondraTOV ? ll , corectat dupa ce mi-au trecut nervii,

  1. #1
    senior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    168
    Reputatie
    1

    Tovarasul Condra sau CondraTOV ? ll , corectat dupa ce mi-au trecut nervii,

    Golful romanesc are editorialist. Are si revista, incropita (fireste) in jurul unei "organizatii" creata de catre un nene, care voia si el sa fie presedintele a ceva. De pilda , o " Organizatie a celor ce si-ar dori sa joace golf si locuiesc la etajul 1" ar fi putut fi o optiune. Daca organizatia era deja facuta, atunci cei ce locuiau la etajul 2 puteau fi si ei reprezentati. Aroganta legendara ( si mult comentata in lumea mica a golfului autohton) a baiatului cu pricina nu m-ar fi facut niciodata sa pierd timpul cu el daca demersul lui de a scrie despre noi nu mi-ar fi parut mitocanesc. Dar cum altfel putea fi ? Doar il stim ... Opinia lui despre ce se intampla la clubul din Potigrafu a fost una determinata de vizita facuta de catre flacaul asta acolo. Privire incrancenata, buze muscate, strangere de mana ezitanta, pe scurt : antipatic .
    Zice: - " Domnule, eu sunt campionul national si am jucat golf in toata lumea"
    Gandesc: -" Sa mori tu ?" , dar zic : " Eu nu. "
    Zice: - " Domnule, asta nu este teren de golf standard"
    Zic: -" Trebuie sa fiti tare priceput daca v-ati dat seama stand pe alee. Am inteles, asta nu este, dar al dumneavoastra cum este ? "
    Banuiesc acest moment ca fiind cel in care si-a dat seama ca-l iau la misto. Cum umorul tipului parea rudimentar, se apuca sa suplineasca asta cu insiruirea halucinanta a unor nume de tari ( USA fiind in frunte, desigur),titluri , cupe , nume de cunostinte comune ( Dorin, zi-ne frate despre ce-i vorba ! Gaseste omu' ce-i trebuie in tara ?) si terenuri de golf jucate. Cativa dintre voi ma stiti . I-am taiat-o scurt si am plecat. Uluitorul , extraordinarul , unicul , mirificul, pleaca si el. Privirea incrancenata, buze muscate, fara strangere de mana ( in general dau doar o sansa).

    Acum , sa va spun de ce am scris toate astea. Pentru ca, desi nu sunt un jucator de golf impatimit cred cu tarie ca tara asta are nevoie de golf, de atitudinea jucatorilor de golf , de fair-play, de incurajare a celor care fac si altceva decat fituici inutile despre fenomene inexistente inca. Oamenii care vor sa se simta importanti cu orice pret, care produc tot felul de magarii in numele unor asa zise organisme de specialitate , care se grabesc in a infiinta aceste organisme pentru ca dupa aceea cei ce investesc in sportul asta sa le cerseasca vreun certificat, ei bine, oamenii acestia trebuie opriti.
    De ce credeti ca un nene ( Dorin , vezi ca eu sunt bine. Nu l-am facut idiot ! ) scrie despre singurul teren din tara care are profit, care are cel mai modern sistem de irigatii cu 9 KM de conducte si o mie de puncte de dispersie a apei, care este plin de clienti , care tocmai a construit un range-driving cu sase posturi, dar care refuza sa organizeze ce vrea el -adica tovaraselul asta- ca ar fi un experiment nereusit ? Pai , pentru ca nenea asta nu poate sa doarma din pricina celor care chiar fac cate ceva, pentru ca nu este el " miezul din dodoasca " al golfului romanesc , pentru ca nu-si poate accepta inutilitatea, pentru ca se vrea orice altceva decat ceea ce este , adica un om obisnuit.
    Unicule, tu esti BAIATU' ! Acum te simti mai bine ? Eu da ...

    PS
    Cred ca toata lumea a observat ca m-am speriat de perspectiva de a-mi fi distrus clubul de catre uluitoarea forta mediatica indreptata impotriva mea (ati ras ?).
    Acum pentru tine TOVARASE, o lectie pe care nu o vei uita niciodata: Te voi ajuta sa fii citit de catre cateva mii de oameni. Asta inseamna sa faci ceva pentru golf, asta inseamna sa nu gandesti in mic ci in mare, asta inseamna sa fii barbat, asta inseamna sa nu fii mojic. Toate site-urile publicatiilor mele vor avea si link-ul tau. Nu vreau nimic in schimb . Chiar te rog sa ma ignori. Voi face asta cat timp voi vedea ca incerci sa construiesti si nu sa darami, asa cum o faci acum.
    Si sa mai tii minte ceva: In Scotia , majoritatea terenurilor sunt rudimentare, fara drenaje, irigatii sau clubhouse . Un smoc de iarba de pe care un baiat loveste o mingie este cel mai frumos teren de golf, chiar daca totul este parloaga de jur imprejur. Ala simte ceva ce nu multi pot simti. Poate nici chiar tu ...

  2. #2
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    De mai multi ani se tot construiesc terenuri de standarde internationale in Romania !!!!! Adica se tot lauda unii si altii cu proiecte in Dobrogea( a cazut de mult) in Bucuresti spre Buftea( a cazut si el) Timisoara , Cluj , Brasov... Si doar vorbe.
    Terenul de la Poligrafu exista !!! Nu o fii el la "standarde internationale" dar e accesibil, placut si distractiv. Asta e si scopul. Lumea sa fie atrasa si nu speriata de asa zisele " standarde internationale". Cand or sa fie suficienti jucatori se va face un pas spre terenuri mai performante dar terenul de la Poligrafu va ramane un pionier si va avea respectul entuziastilor. Pastrind proportiile, un mic St.Andrews romanesc. Tot respectul si pentru terenul de la Alba Iulia , Recas si Breaza totusi. Si acum se dezvolta urmatoarele 9 gauri si cresc posibilitatile.
    Felicitari Catalin, tine-te tare si vorba aceea... GURA LUMII SLOBODA!
    An Nou fericit iubitorilor adevarati de golf.
    Last edited by Dorin; 29th December 2010 at 20:13.
    THE TRUTH IS OUT THERE

  3. #3
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    nu gasesc nimic de condra si golful romanesc. Unde sa caut ?
    THE TRUTH IS OUT THERE

  4. #4
    senior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    Il cheama Condratov si am folosit un joc de cuvinte. Revista "Asociatiei Jucatorilor de Golf"

  5. #5
    senior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dorin View Post
    nu gasesc nimic de condra si golful romanesc. Unde sa caut ?

    Vezi aici : http://www.ajgr.ro/

  6. #6
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Am citit. Pacat de stilul atotstiutor si defaimator al editorialului. Nu vreau sa fac o analiza psihiatrica dar megalomania si tonul tendentios sint provocative. Nu poti sa reprezinti din oficiu pe asazisii jucatori de golf din Romania. Macar o forma de colaborare , alegeri deschise la mai multe cluburi. Altfel sintem ca pe vremea lui Lapusneanu voda.
    OK cu participarea la un concurs de amatori cu handicapuri asa de mari dar valoarea este in principiu doar turistica.
    Sa speram cu participarea la concursuri adevarate , fara handicap. Atunci se poate vorbi de performante.
    THE TRUTH IS OUT THERE

  7. #7
    senior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    M-a enervat rau. I-am raspuns, dar nu mai pierd vremea. Asa s-a dus dracului toata tara asta. Suflete mici ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •