Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 162

Thread: Cauciucuri de iarna obligatoriu???

  1. #22
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Si 31 martie e o tampenie. In martie 2010 la final am schimbat cauciucurile de iarna, am trecut la cele de vara. In primele zile ale lui aprilie a nins de a rupt si am patimit rau cu masina, am ramas pe zapezi pe care le-as fi trecut fara probleme.

    Grecu, daca ai niste cauciucuri de iarna ok merg puse din noiembrie, nu se strica la 20 de grade.

  2. #23
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Eu merg cu astea normale. Si hai sa fim seriosi. Asa se fac blocajele? Ca pleaca unu` mai greu din cand in cand? Chiar, astia mai fac ceva cu dezapezirea daca va fi obligatorie asta?
    .

  3. #24
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,035
    Reputatie
    0
    Mda...nu sunt multe tari care impun asta ,Austria impune ceva asemanator dar mai este adaugat....sau lanturi.
    Deci daca ai lanturi,ciorapi antiderapanti in portbagaj nu este obligatoriu.


    Pe de alta parte aici cred ca este treaba de ...amenzi.
    All season trebuie si ele reglementate pentru ca sunt ok iarna,sa fie treaba completa.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  4. #25
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Si daca ma prinde aprilie cu cauciucuri de iarna sunt pasibil de amenda?

  5. #26
    PilotDeTractor Grecu_'s Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Langa Grant
    Posts
    2,745
    Reputatie
    1
    Vadime, am niste Dunloape ca doar nu mi-am permis Nokiane. Intr-adevar, nu s-or strica ele la cateva zile mai calduroase, dar nici randamentu' scontat nu-l dau.
    Chiar, cu all seazon-urile cum e treaba? Se livreaza vreo masina cu cauciucuri doar de vara/iarna?

  6. #27
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ce Dunlop ai? Wintersport 3D sau M3? Eu am 3D si sunt foarte multumit, au ramas pe locul 2 in ADAC din 2007 la dimensiunea lor.

  7. #28
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    O tampenie ... si a mele daca is all-season ?

    Quote Originally Posted by Duarte View Post
    chiar si daca stai la bloc e posibil sa ai garaj....
    Ma cap de pluta, tu stii ca intr`un garaj de bloc intra masina si atat ?
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  8. #29
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,035
    Reputatie
    0
    All-season de marca sunt mai scumpe decat cele de vara.
    Din auzite se comporta asa si asa vara, asa si asa iarna per total incearca sa impace si capra si varza.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  9. #30
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Le-am bagat pe alea de iarna saptamana trecuta...celelalte de vara le-am dus in pivnita

  10. #31
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    si ce te lauzi?

  11. #32
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Asteptam si eu o lauda ca pentru ai mei schimbarea a trecut neobservata

  12. #33
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,341
    Reputatie
    0
    @Grecu_
    Masina mea avea montate cauciucuri de vara cand am cumparat-o si din acest motiv mi-am cumparat un set de iarna de la second pentru ca noi m-ar fi costat 1.000 de lei sau mai mult.

    In ceea ce priveste legea, e o tampenie. Mai ales sa bagi acolo si perioada.
    Cea mai buna idee ar fi sa se modifice legea asigurarilor si a constatarilor de accidente de catre curcani. Adica daca faci accident pe timp de iarna si tu esti cu cauciucuri de vara, tu sa fii vinovat de accident si sa nu se despagubeasca nimic nici de la RCA, nici de la CASCO. Si apoi, fiecare circula cum vrea, pe buzunarul lui.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  13. #34
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    pai dar depinde si cine e vinovat de accidentul respectiv, indiferent de cine a avut cauciuc de iarna sau nu. hai sa nu ii plangem pe asiguratori.

    oricum, legea e tipic romaneasca: boii inaintea carului => cauciucuri de iarna inaintea drumurilor decente si deszapezirilor eficiente.

  14. #35
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,341
    Reputatie
    0
    Nu-i plangeam pe asiguratori. Ma refeream la stabilirea vinovatului intr-un accident.
    Cam ca la bautura: ai baut o bere si ai avut accident? Tu esti vinovat pentru ca nu ai mai avut refleze, atentie etc.
    Ai cauciucuri de vara iarna si faci accident? E din cauza ca nu ai avut un control bun al masinii si franarea nu s-a putut face in timp util.

    In ceea ce priveste drumurile, la mine in oras nu am de ce sa ma plang. Deszapezirea e in regula. Chestia asta tine si de autoritatile locale care nu taxeaza firmele care nu-si fac treaba.
    Iarna trecuta am avut totusi cateva incidente minore, dintre care unul a fost ca m-am chinuit sa ies din parcarea care era pe margine drumului si astia de la deszapezire facusera un lant de blocuri de gheta peste care eu a trebuit sa ies cu masina.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  15. #36
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Nu sunt de acord cu tine Doctore! cum adica nu am avut cauciucuri de iarna, eu sunt vinovat? un accident se poate produce din n cauze

    stau la semafor si intra unu in mine care are cauciucuri de iarna, eu sunt vinovat?

  16. #37
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    a explicat mai bine Celso la ce ma refeream.

  17. #38
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,341
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Celso View Post
    Nu sunt de acord cu tine Doctore! cum adica nu am avut cauciucuri de iarna, eu sunt vinovat? un accident se poate produce din n cauze

    stau la semafor si intra unu in mine care are cauciucuri de iarna, eu sunt vinovat?
    Pai si ce? Eu daca am baut o bere si altul intra in mine cand stau la semafor de ce sunt eu cel vinovat?
    Ideea era ca se stuiaza totusi cazul accidentului de catre agentul constatator. Daca in mod normal ar fi culpa comuna, tu esti vinovat ca nu ai avut cauciucuri de iarna si nu ai putut evita accidentul prin franare.
    In cazul in care tu produci accidentul si e din cauza cauciucurilor, RCA-ul sa te dea in judecata pentru recuperarea daunelor.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  18. #39
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Pai si ce? Eu daca am baut o bere si altul intra in mine cand stau la semafor de ce sunt eu cel vinovat?
    Ideea era ca se stuiaza totusi cazul accidentului de catre agentul constatator. Daca in mod normal ar fi culpa comuna, tu esti vinovat ca nu ai avut cauciucuri de iarna si nu ai putut evita accidentul prin franare.
    In cazul in care tu produci accidentul si e din cauza cauciucurilor, RCA-ul sa te dea in judecata pentru recuperarea daunelor.
    daca tu ai baut bere, asta nu il scapa nici pe el de sanctiune

    ma rog, eu as fi de acord daca ar exista o constatare ca la carte, tind sa cred ca ma descurc si nu produc accidente chiar daca am cauciucuri normale

    problema la noi este ca multi iau permisul si nici dupa 4-5 ani nu stiu sa faca o parcare cum trebuie

  19. #40
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,341
    Reputatie
    0
    Ei, acuma sa fim seriosi, ca eu nu stiu sa fac parcarea laterala cu spatele. Rar imi iese din prima.
    Iar in privinta bautului, stiu ca daca tu esti baut la volan, tu devii vinovat de producerea accidentului.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  20. #41
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,035
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Nu-i plangeam pe asiguratori. Ma refeream la stabilirea vinovatului intr-un accident.
    Cam ca la bautura: ai baut o bere si ai avut accident? Tu esti vinovat pentru ca nu ai mai avut refleze, atentie etc.
    Ai cauciucuri de vara iarna si faci accident? E din cauza ca nu ai avut un control bun al masinii si franarea nu s-a putut face in timp util.
    Asta tine de legendele urbane cu bautura in tara noastra pentru ca ar fi toleranta 0 si se spune ca oricine ai fi nu te scote nimeni curat daca ai baut si ai provocat un accident.
    In Franta,Germania sunt mai permisivi totusi ai voie 2 beri .
    Mda...daca ai baut 2 beri si te face varza un altul ce a fortat indicatoru Stop ,cel care a baut 2 beri este responstabil ?!

    Mergand pe logica ta este decembrie soare intri intr'o intersectie ai cauciucuri de vara,o masina forteaza o "cedeaza trecerea" te face varza, surpriza totusi are cauciucuri de iarna,esti responsabil

    ...rar am intalnit un asa simt al dreptatii:shocked
    Last edited by iulian_1976; 11th November 2010 at 18:37.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  21. #42
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Echiparea masinilor cu cauciucuri de iarna va deveni obligatorie incepand cu 1 noiembrie 2011, dar soferii de autoturisme si autovehicule cu greutatea de peste 3,5 tone vor fi amendati daca in aceasta iarna vor bloca drumurile nationale din cauza lipsei echiparii cu acest tip de anvelope, relateaza Agerpres.


    http://www.hotnews.ro/stiri-esential...lui-viitor.htm
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •