Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 134

Thread: Sistemul de pensii in Romania

  1. #1
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1

    Sistemul de pensii in Romania

    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Cu PSD si PNL nu am fi facut aceste datorii uriase. Deci tot era mai bine. Eu sper sa le plateasca Bond si cu ma-sa, ca sa simta mai puternic reformele.
    Cata naivitate.

    Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase si tu spui ca PSD-ul si PNL-ul ar fi adus bani de acasa ca sa le acopere. De unde? De la Patriciu si Vintu?

    Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura. Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.

    Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #2
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Cata naivitate.

    Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase si tu spui ca PSD-ul si PNL-ul ar fi adus bani de acasa ca sa le acopere. De unde? De la Patriciu si Vintu?

    Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura. Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.

    Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.

    Sorine, chiar mi`ai placut ! Precum expertii guvernamentali ce tot apar prin mass-media si sunt capabili sa ne explice maine de ce nu s`a intamplat azi ceea ce au prezis ieri !
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  3. #3
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase
    Si oare unde acele deficite? vorbim strict de asig sociale si de stat. putem sa punem si somajul samd.
    te rog nu zice de criza, ca nu e singura cauza sau cea mai importanta.

    R: ti-l dau eu: impozit forfetar + oug 48 + 50 (parca) -referitoare la reclasificarea activ independente. doua prostii imense pe timp de criza, sunt in manualele economice sub titlul "ASA NU!". samd, evident.

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura.
    care investitii??? aia 40 de km de autostrada (inutilizabili) in 5 ani ??


    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.
    gresit. politica psd era legata de impozitul diferentiat si au fost impotriva (ca de altfel si pnl-ul) impotriva imprumuturior fmi.
    in orice caz, imprumuturile fmi, si necesare, nu se fac niciodata stand ca sclavul in genunchi, cum a facut boc.
    ADUC AMINTE: PENTRU CA GUVERNUL BOC SA POATA SA CEARA (NU NEAPARAT SI SA IA) IMPRUMUTURI DE LA FMI, ROMANIA TREBUIA SA RETUNEZE IMPRUMUTURILE PRECEDENTE, LUCRU CE S-A INTAMPLAT, FIE CA VREM SAU NU, IN TIMPUL GUVERNARII NASTASE.


    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.
    din pacate. putem totusi sa le transmite lucruri, poate ii apuca suchitul :p

  4. #4
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    Si oare unde acele deficite? vorbim strict de asig sociale si de stat. putem sa punem si somajul samd.
    te rog nu zice de criza, ca nu e singura cauza sau cea mai importanta.

    R: ti-l dau eu: impozit forfetar + oug 48 + 50 (parca) -referitoare la reclasificarea activ independente. doua prostii imense pe timp de criza, sunt in manualele economice sub titlul "ASA NU!". samd, evident.


    care investitii??? aia 40 de km de autostrada (inutilizabili) in 5 ani ??


    gresit. politica psd era legata de impozitul diferentiat si au fost impotriva (ca de altfel si pnl-ul) impotriva imprumuturior fmi.
    in orice caz, imprumuturile fmi, si necesare, nu se fac niciodata stand ca sclavul in genunchi, cum a facut boc.
    ADUC AMINTE: PENTRU CA GUVERNUL BOC SA POATA SA CEARA (NU NEAPARAT SI SA IA) IMPRUMUTURI DE LA FMI, ROMANIA TREBUIA SA RETUNEZE IMPRUMUTURILE PRECEDENTE, LUCRU CE S-A INTAMPLAT, FIE CA VREM SAU NU, IN TIMPUL GUVERNARII NASTASE.


    din pacate. putem totusi sa le transmite lucruri, poate ii apuca suchitul :p
    Bugetul asigurarilor sociale inregistreaza deficit de 20 de ani, dar in 2009 si 2010, veniturile au scazut, asa ca deficitul s-a marit. Vorbim de pensii, care trebuie platite, nu de cheltuieli de investitii, care pot fi taiate, amanate etc.


    Impozitul progresiv? Romania se afla intr-o adevarata competitie fiscala in regiune. Daca crezi ca ar fi o solutie cresterea impozitelor pe munca sau introducerea impozitului progresiv, asta ar insemna sa faca exact eroarea PDL-ului cu impozitul minim.


    Eu circul pe drumuri noi si bune in vestul tarii, asa ca, din punctul meu de vedere, s-au facut investitii.

    PS: Nu circul pe autostrada de care vorbesti, dar astept sa se termine cea spre Nadlac.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #5
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Bugetul asigurarilor sociale inregistreaza deficit de 20 de ani, dar in 2009 si 2010, veniturile au scazut, asa ca deficitul s-a marit. Vorbim de pensii, care trebuie platite, nu de cheltuieli de investitii, care pot fi taiate, amanate etc.
    nu e total real ce zici, dar sa mergem pe rationamentul tau.
    cine era la guvernare in 2009 si 2010, ani in care veniturile au scazut? psd? pnl?
    prin urmare...

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Impozitul progresiv? Romania se afla intr-o adevarata competitie fiscala in regiune. Daca crezi ca ar fi o solutie cresterea impozitelor pe munca sau introducerea impozitului progresiv, asta ar insemna sa faca exact eroarea PDL-ului cu impozitul minim.
    nici eu nu sutn de acord cu imp. progresiv, nu am spus ca e o solutie viabila, ci doar ca e sustinut de psd.


    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Eu circul pe drumuri noi si bune in vestul tarii, asa ca, din punctul meu de vedere, s-au facut investitii.
    esti sigur ca acele drumuri nu sunt facute de autoritatile locale? ma indoiesc ca sunt facute de guvernul boc, in cond in care fostul min al transp a zis de nenumarate ori ca nu sunt bani de investitii.
    ei cand finalizeaza ceva il cheama pe badea sa vian cu penele, de parca fac nush cine stie ce.


    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    PS: Nu circul pe autostrada de care vorbesti, dar astept sa se termine cea spre Nadlac.
    asteptare usoara

  6. #6
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Hai sa le luam pe rand:


    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    nu e total real ce zici, dar sa mergem pe rationamentul tau.
    cine era la guvernare in 2009 si 2010, ani in care veniturile au scazut? psd? pnl?
    prin urmare...
    Nu e vorba de cine era sau este la guvernare in 2009 si 2010, ci de dimensiunea bugetului asigurarilor sociale de stat (pensiilor).

    Acesta a crescut pana in 2008 (pe fondul cresterii veniturilor), pentru ca din 2009, pe fondul reducerii veniturilor sa apara dificultati in a acoperi cheltuielile la acelasi nivel din 2008. Mai mult, s-au efectuat si cresteri ale pensiilor, acea pensie minima intrata in vigoare incepand cu iulie 2009.

    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    nici eu nu sutn de acord cu imp. progresiv, nu am spus ca e o solutie viabila, ci doar ca e sustinut de psd.
    Iar eu spuneam ca este o prostie sustinuta de PSD.

    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    esti sigur ca acele drumuri nu sunt facute de autoritatile locale? ma indoiesc ca sunt facute de guvernul boc, in cond in care fostul min al transp a zis de nenumarate ori ca nu sunt bani de investitii.
    ei cand finalizeaza ceva il cheama pe badea sa vian cu penele, de parca fac nush cine stie ce.
    Da. Pentru ca este vorba de drumuri nationale: Lugoj - Timisoara (finalizat in noiembrie 2009) si Lugoj - Drobeta Turnu Severin (aflat in curs de finalizare, in sensul ca astazi, cand vorbim noi, se lucreaza la marcaje, indicatoare, parapeti etc.). Ca sa nu mai spun ca s-a finalizat Lugoj - Resita si se lucreaza la Lugoj - Timisoara (prin Buzias) si Lugoj - Ilia, plus centuri ocolitoare la Lugoj, Buzias, Caransebes, Timisoara, Arad etc.

    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    asteptare usoara
    Se pare ca va fi chiar foarte usoara, deoarece un prieten, vecin de scara, lucreaza de un an la aceasta autostrada, asa ca am informatii calde, ca sa spun asa. El apreciaza ca daca se asigura finantarea, cel tarziu in 2012 se vor incheia trei tronsoane, Nadlac - Arad, Arad - Timisoara si Timisoara - Lugoj.


    PS: Ce anume nu este real?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #7
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Nu e vorba de cine era sau este la guvernare in 2009 si 2010, ci de dimensiunea bugetului asigurarilor sociale de stat (pensiilor).
    Acesta a crescut pana in 2008 (pe fondul cresterii veniturilor), pentru ca din 2009, pe fondul reducerii veniturilor sa apara dificultati in a acoperi cheltuielile la acelasi nivel din 2008. Mai mult, s-au efectuat si cresteri ale pensiilor, acea pensie minima intrata in vigoare incepand cu iulie 2009.
    Ba este vorba fix despre asta, deoarece cresterea din 2008 a fost gratie guvernarii pnl (e drept si ca economia mergea altfel, dar meritul ramane), iar scaderile sunt in timpul celor de la pdl.
    De acord ca a venit criza si inca simtim efectele ei (desi daca ne luam dupa presedinte, am trecut demult de criza ), dar inconsecventa, ignoranta, nepriceperea si nepasarea guvernului boc au facut ca efectele crizei sa fie mult mai rele decat ar fi fost daca nu luau nicio masura.

    Pensia minima garantata: de fapt este vorba despre pensia sociala garantata, existenta inainte de boc, ei doar au schimbat numele si au fixat un anumit cuantum pentru persoanele beneficiare – si ele in numar nu asa de mare incat sa reduca veniturile bugetului. asta e una dintre multele gogosi

    Real: ma refeream la faptul ca au fost ani in care bugetul de pensii si asigurari era pe plus, dar plusul aceala nu a putut compensa datoriile din anii precedenti. Asta e mai putin important oricum.

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Iar eu spuneam ca este o prostie sustinuta de PSD.
    Da dar impozitul diferentiat nu va diminua investitiile, cum ziceai ca se va intampla daca vine psd la guvernare. Cel putin, nu direct.

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Da. Pentru ca este vorba de drumuri nationale: Lugoj - Timisoara (finalizat in noiembrie 2009) si Lugoj - Drobeta Turnu Severin (aflat in curs de finalizare, in sensul ca astazi, cand vorbim noi, se lucreaza la marcaje, indicatoare, parapeti etc.). Ca sa nu mai spun ca s-a finalizat Lugoj - Resita si se lucreaza la Lugoj - Timisoara (prin Buzias) si Lugoj - Ilia, plus centuri ocolitoare la Lugoj, Buzias, Caransebes, Timisoara, Arad etc.
    Nu stiu aceste drumuri, nu am mai fost demult pe acolo, deci posibil sa ai dreptate.
    Dar:
    1. Nu faptul ca sunt drumuri nationale trebuie sa ne determine sa credem ca sunt facute de guvernul boc. Depinde de unde vin banii si ce statut legal are lucrarea - vezi pasajul basarab aproape finalizat de primaria generala bucuresti, in timp ce boc si-a bagat palma in quir si a plecat.
    2. Ma indoiesc sincer ca actualul guvern are intregul merit pentru acele drumuri si ca in trecut nu se facuse nimic, nici macar un studiu de fezabilitate sau incepute procedurile de licitatie. Zic asta, nu pt ca sunt toma necredinciosul (desi pot fi), ci pt ca aceste lucruri dureaza si combinatiile/comisionanele sunt directionabile.
    3. Oricum este foarte putin, in conditiile in care asta ar trebui sa fie prioritatea zero a unui guvern normal la cap, alaturi de consecventa legislativa fiscala.

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Se pare ca va fi chiar foarte usoara, deoarece un prieten, vecin de scara, lucreaza de un an la aceasta autostrada, asa ca am informatii calde, ca sa spun asa. El apreciaza ca daca se asigura finantarea, cel tarziu in 2012 se vor incheia trei tronsoane, Nadlac - Arad, Arad - Timisoara si Timisoara - Lugoj.
    Un DACA urias. Tin foarte bine minte ca Berceanu a declarat cand inca era ministru si nu se vorbea de remaniere (deci nu avea nici un interes sa o dea ca pt tg ocna viitoarei dna ministru) ca nu sunt bani decat pt cei 40 de km si pt inca vreo 40. Si de atunci bugetul min transporturilor e tot mai mic

    PS: Pana in 2012 mai e mult timp. Timp pt inca 1000 de ordonante penibile, dintre care 900 neconstitutionale.

  8. #8
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Cata naivitate.

    Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase si tu spui ca PSD-ul si PNL-ul ar fi adus bani de acasa ca sa le acopere. De unde? De la Patriciu si Vintu?

    Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura. Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.

    Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.
    Ia explica-mi tu cu liniute de la capat si cu cifre, ca un veritabil profesor de economie, cate e deficitul, cat ne-am imprumutat in ultimii doi ani, ce beneficii pentru buget a adus forfetarul etc. Cifre, nu aproximari gen "urias", "groaznic" etc. Ca zici ca esti in tema.

    Altfel nu cred o iota. Iar faptul ca aia ar fi facut sau dres, dar ar fi fost mai rau, sunt doar fabulatiile tale. Nu-ti plac solutiile PSD? A avut Patriciu un site in 2009, se numea masuri-anticriza.ro. Din pacate e picat, dar poate se mai gasesc undeva pe net. Ia cauta-le, poate alea ti se par viabile.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    Ba este vorba fix despre asta, deoarece cresterea din 2008 a fost gratie guvernarii pnl (e drept si ca economia mergea altfel, dar meritul ramane), iar scaderile sunt in timpul celor de la pdl.
    De acord ca a venit criza si inca simtim efectele ei (desi daca ne luam dupa presedinte, am trecut demult de criza ), dar inconsecventa, ignoranta, nepriceperea si nepasarea guvernului boc au facut ca efectele crizei sa fie mult mai rele decat ar fi fost daca nu luau nicio masura.

    Pensia minima garantata: de fapt este vorba despre pensia sociala garantata, existenta inainte de boc, ei doar au schimbat numele si au fixat un anumit cuantum pentru persoanele beneficiare – si ele in numar nu asa de mare incat sa reduca veniturile bugetului. asta e una dintre multele gogosi
    nush daca Sorin poate gasi niste cifre, voi incerca sa retin sume din bugetul pe 2011, dar insir cateva domenii in care s-a scazut considerabil, indiferent de prostiile lui Boc:
    1. investitiile straine au scazut fantastic, cate supermarketuri s-au construit in 2006-08, cate dupa ?
    2. imprumuturile date d ebanci tuturor celor care cereau si aveau contracte OK s-au varsat in piata, au crescut preturile la case si terenuri, vanzarea acestora a adus taxe la stat, au bagat bani in piata.
    3. banii veniti de la romanii de afara au scazut si ei
    4. cheltuielile bugetare au crescut in 2008-10 prin marirea numarului de angajati si prin cresterea salariilor.
    5. acea pensie minima, 350 lei azi sigur a crescut (dela 300, sau ei stiu mai bine), poate nu senzational

    a. daca somajul nu a crescut cu un milion (sunt vreo 600.000 acum, erau si pe vremea lui Taricelu), oricum acesti someri au luat plusul care-l virau la buget si au trecut la minusul pe care-l iau ca somaj.
    Deci este vorba de cateva miliarde deficit care trebuie recuperat de undeva. Abia din august scaderea salariilor a dus la ceva economii, dar pe la sanatate nu s-au platit medicamentele, Merkel plangea si ea ca nemtii au facut treaba buna si Boc nu-i plateste.
    b. iarna asta a dus gropi peste tot

    Am batut anual drumul Bucuresti-Pitesti-Sibiu-Nadlac. Arata OK, se poate si mai bine, dar daca nu e vreun politai pe traseu circulatia se desfasoara fara probleme. Acum vreo 2 ani am pirdut o ora in Ungaria din cauza unui accident pe autostrada, asa ca se poate si la altii mai seriosi.

    Cu exceptia sictirului degajat de Taricelu, Varujanu si Nicolaescu, guvernarea lor a fost OK, dar stiau ca nu pot fura, ca altfel ii strangeau astia de c..
    Problema de acum este ca RTV si A3 trebuie sa urle zilnic, in rest unii care nu prea fac nimic util (exclus profesorii, medicii) trebuiesc si ei adusi cu salariile la nivelul amaratilor care nu lucreaza la stat.

  10. #10
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    De ce sa nu poata gasi cifre? Ca cica e in tema, iar eu sunt pueril. El fiind profesor, vreau sa-mi demonstreze. Eu in domeniul in care activez stiu si cifrele oficiale si alea neoficiale. Eu l-am rugat sa mi le dea pe alea oficiale doar.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  11. #11
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Ia explica-mi tu cu liniute de la capat si cu cifre, ca un veritabil profesor de economie, cate e deficitul, cat ne-am imprumutat in ultimii doi ani, ce beneficii pentru buget a adus forfetarul etc. Cifre, nu aproximari gen "urias", "groaznic" etc. Ca zici ca esti in tema.

    Altfel nu cred o iota. Iar faptul ca aia ar fi facut sau dres, dar ar fi fost mai rau, sunt doar fabulatiile tale. Nu-ti plac solutiile PSD? A avut Patriciu un site in 2009, se numea masuri-anticriza.ro. Din pacate e picat, dar poate se mai gasesc undeva pe net. Ia cauta-le, poate alea ti se par viabile.
    Scuze de intarziere.

    Da. Am cifre. Acestea sunt oficiale si publice, iar singurul merit este sa ai habar unde sa cauti si mai ales, sa poti sa le interpretezi. Asadar:

    Bugetul asigurarilor sociale de stat (pensiilor) a avut urmatoarele cifre in perioada 2006 - 2010:

    Anul 2006:
    Venituri: 20.311,0 milioane RON
    Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON
    Excedent: 1.873,0 milioane RON

    Anul 2006:
    Venituri: 20.311,0 milioane RON
    Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON
    Excedent: 1.873,0 milioane RON

    Anul 2007:
    Venituri: 24.603,9 milioane RON
    Cheltuieli: 23.077,4 milioane RON
    Excedent: 1.526,5 milioane RON

    Anul 2008:
    Venituri: 32.274,3 milioane RON
    Cheltuieli: 33.681,0 milioane RON
    Deficit: 1.406,7 milioane RON

    Anul 2009:
    Venituri: 33.033,8 milioane RON
    Cheltuieli: 40.389,9 milioane RON
    Deficit: 7.356,1 milioane RON

    Anul 2010: la 9 luni
    Venituri: 24.058,0 milioane RON
    Cheltuieli: 31.904,6 milioane RON
    Deficit: 7.846,6 milioane RON
    Deficit anual posibil: 10.500,0 milioane RON


    Concluzia?

    In ultimii cinci ani, cheltuielile cu pensiile s-au dublat (mai exact au crescut de 2,3 ori), iar veniturile au inregistrat o crestere de doar 1,58 ori. Diferenta o reprezinta deficitul.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  12. #12
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,050
    Reputatie
    0
    Sorine sa spun eu,ceea ce nu vrei sa spui.

    1.In zona aceea la voi este un curent puternic de dreapta asta
    provine de la parinti,bunici ati avut case,tabacarii ,hectare,multe de teren etc.
    Asta provine din educatia voastra de acolo.
    2.In perioada PSD partea aceea a fost ocolita investitiilor de aici o mare aversiune
    3.Te bucuri de noua centura ocolitoare a Lugojului,nu mai trece traficul greu
    in oras,a taiat panglica Boc cred.
    4.Asa cum la Cluj se construieste stadionul Ion Moina acesta va fi un mobil
    electoral ptr 2012 ca si aceea centura ca si...o autoruta Nadlag-Arad-Timisoara ...si alte investitii in bazinul electoral vizat si atat.

    Din educatie ati fost crescuti cu o aversiune pentru PDSR

    In 2012 o sa votezi PDL-ul asa cum mai cunosc persoane din Arad care la fel vor face pentru ca orasul are investitii si depinde de transele virate de la Bucuresti.
    Acelasi lucru se intampla si in Cluj ...nu este un mare secret.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  13. #13
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    @ Sorin: le luasi de la institut au ba? nu de alta, dar acelea sunt singurele oficiale

    si ce concluzie tragi tu, in afara de cea deja postata? a cui e vina? a nimanui?
    Last edited by St3phano; 29th October 2010 at 18:47.

  14. #14
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    Ba este vorba fix despre asta, deoarece cresterea din 2008 a fost gratie guvernarii pnl (e drept si ca economia mergea altfel, dar meritul ramane), iar scaderile sunt in timpul celor de la pdl.
    De acord ca a venit criza si inca simtim efectele ei (desi daca ne luam dupa presedinte, am trecut demult de criza ), dar inconsecventa, ignoranta, nepriceperea si nepasarea guvernului boc au facut ca efectele crizei sa fie mult mai rele decat ar fi fost daca nu luau nicio masura.

    Pensia minima garantata: de fapt este vorba despre pensia sociala garantata, existenta inainte de boc, ei doar au schimbat numele si au fixat un anumit cuantum pentru persoanele beneficiare – si ele in numar nu asa de mare incat sa reduca veniturile bugetului. asta e una dintre multele gogosi

    Real: ma refeream la faptul ca au fost ani in care bugetul de pensii si asigurari era pe plus, dar plusul aceala nu a putut compensa datoriile din anii precedenti. Asta e mai putin important oricum.



    Da dar impozitul diferentiat nu va diminua investitiile, cum ziceai ca se va intampla daca vine psd la guvernare. Cel putin, nu direct.



    Nu stiu aceste drumuri, nu am mai fost demult pe acolo, deci posibil sa ai dreptate.
    Dar:
    1. Nu faptul ca sunt drumuri nationale trebuie sa ne determine sa credem ca sunt facute de guvernul boc. Depinde de unde vin banii si ce statut legal are lucrarea - vezi pasajul basarab aproape finalizat de primaria generala bucuresti, in timp ce boc si-a bagat palma in quir si a plecat.
    2. Ma indoiesc sincer ca actualul guvern are intregul merit pentru acele drumuri si ca in trecut nu se facuse nimic, nici macar un studiu de fezabilitate sau incepute procedurile de licitatie. Zic asta, nu pt ca sunt toma necredinciosul (desi pot fi), ci pt ca aceste lucruri dureaza si combinatiile/comisionanele sunt directionabile.
    3. Oricum este foarte putin, in conditiile in care asta ar trebui sa fie prioritatea zero a unui guvern normal la cap, alaturi de consecventa legislativa fiscala.



    Un DACA urias. Tin foarte bine minte ca Berceanu a declarat cand inca era ministru si nu se vorbea de remaniere (deci nu avea nici un interes sa o dea ca pt tg ocna viitoarei dna ministru) ca nu sunt bani decat pt cei 40 de km si pt inca vreo 40. Si de atunci bugetul min transporturilor e tot mai mic

    PS: Pana in 2012 mai e mult timp. Timp pt inca 1000 de ordonante penibile, dintre care 900 neconstitutionale.
    Criza a afectat veniturile, automat a determinat adancirea deficitelor.


    Esti in eroare. Impozitul diferentiat va afecta direct investitiile pentru ca va afecta cheltuielile cu salariile. Investitorii vor trebui sa faca un efort suplimentar pentru a mentine castigurile angajatilor la acelasi nivel, automat aceste cheltuieli vor diminua fondurile destinate investiilor. Vorbesc aici de investitii existente. In ce priveste investitiile potentiale, investitorii se vor mai gandi daca este oportun sa investeasca in Romania, in conditiile in care Bulgaria (de exemplu) este mult mai atractiva din punct de vedere fiscal.


    Cat priveste deciziile actualului guvern in materie de fiscalitate, unde ai vazut tu ca eu sunt de acord cu ele? Am spus de fiecare data ca impozitul minim a fost o eroare uriasa, provocata de ignoranta unora din guvern sau din ministerul finantelor publice care au crezut ca pot diminua evaziunea fiscala si implicit economia subterana prin introducerea unui astfel de impozit.

    De fapt, stiu ce s-a intamplat in realitate si anume: ministerul finantelor publice si-a aratat inca o data neputinta, incapacitatea si ignoranta in administrarea unui impozit banal: impozitul pe profit.

    Dar asta este alta problema si alta discutie, pe care nu stiu daca multi de pe acest forum ar avea capacitatea sau nervii s-o inteleaga.


    Drumurile?

    Cand vad astfel de abordari ale problemei imi vine sa renunt a mai da explicatii. Unde naiba ai vazut tu ca eu am spus ca investitiile respective sunt facute de guvernul Boc? Guvernul Boc are meritul ca a asigurat finantarea.

    Hai sa-ti dau un exemplu plastic, poate realizezi dimensiunea dezastrului in care am circulat in noroaie cu cizme de cauciuc:

    La drumul national Lugoj - Timisoara, in lungime de 60 km, s-au demarat lucrarile in 1999. Ce sa inteleg acum, ca meritul finalizarii lucrarilor ii apartin lui guvernului Vasile sau Isarescu? A fost o adevarata "placere" sa circuli spre Timisoara/Lugoj in acesti 10 ani. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, toti timisorenii stiu ca lucrurile au stat asa.

    Meritul guvernului Boc in acesti doi ani a fost ca a reusit sa asigure finantarea investitiilor in infrastructura, asa putine cate au fost.

    Ca sa-ti formezi o idee, pana in 2008 nu s-a investit un leu in vreo componenta serioasa de infrastructura din judetul Timis.


    Nu stiu ca va fi un DACA urias sau un DACA mititel, dar stiu insa ca se lucreaza si asta este important pentru mine in acest moment. Stiu insa ca pana se va finaliza autostrada, pot sa ies din tara pe un drum decent.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #15
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Sorine sa spun eu,ceea ce nu vrei sa spui.

    1.In zona aceea la voi este un curent puternic de dreapta asta
    provine de la parinti,bunici ati avut case,tabacarii ,hectare,multe de teren etc.
    Asta provine din educatia voastra de acolo.
    2.In perioada PSD partea aceea a fost ocolita investitiilor de aici o mare aversiune
    3.Te bucuri de noua centura ocolitoare a Lugojului,nu mai trece traficul greu
    in oras,a taiat panglica Boc cred.
    4.Asa cum la Cluj se construieste stadionul Ion Moina acesta va fi un mobil
    electoral ptr 2012 ca si aceea centura ca si...o autoruta Nadlag-Arad-Timisoara ...si alte investitii in bazinul electoral vizat si atat.

    Din educatie ati fost crescuti cu o aversiune pentru PDSR

    In 2012 o sa votezi PDL-ul asa cum mai cunosc persoane din Arad care la fel vor face pentru ca orasul are investitii si depinde de transele virate de la Bucuresti.
    Acelasi lucru se intampla si in Cluj ...nu este un mare secret.
    Uite un om inteligent, pe care nu-l cunosc si cu care nu cred ca am schimbat mai mult de doua vorbe pe forum, in fata caruia imi scot palaria cu respect.


    Asa este, orice banatean sau ardelean care n-are capacitatea sa inteleaga argumentul asta, inseamna ca ori este membru PSD ori este ... .

    Acum vreun an, cred, aproximativ un an, am prins o emisiune pe TVR 3/TVR Timisoara, in care a fost invitat senatorul PSD Ilie Sirbu. Un telespectator din Timisoara, de vreo 50 de ani l-a intrebat de ce PSD-ul nu a avut "ochi" niciodata pentru Timisoara si Vestul tarii. Omul se referea la bani pentru investitii, referindu-se expres la drumuri. Stiti care a fost raspunsul lui Sirbu, un mare moment de liniste. Ca sa va formati o idee despre perceptia timisorenilor pentru PSD, ar trebui sa-l intrebati pe Sirbu de ce a ales sa candideze in colegiul Lugoj ca sa ajunga senator?

    Ii cunosc pe toti politicienii din Lugoj, din PDL, PNL, PSD, stiu ca au si oameni buni, dar stiu si ca au o multime de analfabeti si pramatii, hoti cu acte in regula. N-as putea sa stau la aceeasi masa cu astfel de specimene.


    Faptul ca PNL-ul s-a aliat cu PSD-ul in opozitie este cea mai mare greseala a liberalilor. Cu tactica asta nu vor ajunge niciodata sa castige alegeri in Romania.
    Last edited by Sorin Blaj; 29th October 2010 at 19:36.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  16. #16
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    @ Sorin: le luasi de la institut au ba? nu de alta, dar acelea sunt singurele oficiale

    si ce concluzie tragi tu, in afara de cea deja postata? a cui e vina? a nimanui?
    Nu le-am luat de la niciun institut, sunt datele oficiale ale Ministerului Finantelor Publice, date credibile, pentru ca sunt centralizate printr-un sistem electronic, asa spune infailibil, similar cu cel de la BNR, unde erorile sunt nesemnificative, iar valorile pot fi disponibile la sfarsitul fiecarei zile, chiar daca sunt publicate doar la sfarsitul fiecarei luni.

    Vina? Este o vina generala. Practic ne invartim in cerc, un cerc vicios.

    Sa mergem prin reducere la absurd si maine are loc un razboi in Romania si nu se mai colecteaza bani la bugetul asigurarilor sociale. Ce se va intampla? Se va imprumuta statul ca sa plateasca pensiile? De la cine? Rezultatul va fi ca nu se vor mai plati pensiile.

    Pastrand proportiile, asa stau lucrurile si cu situatia actuala.
    Am fost marite pensiile in ultimii ani, atat cat au fost marite, intr-o perioada in care au fost bani, acum nu mai sunt bani. De fapt, nu mai sunt in aceeasi dimensiune, ce este asa de complicat de inteles? Iar statul n-are alta solutie decat sa se imprumute sau sa nu mai plateasca pensiile o luna sau doua pe ani sau sa le diminueze cu procentul reducerii veniturilor.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #17
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Criza a afectat veniturile, automat a determinat adancirea deficitelor.
    Esti in eroare. Impozitul diferentiat va afecta direct investitiile pentru ca va afecta cheltuielile cu salariile. Investitorii vor trebui sa faca un efort suplimentar pentru a mentine castigurile angajatilor la acelasi nivel, automat aceste cheltuieli vor diminua fondurile destinate investiilor. Vorbesc aici de investitii existente. In ce priveste investitiile potentiale, investitorii se vor mai gandi daca este oportun sa investeasca in Romania, in conditiile in care Bulgaria (de exemplu) este mult mai atractiva din punct de vedere fiscal.
    Am spus cel putin nu direct. In ideea in care acest impozit e corelat si cu alte masuri de politica fiscala – facilitati pt investitii (in special green field), poate fi nu tocmai cel mai rau lucru. Trebuie vazut exact ce si cum si aplicata masura echilibrat.
    Eh…investitiile potentiale: cred ca stim amandoi de ce nu mai vin sau de ce au plecat investitorii straini de aici: cum sa iti faci vreun plan de afaceri, de investitii sa inchei ceva contracte, cand haosul legislativ de litera de lege?

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Cat priveste deciziile actualului guvern in materie de fiscalitate, unde ai vazut tu ca eu sunt de acord cu ele? Am spus de fiecare data ca impozitul minim a fost o eroare uriasa, provocata de ignoranta unora din guvern sau din ministerul finantelor publice care au crezut ca pot diminua evaziunea fiscala si implicit economia subterana prin introducerea unui astfel de impozit.
    De fapt, stiu ce s-a intamplat in realitate si anume: ministerul finantelor publice si-a aratat inca o data neputinta, incapacitatea si ignoranta in administrarea unui impozit banal: impozitul pe profit.
    Bun si atunci ce e de facut? Asteptam iar inca o gafa? Inca o prostie?

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Dar asta este alta problema si alta discutie, pe care nu stiu daca multi de pe acest forum ar avea capacitatea sau nervii s-o inteleaga.
    De acord cu asta

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Drumurile?
    Cand vad astfel de abordari ale problemei imi vine sa renunt a mai da explicatii. Unde naiba ai vazut tu ca eu am spus ca investitiile respective sunt facute de guvernul Boc? Guvernul Boc are meritul ca a asigurat finantarea.
    Hai sa-ti dau un exemplu plastic, poate realizezi dimensiunea dezastrului in care am circulat in noroaie cu cizme de cauciuc:
    La drumul national Lugoj - Timisoara, in lungime de 60 km, s-au demarat lucrarile in 1999. Ce sa inteleg acum, ca meritul finalizarii lucrarilor ii apartin lui guvernului Vasile sau Isarescu? A fost o adevarata "placere" sa circuli spre Timisoara/Lugoj in acesti 10 ani. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, toti timisorenii stiu ca lucrurile au stat asa.
    Meritul guvernului Boc in acesti doi ani a fost ca a reusit sa asigure finantarea investitiilor in infrastructura, asa putine cate au fost.
    Ca sa-ti formezi o idee, pana in 2008 nu s-a investit un leu in vreo componenta serioasa de infrastructura din judetul Timis.
    Nu stiu ca va fi un DACA urias sau un DACA mititel, dar stiu insa ca se lucreaza si asta este important pentru mine in acest moment. Stiu insa ca pana se va finaliza autostrada, pot sa ies din tara pe un drum decent.
    Ce ai zis tu e bine facut, dar trebuie mult mai multe si atitudinea normala si corecta dpdv al progresului economic e critica constructiva.
    In sensul asta, dar daca privesti imaginea in ansamblu (drumurile din Romania) vei vedea ca e invers si ca sunt mult mai multe de facut.

    Timpul nu imi permite sa dezvolt. Data viitoare


    Singurele si primele data oficiale sunt de la institutul de statistica. si cele mai credibile, deoarece acolo nu se schimba oamenii precum in ministere.
    in fine...

    PS: geimese: ia cu lamaie sa nu iti fie rau. De cand nu ai mai vazut soarele?

  18. #18
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Recomandarea mea de politica fiscala? Nu trebuie sa ai doctorat in fiscalitate ca sa intelegi ca Romania este in momentul asta pe locul al patrulea in regiune ca atractivitate fiscala in ceea ce priveste investitiile, dupa Bulgaria, Ungaria si Serbia.

    Cele trei state practica o cota unica de impozit pe profit de 10%. Oare ce ar trebui sa faca Romania? Sa mentina actualul nivel de 16%?

    Palarie intr-un picior, ghici ciuperca ce-i?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  19. #19
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Principiul reducerii cand veniturile nu-ti mai permit e logic si sanatos.
    Ceea ce e deranjant si halucinant este incompetenta si nesimtirea cu care aceste reduceri sunt facute.
    adica: greseli legislative (cum am stabilit mai devreme ex cu impozitul forfetar, dar si ordonantele amintite mai sus), minciuni grosolane (presedintele zice una, premierul alta, iar pdl alta - ref la imprumuturile fmi - vezi reportajele de azi) samd ... Ideea e ca poporul roman (si in special po****tia activa) intelege o criza si efectele ei. Ceea ce nu intelege este prostia si nepasarea cu care actualul guvern a adaugat efectelor negative ale crizei efectele propriilor greseli.



    Pai si atunci de ce nu se i-a aceasta masura????
    e chiar asa greu?



    PS: geimese: de ce vrei sa te trimit dupa haldan? stai in banca ta.

  20. #20
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Baieti? Ce se intampla? V-ati mutat pe politica?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #21
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    Principiul reducerii cand veniturile nu-ti mai permit e logic si sanatos.
    Ceea ce e deranjant si halucinant este incompetenta si nesimtirea cu care aceste reduceri sunt facute.
    adica: greseli legislative (cum am stabilit mai devreme ex cu impozitul forfetar, dar si ordonantele amintite mai sus), minciuni grosolane (presedintele zice una, premierul alta, iar pdl alta - ref la imprumuturile fmi - vezi reportajele de azi) samd ... Ideea e ca poporul roman (si in special po****tia activa) intelege o criza si efectele ei. Ceea ce nu intelege este prostia si nepasarea cu care actualul guvern a adaugat efectelor negative ale crizei efectele propriilor greseli.



    Pai si atunci de ce nu se i-a aceasta masura????
    e chiar asa greu?



    PS: geimese: de ce vrei sa te trimit dupa haldan? stai in banca ta.
    O sa-ti raspund cu un citat din Keynes si o sa intelegi ce se intampla:

    "Nici nu ar trebui să pară ciudat argumentul că fiscalitatea poate fi atât de ridicată încât să-i anuleze scopul, și că, fiind suficient timp pentru a aduna rezultatele, reducerea fiscalității va avea mai multe șanse decât o creștere a echilibrării bugetului. Contrariul e asemănarea cu proprietarul unei afaceri care, atunci când pierde, decide să crească prețul, și când vânzările în scădere cresc pierderea, adâncit în calcule aritmetice, decide că prudența îi cere să crească prețul și mai mult – și care, când în sfârșit contul e echilibrat cu 0 în ambele părți, încă declară că ar fi fost riscant să reducă prețul când deja era în pierdere."
    (John Maynard Keynes, în lucrarea The Collected Writings of John Maynard Keynes (1972))

    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •