Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 134

Thread: Sistemul de pensii in Romania

  1. #22
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Sorin: stiu prea bine chestiunea asta. eu ma revolt impotriva incompetentilor.
    ai impresia ca boc are habar sa inteleaga asta? eu ma indoiesc.

    seara buna.



    geims, tie iti urez sa te uiti in oglinda

  2. #23
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Incompetenti sunt in toate partidele, n-are rost sa ne mai facem sange rau din cauza asta.

    Poate ar fi cazul ca sa vina cineva sa-i atraga atentia lui Boc ca asta este una dintre solutii. Din pacate, nimeni nu are capacitatea de convingere sau forta politica sa puna piciorul in prag.

    Daca nu anuntam cota de impozit pe profit de 10% de la 1 ianuarie 2010, pierdem investitii importante. As adauga ca se poate reduce lejer si cota unica pentru impunerea veniturilor persoanelor fizice, tot la 10%.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Anul 2006:
    Venituri: 20.311,0 milioane RON
    Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON

    Anul 2007:
    Venituri: 24.603,9 milioane RON
    Cheltuieli: 23.077,4 milioane RON

    Anul 2008:
    Venituri: 32.274,3 milioane RON
    Cheltuieli: 33.681,0 milioane RON

    Anul 2009:
    Venituri: 33.033,8 milioane RON
    Cheltuieli: 40.389,9 milioane RON

    Anul 2010: la 9 luni
    Venituri: 24.058,0 milioane RON
    Cheltuieli: 31.904,6 milioane RON
    multam fain pentru date!
    Mai explica-mi ceva ca nu inteleg: de ce cheltuielile cu pensiile 2008-2009 au crescut cu 7 mld ? Inteleg ca acea pensie minima nu a facut mare gaura in buget (350 lei ori un milion ar fi 0,35 mld). Numarul pensionarilor 2009 nu cred ca a crescut radical (adik tot pe la 6 mld a ramas). Si atunci cum de se maresc cheltuielile in halul asta ? Iar pe 2010, desi s-a mai restrictionat iesirea la pensie, cheltuielile cresc cu inca 1.5 mld in conditiile in care pensionarii mai si mor.

    Ar mai fi interesante bugetele sanatatii (din cate stiu, sunt cheltuieli calculate separat), invatamant si cele din administratia de stat, cat s-a colectat la buget (TVA, impozit pe salarii) si cat s-a cheltuit pe reparatii de drumuri si sali de sport (ca nu pot zice investitii).

  4. #25
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Si la somaj este vorba de deficite semnificative, in 2010, pe primele 9 luni, este vorba de 2.028,3 milioane RON, iar la sanatate este dezastru: 3.360,3 milioane RON.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #26
    the untouchable newcool's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Arad-Perla Vestului
    Posts
    8,625
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Recomandarea mea de politica fiscala? Nu trebuie sa ai doctorat in fiscalitate ca sa intelegi ca Romania este in momentul asta pe locul al patrulea in regiune ca atractivitate fiscala in ceea ce priveste investitiile, dupa Bulgaria, Ungaria si Serbia.

    Cele trei state practica o cota unica de impozit pe profit de 10%. Oare ce ar trebui sa faca Romania? Sa mentina actualul nivel de 16%?

    Palarie intr-un picior, ghici ciuperca ce-i?
    Chestia asta depinde FMI, zic guvernantii nostri..
    Ungurii si-au bagat picioarele-n recomandarile fondului.
    Facem slalom printre cretini,zi de zi,
    Intr-o lume mica si murdara,asa cum o stii,
    Prostii par conceputi pe cale artificiala
    Ca sunt multi ai dracu,si n-au nici o boala!

  6. #27
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Asa ar trebui sa facem si noi, daca dorim sa ne revenim in 2011.

    Ungurii, pe langa faptul ca au redus impozitul pe profit de la 19% la 10%, inca de la 1 iulie 2010, au si anuntat introducerea de la 1 ianuarie 2011 a cotei unice de 16% pentru impunerea veniturilor persoanelor fizice (salarii, chirii, activitati independente) si implicit renuntarea la impozitul progresiv (diferentiat).
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #28
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by newcool View Post
    Chestia asta depinde FMI, zic guvernantii nostri..
    Ungurii si-au bagat picioarele-n recomandarile fondului.
    Newcool, nu depinde de FMI. Trust me!
    De anul viitor am putea avea cota unica redusa la 12%.

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Nu va faceti iluzii.In 2011 nu vor fi niciun fel de masuri de relaxare fiscala sau de stimulare economica.Anul viitor continua caderea libera si se acumuleaza bani negri pentru fatidicul an 2012 cad va fi lapte si miere (faina si ulei) in pungile portocalii cu care vor prosti din nou prostii!

  9. #30
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    N-as fi atat de categoric. Sunt chiar convins ca vor reduce cota impozitului pe profit, chiar daca nu stiu cu cat, ca va fi 14, 12 sau 10%.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Chiar nu prea conteaza cat fac impozitul pe profit atata timp cat ne sufoca cu impozitele si taxele indirecte.
    Chiar nu conteaza cat va fi cota unica atata timp cat vor schimba din nou de 5-6 ori codul fiscal in decursul anului.

  11. #32
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tim S View Post
    Chiar nu prea conteaza cat fac impozitul pe profit atata timp cat ne sufoca cu impozitele si taxele indirecte.
    Chiar nu conteaza cat va fi cota unica atata timp cat vor schimba din nou de 5-6 ori codul fiscal in decursul anului.
    Pentru comformitate si realitate, trebuie sa reamintim pentru cititorii impartiali ca actualul guvern a eliminat deja o serie importanta de taxe si impozite, plus ca in curand va fi dat in folosinta si megaproiectul eRomania.ro care va duce la economisirea timpului(si nu numai), in folosul romanilor desigur. O seara faina in continuare! Chiar si lui Sorin Blaj.
    Last edited by J.Bond; 29th October 2010 at 21:14.

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    .

    Cat priveste accizele, suntem la cel mai redus nivel, impreuna cu Bulgaria, dintre toate statele Uniunii Europene.
    Atunci cum dreak am platit azi la OMV in Timisoara 1.13 euro /litrul de benzina iar saptamana trecuta 1.14/l la OMV-ul din centrul Vienei?Cat e salarul minim la noi si cat este la ei?

    Vezi,depinde la ce ne raportam.

  13. #34
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    As adauga ca se poate reduce lejer si cota unica pentru impunerea veniturilor persoanelor fizice, tot la 10%.
    Macar corelata cu o crestere a contributiilor sociale si tot ar fi bine dupa mine. Ar mai reduce din deficitul la pensii. Asa daca raman la impozit se duc pe achizitii dubioase si ce ramane mai ajunge chiar si la pensii.

  14. #35
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tim S View Post
    Atunci cum dreak am platit azi la OMV in Timisoara 1.13 euro /litrul de benzina iar saptamana trecuta 1.14/l la OMV-ul din centrul Vienei?Cat e salarul minim la noi si cat este la ei?

    Vezi,depinde la ce ne raportam.
    Ce-ai vrea acum, sa nu faca OMV-ul profit mai mare in Romania? Discutam de aceeasi firma.

    Uite aici un link actualizat zilnic, cu preturile si taxele la produsele energetice practicate de statele din Uniunea Europeana: http://www.energy.eu/#prices

    Doar Bulgaria si Cipru sunt sub noi la carburanti, de exemplu.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #36
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1

    Talking

    Quote Originally Posted by tim S View Post
    Atunci cum dreak am platit azi la OMV in Timisoara 1.13 euro /litrul de benzina iar saptamana trecuta 1.14/l la OMV-ul din centrul Vienei?Cat e salarul minim la noi si cat este la ei?

    Vezi,depinde la ce ne raportam.
    ... probabil e acciza cea mai redusa mintal

  16. #37
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ady View Post
    Macar corelata cu o crestere a contributiilor sociale si tot ar fi bine dupa mine. Ar mai reduce din deficitul la pensii. Asa daca raman la impozit se duc pe achizitii dubioase si ce ramane mai ajunge chiar si la pensii.
    Contributiile au fost crescute deja cu vreo 2-3 procente. Daca doresti, caut si-ti spun exact, atat pentru angajat, cat si pentru angajator.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #38
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    tim, trebuia sa-ti iei si niste tigari sa vezi diferenta de accize. Sorin are dreptate, accizele sunt mici si vor creste in mod obligatoriu, dar nu mi se pare suficient pentru reechilibrarea bugetului de stat. De sustinerea aluia de pensii nu mai vorbim.
    Si acum vad masuri stimulative, gen cota unica de 12%. Mie ca privat mi-ar conveni. Insa o avea statul pe unde scoate camasa fara sa umble si la cheltuieli? Nu cred. Ca de rarit un pic bugetarii vad ca nu vorbeste nimeni.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  18. #39
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1

    Talking

    Quote Originally Posted by JJ View Post
    tim, trebuia sa-ti iei si niste tigari sa vezi diferenta de accize. Sorin are dreptate, accizele sunt mici si vor creste in mod obligatoriu, dar nu mi se pare suficient pentru reechilibrarea bugetului de stat. De sustinerea aluia de pensii nu mai vorbim.
    Si acum vad masuri stimulative, gen cota unica de 12%. Mie ca privat mi-ar conveni. Insa o avea statul pe unde scoate camasa fara sa umble si la cheltuieli? Nu cred. Ca de rarit un pic bugetarii vad ca nu vorbeste nimeni.
    ... oare de ce au ingropat ideea cu unicameralu' de 300 ? era un prim pas

  19. #40
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Contributiile au fost crescute deja cu vreo 2-3 procente. Daca doresti, caut si-ti spun exact, atat pentru angajat, cat si pentru angajator.
    Cresterea a fost in ianuarie 2009 imediat dupa ce au fost reduse in decembrie 2008 (CAS) si iunie(iulie) 2007(CASS) de catre liberali. Cresterea a cam compensat reducerile din anii trecuti. Eu spuneam ca as prefera sa dau niste bani si sa primesc ceva, un drept (contributie sociala) decat sa ii dau si sa nu primesc nimic (impozit). Asta daca doar astea sunt variantele, pentru ca oricand prefer varianta a 3-a, sa nu ii dau, pentru ca stiu eu mai bine ce sa fac cu ei decat statul.

  20. #41
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Asa e. De fapt din februarie, au scazut in decembrie 2008, de la 41,65% la 38,85% si au crescut in februarie 2009, de la 38,85% la 42,15%.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #42
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    da, in februarie, parca cu bugetul ala pe care nu il mai terminau, d-aia au si ratat o luna ... si modificarea aia de CASS tot in 2008 cred ca a fost nu 2007 cum am zis ... stiu sigur ca a fost in vara, dar la cum se modifica la noi e greu sa le mai tin urma (am un excel in care le-am notat, dar nu am acum acces la el).

    apropos, umbla zvonuri referitor la un proiect in stadiu foarte inaintat care introduce plafoane la contributii si zvonuri ca toate contributiile vor fi unite intr-una singura... mie imi picase in mana acum cateva saptamani un proiect prin care preluau contributiile in codul fiscal... dar sa vedem ce-o mai fi, ca zilele trecute citeam intr-un ziar ca se incearca sa se revina la administrarea CAS de catre CNPAS si nu ANAF ca acum.
    Last edited by Ady; 29th October 2010 at 22:19.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •