Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 80

Thread: Stadionul Municipal din Târgu Jiu

  1. #1
    lejendă
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    București
    Posts
    7,257
    Reputatie
    1

    Stadionul Municipal din Târgu Jiu

    De ceva timp s-a anunțat renovarea stadionului din Târgu Jiu însă n-am văzut prea multe informații în presă despre acest lucru.

    Momentan, am găsit un articol interesant:

    De la anul, o nouă înfățișare pentru Stadionul Municipal

    Noua arenă va avea 15 mii de locuri, trei sferturi fiind acoperite, iar peluzele vor fi aduse mai aproape de teren

    Stadionul Municipal din Târgu Jiu se va transforma începând cu debutul anului viitor în șantier. Se va schimba suprafața de joc, dar și configurația tribunelor. Astfel, peluzele vor fi aduse la cinci metri în spatele porților, acest proiect fiind unul mai vechi și care va fi pus în aplicare în această iarnă.

    Investiții de trei milioane de euro !

    Ieri, președintele pandurilor, Marin Condescu a fost prezent în stadion. „Din această iarnă, din ianuarie vor începe lucrările la stadion dacă vremea ne va ajuta. Până atunci facem antrenament pe Municipal, am rugat și echipa de Liga a III-A să joace aici dar văd că încă nu au luat nici o hotărâre. Lucrările de la teren le facem noi, în regie proprie, doar construcția metalică a tribunelor este făcută de firmă specializată”, a spus Marin Condescu. Acesta merge mai departe și spune că lucrările în stadion sunt complexe. „Noi vrem să schimbăm tot, inclusiv să lăsăm tribuna II pentru Primărie să facă ceva care să fie util și orașului și sportului. Noi ne vom ocupa numai de peluze, tribuna I și suprafața de joc. Am făcut o propunere către domnul primar ca tribuna II, partea dinspre Primărie, să fie și parcare și tribună și supermarket cu tot ceea ce este necesar, ceea ce ar fi foarte frumos”, a comentat Condescu.

    Tot președintele Consiliului de Administrație de la Pandurii a făcut și un calcul preliminar la tot ceea ce se va construi în Stadionul Municipal. „Investiția noastră se va ridica la trei milioane de euro. Nu luăm în calcul și tribuna II. Bani sunt întotdeauna dacă vrei să-i și faci. Dacă va rămâne numai pe noi e clar că va fi foarte greu. Așteptăm ajutor de la toți cei care finanțează fotbalul”, a mai declarat Condescu.

    Restaurant în stadion…

    Bossul pandurilor vrea să schimbe înfățișarea Stadionul Municipal. Astfel, capacitatea va crește cu 5800 de locuri, iar sub peluze se vor construi spații care vor avea o destinație utilă. La peluza dinspre Poliție se va construi un mini-cantonament cu 15 camere, o sală de ședințe dar și o mini-cantină destinată jucătorilor. Sub peluza dinspre Sala Sporturilor va vor construi săli speciale pentru refecare (saună și bazin), dar și un restaurant care va avea vedere atât spre terenul principal cât și spre terenul sintetic. „Capacitatea stadionului se va mări de la 9.200 la 15.000 locuri. Toate tribunele vor fi acoperite, va fi un acoperiș ușor care nu va încărca prea mult costul. Noi vrem în toamnă să jucăm aici”, a mai susținut Condescu.

    Sursa: Impact in Gorj
    Dacă are cineva mai multe informații, please share!

  2. #2
    senior
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    183
    Reputatie
    1
    Parca se discuta asta pe threadul "infrastructura sportiva din romania".

  3. #3
    junior CristianROU's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sergio_d View Post
    de ceva timp s-a anunțat renovarea stadionului din târgu jiu însă n-am văzut prea multe informații în presă despre acest lucru.

    Momentan, am găsit un articol interesant:

    Dacă are cineva mai multe informații, please share! :d
    :d
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    La tribuna a doua am inteles ca s-au demontat deja scaunele urmand sa fie demolata.

  5. #5
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    daca se va face eu promit ca ma voi duce la primul meci ce se va juca pe noua arena; imi pare rau ca nu mai stau in tg. jiu pentru ca va puteam aduce ceva informatii si poze

  6. #6
    senior
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    183
    Reputatie
    1
    Arata mic pt. 15k locuri.

  7. #7
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Eu stiam ca se incearca sa se formeze o societate puternica ( Rovinari + Turceni + Isalnita , ceva de genul ) care sa o ajute pe Pandurii/Craiova ( a 2 a varianta cred ca este exclusa ) dar totul a fost la nivel de discutii . Nu a mai aparut nimic in presa in ultima vreme .

  8. #8
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    Am auzit ca au fost depuse niste contestatii si se intarzie dar se pare ca din ianuarie va aparea aceasta societate care se pare ca apare ca sponsor pe tricourile celor de la Pandurii. Ei au un sponsor ca inca nu s-a infiintat.

  9. #9
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    Da nu cred ca o sa arunce cu banii in fotbal..

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Romania
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    da mai avem bani pentru stadioane ..

  11. #11
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Daca a facut vreunu vreo groapa pe langa stadion faceti si voi poze si puneti...
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  12. #12
    senior Gombos's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    153
    Reputatie
    1
    POZEEEEEEEEEEEEEEEEEE? Pandurii joaca la Severin ca-si renoveaza stadionul. nu merge nimeni sa vedem si noi ce se face?

  13. #13
    junior
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    147
    Reputatie
    1
    Primarul municipiului Târgu-Jiu, Florin Cârciumaru, a declarat că reprezentanții societății care se ocupă de o parte dintre lucrări vor veni astăzi să inspecteze stadionul, modernizarea urmând să înceapă în perioada următoare.

    Lucrările vor consta în înlocuirea suprafeței de joc și montarea unui sistem de încălzire a gazonului, precum și în modernizarea vestiarelor. „La vestiare este o problemă cu sistemul de ventilație, pentru că acolo se face mereu condens. Se vor monta anumite aparate pentru a rezolva această problemă. La gazon, cele mai complexe și de durată lucrări se vor executa la sistemul de încălzire care se va afla sub gazon. Aici vor fi și cele mai costisitoare lucrări. Se vor pune apoi brazde de iarbă. Sperăm că stadionul va fi gata până la începutul campionatului următor“, a spus primarul Florin Cârciumaru.

    Sursa: adevarul.ro (8 martie 2011)

  14. #14
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    parca era vorba de un stadion reconstruit nu de schimbarea unui gazon

  15. #15
    senior Gombos's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    153
    Reputatie
    1
    daca nu-si fac si tribunele, sper sa retrogradeze Pandurii! ar trebui sa facem un campionat de doar 12-14 echipe cum zicea Sandu cred. de prin 2013-2014! si cerinte destul de inalte.

  16. #16
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    trebuie demolat tot, sunt cele mai proaste tribune din tara asta, parca sunt facute de oligofreni care nu au avut nici macar o rigla, fiecare rand are alta dimensiune si alta directie, jalnic

  17. #17
    Cainii Rosii jonsnow's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,018
    Reputatie
    1

  18. #18
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    117
    Reputatie
    1
    arata a stadion de liga a 2 a ,a 3 a :| din pozele astea

  19. #19
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    arata a stadion romanesc...
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  20. #20
    senior
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    Reputatie
    1
    Doar vorbe, laudarosenii...! Nu era o investitie foarte mare, dar poate cei din Tg Jiu s-au gandit ca nu merita investitia!

  21. #21
    senior Gombos's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    153
    Reputatie
    1
    cei din Targu Jiu si Craiova sa joace la matineu... Ion Oblemenco arata si mai rau, cu scaune decojite si plin de balarii!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •