De ceva timp s-a anunțat renovarea stadionului din Târgu Jiu însă n-am văzut prea multe informații în presă despre acest lucru.

Momentan, am găsit un articol interesant:

De la anul, o nouă înfățișare pentru Stadionul Municipal

Noua arenă va avea 15 mii de locuri, trei sferturi fiind acoperite, iar peluzele vor fi aduse mai aproape de teren

Stadionul Municipal din Târgu Jiu se va transforma începând cu debutul anului viitor în șantier. Se va schimba suprafața de joc, dar și configurația tribunelor. Astfel, peluzele vor fi aduse la cinci metri în spatele porților, acest proiect fiind unul mai vechi și care va fi pus în aplicare în această iarnă.

Investiții de trei milioane de euro !

Ieri, președintele pandurilor, Marin Condescu a fost prezent în stadion. „Din această iarnă, din ianuarie vor începe lucrările la stadion dacă vremea ne va ajuta. Până atunci facem antrenament pe Municipal, am rugat și echipa de Liga a III-A să joace aici dar văd că încă nu au luat nici o hotărâre. Lucrările de la teren le facem noi, în regie proprie, doar construcția metalică a tribunelor este făcută de firmă specializată”, a spus Marin Condescu. Acesta merge mai departe și spune că lucrările în stadion sunt complexe. „Noi vrem să schimbăm tot, inclusiv să lăsăm tribuna II pentru Primărie să facă ceva care să fie util și orașului și sportului. Noi ne vom ocupa numai de peluze, tribuna I și suprafața de joc. Am făcut o propunere către domnul primar ca tribuna II, partea dinspre Primărie, să fie și parcare și tribună și supermarket cu tot ceea ce este necesar, ceea ce ar fi foarte frumos”, a comentat Condescu.

Tot președintele Consiliului de Administrație de la Pandurii a făcut și un calcul preliminar la tot ceea ce se va construi în Stadionul Municipal. „Investiția noastră se va ridica la trei milioane de euro. Nu luăm în calcul și tribuna II. Bani sunt întotdeauna dacă vrei să-i și faci. Dacă va rămâne numai pe noi e clar că va fi foarte greu. Așteptăm ajutor de la toți cei care finanțează fotbalul”, a mai declarat Condescu.

Restaurant în stadion…

Bossul pandurilor vrea să schimbe înfățișarea Stadionul Municipal. Astfel, capacitatea va crește cu 5800 de locuri, iar sub peluze se vor construi spații care vor avea o destinație utilă. La peluza dinspre Poliție se va construi un mini-cantonament cu 15 camere, o sală de ședințe dar și o mini-cantină destinată jucătorilor. Sub peluza dinspre Sala Sporturilor va vor construi săli speciale pentru refecare (saună și bazin), dar și un restaurant care va avea vedere atât spre terenul principal cât și spre terenul sintetic. „Capacitatea stadionului se va mări de la 9.200 la 15.000 locuri. Toate tribunele vor fi acoperite, va fi un acoperiș ușor care nu va încărca prea mult costul. Noi vrem în toamnă să jucăm aici”, a mai susținut Condescu.

Sursa: Impact in Gorj
Dacă are cineva mai multe informații, please share!