Results 1 to 20 of 20

Thread: Jo 2020

  1. #1
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1

    Talking Jo 2020

    Cum vrea Oprescu să facă Olimpiadă cu o sală polivalentă

    Pe primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, nu-l sperie nimic când vine vorba de noua sa „jucărie": organizarea la București a Jocurilor Olimpice de vară din 2020.

    Pentru edilul ales al Capitalei nu contează că șefii federațiilor noastre sportive, de pildă fotbal, baschet sau atletism, nu pot nici măcar visa la organizarea unui singur campionat mondial, și, deși nu are nici un fel de argumente viabile, își suține ideea cu un zel de speriat, și la propriu și la figurat, având în vedere că nici un argument nu-l poate convinge că susține o aberație.

    Practic, organizarea Jocurilor Olimpice de vară poate fi considerată un soi de organizare a 33 de campionate mondiale în același timp. Ori România nu are în momentul de față posibilitatea organizării nici măcar a unei singure astfel de competiții.

    S.O.: Va putea, vă spun eu că se va putea. Când îmi pun ceva în cap nu există să nu se poată. Când am zis că voi face pasaj suprateran în zona gării, nu m-a crezut nimeni și este aproape gata. Când am spus că voi reconstrui Stadionul Național nu m-a crezut nimeni în stare și iată că suntem în grafic și, mai mult ca sigur, anul viitor în august va fi inaugurat oficial. Vă spun eu că în 2020 vom organiza și Jocurile Olimpice de vară.

    Dar nu-i suficient să ai bunăvoință pentru a găzdui o astfel de competiție. Este nevoie de mulți bani, de infra­structură, de baze materiale, de sprijin, de garanții...

    S.O.: Am vorbit deja cu Nadia, cu Ilie Năstase. Au fost încântați.

    Este normal ca două personalități ale sportului românesc să fie încântate, dar este vorba de susținere financiară de miliarde de euro, de angajamente și oferirea de garanții din partea Guvernului și a președintelui României pentru a intra într-o astfel de cursă. Ați vorbit cu Octavian Morariu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, în legătură cu această idee?

    S.O.: Am vorbit astă-vară cu Morariu și a spus să mă uit întâi la ce hoteluri avem. Și nu-i problemă. Se vor face.

    Cred că mai degrabă era referire la faptul că nici măcar la acest capitol nu stăm pe roze, darămite să ne gândim mai departe, la infrastructura depășită sau la absența arenelor sportive.

    Să nu uităm că, cel puțin în momentul de față, în București, nu există nici măcar o sală polivalentă care să îndeplinească standardele olimpice, sau un bazin cu dimensiuni olimpice acoperit. Să nu mai vorbim că nicăieri în România nu există un stadion de 50.000 de locuri cu pistă de atletism, care să găduiască măcar o etapă de Cupă Mondială.


    S.O.: Anul viitor, în zona de nord a Capitalei, între DN1 și Voluntari, voi începe construcția sălii polivalente de 15.000 de locuri. Și poate că, lângă, voi construi și bazinul olimpic. Să vedem dacă va mai fi loc.

    Când și care credeți că va fi primul campionat mondial pe care îl va putea găzdui. La ce sport?

    S.O. O să vedem. Mai întâi să fie gata sala și apoi o să vedem.

    Credeți că veți avea timp să con­struiți atâtea baze sportive pentru a intra în cursa pentru organizarea Jocurilor Olimpice?

    S.O.: Poate n-ați înțeles că res­pectiva competiție este în 2020.

    Da, dar cele patru orașe care vor intra în finală se vor stabili în 2012, adică peste mai puțin de doi ani, iar gazda va fi desemnată în 2013.

    S.O.: O să depun mai întâi candidatura și apoi o să construiesc. Vor veni investitori de peste tot. Toată lumea va fi interesată de un proiect atât de grandios, pentru că este o emulație incredibilă la astfel de competiții.

    Sursa: http://www.romanialibera.ro/

    se pare ca Dr.Oetker chiar vorbeste serios

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    31
    Reputatie
    1
    Stiu ca a mai aberat doctorul cu autostrada suspendata, dar asta pare prea greu de crezut. Trebuie sa vad o inregistrare, altfel nu cred.

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Daca intri in cursa trebuie sa ai o parte din infrastructura deja nu doar proiecte. Si oricum de obicei se castiga dupa 2-3 incercari nu din prima. Si depinde foarte mult si de concurenti. Ca Bucurestiul nu cred ca ar castiga niciodata impotriva unor orase gen Tokyo, New York, Madrid, Paris, Berlin etc.

  4. #4
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AlexBB View Post
    Stiu ca a mai aberat doctorul cu autostrada suspendata, dar asta pare prea greu de crezut. Trebuie sa vad o inregistrare, altfel nu cred.
    hai ma, e presa din Romania cum e dar nici chiar asa pana la urma nu e ca si cand ar fi spus ca am castigat candidatura sau ceva de genu'

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    31
    Reputatie
    1
    Da, nici n-are rost sa mai comentez. Oricum n-o sa obtina nici o finantare. Dar sa presupunem prin absurd ca vom reusi sa organizam o olimpiada. Ce facem cu toate salile si bazinele dupa ce se termina?

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AlexBB View Post
    Da, nici n-are rost sa mai comentez. Oricum n-o sa obtina nici o finantare. Dar sa presupunem prin absurd ca vom reusi sa organizam o olimpiada. Ce facem cu toate salile si bazinele dupa ce se termina?
    Nu e problema ca nu avem ce face cu ele. Pai facem ce au facut si alte orase in care s-a organizat olimpiada. Satul olimpic poate fi folosit drept campus universitar ( cum au facut cei din Atlanta ) , unele sali pot fi dezmebrate si instalate in alte parti din Romania.

    Mi-e greu sa cred ca se va ajunge ca Bucurestiul sa organizeze o olimpiada desi as fi foarte fericit sa fie asa. Poate ar fi bine sa incercam cu olimpiada de tineret care tocmai si-a desfasurat prima editie anul acesta in Singapore. Iar in 2014 va fi la Nanjng in China. Ori ar mai fi varianta Jocurilor Olimpice de Iarna pentru tinere care vor fi pentru prima data in 2012 la Innsbruck. Bine, astea in valea Prahovei, Brasov.

  7. #7
    junior CristianROU's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    A căzut proiectul lui Oprescu: nu candidăm la organizarea Olimpiadei din 2020

    Consilierii generali au respins, vineri, proiectul privind depunerea candidaturii municipiului București pentru găzduirea Jocurilor Olimpice de vară pentru 2020, pe care l-au catalogat ca fiind un "proiect futurist", "de nerealizat".

    Potrivit proiectului de hotărâre, organizarea Jocurilor Olimpice din 2020 în București ar fi reprezentat un eveniment care ar fi generat "un impuls major pentru economia României, o dezvolare a turismului și a infrastructurii, dar și crearea unor noi locuri de muncă".

    "Infrastructura va fi realizată astfel încât să poată fi utilizată și după terminarea jocurilor olimpice, lăsând ca rezultat stadioane olimpice, rețea modernă de transport public de suprafață" se arată în raportul de specialitate al proiectului de hotărâre.

    După aproximativ o jumătate de oră de dezbateri, în care consilierii au catalogat acest proiect ca fiind "futurist", "similar proiectului privind autostrada suspendată", "de nerealizat", a fost supus votului, obținând doar 22 de voturi "pentru". Opt consilieri au votat "împotriva proiectului" și alți 20 s-au abținut.

    Pentru a fi adoptat, proiectul avea nevoie de voturile a 28 de consilieri.

    Președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Octavian Morariu, a declarat, vineri, la RFI, că ideea organizării Olimpiadei din 2020 la București este "generoasă", dar ideile precipitate au un final "mai puțin fericit", precizând că este nevoie de infrastructură de transport și de hoteluri

    ...GSP...

  8. #8
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,188
    Reputatie
    0
    pacat.......dar oricum nu cred ca aveam sanse sa castigam
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  9. #9
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    niste idioti...pai daca nu avem infrastructura de ce plm nu fac? daca nu se incearca macar normal ca e prea "futurist" si nu avem sanse din start

  10. #10
    manager
    Join Date
    May 2006
    Location
    Logroño
    Posts
    152
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Duarte View Post
    pacat.......dar oricum nu cred ca aveam sanse sa castigam
    nu mai e cazul, pentru ca nici nu vom participa cu proiect! consilierii au respins deja ideea datorita crizei severe...

  11. #11
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bogdan_nj View Post
    Poate ar fi bine sa incercam cu olimpiada de tineret care tocmai si-a desfasurat prima editie anul acesta in Singapore. Iar in 2014 va fi la Nanjng in China. Ori ar mai fi varianta Jocurilor Olimpice de Iarna pentru tinere care vor fi pentru prima data in 2012 la Innsbruck. Bine, astea in valea Prahovei, Brasov.
    Bucureștiul a organizat deja o competiție majoră de gen - Universiada din 1981 (cred că 1981 a fost), cu sportivii cazați prin căminele din Grozăvești. Dar Olimpiada nu suferă comparație cu Universiada ...

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    31
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bogdan_nj View Post
    Nu e problema ca nu avem ce face cu ele. Pai facem ce au facut si alte orase in care s-a organizat olimpiada. Satul olimpic poate fi folosit drept campus universitar ( cum au facut cei din Atlanta ) , unele sali pot fi dezmebrate si instalate in alte parti din Romania.

    Mi-e greu sa cred ca se va ajunge ca Bucurestiul sa organizeze o olimpiada desi as fi foarte fericit sa fie asa. Poate ar fi bine sa incercam cu olimpiada de tineret care tocmai si-a desfasurat prima editie anul acesta in Singapore. Iar in 2014 va fi la Nanjng in China. Ori ar mai fi varianta Jocurilor Olimpice de Iarna pentru tinere care vor fi pentru prima data in 2012 la Innsbruck. Bine, astea in valea Prahovei, Brasov.
    E complicat. Daca ne gandim la sala de 25000 de locuri, nu prea vad unde ar putea fi mutata in Romania. E mare si pentru Bucuresti. Poate sa o vanda pe bucati.
    Problema principala ar fi oricum finantarea. Mai bine am incerca sa organizam competitii mai mici cum ai spus si tu. La competitii mai importante, poate un campionat european de fotbal sau mai usor, unul de handbal. Olimpiada e mult peste posibilitatile noastre.

  13. #13
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    ^
    problema e ca nu se incearca NIMIC! doar vorbe si atat...

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Da, asa e. E nevoie de vointa si de luat lucrurile pas cu pas. Bineinteles ca mai intra in discutie si banii dar trebuie macar sa ai un plan rezonabil. Nu ai cum sa primesti organizarea unei finale daca nu ai organizat competitii mai micute.

  15. #15
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    Dr.Oetker in direct pe Antena 3, vorbeste si de JO

  16. #16
    junior
    Join Date
    May 2010
    Location
    Baia Mare / Brussels
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    bogdan_nj

    ar trebuie sa stii ca Jo de iarna pentru tineret vor avea loc in Romania in 2013...... ma mir cum de nu stii asta ... http://metropotam.ro/iarna/2009/02/a...te-in-Romania/

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Nyo_22 View Post
    bogdan_nj

    ar trebuie sa stii ca Jo de iarna pentru tineret vor avea loc in Romania in 2013...... ma mir cum de nu stii asta ... http://metropotam.ro/iarna/2009/02/a...te-in-Romania/
    Din cate stiu eu prima editie a Jocurilor Olimpice de Iarna pentru tineret va fi in 2012 iar apoi din 4 in 4 ani. Probabil ca articolul ala e doar o gluma.

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,108
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bogdan_nj View Post
    Din cate stiu eu prima editie a Jocurilor Olimpice de Iarna pentru tineret va fi in 2012 iar apoi din 4 in 4 ani. Probabil ca articolul ala e doar o gluma.
    Nu sunt Jocurile Olimpice de Iarna pentru Tineret e Festivalul Olimpic European de Tineret si il organizeza Romania

    http://en.wikipedia.org/wiki/Europea...ympic_Festival

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Am inteles acum. E foarte bine ca se organizeaza un asemenea eveniment pentru ca asta va ajuta la dezvoltarea sporturilor de iarna in Romania ca pana acum am stat foarte prost la asta.

  20. #20
    incepator
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    31
    Reputatie
    1
    Nu e imposibil dar cam greu sa tinem JO 2020, trebuie sa avem un stadion utilat complet sa zic asa, cu tot ce tine de JO, ceea ce noi nu avem asa ceva, si ca sa avem unul pana atunci, trebuie construit alt stadion gen Arena, dar cu piste de atletism si toate cele si nu numai in stadion

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •