Cum vrea Oprescu să facă Olimpiadă cu o sală polivalentă

Pe primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, nu-l sperie nimic când vine vorba de noua sa „jucărie": organizarea la București a Jocurilor Olimpice de vară din 2020.

Pentru edilul ales al Capitalei nu contează că șefii federațiilor noastre sportive, de pildă fotbal, baschet sau atletism, nu pot nici măcar visa la organizarea unui singur campionat mondial, și, deși nu are nici un fel de argumente viabile, își suține ideea cu un zel de speriat, și la propriu și la figurat, având în vedere că nici un argument nu-l poate convinge că susține o aberație.

Practic, organizarea Jocurilor Olimpice de vară poate fi considerată un soi de organizare a 33 de campionate mondiale în același timp. Ori România nu are în momentul de față posibilitatea organizării nici măcar a unei singure astfel de competiții.

S.O.: Va putea, vă spun eu că se va putea. Când îmi pun ceva în cap nu există să nu se poată. Când am zis că voi face pasaj suprateran în zona gării, nu m-a crezut nimeni și este aproape gata. Când am spus că voi reconstrui Stadionul Național nu m-a crezut nimeni în stare și iată că suntem în grafic și, mai mult ca sigur, anul viitor în august va fi inaugurat oficial. Vă spun eu că în 2020 vom organiza și Jocurile Olimpice de vară.

Dar nu-i suficient să ai bunăvoință pentru a găzdui o astfel de competiție. Este nevoie de mulți bani, de infra­structură, de baze materiale, de sprijin, de garanții...

S.O.: Am vorbit deja cu Nadia, cu Ilie Năstase. Au fost încântați.

Este normal ca două personalități ale sportului românesc să fie încântate, dar este vorba de susținere financiară de miliarde de euro, de angajamente și oferirea de garanții din partea Guvernului și a președintelui României pentru a intra într-o astfel de cursă. Ați vorbit cu Octavian Morariu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, în legătură cu această idee?

S.O.: Am vorbit astă-vară cu Morariu și a spus să mă uit întâi la ce hoteluri avem. Și nu-i problemă. Se vor face.

Cred că mai degrabă era referire la faptul că nici măcar la acest capitol nu stăm pe roze, darămite să ne gândim mai departe, la infrastructura depășită sau la absența arenelor sportive.

Să nu uităm că, cel puțin în momentul de față, în București, nu există nici măcar o sală polivalentă care să îndeplinească standardele olimpice, sau un bazin cu dimensiuni olimpice acoperit. Să nu mai vorbim că nicăieri în România nu există un stadion de 50.000 de locuri cu pistă de atletism, care să găduiască măcar o etapă de Cupă Mondială.


S.O.: Anul viitor, în zona de nord a Capitalei, între DN1 și Voluntari, voi începe construcția sălii polivalente de 15.000 de locuri. Și poate că, lângă, voi construi și bazinul olimpic. Să vedem dacă va mai fi loc.

Când și care credeți că va fi primul campionat mondial pe care îl va putea găzdui. La ce sport?

S.O. O să vedem. Mai întâi să fie gata sala și apoi o să vedem.

Credeți că veți avea timp să con­struiți atâtea baze sportive pentru a intra în cursa pentru organizarea Jocurilor Olimpice?

S.O.: Poate n-ați înțeles că res­pectiva competiție este în 2020.

Da, dar cele patru orașe care vor intra în finală se vor stabili în 2012, adică peste mai puțin de doi ani, iar gazda va fi desemnată în 2013.

S.O.: O să depun mai întâi candidatura și apoi o să construiesc. Vor veni investitori de peste tot. Toată lumea va fi interesată de un proiect atât de grandios, pentru că este o emulație incredibilă la astfel de competiții.

Sursa: http://www.romanialibera.ro/

se pare ca Dr.Oetker chiar vorbeste serios