Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 162

Thread: Cauciucuri de iarna obligatoriu???

  1. #1
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1

    Cauciucuri de iarna obligatoriu???

    Se pare ca ai nostrii demnitari vor sa voteze legea care sa oblige pe toti cei care circula iarna sa utilizeze cauciucuri WINTER. Mi se pare o masura destul de aberanta, nu zic ca nu sunt bune, dar pana la urma ei fac tot ceea ce trebuie pentru a curata drumurile pentru care platim taxe??
    In al doilea rand mi se pare prea din scurt luata decizia, in plus unde naiba tin 4 matahale de cauciucuri daca sa zicem imi cumpar?? nu avem toti vile ca ei
    http://img42.imageshack.us/img42/431...yres201108.jpg

  2. #2
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,277
    Reputatie
    0
    trebuie bre....ca vin niste retarzi fara cauciuce de iarna si blocheaza traficul

    le tii in garaj
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  3. #3
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Obligatoriu este cam mult, recomandat da, dar obligatoriu pentru o po****tie care in majoritate isi numara banutii pentru cele imediat necesare e cam mult.
    Pe de alta parte si siguranta rutiera este strict necesar, nu? Si nu ma gandesc doar ca se blocheaza traficul ci pur si simplu la distanta de franare in siguranta.
    Sper sa se gaseasca si gume "dupa buget" adica sigur nu toata lumea are bani pentru Michelen X-Ice, poate Danubiana sa faca ceva? mai exista marca aia? Chiar si gume all seasons bune, noi, sunt apropiate ca proprietati de cele specifice de iarna.
    beleafer

  4. #4
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    pai pt. ei e simplu - nu ai gume, nu circuli, nu blochezi drumurile cand ei nu deszapezesc

    Duarte - garaje au cam 10% din posesorii de masini

  5. #5
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Io am cauciucuri mixte. Iau jumate de amenda?

  6. #6
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    pai sa ne ofere ei cauciucirile daca vor cauciucuri de iarna

    eu am mers pe intermediare de cand am permis si asa voi merge si de acum inainte chiar daca handicapatii astia din parament aproba legea

  7. #7
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    bai resita, nu fii mofturos, ce-ia colo 4 cauciuce ? zi mersi ca nu da lege ca toata lumea obligatoriu iarna sa circule doar cu masini 4x4, atunci sa vezi...

    BTW: Parca era vorba ca obligativitatea sa fie doar pentru camioane si alte asemenea nu si pentru autoturisme?
    beleafer

  8. #8
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    cam in 2 sapt va fi oblig pt toata lumea.
    ca doar deh, avem si drumuri si deszapezirea merge ceas in fiecare iarna.

  9. #9
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    garcea stie sa deosebeasca tipurile de cauciuc?

  10. #10
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    garcea stie sa deosebeasca tipurile de cauciuc?
    Are o moneda de 1 € la el si o baga in profilul anvelopei, dupa observarea hartii imprimate pe moneda:
    - daca se vede doar Norvegia, sunt bune, liber!
    - daca se vede Franta, asa-si-asa se poate sa nu fie anvelope de iarna, discutie cu proprietarul
    - daca se vede toata Europa, gata, amenda.

    beleafer

  11. #11
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Elphax View Post
    pai pt. ei e simplu - nu ai gume, nu circuli, nu blochezi drumurile cand ei nu deszapezesc

    Duarte - garaje au cam 10% din posesorii de masini
    chiar si daca stai la bloc e posibil sa ai garaj....
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  12. #12
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Asa. Si?
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  13. #13
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Pe cand o lege care obliga firmele de deszapezire sa deszapezeasca si nu doar sa se faca?
    Te pisi pe ele anvelope de iarna daca stratul de zapada atinge 35 de centimetri pe un DN sau daca in orase bulevardele sunt patinoare naturale!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  14. #14
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    daca am profil "simex" oare ma lasa?

  15. #15
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    cam in 2 sapt va fi oblig pt toata lumea.
    eu am citit proiectul ala de ordonanta si acolo scria clar ca e obligatoriu doar la ce depaseste 3,5 tone.

    sa asteptam si sa vedem ce voteaza astia.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  16. #16
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    dap

  17. #17
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    eu am citit proiectul ala de ordonanta si acolo scria clar ca e obligatoriu doar la ce depaseste 3,5 tone.

    sa asteptam si sa vedem ce voteaza astia.
    Ai citit gresit, toate masinile trebuie sa aiba cauciucuri de iarna:


    "1. La articolul 6, după punctul 6 se introduce un nou punct, pct. 61, cu următorul cuprins:
    „61. anvelope de iarnă - anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor si ale remorcilor acestora, precum si montarea lor, Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite (CEE-ONU) nr. 30 sau Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite CEE-ONU nr. 54, după caz.”

    2. După punctul 28 al alineatului (1) al articolului 102 se introduce un nou punct, punctul 281, cu următorul cuprins:
    „281. conducerea autovehiculului pe drumurile publice în perioada 1 noiembrie-31 martie, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului cu o masă maximă autorizată mai mare de 3,5 tone fără ca acesta să fie dotat pe axa/axele de tracțiune cu anvelope de iarnă.”

    http://www.politiarutiera.ro/images/...ta_drumuri.pdf
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  18. #18
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    posibil sa fi citit gresit.

    insa acum mi se pare ciudat faptul ca la autoturisme s-ar cere 4 cauciucuri de iarna, in timp ce la alea mari se cer numai pe axa cu tractiune. plus ca nu se spune nimic despre cauciucurile all-season.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  19. #19
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    o porcarie, nu pe toate cauciucurile de iarna scrie winter samd, cum o sa isi dea seama politistul ?... nu mai punem cauciucurile all season

    o prostie fara de margini, ei spera ca nu or sa mai fie blocaje, dar daca esti prost si nu stii sa manevrezi masina ramai blocat si cu mama cauciucului de iarna, la gheata nu mai zic ...

  20. #20
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    pe toate scrie, sau e un fulg de nea ori ceva similar

    si am impresia ca Duarte e mai talamb ca Lordu'. nici la casa nu au toti garaj

  21. #21
    PilotDeTractor Grecu_'s Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Langa Grant
    Posts
    2,745
    Reputatie
    1
    Stati asa bre, 1 noiembrie-31 martie? Azi, pe 9 noiembrie am prins >20 de grade in bucale.
    Decat e sa-mi pun acum caucioacele de iarna, mai bine ma-mpusc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •