Results 1 to 21 of 134

Thread: Sistemul de pensii in Romania

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1

    Sistemul de pensii in Romania

    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Cu PSD si PNL nu am fi facut aceste datorii uriase. Deci tot era mai bine. Eu sper sa le plateasca Bond si cu ma-sa, ca sa simta mai puternic reformele.
    Cata naivitate.

    Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase si tu spui ca PSD-ul si PNL-ul ar fi adus bani de acasa ca sa le acopere. De unde? De la Patriciu si Vintu?

    Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura. Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.

    Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #2
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Cata naivitate.

    Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase si tu spui ca PSD-ul si PNL-ul ar fi adus bani de acasa ca sa le acopere. De unde? De la Patriciu si Vintu?

    Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura. Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.

    Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.

    Sorine, chiar mi`ai placut ! Precum expertii guvernamentali ce tot apar prin mass-media si sunt capabili sa ne explice maine de ce nu s`a intamplat azi ceea ce au prezis ieri !
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  3. #3
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase
    Si oare unde acele deficite? vorbim strict de asig sociale si de stat. putem sa punem si somajul samd.
    te rog nu zice de criza, ca nu e singura cauza sau cea mai importanta.

    R: ti-l dau eu: impozit forfetar + oug 48 + 50 (parca) -referitoare la reclasificarea activ independente. doua prostii imense pe timp de criza, sunt in manualele economice sub titlul "ASA NU!". samd, evident.

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura.
    care investitii??? aia 40 de km de autostrada (inutilizabili) in 5 ani ??


    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.
    gresit. politica psd era legata de impozitul diferentiat si au fost impotriva (ca de altfel si pnl-ul) impotriva imprumuturior fmi.
    in orice caz, imprumuturile fmi, si necesare, nu se fac niciodata stand ca sclavul in genunchi, cum a facut boc.
    ADUC AMINTE: PENTRU CA GUVERNUL BOC SA POATA SA CEARA (NU NEAPARAT SI SA IA) IMPRUMUTURI DE LA FMI, ROMANIA TREBUIA SA RETUNEZE IMPRUMUTURILE PRECEDENTE, LUCRU CE S-A INTAMPLAT, FIE CA VREM SAU NU, IN TIMPUL GUVERNARII NASTASE.


    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.
    din pacate. putem totusi sa le transmite lucruri, poate ii apuca suchitul :p

  4. #4
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    Si oare unde acele deficite? vorbim strict de asig sociale si de stat. putem sa punem si somajul samd.
    te rog nu zice de criza, ca nu e singura cauza sau cea mai importanta.

    R: ti-l dau eu: impozit forfetar + oug 48 + 50 (parca) -referitoare la reclasificarea activ independente. doua prostii imense pe timp de criza, sunt in manualele economice sub titlul "ASA NU!". samd, evident.


    care investitii??? aia 40 de km de autostrada (inutilizabili) in 5 ani ??


    gresit. politica psd era legata de impozitul diferentiat si au fost impotriva (ca de altfel si pnl-ul) impotriva imprumuturior fmi.
    in orice caz, imprumuturile fmi, si necesare, nu se fac niciodata stand ca sclavul in genunchi, cum a facut boc.
    ADUC AMINTE: PENTRU CA GUVERNUL BOC SA POATA SA CEARA (NU NEAPARAT SI SA IA) IMPRUMUTURI DE LA FMI, ROMANIA TREBUIA SA RETUNEZE IMPRUMUTURILE PRECEDENTE, LUCRU CE S-A INTAMPLAT, FIE CA VREM SAU NU, IN TIMPUL GUVERNARII NASTASE.


    din pacate. putem totusi sa le transmite lucruri, poate ii apuca suchitul :p
    Bugetul asigurarilor sociale inregistreaza deficit de 20 de ani, dar in 2009 si 2010, veniturile au scazut, asa ca deficitul s-a marit. Vorbim de pensii, care trebuie platite, nu de cheltuieli de investitii, care pot fi taiate, amanate etc.


    Impozitul progresiv? Romania se afla intr-o adevarata competitie fiscala in regiune. Daca crezi ca ar fi o solutie cresterea impozitelor pe munca sau introducerea impozitului progresiv, asta ar insemna sa faca exact eroarea PDL-ului cu impozitul minim.


    Eu circul pe drumuri noi si bune in vestul tarii, asa ca, din punctul meu de vedere, s-au facut investitii.

    PS: Nu circul pe autostrada de care vorbesti, dar astept sa se termine cea spre Nadlac.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #5
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Bugetul asigurarilor sociale inregistreaza deficit de 20 de ani, dar in 2009 si 2010, veniturile au scazut, asa ca deficitul s-a marit. Vorbim de pensii, care trebuie platite, nu de cheltuieli de investitii, care pot fi taiate, amanate etc.
    nu e total real ce zici, dar sa mergem pe rationamentul tau.
    cine era la guvernare in 2009 si 2010, ani in care veniturile au scazut? psd? pnl?
    prin urmare...

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Impozitul progresiv? Romania se afla intr-o adevarata competitie fiscala in regiune. Daca crezi ca ar fi o solutie cresterea impozitelor pe munca sau introducerea impozitului progresiv, asta ar insemna sa faca exact eroarea PDL-ului cu impozitul minim.
    nici eu nu sutn de acord cu imp. progresiv, nu am spus ca e o solutie viabila, ci doar ca e sustinut de psd.


    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Eu circul pe drumuri noi si bune in vestul tarii, asa ca, din punctul meu de vedere, s-au facut investitii.
    esti sigur ca acele drumuri nu sunt facute de autoritatile locale? ma indoiesc ca sunt facute de guvernul boc, in cond in care fostul min al transp a zis de nenumarate ori ca nu sunt bani de investitii.
    ei cand finalizeaza ceva il cheama pe badea sa vian cu penele, de parca fac nush cine stie ce.


    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    PS: Nu circul pe autostrada de care vorbesti, dar astept sa se termine cea spre Nadlac.
    asteptare usoara

  6. #6
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Hai sa le luam pe rand:


    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    nu e total real ce zici, dar sa mergem pe rationamentul tau.
    cine era la guvernare in 2009 si 2010, ani in care veniturile au scazut? psd? pnl?
    prin urmare...
    Nu e vorba de cine era sau este la guvernare in 2009 si 2010, ci de dimensiunea bugetului asigurarilor sociale de stat (pensiilor).

    Acesta a crescut pana in 2008 (pe fondul cresterii veniturilor), pentru ca din 2009, pe fondul reducerii veniturilor sa apara dificultati in a acoperi cheltuielile la acelasi nivel din 2008. Mai mult, s-au efectuat si cresteri ale pensiilor, acea pensie minima intrata in vigoare incepand cu iulie 2009.

    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    nici eu nu sutn de acord cu imp. progresiv, nu am spus ca e o solutie viabila, ci doar ca e sustinut de psd.
    Iar eu spuneam ca este o prostie sustinuta de PSD.

    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    esti sigur ca acele drumuri nu sunt facute de autoritatile locale? ma indoiesc ca sunt facute de guvernul boc, in cond in care fostul min al transp a zis de nenumarate ori ca nu sunt bani de investitii.
    ei cand finalizeaza ceva il cheama pe badea sa vian cu penele, de parca fac nush cine stie ce.
    Da. Pentru ca este vorba de drumuri nationale: Lugoj - Timisoara (finalizat in noiembrie 2009) si Lugoj - Drobeta Turnu Severin (aflat in curs de finalizare, in sensul ca astazi, cand vorbim noi, se lucreaza la marcaje, indicatoare, parapeti etc.). Ca sa nu mai spun ca s-a finalizat Lugoj - Resita si se lucreaza la Lugoj - Timisoara (prin Buzias) si Lugoj - Ilia, plus centuri ocolitoare la Lugoj, Buzias, Caransebes, Timisoara, Arad etc.

    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    asteptare usoara
    Se pare ca va fi chiar foarte usoara, deoarece un prieten, vecin de scara, lucreaza de un an la aceasta autostrada, asa ca am informatii calde, ca sa spun asa. El apreciaza ca daca se asigura finantarea, cel tarziu in 2012 se vor incheia trei tronsoane, Nadlac - Arad, Arad - Timisoara si Timisoara - Lugoj.


    PS: Ce anume nu este real?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #7
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Cata naivitate.

    Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase si tu spui ca PSD-ul si PNL-ul ar fi adus bani de acasa ca sa le acopere. De unde? De la Patriciu si Vintu?

    Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura. Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.

    Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.
    Ia explica-mi tu cu liniute de la capat si cu cifre, ca un veritabil profesor de economie, cate e deficitul, cat ne-am imprumutat in ultimii doi ani, ce beneficii pentru buget a adus forfetarul etc. Cifre, nu aproximari gen "urias", "groaznic" etc. Ca zici ca esti in tema.

    Altfel nu cred o iota. Iar faptul ca aia ar fi facut sau dres, dar ar fi fost mai rau, sunt doar fabulatiile tale. Nu-ti plac solutiile PSD? A avut Patriciu un site in 2009, se numea masuri-anticriza.ro. Din pacate e picat, dar poate se mai gasesc undeva pe net. Ia cauta-le, poate alea ti se par viabile.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  8. #8
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Ia explica-mi tu cu liniute de la capat si cu cifre, ca un veritabil profesor de economie, cate e deficitul, cat ne-am imprumutat in ultimii doi ani, ce beneficii pentru buget a adus forfetarul etc. Cifre, nu aproximari gen "urias", "groaznic" etc. Ca zici ca esti in tema.

    Altfel nu cred o iota. Iar faptul ca aia ar fi facut sau dres, dar ar fi fost mai rau, sunt doar fabulatiile tale. Nu-ti plac solutiile PSD? A avut Patriciu un site in 2009, se numea masuri-anticriza.ro. Din pacate e picat, dar poate se mai gasesc undeva pe net. Ia cauta-le, poate alea ti se par viabile.
    Scuze de intarziere.

    Da. Am cifre. Acestea sunt oficiale si publice, iar singurul merit este sa ai habar unde sa cauti si mai ales, sa poti sa le interpretezi. Asadar:

    Bugetul asigurarilor sociale de stat (pensiilor) a avut urmatoarele cifre in perioada 2006 - 2010:

    Anul 2006:
    Venituri: 20.311,0 milioane RON
    Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON
    Excedent: 1.873,0 milioane RON

    Anul 2006:
    Venituri: 20.311,0 milioane RON
    Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON
    Excedent: 1.873,0 milioane RON

    Anul 2007:
    Venituri: 24.603,9 milioane RON
    Cheltuieli: 23.077,4 milioane RON
    Excedent: 1.526,5 milioane RON

    Anul 2008:
    Venituri: 32.274,3 milioane RON
    Cheltuieli: 33.681,0 milioane RON
    Deficit: 1.406,7 milioane RON

    Anul 2009:
    Venituri: 33.033,8 milioane RON
    Cheltuieli: 40.389,9 milioane RON
    Deficit: 7.356,1 milioane RON

    Anul 2010: la 9 luni
    Venituri: 24.058,0 milioane RON
    Cheltuieli: 31.904,6 milioane RON
    Deficit: 7.846,6 milioane RON
    Deficit anual posibil: 10.500,0 milioane RON


    Concluzia?

    In ultimii cinci ani, cheltuielile cu pensiile s-au dublat (mai exact au crescut de 2,3 ori), iar veniturile au inregistrat o crestere de doar 1,58 ori. Diferenta o reprezinta deficitul.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  9. #9
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,094
    Reputatie
    0
    Sorine sa spun eu,ceea ce nu vrei sa spui.

    1.In zona aceea la voi este un curent puternic de dreapta asta
    provine de la parinti,bunici ati avut case,tabacarii ,hectare,multe de teren etc.
    Asta provine din educatia voastra de acolo.
    2.In perioada PSD partea aceea a fost ocolita investitiilor de aici o mare aversiune
    3.Te bucuri de noua centura ocolitoare a Lugojului,nu mai trece traficul greu
    in oras,a taiat panglica Boc cred.
    4.Asa cum la Cluj se construieste stadionul Ion Moina acesta va fi un mobil
    electoral ptr 2012 ca si aceea centura ca si...o autoruta Nadlag-Arad-Timisoara ...si alte investitii in bazinul electoral vizat si atat.

    Din educatie ati fost crescuti cu o aversiune pentru PDSR

    In 2012 o sa votezi PDL-ul asa cum mai cunosc persoane din Arad care la fel vor face pentru ca orasul are investitii si depinde de transele virate de la Bucuresti.
    Acelasi lucru se intampla si in Cluj ...nu este un mare secret.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  10. #10
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Sorine sa spun eu,ceea ce nu vrei sa spui.

    1.In zona aceea la voi este un curent puternic de dreapta asta
    provine de la parinti,bunici ati avut case,tabacarii ,hectare,multe de teren etc.
    Asta provine din educatia voastra de acolo.
    2.In perioada PSD partea aceea a fost ocolita investitiilor de aici o mare aversiune
    3.Te bucuri de noua centura ocolitoare a Lugojului,nu mai trece traficul greu
    in oras,a taiat panglica Boc cred.
    4.Asa cum la Cluj se construieste stadionul Ion Moina acesta va fi un mobil
    electoral ptr 2012 ca si aceea centura ca si...o autoruta Nadlag-Arad-Timisoara ...si alte investitii in bazinul electoral vizat si atat.

    Din educatie ati fost crescuti cu o aversiune pentru PDSR

    In 2012 o sa votezi PDL-ul asa cum mai cunosc persoane din Arad care la fel vor face pentru ca orasul are investitii si depinde de transele virate de la Bucuresti.
    Acelasi lucru se intampla si in Cluj ...nu este un mare secret.
    Uite un om inteligent, pe care nu-l cunosc si cu care nu cred ca am schimbat mai mult de doua vorbe pe forum, in fata caruia imi scot palaria cu respect.


    Asa este, orice banatean sau ardelean care n-are capacitatea sa inteleaga argumentul asta, inseamna ca ori este membru PSD ori este ... .

    Acum vreun an, cred, aproximativ un an, am prins o emisiune pe TVR 3/TVR Timisoara, in care a fost invitat senatorul PSD Ilie Sirbu. Un telespectator din Timisoara, de vreo 50 de ani l-a intrebat de ce PSD-ul nu a avut "ochi" niciodata pentru Timisoara si Vestul tarii. Omul se referea la bani pentru investitii, referindu-se expres la drumuri. Stiti care a fost raspunsul lui Sirbu, un mare moment de liniste. Ca sa va formati o idee despre perceptia timisorenilor pentru PSD, ar trebui sa-l intrebati pe Sirbu de ce a ales sa candideze in colegiul Lugoj ca sa ajunga senator?

    Ii cunosc pe toti politicienii din Lugoj, din PDL, PNL, PSD, stiu ca au si oameni buni, dar stiu si ca au o multime de analfabeti si pramatii, hoti cu acte in regula. N-as putea sa stau la aceeasi masa cu astfel de specimene.


    Faptul ca PNL-ul s-a aliat cu PSD-ul in opozitie este cea mai mare greseala a liberalilor. Cu tactica asta nu vor ajunge niciodata sa castige alegeri in Romania.
    Last edited by Sorin Blaj; 29th October 2010 at 19:36.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Anul 2006:
    Venituri: 20.311,0 milioane RON
    Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON

    Anul 2007:
    Venituri: 24.603,9 milioane RON
    Cheltuieli: 23.077,4 milioane RON

    Anul 2008:
    Venituri: 32.274,3 milioane RON
    Cheltuieli: 33.681,0 milioane RON

    Anul 2009:
    Venituri: 33.033,8 milioane RON
    Cheltuieli: 40.389,9 milioane RON

    Anul 2010: la 9 luni
    Venituri: 24.058,0 milioane RON
    Cheltuieli: 31.904,6 milioane RON
    multam fain pentru date!
    Mai explica-mi ceva ca nu inteleg: de ce cheltuielile cu pensiile 2008-2009 au crescut cu 7 mld ? Inteleg ca acea pensie minima nu a facut mare gaura in buget (350 lei ori un milion ar fi 0,35 mld). Numarul pensionarilor 2009 nu cred ca a crescut radical (adik tot pe la 6 mld a ramas). Si atunci cum de se maresc cheltuielile in halul asta ? Iar pe 2010, desi s-a mai restrictionat iesirea la pensie, cheltuielile cresc cu inca 1.5 mld in conditiile in care pensionarii mai si mor.

    Ar mai fi interesante bugetele sanatatii (din cate stiu, sunt cheltuieli calculate separat), invatamant si cele din administratia de stat, cat s-a colectat la buget (TVA, impozit pe salarii) si cat s-a cheltuit pe reparatii de drumuri si sali de sport (ca nu pot zice investitii).

  12. #12
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Baieti? Ce se intampla? V-ati mutat pe politica?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Chiar nu prea conteaza cat fac impozitul pe profit atata timp cat ne sufoca cu impozitele si taxele indirecte.
    Chiar nu conteaza cat va fi cota unica atata timp cat vor schimba din nou de 5-6 ori codul fiscal in decursul anului.

  14. #14
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    si cei ce au iesit la pensie pe vechile reguli ce fac?

  15. #15
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    teoretic a fost stagiu de cotizare constituit conform legii, nu vad cum ar putea sa ii afecteze schimbarea de acum ...

  16. #16
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    cine a fost desteptul care a desprins economia de politic ?

    sper ca nu doar din considerente elitiste...

  17. #17
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Asa cum spui, un destept. Considerentele? O mai mare vizibilitate a subiectelor de discutii.

    Iti amintesti ca am discutat despre crearea de dezbateri mai serioase. Acesta a fost de fapt scopul principal.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •