Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 85 to 105 of 134

Thread: Sistemul de pensii in Romania

  1. #85
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele View Post
    Dar cand ai excedent 3-4 ani la rand ??
    Evolutia pensiei minime de asigurari de stat in perioada 2005 - 2009:

    2005: 267 RON
    2006: 311 RON
    2007: 399 RON
    2008: 593 RON
    2009: 711 RON

    De unde ai dedus ca in perioada de excedent n-a crescut pensia?

    Problema nu este ca a crescut, ci ca a crescut exagerat intr-un an in care a fost deficit (2008), efectul fiind dezastruos in anii urmatori (2009 - 2010), cand veniturile n-au mai fost la acelasi nivel:

    2006: excedent de 1.873,0 milioane RON
    2007: excedent de 1.526,5 milioane RON
    2008: deficit de 1.406,7 milioane RON
    2009: deficit de 7.356,1 milioane RON
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #86
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Sorine,Pensia minima este de 350 ron(si aici exista inechitati...sunt oameni care au muncit 27 ani si au cotizat si au 370 ron...si altii care au acea pensie minima facuta pe mere verzi.)!!

  3. #87
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Eu vorbeam de valoarea pensiei minime garantate din momentul introducerii acesteia.

    Nu exista oameni cu 27 de ani de cotizatie si pensie de 370 RON, care sa fi iesit la pensie la limita de varsta, cum spui tu.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #88
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Referitor la latura umana:

    Mie imi e foarte greu sa cred asta si majoritatea cazurilor pe care le-am vazut cu pensii foarte mici nu m-au convins. Sunt de parere ca exista motive pentru care au atat cat au pensie. Lasand la o parte pilotii, armata sau eu mai stiu ce alti smecherasi, daca nu cotizezi, nu ai de unde sa ai pensie mare. Asta inseamna ca daca ai lucrat la negru sau la gri (nu toate veniturile erau declarate) 26 din cei 27 de ani imi pare rau pentru tine, dar nu vei avea pensie mare. Imi pare rau sa o spun, dar sunt multi care inca accepta astfel de compromisuri (fie ca e vorba de drepturi de autor, PFA sau pur si simplu ca lucreaza fara contract de munca) si acesti oameni vor suporta consecintele. Dar sunt convins ca si atunci vor fi oameni care le vor plange de mila. Pentru mine 27 de ani lucrati la negru sunt egali cu 0 din privinta pensiilor. Aceeasi poveste e si pentru cei care au lucrat o viata pamantul iar cand venea vorba de impozite raspunsul era mereu acelasi "nu s-a facut".

    Jurnalistii pe care i-am vazut in vara cat au luptat ca sa nu plateasca contributii vor fi una din aceste categorii de oameni, si aici ma refer la cei mici care vor fi victime cu buna stiinta, nu la cei cunoscuti, ca aia au grija sa nu ajunga sa se bazeze pe pensie.

    Poate ca este o greseala a societatii ca nu li se repeta oamenilor astora care sunt consecintele deciziilor lor (pentru ca majoritatea stiu)... din pacate asta este caracteristica de baza a capitalismului: toti luam startul odata (avem egalitate de sanse in teorie si in majoritatea cazurilor), dar nu se poate garanta ca toti vom termina cursa in acelasi timp.

    Acum, de foame, guvernul a dat posibilitatea pana la sf. anului ca oamenii care au perioade lipsa la stagiu in trecut sa mearga si sa contribuie retroactiv, adica pe romaneste sa isi cumpere vechime. Nu am vazut pe nimeni calcandu-se in picioare, desi repet ce am mai zis in trecut pe forum, in cazul de fata e foarte avantajos sa te asiguri chiar la 1 leu (nu exista suma minima asigurata !!!). Platesti contributia pentru o suma de 1 leu (adica 0.31 bani/luna!!!) si iei pensia minima (300 si ceva/luna).

    Nu faceti greseala sa le plangeti de mila celor care nu au nevoie sau nu merita.

    Vreau sa mi se demonstreze ca o persoana care a contribuit toata viata la un venit mediu pentru activitatea desfasurata are 300-400 de RON si atunci o sa recunosc faptul ca este intr-adevar un caz nefericit, pentru care trebuie intr-adevar sa se faca ceva. Dar aceste cazuri trebuie judecate atent si nu facut pomana cu toti.

    In alta ordine de idei: 27 de ani??? Eu am 5 ani vechime si mai am inca cel putin 40 in fata (a cate 12 ore pe zi in medie) pana sa ma pot plange ca e mica pensia, daca o sa ajung vreodata, pentru ca sanatatea deja mi-am distrus-o. Dar o fac cu buna stiinta si nu astept sa fiu compatimit nici acum si nici cand voi avea pensia pentru care am contribuit.

    Am doua cazuri foarte apropriate in familie (pe langa zecile de cazuri din cunoscuti), cu pensii foarte mici, ca minimele mentionate mai sus. Pentru ambele cazuri stiu foarte bine care este motivul:
    -pensie de agricultor si de urmas la una.
    -perioada mare lipsa din stagiu, pentru ca a stat sa ma cresca pe mine la cealalta.

    Ambele au muncit o viata intreaga si inca mai muncesc intr-un fel sau altul. Depinde acum de la cine vine recunostinta pentru munca asta. De la stat nu vine decat daca ai contribuit.

    Asta ca sa nu imi spuneti iar ca sunt rupt de realitate. Diferenta e ca eu inteleg motivele si nu ma plang cand nu am de ce.

    LE: acum vad ca si Sorin a atras atentia ca nu este posibil ca persoanele care au stagiu complet sa aiba pensii de 370
    Last edited by Ady; 9th December 2010 at 17:49.

  5. #89
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    In 20 de ani s-au creat tot felul de dezechilibre in societate, pensiile fiind doar o componenta, iar acum, cand se doreste o unificare a legislatiei, se gasesc unii care sa sara in sus de doi metri, in apararea unora sau altora, in conditiile in care habar n-au de continutul problemei.

    La fel stau lucrurile in cazul datoriei externe a Romaniei, se gasesc unii sa se planga de faptul ca ne indatoram, uitand ca indatorarea are un scop bine definit, plata pensiilor fiind doar un exemplu banal.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #90
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Sorine,ba exista! Si pot aduce dovezi...carte de munca 27 ani..s-a pensionat la 58 ani si 11 luni

  7. #91
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Chiar te rog. M-am saturat sa vorbim vorbe si sa aruncam tot felul de teorii fara dovezi.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #92
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Cum propui sa aduc dovezile pe forum?fac un screen(dar nu acum...este vorba de o vecina...a muncit 11 ani la o confectie apoi 16 ani ca asistent social,ingrijind o persoana cu dizabilitati)!??

  9. #93
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Nu ma pricep cum se calculeaza pensiile, dar la prima vedere as zice ca 27 de ani din 59 pot fi prea putini (reiese ca s-a apucat de munca la 32 de ani)? Nu vreau sa vorbesc in necunostinta de cauza, dar la miile de carnete de munca ce mi-au trecut prin mana parca as pune un mic pariu la cativa ani lipsa imediat dupa 1990.

    Am mai auzit si de faptul ca numarul de copii nascuti influenteaza nu stiu ce la pensie.
    Last edited by Ady; 9th December 2010 at 20:13.

  10. #94
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Are pauza de 11 ani...dar conteaza asta? Avea salariu mic.

  11. #95
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Conteaza pauza, pentru ca pensia se calculeaza ponderat cu stagiul de cotizare si pentru cei 11 ani ea are un 0 acolo. In plus daca avea salariul mic a contribuit putin si de aici s-a ajuns la situatia asta. Din cauza asta spun ca exista motive pentru care fiecare are pensia pe care o are.

    Mai sus ti-am zis de o situatie similara din familia mea.
    Last edited by Ady; 9th December 2010 at 20:20.

  12. #96
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Ai inteles gresit...a lucrat 11 ani, apoi a facut pauza 11 ani si a mai lucrat inca 16 ani..

  13. #97
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Nu am inteles gresit. Nu bag mana in foc ca este 100% corect ce spun dar cred ca asa se calculeaza:
    Sa zicem ca doamna respectiva, in conditiile ei (pentru ca am zis ca mai difera in functie de numarul de copii, etc.) putea sa iasa la pensie la varsta de 59 de ani aproape.

    Cand i s-a calculat pensia s-a facut ceva de genul:

    (11 ani munciti in confectii*contributia platita + 11 ani pauza*0 + 16 ani*contributia)/38

    Asa cred ca se calculeaza. Este vorba de stagiul acela minim de cotizare. Acum nu stiu cat este, dar probabil cei 27 de ani ai doamnei nu au fost de ajuns si au completat cu niste ani pe 0.

    Repet, pot sa zic prostii referitor la calcul, dar pauza de 11 ani si salariul f mic explica situatia.

  14. #98
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Sorine,ba exista! Si pot aduce dovezi...carte de munca 27 ani..s-a pensionat la 58 ani si 11 luni
    Alin. Lucrurile sunt intotdeauna mai simple decat credem. Valoarea pensiei depinde de mai multi factori:

    - numarul anilor lucrati
    - varsta la data pensionarii
    - nivelul salariului la care s-a platit CAS-ul

    Degeaba ai 27 de ani calendaristici, daca, de exemplu, ai lucrat 4 ore pe zi.


    Mai simplu, pensie depinde de punctele de pensie acumulate in anii lucrati.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #99
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Evolutia pensiei minime de asigurari de stat in perioada 2005 - 2009:

    2005: 267 RON
    2006: 311 RON
    2007: 399 RON
    2008: 593 RON
    2009: 711 RON

    De unde ai dedus ca in perioada de excedent n-a crescut pensia?

    Problema nu este ca a crescut, ci ca a crescut exagerat intr-un an in care a fost deficit (2008), efectul fiind dezastruos in anii urmatori (2009 - 2010), cand veniturile n-au mai fost la acelasi nivel:

    2006: excedent de 1.873,0 milioane RON
    2007: excedent de 1.526,5 milioane RON
    2008: deficit de 1.406,7 milioane RON
    2009: deficit de 7.356,1 milioane RON
    Sorine, eu nu am spus ca nu s-a marit pensia, ci ca E NORMAL ca in anii de excedent sa se mareasca. Probabil s-a sarit calul in ultimul an
    Dar deficitul de 6 miliare inseamna 1,5 miliarde de euro, nu 40.

    Cat despre pensia medie, casa de pensii spune altceva.
    Schumi? the only one!

  16. #100
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    De unde scoti cifrele astea? De unde 40 de miliarde?

    In plus, numai la pensii vorbim de vreo 20 miliarde lei in 2009 si 2010, adica de vreo 5 miliarde euro.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #101
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ai aici evolutia datoriei externe a Romaniei in ultimii ani, in milioane euro:


    12.2004: 21.504,0 (18.298,0 pe termen mediu si lung, 3.206,0 pe termen scurt)
    12.2005: 30.913,7 (24.641,5 pe termen mediu si lung, 6.272,2 pe termen scurt)
    12.2006: 41.196,3 (28.622,2 pe termen mediu si lung, 12.574,1 pe termen scurt)
    12.2007: 58.628,3 (38.711,2 pe termen mediu si lung, 19.917,1 pe termen scurt)
    12.2008: 72.354,4 (51.762,0 pe termen mediu si lung, 20.592,4 pe termen scurt)
    12.2009: 81.219,6 (65.816,3 pe termen mediu si lung, 15.403,3 pe termen scurt)
    09.2010: 89.318,5 (71.673,2 pe termen mediu si lung, 17.645,3 pe termen scurt)


    Sursa: http://www.bnro.ro/StatisticsReportH...ate=07-12-2010
    Last edited by Sorin Blaj; 10th December 2010 at 17:04.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  18. #102
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Alin. Lucrurile sunt intotdeauna mai simple decat credem. Valoarea pensiei depinde de mai multi factori:

    - numarul anilor lucrati
    - varsta la data pensionarii
    - nivelul salariului la care s-a platit CAS-ul

    Degeaba ai 27 de ani calendaristici, daca, de exemplu, ai lucrat 4 ore pe zi.


    Mai simplu, pensie depinde de punctele de pensie acumulate in anii lucrati.
    A lucrat mereu cu salariul minim....mai exact are pensia de 363 ron.. Dar sorine,nu faci tu un thread despre sistemul de pensii? Ar naste discutii interesante si poate ca ne.am si informa.

  19. #103
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Il fac. Ar fi bine sa mutam si discutiile astea acolo. Poate ca iese ceva bun, asta daca discutam serios si la obiect.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  20. #104
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1

    Sistemul de pensii in Romania

    In ultimele zile am avut discutii interesante despre sistemul de pensii din Romania si la ideea lui Alin am creat acest thread, pentru a analiza obiectiv acest subiect.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #105
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    daca tot ai facut acest topic, poti sa ai grija sa ramana discutiile la obiect? (stii la ce ma refer).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •