Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 203

Thread: Distinsilor nostri moderatori

  1. #22
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gica Chioru View Post
    Au intins-o unii de aici, unii de-s frati cu d'aia secretosii, niste panarame figurante, cred ca daca a reusit asta cu situ or sa reuseasca si ei.
    Tati, 'asta' adica eu, cand a facut siteul Onlinesport, a venit cu live in premiera in Romania, cu stiri in timp real in premiera, cu forum de sport in premiera etc etc. Onlinesport arata acum 4 ani asa cum arata gsp.ro acum, adica pe vremea aia foarte misto... 'Asta' adica eu are master universitar pe jurnalism sport obtinut si urmat luni de zile in strainatate, experienta de lucru la cea mai mare televiziune de sport din Europa si asa mai departe. Deci nu amesteca oalele, pentru ca risti sa faci o comparatie intre un Boeing 777 si un avion care stropeste campuri arabile contra daunatorilor.

  2. #23
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Tati, 'asta' adica eu, cand a facut siteul Onlinesport, a venit cu live in premiera in Romania, cu stiri in timp real in premiera, cu forum de sport in premiera etc etc. Onlinesport arata acum 4 ani asa cum arata gsp.ro acum, adica pe vremea aia foarte misto... 'Asta' adica eu are master universitar pe jurnalism sport obtinut si urmat luni de zile in strainatate, experienta de lucru la cea mai mare televiziune de sport din Europa si asa mai departe. Deci nu amesteca oalele, pentru ca risti sa faci o comparatie intre un Boeing 777 si un avion care stropeste campuri arabile contra daunatorilor.


    Bine coane, daca zici matale... Bah, Vadime, a fost de bine ce am scris eu acolo, lasa-l pe "asta" ca nu doare asa rau. Da-o-ncolo, te-a laudat Chioru, n'asha?

    ps.Bey, Vadime, numai un tampit poate contesta ceea ce e evident. Onlinesport.ro e un succes.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  3. #24
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Bine, asta. Stai linitit ca nu m-am suparat, apreciez chiar... Stii bine ca nu sunt asa de sensibil, mai ales ca tu esti veteran aici.

  4. #25
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Ah ... a intrat tare Toshiro venind de pe un alt forum unde vorbea aproape singur si care nu mai exista de altfel ...

    Ca sa rezum ce am vazut pana acum la el :
    cand Steaua joaca bine Toshiro tace
    cand Steaua se chinuie sa iasa din penibil atunci Toshiro intra pe sectii care nu-l privesc si provoaca suporteri acolo
    cand Steaua confirma ca e mai buna decat o echipa slaba( ) atunci Toshiro arunca "fracari" de lectii de istorie, limba , moderare, studii de caz OLS etc ...
    Probabil ca nu-i place cum scriu sa fie sanatos

    Haios Toshiro asta al nostru ...

    PS.
    Cu prietenul lui de suferinta nu mai vorbesc ca nu mai are rost

    Ah ba da un mic sfat : Incearca sa faci ceva miscari poate te dezmortesti un pic ... imi dai impresia ca ai ramas blocat ...


    Uite-l, Toshiro, in toata splendoarea lui de parizian, manca-l-ar tata pe el de panarama ce e...

    ps.apropo, stii ce facea deunazi? Ca sa-mi demonstreze "impartialitatea" il cauta pe unul pe site sa-l penalizeze. A fost incredibil dar comportamentul arata ca nu e decat un pusti.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  5. #26
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Problema pusa de Toshiro este interesanta. Moderatorii nu sint impartiali, cind dau sanctiuni sau sterg anumite mesaje. Sanctiunile se impart in functie de preferinte, fiecare moderator sanctionind ceea ce-l deranjeaza personal, si nu ceea ce incalca regulamentul in special. Problema e simpla, pina la urma toti cei care gresesc fiind sanctionati, deoarece moderatorii fac parte din aproape toate grupurile de suporteri. Asa ca daca, sa zicem, un stelist greseste, este sanctionat de un dinamovist, rapidist sau polist. La fel cum, daca un dinamovist greseste este sanctionat de un stelist sau polist, mai putin de un rapidist, ca vad ca s-a format o anumita fratie.
    Eu am patit sa fiu sanctionata cu avertisment, doar pt ca am spus despre unii ca sint penibili, in vremea cind nu stiam ca acest cuvint reprezinta o jignire. Daca ar fi sa luam toate cuvintele din vocabular si sa le rastalmacim, oricare poate fi considerat intr-o anumita masura jignire. Totusi am observat din acel moment multi useri care ii acuza pe ceilalti ca sint penibili dar nu au fost sanctionati. Nici nu cer acest lucru, mi se pare aberant, dar fie.
    O alta problema ar fi off-topicul, care este sanctionat prin stergerea mesajelor. Inteleg acest lucru cind acele mesaje au rolul de a provoca sau de a jigni. Insa daca pe un topic Spania-Romania, spre exemplu, userii ajung din vorba in vorba sa discute despre meciul cu Bulgaria, fara sa jigneasca sau sa provoace la scandal, ci o fac intr-un spirit constructiv, calm, fara jigniri, aceste mesaje se vor sterge.
    Si au fost multe mesaje ca si acesta al meu, care fiind off-topic, au fost sterse doar pt ca acel moderator voia sa faca putina curatenie sau sa fie harnic si sa arate ca el este seful. Poate multi n-au rabdarea necesara sa citeasca un mesaj lung ca si acesta. Dar eu am depus un anumit efort de creatie ca sa-l scriu, si daca ar fi fost scris pe un alt thread ar fi fost sters. Nici aici nu-i sigur ca ramine. Si atunci de ce sa te mai chinui sa scrii, sa postezi? Mai bine taci si scrii "1", "x", "2" si cu asta ti-ai terminat mesajul.
    Oricum, o anumita ordine exista, dar prea se face exces de zel. Pina la urma se ajunge la autocenzura si la parasirea forumului.

  6. #27
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asta inseamna moderare. Cred ca libertatea de expresie pe forume este maxima, in limita decentei. In ceea ce priveste offtopicul am spus cand a fost cazul ca a discuta despre sport nu este offtopic si mesajele trebuie lasate chiar daca nu contin cuvintele din titlul threadului.

  7. #28
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gica Chioru View Post


    Uite-l, Toshiro, in toata splendoarea lui de parizian, manca-l-ar tata pe el de panarama ce e...

    ps.apropo, stii ce facea deunazi? Ca sa-mi demonstreze "impartialitatea" il cauta pe unul pe site sa-l penalizeze. A fost incredibil dar comportamentul arata ca nu e decat un pusti.

    Pe cine mai ?

    Vorbesti prostii ca de obicei

    Azi am intrat cred 30 secunde pana acum seara ... am fost in deplasare iar net-ul l-am avut pe tel portabil ... costa scump
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  8. #29
    edited:trolling Toshiro's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    troll-eybus
    Posts
    895
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Ah ... a intrat tare Toshiro venind de pe un alt forum unde vorbea aproape singur si care nu mai exista de altfel ...

    Ca sa rezum ce am vazut pana acum la el :
    cand Steaua joaca bine Toshiro tace
    cand Steaua se chinuie sa iasa din penibil atunci Toshiro intra pe sectii care nu-l privesc si provoaca suporteri acolo
    cand Steaua confirma ca e mai buna decat o echipa slaba( ) atunci Toshiro arunca "fracari" de lectii de istorie, limba , moderare, studii de caz OLS etc ...
    Probabil ca nu-i place cum scriu sa fie sanatos

    Haios Toshiro asta al nostru ...
    Monşer (c'est toi...),

    Vaz ca imi urmaresti cu atentie activitatea. Slava Domnului, n-ai privirea prea agera, ca altminterea m-ai da in vileag...
    Ei, bine, da. Nu-mi place cum scrii. Nu esti cool (je ne sais pas si tout est correctement écrit mais ...). Sunt (inca) sanatos, ceea ce iti doresc si tie.

    Inteleg ca esti intr-o continua alergare si de-aia poate-i mai scapa cate ceva ochiului tau ager de vultur. De aceea trec peste faptul ca esti off-topic si deloc haios...

    Ca sa revenim la topic, mesajul meu se adresa modului defectuos de moderare, de aceea era postat la "Sugestii, idei despre site", lucru pe care colegii tai l-au observat. E drept, nu prea au priceput ce am vrut sa le spun (mais, ce n'est pas toujours facile à comprendre ces mitiques...). Ca sa le vin in ajutor, ii invit sa citeasca ce a scris d-ra (sper ca nu gresesc) YoYoyOi. Invitatie valabila si pentru distinsul domn aflat la Paris...

    Ca sa raspund afirmatiilor tale off-topic, delaparis, afla ca:
    1. cand Steaua joaca bine Toshiro nu tace, ba chiar e bucuros...

    2. cand Steaua se chinuie sa iasa din penibil (ceea ce nu imi provoaca ingrijorare, fiind vorba de ceva rar si trecator) Toshiro le cere alor lui sa fie aproape de echipa...

    3. Afirmi ca
    Toshiro intra pe sectii care nu-l privesc si provoaca suporteri acolo.
    Cu supunere, ca un biet user ce pleaca umil capul in fata marelui inchizitor din Orasul Luminilor, rogu-te, fa-mi un desen, o harta, cevasilea, ca sa stiu pe unde sa intru si ce ma priveste...

    4. Afirmi:
    cand Steaua confirma ca e mai buna decat o echipa slaba( ) atunci Toshiro arunca "fracari" de lectii de istorie, limba , moderare, studii de caz OLS etc ...
    Uite ca, macar acu', ma dau batut. Sa mor io, bre, daca stiu ce-s alea "fracari"... Ceva ce vine de la "fracasser"? De la "frac"? Din putzul gandirii pariziene?

    Cat despre pomelnicul de infractiuni - "lectii de istorie, limba , moderare, studii de caz OLS" - poate-mi precizezi si ce si unde sunt off-topic in cazurile respective... Ca poate ma lipesc si de f'un avertisment, cevasilea, un ban, acolo...

    In concluzie, pentru a nu-ti mai rapi timpul pretios (et, d'ailleurs, le tel portable reste trop cher...): nu-i de tine moderarea. Lasa-i pe altii sa-si bata capul cu problemele astea...

    A bon entendeur, salut!
    [COLOR="Red"][/COLOR][SIZE="1"][FONT="Arial Black"]...de o falsitate rară, rod al școlii comuniste. Copos a colaborat foarte bine cu Dinamo. La un meci împotriva lor... „nea Nae, stai liniștit, Dinamo trebuie să cîștige azi”. Ne-au bătut cu 2-0, ...după meci Copos le-a dat prime dinamoviștilor! [/FONT][/SIZE]- [SIZE="1"]Nae Manea, fosta vedeta a Rapidului[/SIZE]

  9. #30
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Toshiro, nimeni nu e perfect, noi incercam sa facem ce putem mai bine... Poti tu sa faci mai mult?

  10. #31
    edited:trolling Toshiro's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    troll-eybus
    Posts
    895
    Reputatie
    1
    Mai e mult pana departe...
    [COLOR="Red"][/COLOR][SIZE="1"][FONT="Arial Black"]...de o falsitate rară, rod al școlii comuniste. Copos a colaborat foarte bine cu Dinamo. La un meci împotriva lor... „nea Nae, stai liniștit, Dinamo trebuie să cîștige azi”. Ne-au bătut cu 2-0, ...după meci Copos le-a dat prime dinamoviștilor! [/FONT][/SIZE]- [SIZE="1"]Nae Manea, fosta vedeta a Rapidului[/SIZE]

  11. #32
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ai dreptate, niciodata nu strica sa vrei mai mult si sa te duci mai sus.

  12. #33
    edited:trolling Toshiro's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    troll-eybus
    Posts
    895
    Reputatie
    1
    Some go up , some down ...
    [COLOR="Red"][/COLOR][SIZE="1"][FONT="Arial Black"]...de o falsitate rară, rod al școlii comuniste. Copos a colaborat foarte bine cu Dinamo. La un meci împotriva lor... „nea Nae, stai liniștit, Dinamo trebuie să cîștige azi”. Ne-au bătut cu 2-0, ...după meci Copos le-a dat prime dinamoviștilor! [/FONT][/SIZE]- [SIZE="1"]Nae Manea, fosta vedeta a Rapidului[/SIZE]

  13. #34
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Up, up...

  14. #35
    edited:trolling Toshiro's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    troll-eybus
    Posts
    895
    Reputatie
    1
    ...and away...
    [COLOR="Red"][/COLOR][SIZE="1"][FONT="Arial Black"]...de o falsitate rară, rod al școlii comuniste. Copos a colaborat foarte bine cu Dinamo. La un meci împotriva lor... „nea Nae, stai liniștit, Dinamo trebuie să cîștige azi”. Ne-au bătut cu 2-0, ...după meci Copos le-a dat prime dinamoviștilor! [/FONT][/SIZE]- [SIZE="1"]Nae Manea, fosta vedeta a Rapidului[/SIZE]

  15. #36
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    ...in the stars...

  16. #37
    edited:trolling Toshiro's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    troll-eybus
    Posts
    895
    Reputatie
    1
    to...
    [COLOR="Red"][/COLOR][SIZE="1"][FONT="Arial Black"]...de o falsitate rară, rod al școlii comuniste. Copos a colaborat foarte bine cu Dinamo. La un meci împotriva lor... „nea Nae, stai liniștit, Dinamo trebuie să cîștige azi”. Ne-au bătut cu 2-0, ...după meci Copos le-a dat prime dinamoviștilor! [/FONT][/SIZE]- [SIZE="1"]Nae Manea, fosta vedeta a Rapidului[/SIZE]

  17. #38
    hfsc sucks tuxie's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    localhost.localdomain
    Posts
    2,432
    Reputatie
    1
    Hell
    /sbin/fsck off, care este.
    Revenind, eu il apreciez pe Toshiro din cel putin doua puncte de vedere:
    1. Are tupeu in el, chiar si cand face trolling aiurea, nu se lasa, e concurenta directa pentru remy dar de multe ori la o calitate diferita, ca sa zic asa (poate are legatura cu locul de munca, nu stiu)
    2. De fiecare data cand spune chestii enervante, re-culturalizeaza lumea. Sunt ferm convins ca nu sunt singurul care-si aminteste de personajele lui Caragiale si replicile acestora in momentele in care citim anumite posturi de-ale sale.

    Totusi, recunoaste, e cazul sa anticipam de pe acum o revolutie anti-moderatori in preajma sarbatorilor de Craciun, condusa de tine?

  18. #39
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Toshiro : Ai raspuns exact cum am prevazut

    Cateva precizari :

    1. nu am vrut sa fiu haios

    2. nu am fost asa off-topic cat se vede la prima privire

    3. daca-ti place forumul azi unii s-au batut pentru asta in momente mai dificile ...

    Daca te casnesti un pic vei intelege ce vreau sa spun


    PS. Mai usor totusi cu expresii "putzul de gandire pariziana ..." etc

    Daca e sa trecem la nivelul asta mi-e frica deja de ce "precizari" suplimentare pot aduce in legatura cu gandirea ta
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #40
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    Problema pusa de Toshiro este interesanta. Moderatorii nu sint impartiali, cind dau sanctiuni sau sterg anumite mesaje. Sanctiunile se impart in functie de preferinte, fiecare moderator sanctionind ceea ce-l deranjeaza personal, si nu ceea ce incalca regulamentul in special. Problema e simpla, pina la urma toti cei care gresesc fiind sanctionati, deoarece moderatorii fac parte din aproape toate grupurile de suporteri. Asa ca daca, sa zicem, un stelist greseste, este sanctionat de un dinamovist, rapidist sau polist. La fel cum, daca un dinamovist greseste este sanctionat de un stelist sau polist, mai putin de un rapidist, ca vad ca s-a format o anumita fratie.
    Eu am patit sa fiu sanctionata cu avertisment, doar pt ca am spus despre unii ca sint penibili, in vremea cind nu stiam ca acest cuvint reprezinta o jignire. Daca ar fi sa luam toate cuvintele din vocabular si sa le rastalmacim, oricare poate fi considerat intr-o anumita masura jignire. Totusi am observat din acel moment multi useri care ii acuza pe ceilalti ca sint penibili dar nu au fost sanctionati. Nici nu cer acest lucru, mi se pare aberant, dar fie.
    O alta problema ar fi off-topicul, care este sanctionat prin stergerea mesajelor. Inteleg acest lucru cind acele mesaje au rolul de a provoca sau de a jigni. Insa daca pe un topic Spania-Romania, spre exemplu, userii ajung din vorba in vorba sa discute despre meciul cu Bulgaria, fara sa jigneasca sau sa provoace la scandal, ci o fac intr-un spirit constructiv, calm, fara jigniri, aceste mesaje se vor sterge.
    Si au fost multe mesaje ca si acesta al meu, care fiind off-topic, au fost sterse doar pt ca acel moderator voia sa faca putina curatenie sau sa fie harnic si sa arate ca el este seful. Poate multi n-au rabdarea necesara sa citeasca un mesaj lung ca si acesta. Dar eu am depus un anumit efort de creatie ca sa-l scriu, si daca ar fi fost scris pe un alt thread ar fi fost sters. Nici aici nu-i sigur ca ramine. Si atunci de ce sa te mai chinui sa scrii, sa postezi? Mai bine taci si scrii "1", "x", "2" si cu asta ti-ai terminat mesajul.
    Oricum, o anumita ordine exista, dar prea se face exces de zel. Pina la urma se ajunge la autocenzura si la parasirea forumului.
    Ai dreptate si nu prea.
    Eu chiar daca sunt dinamovist, pot sa iti spun ca am sanctionat pe multi care ii jigneau pe stelisti asa cum am scris si mai sus.....nu mai revin.
    Cand dau o sanctiune ma gandesc la regulament si in ce masura acesta este incalcat.
    Pe urma, moderatorii care tin cu o anumita echipa trebuie sa incerce sa ii tempereze in primul rand pe utilizatorii care tin cu aceeasi echipa si abia dupa aceea sa treaca la sanctiuni. Scopul nu este sa dai sanctiuni cu nemiluita ci sa mentii ordinea pe forum, mai cu un pm, mai cu vorba buna..dar ce sa fac eu atunci cand un stelist ii face pe dinamovisti "javre, jigodii, maidanezi". Sa nu il sanctionez pt. ca as fi "impartial"? Apelativul "caine" il acceptam, insa cand se divagheaza....
    La fel cum il sanctionez pe ala care ii face pe stelisti "oi" asa il sanctionez si pe ala care ne face pe noi "javre", indiferent cu ce echipa tine.

    Si daca vrei sa iti spun ceva, de cand sunt eu pe forum am observat ca cei mai agresivi in limbaj pe acest forum sunt stelistii, prin cativa utilizatori. La fel in ceea ce priveste trollingul, sunt doi utilizatori stelisti care fac asta tot timpul...Daca ii sanctionez sunt impartial, nu?

    Off topicul
    moderatorii sunt ca arbitrii: aplica regulamentul in functie de propria personalitate, nu sunt roboti. Un mesaj nu trebuie sa fie neaparat jignitor ca sa fie off topic, aici te inseli. S-a cazut oarecum de acord sa existe o oarecare intelegere fata de "off topic" dar cand discutia divagheaza pe cu totul alt subiect pe pagini intregi, cum se cheama?

  20. #41
    hfsc sucks tuxie's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    localhost.localdomain
    Posts
    2,432
    Reputatie
    1
    I'll thake it that this means war, eh?
    La furci şi topoare, săteni!

  21. #42
    hfsc sucks tuxie's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    localhost.localdomain
    Posts
    2,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Quittaro View Post
    moderatorii sunt ca arbitrii: aplica regulamentul in functie de propria personalitate, nu sunt roboti.
    Aşadar e posibil să mai acorde şi acel 5% gazdelor în anumite situaţii.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •