Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 22

Thread: Skype Windows

  1. #1
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Thumbs up Skype Windows

    Pe 5 ianuarie a.c. a fost lansata versiunea 1.1.0.61 binecunoscutului si "potentului" program de telefonie PC to PC. Aceasta versiune aduce multe imbunatatiri (gestionare mai buna a resurselor, chat multi user, operabilitate mai buna cu Windows XP firewall, samd) si inlatura multe bug-uri de la versiunile anterioare.

    http://www.skype.com/products/skype/windows/
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    L-am luat, l-am incercat. Faza e ca nu e inca la fel de "obsedant" ca YM.
    Dar e super-util.
    ex-alpopa

  3. #3
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    popica ia sa-mi scrii ce username ai pe PM
    Free Sevilla!!!!

  4. #4
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    super ... mai bun ca ym!
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  5. #5
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    da, din pacate suporta doar un numar de 4 persoane in conferinta dar chat-ul suporta mult mai multi ..
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  6. #6
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Motorola, a leading maker of mobile phones, and Skype, a leading Internet telephony company, said this week at 3GSM World Congress that Motorola would launch a lineup of products that are dubbed “Skype Ready”, including cell phones and handsets.

    The two companies will explore opportunities broadly across both companies, leveraging Motorola’s strength in seamless mobility, advanced technologies, mobile devices and accessories and Skype’s rapidly-growing global user base and rich voice and messaging communication tools. The initial focus of the collaboration will be on co-marketing of new optimized Motorola “Skype Ready” companion products, such as Bluetooth headsets, dongles, and speakerphones, as well as delivery of the Skype Internet Telephony experience on "select Motorola mobile devices".

    Peculiarities and specifications of "Skype Ready" products were not touched upon.

    Skype takes communications to a new and global era with its free, multi-faceted and rich communication tools, enabling users to make free, or very cheap, voice calls and rich messaging connections via the Internet. Skype currently has more than 25 million registered users.

    While headsets, dongles and speakerphones are natural enhancements for PCs or PDAs that have Skype installed on them, cell phones with Skype capability may usher a new era in mobile communications, as whenever users have Internet access, e.g., via WLAN or GPRS, they will be able to make long-distance calls at a price much lower compared to that offered by cellular network operators. Still, the cost of GPRS traffic from some operators particularly in the EU is very high and may limit benefits Skype provides in terms of cost.

    Motorola “Skype Ready” companion products are expected to be available in the first half of 2005.

    (c) http://www.xbitlabs.com/news/mobile/...216053747.html
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  7. #7
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    a fost lansata versiunea 1.2.0.37 ce aduce multe imbunatatiri !

    http://www.skype.com/products/skype/windows/
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  8. #8
    senior totmihnea's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    160
    Reputatie
    1
    Shmecher rau skype asta

  9. #9
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Skype da drumul la conferintele video pentru cele 39 de milioane de useri

    De acum, utilizatorii programului Skype vor putea descarca un plug-in prin care pot sa activeze stabilirea de conferinte video sustinute de engine-ul Peer-to-Peer al Skype. Astfel, prin intermediul aplicatiei Spontania Video4skype si al unei camere web, utilizatorii conectati la internet printr-o solutie broadband pot realiza apeluri video pe baza clientului Skype. Plug-in-ul video Sponania dezvoltat de Dialcom a fost conceput pentru a fi integrat unui sistem tert VoIP, iar Skype reprezinta prima solutie care sa indeplineasca aceasta conditie.

    http://www.video4skype.com/


    In ultima perioada Skype a fost raportat ca avand cateva mici hibe, versiunea Beta 1.3 a aplicatiei producand un numar prea mare de probleme, chiar si pentru o versiune Beta. De fapt, programatorii Skype sunt constienti de acestea, ca dovada meniul de help, sectiunea "probleme curente" care contine informatii despre bug-urile cele mai frecvente ale respectivei versiuni. Intre altele, enumeram probleme de genul imposibilitatii autorizarii si identificarii utilizatorului, consumarea a 100% din resursele procesorului, blocarea aplicatiei in timpul primirii mesajelor email de voce, probleme in stergerea sau redarea acestor mesaje.

    Totusi, in afara acestei versiuni problematice, Skype o duce bine de tot, iar numarul mare de site-uri care se asociaza cu numele Skype si ii promoveaza serviciile a ajuns deja la 1.800. Interesul financiar isi are evident rolul sau, fiecare site asociat Skype urmand sa primeasca un comision de 10% din veniturile generate de un utilizator care recurge la Skype ca urmare a vizitarii site-ului respectiv. Sistemul Skype VoIP are deja peste 39 de milioane de utilizatori inregistrati, iar ritmul de crestere este de peste 150.000 zilnic.

    (c) Softpedia - 04 iunie 2005
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  10. #10
    wiz fork's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Narayan
    Posts
    30
    Reputatie
    1
    Descarcati Yahoo! Messenger 7 BETA si vedeti ca merge la fel ca Skype (fara intreruperi si pot vorbi mai multi odata). Pentru a suna la un telefon foloseste NET2PHONE iar costurile sunt aprox la fel cu cele de la SkypeOut.

    Eu personal le folosesc pe ambele, dar mai multi prieteni folosesc YM decat Skype.

  11. #11
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    fork, din pacate cu optiunea Call computer din varianta 7.0 beta nu poti sa intri in contact decat un alt interlocutor in timp ce Skype-ul permite o legatura cu alti 4 interlocutori (5 in total)
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  12. #12
    wiz fork's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Narayan
    Posts
    30
    Reputatie
    1
    De asta ii si spune BETA. Oricum e mult mai buna partea de voice chat decat versiunile mai vechi. Eu recomand ambele programe. Atat Skype cat si YM!

  13. #13
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    fork, nu are nici o legatura treaba asta cu faptul ca YM-ul 7 e oferit in varianta beta (putea sa fie si gamma ca tot asa era )

    sunt 100% sigur ca in varianta 7.0 final optiunea Call computer va putea fi folosita doar de 2 subiecti (ca si acum)
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  14. #14
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Am uitat sa va spun ca mi l-am pus si eu. Suuuper fain!
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  15. #15
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    ai testat si sistemul de conferinta ? sunetul este excelent
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  16. #16
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by desdemona
    Am uitat sa va spun ca mi l-am pus si eu. Suuuper fain!
    Zii tu cu minutele tale cine te-a convins sa ti-l instalezi
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  17. #17
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bog_tom
    ai testat si sistemul de conferinta ? sunetul este excelent
    N-am mai testat nimic de o vreme, dar in ceea ce priveste sunetul... am ramas si eu mirata, fata de yahoo Clar si fara intreruperi, parca ar fi fost Maximus langa mine
    Quote Originally Posted by Maximus
    Zii tu cu minutele tale cine te-a convins sa ti-l instalezi
    Tuuuuuuuuuuuuuuuuu
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  18. #18
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1
    costa ceva?
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  19. #19
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    E treaba cu bustul....
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  20. #20
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Smile

    Skype lanseaza doua noi servicii si atinge cifra de 1 milion de descarcari

    Skype, una dintre cele mai mari companii din domeniul VoIP, se pregateste sa lanseze doua noi servicii contra-cost, SkypeIn si Skype Voicemail. Acest eveniment coincide cu un moment foarte important in evolutia dezvoltatorului suedez, si anume depasirea pragului de 1 milion de descarcari ale programului ce a revolutionat domeniul comunicatiilor pe Internet. Programul Skype, ce poate fi descarcat gratuit, le permite utilizatorilor sa-si foloseasca calculatorul pe post de telefon si sa efectueze convorbiri gratuite cu alte persoane ce au instalat software-ul de comunicatii VoIP. Cele doua noi servicii sunt incluse in ultima versiune a programului, compatibila cu sistemele de operare Linux, Mac OS, Pocket PC si Windows, conform declaratiei de vineri a Skype Technologies SA.

    Serviciul SkypeIn asigura utilizatorilor un numar de telefon obisnuit, ce poate fi folosit pentru a primi apeluri internationale sau din partea unor terminale mobile, fara a plati taxele de roaming. Momentan este in faza de testare, fiind disponibil doar in Danemarca, Finlanda, Franta, Honk Kong, Suedia, Norvegia, Marea Britanie si Statele Unite, iar doritorii pot achizitiona pana la 3 numere de telefon diferite. Pretul acestui serviciu va fi de 13 dolari pentru trei luni, si 39 de dolari pentru intregul an.

    Skype Voicemail le permite utilizatorilor sa primeasca un mesaj e-mail vocal cu o lungime de pana la 10 minute, mesaj ce poate fi transmis fie de la un telefon clasic, fie de catre un alt utilizator al serviciului. "SkypeIn si Skype Voicemail imbunatatesc programul de baza gratuit, si le asigura prietenilor, familiei si colegilor ce nu au acces la Internet o modalitate ieftina si convenabila de a contacta membrii ai bazei noastre globale de utilizatori" a spus Niklas Zennstrom, director executiv si co-fondator al companiei

    (c) Softpedia - 6 iunie 2005
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  21. #21
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Skype pe telefonul mobil, mai curand decat ne asteptam - dar si conferinte cu pana la 200 de utilizatori

    Skype Technologies, compania care a revolutionat domeniul telefoniei VoIP, este plina de surprize. Astfel, strategia suedezilor de a incuraja dezvoltarea de catre alte companii a extensiilor pentru Skype incepe sa dea roade, inca doua astfel de produse fiind accesibile pentru utilizatori. Astfel, compania Santa Cruz Networks a lansat vSkype Beta, un software pentru videoconferinte si colaborare online, ce poate fi descarcat la http://www.softpedia.com/get/Interne...g/vSkype.shtml (sau de pe site-ul original http://www.vskype.com - adaugat) si care permite conectarea simultana a pana la 200 de utilizatori Skype. Marele avantaj al acestui program este faptul ca ofera o calitate foarte buna a imaginii, corelata insa cu viteza conexiunii utilizatorului.

    O alta inovatie foarte interesanta este cea a norvegienilor de la IPdrum, numita Skype Mobile Cable, care are rolul de a conecta un PC ce are Skype instalat la portul de date al unui telefon mobil. Astfel, utilizatorul are posibilitatea de a efectua apeluri telefonice prin Skype, chiar daca nu se afla langa calculator. Singurul lucru necesar este un al doilea telefon mobil, utilizat pentru a apela telefonul ce este legat la calculator, permitand practic efectuarea de apeluri VoIP la doar pretul convorbirii telefonice intre cele doua telefoane. Cei mai avantajati sunt utilizatorii care beneficiaza de un plan tarifar ce le permite convorbiri telefonice gratuite intre telefoane din aceeasi retea.

    Avand in vedere aceste inovatii, asteptam cu foarte mare interes momentul in care vom putea efectua chiar apeluri video, in sistem 3G, prin intermediul Skype, si probabil ca nu va trebui sa asteptam prea mult.

    (c) Softpedia - 17 iunie 2005
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •