Page 1 of 145 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 21 of 3032

Thread: Stiri despre Politehnica Iasi

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Legat de Iaşi īncă doi ani

    Ionuţ Popa a semnat noul contract cu Poli


    ● Antrenorul Ionuţ Popa şi preşedintele Marius Stan s-au īnţeles īntr-un timp record şi au semnat ieri un nou contract, valabil pe o perioadă de doi ani zile ● Īn primul an nu Popa nu va avea un obiectiv fix, ci unul general, de a construi o echipă puternică ● Īn al doilea an īnsă, Poli Iaşi va trebui să ocupe unul dintre primele patru locuri la finalul sezonului ● "Banii nu au īnsemnat mare lucru pentru mine, ci suporterii au fost cei care m-au convins să rămān", a declarat Ionuţ Popa ● Deşi a refuzat să facă publică valoarea contractului său, Popa a spus că are printre cele mai mici salarii dintre antrenorii din Divizia A ● Fotbaliştii ieşeni sunt īn vacanţă pānă pe data de 4 iulie

    Tratativele dintre conducerea echipei de fotbal Politehnica Iaşi şi antrenorul Ionuţ Popa s-au īncheiat mai repede decāt se aştepta oricine. Astfel, după ce duminică au demarat negocierile īntre cele două părţi, duminică noaptea preşedintele Consiliului de Administraţie de la Poli, Gheorghe Nichita, a anunţat că s-a bătut palma cu Popa. Astfel, ieri, Marius Stan şi Ionuţ Popa au şi parafat īnţelegerea scadentă la data de 1 iulie 2007. Practic īn două zile, Poli şi tehnicianul ardelean au ajuns la un numitor comun, stabilind ca obiectiv final clasarea echipei din dealul Copoului pe unul dintre primele patru locuri la finalul ediţiei de campionat 2006-2007. Conform propriilor declaraţii, suporterii sunt cei care au avut rolul decisiv īn convingerea lui Popa să continue la Iaşi. Astfel, antrenorul care a salvat Politehnica de la retrogradare a spus că a decis să continue pe banca tehnică a grupării din Copou, după ce a văzut dragostea cu care este īnconjurat de microbiştii ieşeni. "Banii nu au īnsemnat mare lucru pentru mine, ci suporterii au fost cei care m-au convins să rămān. Cānd am văzut cātă lume mă aplaudă la scenă deschisă şi cum sunt primit īn Iaşi am considerat că trebuie să continui munca pe care am īnceput-o anul trecut. Mi-am anunţat familia că vreau să rămān la Iaşi, iar soţia şi fiica mea au spus că mă vor susţine, orice decizie voi lua", a spus ieri Ionuţ Popa. Noua īnţelegere este valabilă pentru doi ani de zile, īn primul an urmānd ca Popa să aibă ca obiectiv construirea unei echipe competitive, cu care să fie abordate primele patru locuri la finalul ediţiei de campionat 2006-2007.

    Continuitate

    "Am ales să continuăm cu Ionuţ Popa pentru că vrem să construim totul treptat la acest club. Am pledat īntotdeauna pentru continuitate şi de aceea consider că Ionuţ Popa este cea mai bună alegere pentru noi la acest moment. Avem liniştea necesară să construim o echipă bună la Iaşi, aşa cum merită suporterii noştri", a declarat Marius Stan, care a refuzat īnsă să dezvăluie din detaliile financiare ale contractului. Nici Ionuţ Popa nu a vrut să facă vreun comentariu pe această temă, spunānd totuşi că datele financiare vor fi renegociate la sfārşitul sezonului viitor, īn funcţie şi de clasarea echipei la finalul ediţiei de campionat 2005-2006. Tehnicianul ardelean, care aseară a ajuns la Petroşani pentru a participa la banchetul de promovare al echipei Jiul, pe care Popa a pregătit-o īn primele etape ale sezonului, a declarat chiar că are printre cele mai mici salarii din prima divizie. "Eu vă spun că am printre cele mai mici contracte din prima ligă. Sunt convins că mă situez undeva după locul 12 īn topul contractelor din Divizia A", a spus Popa. Din cāte se pare īnsă, cel puţin pentru următorul sezon, Ionuţ Popa va īncasa 70 de mii dolari, urmānd ca sezonul viitor datele financiare să fie renegociate şi īn funcţie de obiectivul impus. Fotbaliştii ieşeni au primit trei săptămāni de vacanţă, reluarea antrenamentelor fiind programată pentru data de 4 iulie. Pānă atunci, conducerea clubului va plăti jucătorilor şi prima pentru menţinerea īn prima divizie, astfel īncāt fotbaliştii să fie cu plăţile la zi. După cāteva zile de antrenamente pentru reacomodarea la efort, jucătorii din Copou vor pleca la munte, pentru un cantonament de două săptămāni.

    Ziua de Iasi

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Profesorul a semnat pentru īncă Īncă doi ani īn Copou

    Tehnicianul care a salvat Poli de la retrogradare īn campionatul recent īncheiat a semnat ieri un contract pe īncă două sezoane cu clubul ieşean. La baza luării acestei decizii a stat atitudinea publicului din Copou faţă de Popa, dar şi faptul că preşedintele Marius Stan şi-a dat şi el acordul să continue aici.
    Īn 2007 se vrea calificarea īntr-o cupă europeană
    Obiectivul pentru ediţia 2005-2006 este construirea unei formaţii "mai mult decīt competitive", după cum spunea Stan, pentru ca īn sezonul imediat următor să fie atacată calificarea īntr-o cupă europeană. Valoarea angajamentului noului antrenor principal va fi renegociat vara viitoare, Popa spunīnd acum că are unul dintre cele mai mici contracte din Divizia A. "Dacă echipa a īncheiat pe locul 9, contractul meu este de poziţiile 12-16, cu foarte puţin mai mare decīt cel din ediţia precedentă. Dar nu au contat banii īn alegerea mea, ţinīnd mult ca īn decizia finală ultimul cuvīnt să-l aibă familia. Iar soţia, impresionată de manifestările publicului ieşean la adresa mea, mi-a oferit libertate totală să aleg", ne-a declarat Ionuţ Popa. El a precizat că a mai avut două oferte de la Divizia A şi tot atītea de la «B», unele dintre ele mai tentante din punct de vedere financiar decīt cea a Iaşului.
    Tehnicianul īşi doreşte īn această vară īntărirea lotului cu 6-7 jucători, dintre care 3-4 să se integreze īn orice sistem de joc şi, implicit, să evolueze titulari chiar de la īnceput. Īn vizorul oficialilor din Copou se află mai mulţi fotbalişti, atīt romāni, cīt şi străini, cu care vor fi demarate tratative de săptămīna viitoare. Tot atunci se va şti cu certitudine şi cine va pleca din actualul lot.
    A rămas de achitat prima de obiectiv
    Deşi la sfīrşitul lunii mai oficialii din Copou au promis că pīnă la banchetul de final de sezon jucătorii vor ajunge cu drepturile la zi, preşedintele Marius Stan a spus ieri că a mai rămas de plătit prima de obiectiv. "S-au achitat toate primele şi ratele de contract restante, efectuīndu-se plăţi de aproape trei miliarde de lei. Aşa că situaţia financiară a clubului nu este atīt de gravă pe cīt se credea şi sper ca din toamnă să ne descurcăm din ce īn ce mai bine, deoarece va deveni funcţională şi societatea pe acţiuni Politehnica", a menţionat conducătorul din Copou.
    Buget de două milioane de euro
    Nici nu s-a īncheiat bine precedenta stagiune că şefii lui Poli au stabilit deja principalele repere ale campionatului viitor, cīnd se mizează pe un buget de două milioane de euro. Aceşti bani vor proveni de la Consiliul Local (500.000 de euro), din participarea acţionarilor societăţii (500.000), drepturile de televizare (400.000), contracte de reclamă şi publicitate (300.000), bilete şi abonamente (200.000) şi de la societatea al cărei nume va fi purtat pe tricourile jucătorilor (150.000). "Am inclus aici şi taxele pe care le avem de achitat la stat, care trebuie neapărat plătite, deoarece va fi din ce īn ce mai greu să rezişti fără să-ţi onorezi toate obligaţiile. De asemenea, mizăm ca la meciurile cu Steaua, Dinamo şi Rapid să jucăm cu casele de bilete īnchise, pentru a evita orice fel de incidente īn privinţa procurării tichetelor", a completat Marius Stan. El a mai spus că preţul biletelor va creşte īn sezonul viitor, Poli practicīnd cele mai mici tarife din Divizia A īn stagiunea precedentă.
    Echipa īşi va relua activitatea pe 4 iulie, după două zile īn care va fi efectuată vizita medicală urmīnd să se plece īntr-un cantonament la Cīmpulung Moldovenesc, care se va īncheia pe data de 16. Următoarele două săptămīni vor fi dedicate efectuării de antrenamente la intensitate ridicată şi susţinerii a şase-şapte meciuri amicale.
    Liviu Suceveanu

    "Iaşul are potenţial să ajungă īn Cupa UEFA"

    – Ce v-a determinat să continuaţi la Poli?
    – Atitudinea publicului, care m-a impresionat īn mod cu totul şi cu totul deosebit. Rar mi-a fost dat să văd pe un stadion din Romānia manifestări precum cele din finalul meciului cu Gloria Bistriţa, cīnd spectatorii nu mai urmăreau jocul, ci īmi scandau numele. Lunile de cīnd antrenez la Iaşi au fost minunate, acesta fiind principalul argument care m-a determinat să semnez prelungirea angajamentului. Apoi au contat relaţiile apropiate pe care le am cu preşedintele Marius Stan şi cu primarul Gheorghe Nichita, cărora le promisesem īncă din toamnă că dacă vom reuşi salvarea de la retrogradare prima opţiune va fi Iaşul.
    – Mult timp aţi spus că familia va avea cel mai important cuvīnt de spus īn luarea deciziei finale.
    – Aşa este, pentru că de trei ani sīnt plecat de-acasă şi mi-e tare dor de familie. Distanţa dintre Iaşi şi Arad, fiind mare, rareori reuşesc să mai trag o fugă pe-acasă. Dar, aflīnd că sīnt foarte iubit la Iaşi, soţia mi-a spus să decid de unul singur unde voi lucra īn campionatul viitor. Iar primarul Nichita şi preşedintele Stan mi-au făcut o ofertă īntr-un moment īn care nimeni nu i-ar fi putut refuza. Asta chiar dacă valoarea contractului este mai mică decīt ofertele pe care le-am primit de la alte grupări, fie ele şi din eşalonul secund. Felicitări pentru alegere am primit şi din partea colegilor din Comisia Tehnică a Federaţiei. Sper īnsă ca rămīnīnd aici să nu fi greşit deloc.
    – Are Iaşul forţa de a ajunge īn cupele europene?
    – Da, pentru că Poli este o echipă foarte iubită. Dacă se va investi din ce īn ce mai mult atīt īn infrastructură, cīt şi īn jucători, poate ajunge īn mod sigur una dintre formaţiile de top din ţară. Dar pentru asta toţi cei care susţin că iubesc acest fenomen trebuie să-şi dea cu adevărat mīna şi să pună umărul la crearea tuturor condiţiilor pentru a face mare performanţă. Pentru că asta īnseamnă clasarea īntre primele patru. Accederea īn Cupa UEFA poate fi realizată şi printr-o frumoasă performanţă realizată īn Cupa Romāniei, ori prin īnscrierea şi participarea īn Cupa UEFA-Intertoto. Această din urmă variantă este īnsă mai puţin probabilă, deoarece implică anumite sacrificii pentru toată lumea: jucători, antrenori, conducători, finanţatori. Spun asta pentru că ar īnsemna ca īn respectiva vară să nu avem aproape deloc vacanţă şi să cheltuim sume de ordinul zecilor de mii de euro, bani pe care ni-i scoatem doar dacă am promova īntr-una dintre fazele superioare. Există, deci, un risc destul de mare, pe care, asumīndu-ni-l, ne ratăm aproape toată vacanţa, cheltuim mulţi bani şi abordăm viitorul sezon deja obosiţi.

    http://www.evenimentul.ro/local/arti...seArticle.html

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Ionut Popa a semnat cu Poli Iasi



    Antrenorul Ionut Popa a semnat, ieri, un contract pe o perioada de doi ani cu Politehnica Iasi. Surse din interiorul clubului au precizat ca valoarea contractului este de 70.000 de euro, cu posibilitatea de renegociere anul viitor. Iesenii vor o clasare intre primele patru echipe ale tarii peste doi ani.

    Presedintele gruparii iesene, Marius Stan, a declarat, ieri, intr-o conferinta de presa, ca acest lucru inseamna ca la Iasi se doreste japerformanta.

    „Astazi putem anunta oficial ca Ionut Popa a semnat cu noi un contract pentru o perioada de doi ani. Acest lucru inseamna ca dorim sa facem intr-adevar performanta. Potrivit celor discutate cu Ionut Popa, primul an de contract va reprezenta o perioada in care sa formam o echipa competitiva, care sa poata face performanta in anul urmator. Nu vreau sa ascund faptul ca in sezonul viitor ne dorim o clasare in primele sapte echipe, spun asta fara a-l speria pe Profesor (n.r. – Ionut Popa). Si daca va fi locul zece in loc de sapte nu va fi nici o problema, dar in sezonul urmator vrem sa obtinem o clasare in primele patru echipe“, a declarat Marius Stan.

    Oficialul echipei din dealul Copoului a precizat ca in cele din urma s-a reusit plata restantelor financiare fata de jucatori, astfel ca acestia au putut pleca in vacanta cu toate drepturile primite, mai putin prima de obiectiv: „Am reusit in aceste zile plata ratelor contractuale si ultimele prime de victorie, astfel ca au mai ramas de achitat catre jucatori doar primele de obiectiv. Intreaga suma achitata jucatorilor s-a ridicat undeva in jurul valorii de doua miliarde jumatate de lei“.

    Stan a mai spus ca, pentru urmatorul campionat, Politehnica Iasi (denumire pe care o va avea echipa din sezonul viitor) va avea un buget de doua milioane de euro: „Estimam pentru sezonul viitor un buget de doua milioane de euro, incluzind aici si toate taxele catre stat. Ca surse de venit, 400.000 de dolari ii vom primi din drepturi de televiziune, 500.000 de dolari de la bugetul local, 150.000 de la sponsorul principal, pe care il vom anunta saptamina viitoare, 300.000 de dolari obtinuti de departamentul marketing al clubului, 500.000 de dolari din contributiile actionarilor Societatii Comerciale <> S.A., iar restul din abonamente, bilete si alte venituri“.

    „Lista neagra“ pentru jucatorii lui Poli

    Primarul Gheorghe Nichita a declarat, ieri, ca este incintat de faptul ca Ionut Popa si Marius Stan vor ramine la Poli Iasi. „Sint bucuros ca nu au ales sa plece la alte formatii. Sper sa realizeze o echipa solida, care sa fie capabila sa invinga orice formatie din divizia A“, a declarat primarul Nichita. Acesta a adaugat ca se stie deja ce jucatori vor pleca de la formatia din Copou. „A fost realizata si o <> cu jucatorii care nu au dat randament maxim in acest campionat, dar aceasta nu poate fi inca data publicitatii“, a specificat primarul Nichita.

    Ionut Popa: „Vreau sa fac o echipa competitiva“

    Antrenorul echipei Poli Iasi, Ionut Popa a declarat, ieri, dupa semnarea contractului, ca isi doreste sa faca la Iasi o echipa care sa poata lupta cu granzii campionatului.

    „Am semnat astazi (n.r. – ieri) un contract cu Poli Iasi. Tot ce va pot spune este ca valoarea contractului, din ceea ce stiu eu, este sub suma primita de antrenorii echipelor clasate pe primele 12 locuri in aceasta editie de campionat. Banii nu au contat pentru mine. Am spus de la inceputul negocierilor ca am tinut ca familia sa aiba ultimul cuvint. Dupa tot ceea ce s-a intimplat la Iasi, sotia si fiica mi-au spus ca sint convinse de faptul ca sint iubit in acest oras si ca, daca eu doresc, sa semnez cu Poli. Lucru pe care l-am si facut. Raminind si Marius Stan la echipa, am decis sa pastram continuitatea <> si sa facem la Iasi o echipa care sa poata lupta in sezonul 2006/2007 cu formatiile de top din Romania. Tot ce-mi doresc acum este ca lumea sa aiba rabdare, pentru ca o echipa nu se construieste peste noapte“, a spus Ionut Popa.

    Tehnicianul echipei iesene a precizat ca isi doreste la echipa inca 6-7 jucatori, dintre care 3-4 sa faca parte din primul unsprezece: „Cind am fost luni la cursurile pentru obtinerea licentei Pro, cei de la Bucuresti m-au felicitat pentru ceea ce am facut pina acum la Iasi, iar ceilalti antrenori au fost fericiti ca un coleg de-al lor este atit de iubit intr-un oras asa mare cum este Iasul. Pentru sezonul viitor, am o lista cu citiva jucatori, din care mi-as dori sa achizitionam vreo 6-7, iar 3-4 sa faca parte din primul unsprezece inca din prima etapa“.

    Intrebat daca a primit oferte si de la alte cluburi, Popa a spus ca nu poate da nume dar, intr-adevar, a primit oferte de la alte trei divizionare A si de la doua divizionare B: „Nu spun care echipe m-au ofertat, pentru a nu le crea probleme, dar au mai fost oferte. Am primit oferte de la alte trei divizionare A si de la doua divizionare B. De la bun inceput eu le-am spus ca prima optiune este Poli Iasi. Voi discuta cu ei in aceste zile si le voi explica de ce am ales Poli“.


    http://www.jurnaluldeest.ro/viewart....d=0%26c_nr=595

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Contract pe doi ani
    Antrenorul ce a reusit miracolul din acest sezon va avea in sezonul urmator un contract de 50 000 $. In campionatul viitor, Popa nu va avea nici un obiectiv ferm, tinta finala fiind sezonul 2006-2007, la finele caruia trebuie sa duca Poli intre primele patru echipe ale tarii

    Mariajul dintre antrenorul Ionut Popa si Poli Unirea Iasi a fost prelungit ieri, in mod oficial. Partile au semnat un angajament pe o perioada de doua sezoane. In primul, Popa nu va avea nici un obiectiv legat de clasament, el trebuind sa cladeasca o echipa care sa se claseze intre primele 4 echipe din tara la finele sezonului 2006-2007. "Atunci vrem sa iesim in Europa. Daca nu reusim in Cupa UEFA, cu clasarea in primele 4 echipe, asa cum ne dorim, ne vom inscrie in Cupa Intertoto" a spus presedintele lui Poli, Marius Stan.
    Desi atit Popa cit si sefii clubului nu au facut o declaratie oficiala vizavi de valoarea contractului antrenorului, Ziarul de Iasi a aflat din surse sigure ca acesta va avea un cuantum de 50 000 $ pentru campionatul urmator. Dupa incasarea unui avans de 10 000 $, Popa va primi restul sumei in parti egale, impartite lunar. Pe linga acesti bani, antrenorul nu va mai incasa nici un bonus, ci doar prime de victorii, de 1,25 ori mai mari decit a unui jucator.
    Neprecizata, suma contractuala oarecum redusa fata de nivelul diviziei A, a fost comentata astfel de Popa: "Valoarea contractului meu este intre locurile 12 si 16 in divizia A! Daca ati sti valoarea lui v-ati da seama ca am ramas din omenie la Poli, pentru ca mi-am dat cuvintul ca Iasul va avea prioritate. In plus, a contat enorm si atitudinea clubului, a caror manifestari m-au impresionat atit pe mine dar si pe sotia mea, care a citit in ziare cum am fost tratat in week-end la Iasi. Atunci, sotia mi-a dat mina libera sa aleg singur, chiar daca, din punct de vedere al familiei, imi va fi foarte greu in continuare. Pentru aceste elemente am refuzat trei oferte de Divizia A si doua de la Divizia B, preferind Iasul, chiar daca puteam cistiga mai mult in alte parti!" Antrenorul a refuzat sa nominalizeze echipele care l-au curtat, "din respect pentru ele", "Ziarul de Iasi" identificindu-le: CFR Cluj, Gloria Bistrita, Jiul, UTA si FC Oradea, primele doua, participante in Cupa Intertoto.
    Popa, care nu se va putea bucura de vacanta datorita starii de sanatate precare a mamei sale, a spus ca in urmatoarea saptamina va sti de citi jucatori are nevoie: "I-am rugat pe jucatorii actuali sa ne spuna intr-o saptamina daca vor sa continue la noi. De asemenea, in acelasi interval noi ii vom anunta pe cei care nu vor mai intra in planurile lui Poli. In functie de acest lucru vom demara campania de transferari. Eu imi doresc sa aducem 6-7 jucatori, intre care 3-4 sa fie titulari".

    Buget de doua milioane de euro
    Daca Popa este partizanul transferului unor fotbalisti de pe piata interna, cu care a mai lucrat, presedintele Marius Stan se gindeste la piata externa, seful executivului spunind ca vrea in lot 8 jucatori straini! Dupa toate probabilitatile, "stranierii" (cu o plaja larga de nationalitati, brazilieni, argentinieni, marocani, etc) vor sosi in Iasi la inceputul pregatirilor, care vor avea loc pe 4 iulie.
    In privinta laturii financiare, Stan a declarat ca jucatorii si-au primit o parte din restante, raminind de achitat prima de obiectiv. Pentru sezonul viitor, presedintele lui Poli a spus ca isi doreste un buget de doua milioane euro, sursele de finantare fiind in mare parte identificate: 500 000 $ de la CL si CJ, 400 000 $ din drepturile de televizare, 300 000 $ din activitati de marketing, 200 000 $ din vinzarea de abonamente la meciurile cu Steaua, Dinamo si Rapid, 150 000 $ de la sponsorul ce-si va imprima sigla pe tricouri. Restul banilor sint asteptati de la actionarii societatii pe actiuni Politehnica, din vinzari de bilete si abonamente la celelalte meciuri, etc. (Ovidiu MINEA)

    http://www.ziaruldeiasi.ro/sport/02.ro.html

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Dau tīrcoale Europei

    Echipa ieşeană are ca obiectiv pentru sezonul 2006-2007 clasarea īn primele patru locuri şi participarea īntr-o cupă europeană.Dacă īn urmă cu cīteva sezoane jucau pe maidanele Diviziei C, ieşenii se gīndesc acum la Europa. După una dintre cele mai bune stagiuni din istoria clubului (locul 9 īn postură de nou-promovată), conducerea lui Poli are gīnduri mari pentru următoarele două sezoane: formarea unei echipe competitive care să atace un loc de cupă europeană īn sezonul 2006-2007, precum şi avansarea pīnă īn fazele superioare ale Cupei Romāniei peste doi ani. Toate acestea cu un trio sudat īn frunte: primarul şi preşedintele CA Gheorghe Nichita - preşedintele executiv Marius Stan - antrenorul Ionuţ Popa.

    Articolele din ProSport au sensibilizat-o pe soţie
    Ionuţ Popa a semnat ieri-dimineaţă un contract pe doi ani cu clubul, la o zi după ce a bătut palma cu primarul Gheorghe Nichita, la banchet. “Am rămas aici pentru că se doreşte performanţă şi continuitate. Un rol important l-au avut materialele scrise īn ProSport care au redat atmosfera extraordinară de la meciurile lui Poli, modul īn care am fost tratat de către publicul ieşean. După cele scrise după meciul cu Gloria, soţia mi-a spus că nu mai are ea primul cuvīnt şi că eu trebuie să decid. Şi am ales Iaşiul, īn primul rīnd pentru fanii echipei. Īn al doilea rīnd a contat şi faptul că Marius Stan a rămas. Īmpreună cu domnul primar Nichita vrem să facem din Poli o echipă de top īn Romānia”, a explicat Profesorul.

    Romānii sīnt prea scumpi
    Opţiunea numărul unu pentru conducerea lui Poli pentru sezonul viitor va fi reprezentată de fotbalişti din străinătate, mai ieftini şi mai serioşi decīt romānii.
    Domnule preşedinte, pentru īndeplinirea unor obiective īndrăzneţe echipa trebuie īntărită...
    Marius Stan: Sigur, ne trebuie cel puţin patru-cinci jucători titulari. Am o listă, Profesorul şi-a făcut şi el una cu vreo zece jucători, īn perioada care ne-a rămas pīnă la reunirea lotului vom īncerca să aducem exact ceea ce ne trebuie.
    Din ţară sau din afară?
    Ne vom orienta către jucătorii străini, pentru că sīnt mult mai ieftini. Un jucător valoros din campionatul intern costă peste 100.000 de dolari, o sumă extrem de mare pentru orice echipă din provincie, nu numai pentru Poli.
    Dacă sīnt ieftini, nu neapărat sīnt şi buni...
    E de discutat. De partea noastră e exemplul Gavatorta. Un jucător adus īn probe īn Italia şi care a confirmat, el fiind indispensabil echipei īn retur. Sīnt foarte mulţi jucători valoroşi īn afară, tineri şi de perspectivă.
    Vă veţi orienta către Europa sau căutaţi şi din alte continente?
    Ne orientăm către ce-i mai bun. europeni, africani, sud-americani. Īnaintea meciului cu Gloria am fost īn Franţa şi īn Maroc şi am văzut jucători ce fac faţă īn Divizia A fără probleme.

    Buget de două milioane de euro pentru sezonul următor
    Politehnica Iaşi va avea īn sezonul 2005-2006 un buget de 2 milioane de euro, preşedintele Marius Stan afirmīnd că identificarea surselor de finanţare reprezintă obiectivul numărul 1 īn această perioadă. Ieşenii vor primi aproximativ 400.000 de dolari din drepturile de televizare, minimum 500.000 de dolari sīnt asiguraţi de la bugetul local, sponsorul oficial va vira īn cont aproximativ 150.000 de dolari, iar compartimentul de marketing are un target de 300.000 de dolari, īn timp ce acţionariatul va trebui să vină cu cel puţin 500.000 de dolari.

    http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=64993

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Vacanta de trei saptamini



    Jucatorii echipei Politehnicii Iasi au primit trei saptamini de vacanta, urmind ca reluarea pregatirilor sa aiba loc pe 4 iulie. Pina pe 6 iulie, fotbalistii vor efectua vizita medicala si citeva antrenamente de acomodare, urmind ca, in perioada 7-17 iulie, sa mearga in cantonament la Cimpulung Moldovenesc.

    Pina la inceperea campionatului, jucatorii Politehnicii vor avea o perioada de doua saptamini īn care, pe linga antrenamente, vor disputa si 6-7 jocuri de verificare.

    Antrenorul Ionut Popa a declarat ieri ca nu va avea aproape deloc concediu: „Nu cred ca o sa am vacanta. Mama este bolnava si trebuie sa vad cum fac sa o aduc de la Timisoara si sa o internez acasa, la Arad. Poate o sa ma duc cu sotia o saptamina sa vizitam manastirile din nordul Moldovei, dar nimic nu este sigur.“

    Presedintele gruparii din dealul Copoului nu va avea nici el parte de vacanta. „Care vacanta?! Pina la reluarea pregatirilor mai este putin timp si sint atitea de rezolvat. Nici nu stiu daca voi avea timp sa-mi rezolv problemele medicale“, a declarat Marius Stan.

    Simota este suparat pe Popa

    Antrenorul echipei Politehnica Iasi, Ionut Popa, a participat in noaptea de marti spre miercuri la petrecerea organizata la Petrosani de echipa Jiul, cu ocazia promovarii in divizia A.

    „Am ajuns aseara, pe la ora 23.00, la Petrosani. M-au rugat cei de acolo sa particip la banchetul de promovare al echipei Jiul si nu i-am putut refuza. Eram foarte obosit, pentru ca am mers aproape toata ziua cu masina si am stat numai vreo doua ore la petrecere. Patronul Alin Simota s-a suparat pe mine, dar n-am ce sa-i fac. El vroia sa vin sa antrenez Jiul, dar eu i-am spus ca prima optiune o are Poli Iasi. Am fost primit foarte frumos de cei din Valea Jiului, semn ca nu m-au uitat. Am si eu meritul meu la aceasta promovare. Am ramas surprins ca lumea era foarte bucuroasa in Valea Jiului ca a fost eliberat Miron Cozma si multi il asteptau sa vina la petrecerea echipei“, a declarat Ionut Popa.

    Tehnicianul formatiei iesene, care a semnat marti un contract pentru doi ani cu echipa din dealul Copoului, a pregatit echipa Jiul Petrosani īn primele etape ale sezonului 2004 / 2005.


    Jurnalul de est

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Marius Lacatus vine la Iasi!



    Fotbalistul Politehnicii Iasi, Marius Daniel Onofras, se va casatori miine, la Iasi, cu Oana, cu care este impreuna de sase ani. Nas de cununie nu este nimeni altul decit „simbolul“ Stelei, „Fiara“, executantul lui Dasaev la Mondialele din 1990 sau, mai simplu, Marius Lacatus.

    Cum a reusit sa-l convinga pe Lacatus sa-i fie nas ne-a spus chiar Onofras.

    „Pe nea’ Marius (n.r. – Marius Lacatus) il stiu de cind era antrenor la FC Brasov. Pe 5 aprilie l-am sunat sa-i urez «La multi ani», am mai discutat una-alta si de-abia asteptam sa ma intrebe ce mai fac. Imediat i-am spus ca vreau sa ma insor si l-am intrebat daca nu ar vrea sa-mi fie nas. Dupa o pauza de citeva secunde mi-a spus sa-i las ceva timp de gindire. Dupa citeva zile m-a sunat si mi-a ca accepta acest «rol»“, ne-a declarat ieri Onofras, vizibil emotionat.

    Despre viitoarea doamna Onofras, Marius Daniel a spus ca se cunosc de mici copii: „Ne stim de foarte mult timp, dar pina acum sase ani n-am avut nici o legatura unul cu altul. Atunci, amindoi ne pregateam pentru bacalaureat. Invatam in acelasi loc. Pe urma am inceput sa ne intilnim. Si acum ne-am decis ca ar fi timpul sa ne casatorim.“

    La cununia civila, care va avea loc miine la ora 18.00, urmata de petrecerea de la Clubul Bursei, si-au anuntat participarea mai multi jucatori de la Politehnica Iasi si FC Brasov, precum si citiva fosti fotbalisti ai „generatiei de aur“.

    „Fiind fotbalist, normal ca marea majoritate a invitatilor va fi formata din fotbalisti. De la Poli vor veni multi colegi: Irinel Ionescu, Marius Dulcianu, Miclea si altii. De la Brasov mi-au confirmat venirea Sarmasan, Miclaus si Sandor. Si, bineinteles, fosti fotbalisti din «generatia de aur», dupa cum mi-a spus nea’ Marius“, a conchis Onofras.


    http://www.jurnaluldeest.ro/viewart....=598%26catid=5

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Lume bună la nunta lui Onofraş

    Fotbalistul i-a avut invitaţi pe Pancu, Prunea şi Cătălin Botezatu. Poli Iaşi a fost reprezentată la nuntă de către vicepreşedintele Sorin Boca şi directorul economic Neculai Ciulu, dar şi de jucătorii Dulcianu, Miclea, Ilie, Chiper, Croitoru, Bīlbă şi Irinel Ionescu. De asemenea, au ţinut să fie prezenţi la cel mai fericit eveniment din viaţa lui Marius Onofraş mai mulţi fotbalişti de la FC Braşov, foşti coechipieri cu Marius la gruparea de sub Tīmpa, īntre care Miclăuş, Şandor şi Sărmăşan. Interesant este faptul că mirele a decis să decoreze sala īn culorile alb şi albastru, feţele de masă, scaunele, baloanele, aranjamentele fiind toate īn culorile clubului ieşean. Marius şi soţia sa, Oana, se cunosc de mici copii, dar fiorul dragostei i-a cuprins īn urmă cu şase ani. Amīndoi se pregăteau pentru examenul de bacalaureat, iar īn scurt timp au īnceput să iasă īmpreună. “De şase ani sīntem prieteni şi am decis că e timpul să fim soţ şi soţie. Mă bucur foarte mult că nunta noastră a coincis cu unul dintre cele mai bune sezoane din istoria lui Poli. Este o vară specială pentru mine”, a spus proaspătul mire. (Narcis PohoaŢĂ, Iaşi)

    A fost năşit de Lăcătuş
    Marius Lăcătuş (foto), fostul antrenor al lui Onofraş la FC Braşov, a īndeplinit “misiunea” de naş, fiind mai tot timpul īn centrul atenţiei. Printre VIP-urile care au răspuns invitaţiei s-au mai numărat Daniel Pancu, Florin Prunea şi creatorul de modă Cătălin Botezatu.

    http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=65543

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Ieri a avut loc şedinţa Comitetului Executiv al FRF, īn care s-au omologat rezultatele jocurilor din cadrul competiţiilor naţionale de seniori, organizate de FRF şi de LPF īn anul competiţional 2004/2005. De asemenea, s-au aprobat referatele privind schimbarea formei juridice şi denumirile unor cluburi. Astfel, s-a acceptat afilierea provizorie la FRF, īncepīnd cu 1 iulie, a următoarelor cluburi: FC Politehnica Iaşi SA (Clubul Sportiv Poli-Unirea Iaşi a fost dezafiliat), FC Oţelul Galaţi SA, FC Naţional SA Bucureşti, FC Braşov SA, FC Dinamo 1948 SA Bucureşti, FC 2005 SA Piteşti şi FC Sporting Club SA Vaslui.

    DECI DE ACUM NE NUMIM FC POLITEHNICA IASI !
    GATA CU POLI UNIREA IASI !

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Stan, mai bine cotat decit Politehnica.



    Intr-un top al presedintilor de club din Romania, facut de presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Dumitru Dragomir, Marius Stan este situat pe pozitia a VIII-a, cu un loc mai sus fata de cel pe care l-a ocupat Politehnica Iasi la sfirsitul editiei de campionat 2004 / 2005.

    „Stan si primarul Nichita formeaza un cuplu imbatabil“, si-a inceput argumentarea presedintele LPF, Dumitru Dragomir. „Marius este bun de tot, unul dintre putinii conducatori adevarati pe care ii avem in fotbalul romanesc“, a concluzionat Dragomir.

    Presedintele gruparii iesene, Marius Stan, s-a declarat onorat de aceste afirmatii. „Ce pot sa spun? Bineinteles ca ma onoreaza declaratia facuta de domnul Dragomir. Totusi, eu cred ca important este ca echipa pe care o conduci sa aiba rezultate. Pe ce ai fost odata nu da nimeni doi bani. Tot ce conteaza este prezentul. Nu stiu daca declaratia aceasta a facut-o referindu-se la intreaga mea activitate sau numai referitor la munca mea de la Politehnica Iasi. La fel ca si antrenorii, pe noi, presedintii de cluburi, ne caracterizeaza rezultatele. Degeaba sint cotat cel mai bun daca echipa mea termina pe ultimul loc“, ne-a declarat ieri Marius Stan.

    Disponibilizare cu miere si zahar

    Presedintele clubului Poli Unirea Iasi, Marius Stan a tinut sa le multumeasca jucatorilor pe care gruparea din Copou nu va mai conta in viitor: Arcanu, Tinel Petre si Ionut Pirvu. "A fost dureros pentru mine sa-i anunt ca nu le mai prelungim contractele, insa astea sint regulile fotbalului. Au ajuns la o virsta, noi avem alta strategie si am luat hotarirea sa ne despartim. Oricum, le multumesc tuturor celor care au jucat pentru Poli in ultimii ani, in special lui Arcanu si Tinel Petre, care au avut o contributie importanta atit la promovare, cit si la mentinerea in Divizia A", a spus Marius Stan.

    Ramine Miclea?

    Una dintre problemele cu care se confrunta conducerea grupraii iesene in aceste zile o reprezinta rezolvarea tranferului lui Romulus Miclea.

    Pentru achizitionarea definitiva a golgheterului echipei īn editia de trecuta de campionat, Politehnica trebuie sa achite pina pe 30 iulie suma de 50.000 de dolari echipei Universitatea Craiova.

    „Inca nu avem banii pentru achizitionarea lui Miclea. Avem un ragaz pina pe data de 30 iulie. Noi vrem sa ramina la Poli, din cite am inteles si jucatorul vrea sa continue cu noi, asa ca nu cred ca vor fi probleme“, a precizat Stan.

    Se pare ca jucatorul nu ar fi foarte convins sa continue la Iasi, fiind īn cautarea unui transfer la o echipa de top.

    „Eu am fost ieri (n.r. – luni) pe la club sa discut cu Marius Stan, dar nu l-am gasit. Am plecat aseara la Mamaia pina simbata si sper ca, la intoarcerea in Iasi, sa mi se spuna si mie clar daca ramin la Iasi. Eu as vrea sa continui cu Poli, insa deocamdata nu stiu nimic. Am fost contactat de un impresar care mi-a prezentat mai multe oferte de la citeva divizionare A. Oricum, eu am rabdare pina pe 30 iulie. Pe urma, o sa aleg cea mai buna oferta“, ne-a declarat ieri mijlocasul echipei din dealul Copoului.

    http://www.jurnaluldeest.ro/viewart....d=0%26c_nr=601

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Gazonul stadionului Emil Alexandrescu va fi refăcut

    ● Cāţiva muncitori muncesc de zor la refacerea gazonului de pe Stadionul Emil Alexandrescu ● Din lipsa fondurilor, dar şi din cauza vremii, clubul din Copou a decis să īnlocuiască doar anumite porţiuni din gazon, renunţānd astfel la ideea de a schimba īn īntregime suprafaţa de joc a arenei ieşene ● Terenul II din Copou a fost reīnsămānţat, urmānd să fie o alternativă pentru pregătirea fotbaliştilor ieşeni

    Cāndva una dintre cele mai bune din ţară, suprafaţa de joc a stadionului Emil Alexandrescu a lăsat mult de dorit īn ultimele două sezoane. Lipsa unor lucrări de refacere, dar şi folosirea excesivă de către jucătorii Politehnicii, īn lipsa unei alte alternative a dus la deteriorarea continuă a gazonului de pe arena din Copou. După terminarea campionatului, oficialii ieşeni au decis să demareze lucrările de īnlocuire a porţiunilor din gazon, pe care nu mai creştea iarba. Astfel, s-a renunţat la ideea de a īnlocui īn īntregime gazonul, din cauza costului ridicat, aproximativ 7 miliarde lei, dar şi din cauza duratei foarte mari şi a vremii nefavorabile. Īn aceste condiţii, cāţiva muncitori depun zilnic o muncă migăloasă, īnlocuind bucăţi īntregi de gazon şi īncercānd să refacă drenurile īnfundate īn timp, de sub suprafaţa de joc pentru a putea permite scurgerea apei. Preşedintele Marius Stan a explicat că formaţia din Copou nu şi-a putut permite să demareze o lucrare de anvergură la gazon, fie din cauza lipsei banilor, fie din cauza lipsei unei alternative pe care Poli să-şi desfăşoare meciurile de acasă pe perioada lucrărilor. "Nu am avut cum să īnlocuim īntregul gazon, ci doar porţiuni din acesta, cu gazonul de pe marginea terenului. Īn primul rānd costurile erau foarte mari şi īn al doilea rānd durează foarte mult o asemenea operaţiune de īnlocuire totală a suprafeţei de joc, iar noi nu am avea unde să ne disputăm meciurile de acasă. Oricum sunt convins că, după aceste lucrări de cosmetizare, gazonul se va prezenta mult mai bine", a spus Stan. Īn acest sens, au fost deja finalizate lucrările de īnsămānţare a gazonului de pe terenul II din Copou, īn cāteva zile, suprafaţa de joc de aici urmānd să arate impecabil. Īn aceste condiţii, fotbaliştii ieşeni vor demara pregătirile pentru sezonul viitor, chiar pe terenul II al Stadionului Emil Alexandrescu, din dealul Copoului, a cărui īnfăţişare a fost mult schimbată īn ultimul an.

    sursa: Ziua de Iasi

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Poli s-a mutat la mare
    Fotbalistii si oficialii echipei Poli Unirea Iasi se afla in plina vacanta. Destinatia preferata a fost statiunea Mamaia, acolo unde au fost prezenti in aceasta perioada directorul economic al lui Poli, Neculai Ciulu, antrenorul secund Narcis Ciocirlan (ce s-a intilnit cu un alt fost tehnician iesean, Marin Barbu) si fotbalistii Marius Onofras (aflat in saptamina de miere), Romulus Miclea, Bogdan Chiper si Florin Croitoru, toti insotiti de sotii ori prietene. Ieri, in grupul celor care isi incarca bateriile pe litoral a intrat si antrenorul lui Poli, Ionut Popa, ce a preferat statiunea Venus. Incepind de saptamina viitoare, gruparea din Copou va cauta sursele de obtinere a fondurilor necesare pentru achitarea primelor de promovare, cumulate acestea atingind, conform lui Neculai Ciulu, o valoare estimativa de 50 000 $. (Ovidiu MINEA)

    http://www.ziaruldeiasi.ro/sport/04.ro.html

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Cosmetizari de vara la stadionul „Emil Alexandrescu“

    Gazon nou pentru un sezon nou.In ciuda vremii capricioase, mai multi muncitori lucreaza la refacerea gazonului de pe stadionul „Emil Alexandrescu“. Terenul II din Copou a fost reīnsamintat si va fi folosit pentru antrenamentele Politehnicii.

    Fara a avea banii necesari schimbarii suprafetei de joc, conducerea clubului Politehnica Iasi a luat decizia, imediat dupa terminarea campionatului, sa īnlocuiasca anumite portiuni de gazon, pe care nu mai crestea iarba, de pe stadionul „Emil Alexandrescu“.

    In conditiile in care in ultimii ani nu s-au efectuat lucrari de refacere, iar jucatorii au fost nevoiti sa se pregateasca tot pe terenul mare din Copou, a avut loc deteriorarea continua a gazonului. Vicepresedintele gruparii iesene, Sorin Boca, ne-a declarat ieri ca, pentru schimbarea īn īntregime a gazonului, clubul iesean ar fi trebuit sa scoata din buzunar aproximativ 7 miliarde de lei si ca nu-si putea permite sa desfasoare meciurile de acasa in alta localitate pe perioada lucrarilor, deoarece pentru inlocuirea intregii suprafete de teren ar fi fost nevoie de o perioada mare de timp.

    „Nu am putut sa īnlocuim gazonul din mai multe motive. In primul rind, ar fi trebuit sa cheltuim o suma foarte mare si acum banii sint necesari pentru rezolvarea altor probleme. Pe urma, o asemenea lucrare dureaza foarte mult si am fi riscat ca, la inceperea campionatului, sa nu putem evolua pe terenul din Copou. Mai trebuie precizat faptul ca nici nu aveam la indemina posibilitatea de a disputa meciurile de pe teren propriu pe un alt stadion din Iasi. Astfel, s-a luat decizia de a inlocui doar anumite portiuni cu gazonul de pe marginea terenului. Īn orice caz, dupa aceste lucrari, eu cred ca terenul se va prezenta mult mai bine“, a spus Boca.

    Oficialul gruparii iesene a precizat ca au fost deja finalizate lucrarile de īnsamintare a gazonului de pe terenul II din Copou, iar ploaia de joi a fost „mana cereasca“: „Zilele trecute am terminat lucrarile de insamintare a unor portiuni de pe terenul II si ploaia de ieri (n.r. – joi) a prins foarte bine. Astfel, pe 4 iulie, la reluarea pregatirilor, jucatorii vor putea face antrenamentele chiar pe terenul II din Copou.“


    http://www.jurnaluldeest.ro/viewart....d=0%26c_nr=604

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Eroica de sub Timpa
    Astazi se implinesc 10 ani de la prima promovare postdecembrista a Iasului in Divizia A de fotbal

    25 iunie 1995 va ramine o data scrisa cu litere majuscule in istoria Iasului fotbalistic. In acea zi, la Brasov, Iasul reusea prima promovare postdecembrista in divizia A de fotbal, in urma unui meci de baraj memorabil, disputat la Brasov, pe stadionul "Tineretului". Reamintim ca Poli se clasase in acel sezon pe locul II in divizia B, dupa FC Selena Bacau, capatind dreptul de a juca un meci de baraj cu Electroputere Craiova; sistemul competitional de la acea vreme ducea in divizia A pe cistigatoarele celor doua serii de B si dadea sansa echipelor clasate pe locul II de a se bate pentru prima liga in meciuri directe, pe terenuri neutre, cu ocupantele locurilor 15 si 16 din elita, de unde retrogradau direct echipele clasate pe pozitiile 17 si 18.
    Intorcindu-ne la Brasov, partida (condusa de o brigada de arbitri de cinci stele, Ion Craciunescu, Nicolae Grigorescu, Zoltan Erdely) ii avea pe olteni ca mari favoriti, Electroputere, contind la acea ora pe nume cunoscute ca Mohora, Danciulescu ori Albeanu. Si chiar daca in tribune erau circa 4.000 (!) de ieseni, iar cealalta jumatate de stadion vibra alaturi de moldoveni, craiovenii fiind sustinuti doar de vreo suta de fani, Nastasie, ce a marcat in minutele 32 si 62, parea ca pune iarasi punct viselor iesenilor de intrerupere a deceniului de exil in B. Sansa "gazdelor" (Poli s-a ocupat de organizare) a fost ca in minutul 66 Kereszy a obtinut si a transformat o lovitura libera de la circa 20 de metri, evitind astfel o cadere totala. Cu 6 minute inainte de final, Dobrea a reusit golul de 2-2, cu un sut din careu si meciul a ajuns in prelungiri, unde ambele echipe au stat la cutie, riscind putin. A urmat loteria penaltiurilor, la care dramatismul a atins cote paroxistice. Primele patru lovituri de departajare sint transformate (Kereszy, Mohora, Dobrea, Albeanu). Urmeaza patru (!) ratari: Caunei, Tudor, Urdaru, Stefanica. Odata cu venirea lui Cotan la punctul cu var se reintra intr-o zodie fasta, prin care navigheaza si Danciulescu si Nemtanu. La 6-5, Cimpeanu isi spala gafele de la golurile primite in timpul regulamentar si apara primul penalty (celelalte doua ratari ale oltenilor au fost suturi pe linga poarta) aruncindu-l in bratele deznadejdii pe executantul Patru, dar si pe ceilalti jucatori pregatiti de fosta vedeta a Craiovei, Dumitru Marcu.
    A urmat un banchet de pomina, la Hotelul "Sport" din Poiana Brasov, in care Gheorghe Nichita, presedinte la acea vreme, cinta cot la cot cu patronii echipei, Dan Cirlan si Pavel Hodea, iar Leonida Antohi dansa sirtaki! Apoi, la intoarcerea in Iasi, Piata Unirii a fost sufocata de 10.000 de ieseni (inclusiv primarul de atunci, Constantin Simirad) care i-au primit ca pe niste eroi pe fotbalistii lui Poli.
    Chiar daca bucuria promovarii a fost urmata doar de un an de reszistenta in divizia A, multa lume sustine si astazi ca Poli '95 a fost cea mai frumoasa echipa ieseana postdecembrista si daca sustinerea financiara era constanta echipa putea ramine pe locul 7 pe care-l ocupa pe la mijlocul turului. (Ovidiu MINEA)
    Eroii de la Brasov: Cimpeanu - Abalasei (Urdaru), Petrache, Apachitei, C. Paraschiv, D. Munteanu - Caunei, Nemtanu, Kereszy, Pancu (Cotan) - Dobrea.
    Patroni: D. Cirlan, P. Hodea. Presedinte: Gh. Nichita; Antrenori: L. Antohi, M. Danila.

    Ce au facut in ultimii 10 ani?
    Dan Cirlan (co-patron al echipei) - a fost patronul fabricii de confectii "Lynx", derulind, in paralel o consistenta activitate politica, fiind consilier local si candidat la Primaria Iasi; actualmente este senator PD.
    Pavel Hodea (co-patron al echipei) - in paralel cu o microactivitate comerciala, a fost conducator la FC Unirea 2000 si Poli Iasi in diferite mandate si in diferite ipostaze (presedinte, vicepresedinte, director administrativ), fiind in relatii foarte apropiate cu Nichita pina la sosirea in Copou a actualului presedinte, Marius Stan; actualmente este director al ARR Iasi.
    Gheorghe Nichita (presedintele clubului) - a fost manager al RAJAC, consilier local, viceprimari si, actualmente, primar al Iasului; conduce Consiliul de Administratie al lui Poli, dupa o perioada in care se implicase la FC Unirea 2000.
    Leonida Antohi (antrenor principal) - a fost, pe rind, antrenor, director tehnic ori presedinte la Poli, de citiva ani devenind presedinte la CS Politehnica.
    Mihai Danila (antrenor secund) - a fost antrenor secund si principal la Poli, activeaza la Centrul de Copii si Juniori al clubului.
    Ioan Cimpeanu - cit mai apara, a fost pentru o scurta perioada antrenor principal al echipei; actualmente este antrenor de portari la Poli.
    Catalin Abalasei - a mai jucat la Baia Mare, inapoi la Iasi si, actualmente, la FC Botosani; este asistent universitar de educatie fizica la Univ. Tehnica.
    Liviu Petrache - a mai jucat la Roman si Borsec; actualmente este antrenor de copii la FC Noua Generatie si profesor de educatie fizica.
    Vasile Apachitei - a mai evoluat in Republica Moldova; a facut inchisoare pe motiv de viol; actualmente evolueaza intr-un campionat de minifotbal local.
    Ciprian Paraschiv - a mai jucat la Midia si inapoi la Poli, in paralel fiind si arbitru, ajungind pentru o scurta perioada in lotul A; este asistent universitar de educatie fizica.
    Danut Munteanu - a mai evoluat la FCM Bacau si, pe finalul carierei la Poli, unde a fost si director sportiv, antrenor principal si antrenor secund; pregateste o echipa de copii la Poli si este "secund" la echipa a doua a clubului.
    Daniel Caunei - s-a stins repede din fotbal; se spune ca munceste in Italia.
    Leonard Nemtanu - a mai jucat la Steaua (chiar si in Liga Campionilor), Rocar, FC Arges, Ceahlaul si Otelul, echipa la care a fost legitimat in sezonul trecut.
    Adrian Kereszy - dupa ce s-a lasat de fotbal a fost antrenor principal la Poli, functie pe care o ocupa acum la echipa a doua, din divizia C.
    Daniel Pancu - a mai jucat la Rapid, Cesena si Besiktas (inclusiv in prezent), ajungind un titular indiscutabil al echipei nationale.
    Adrian Dobrea - a mai jucat la Borsec; pregateste o grupa de copii la Poli.
    Dragos Urdaru - a fost arbitru divizionar C si organizator de competitii la Poli, pina anul trecut.
    Adi Cotan - si-a pus prematur ghetele in cui dupa un accident stupid, pe final evoluind la echipele locale Telecom si CFR, in divizia C; antreneaza o grupa de copii la Poli si este "secund" la CFR Moldova, in divizia C.

    http://www.ziaruldeiasi.ro/sport/03.ro.html

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Ionuţ Popa (antrenor Poli Iaşi):
    "Trebuie să reducem media de vīrstă a echipei!"



    Aflaţi īn tratative pentru īntărirea lotului, după ce lui Arcanu, Pīrvu, Petre Tinel şi Baldovin nu li s-au mai prelungit contractele, conducătorii din Copou se orientează către fotbalişti mai tineri. Deşi nici pe cei patru tehnicianul Ionuţ Popa nu-i consideră deja plecaţi din Copou pīnă nu li se vor găsi īnlocuitori. Ca să nu mai spunem că Bogdanovici va juca şi el mai mult ca sigur īn altă parte, impresarul său spunīnd că i-a găsit deja echipă. Cum nici discuţiile cu Miclea, curtat de alte trei divizionare A, Rednic, Onofraş şi Arhire īncă nu au ajuns la un punct comun, este firesc ca diriguitorii lui Poli să īncerce să urgenteze tratativele.
    Īntinerirea echipei este ideea de bază de la care a pornit Popa negocierile pentru completarea lotului, dorinţa lui fiind de a construi o grupare redutabilă pentru sezonul 2006-2007. Practic, antrenorul īşi doreşte şase-şapte achiziţii, cu menţiunea ca trei dintre cei aduşi să se integreze īn orice sistem de joc şi, implicit, să evolueze titulari chiar de la īnceputul sezonului viitor. "Avem nevoie să implantăm sīnge proaspăt la echipă, dar nu de jucători cu «nume» īn fotbalul romānesc, pentru că nu avem bani pentru aşa ceva. Tratăm cu sportivi de caracter şi, cu excepţia postului de portar, unde ne mai dorim un singur jucător, īn toate celelalte compartimente mai avem nevoie de cīte doi-trei fotbalişti. Sperăm ca discuţiile să se īncheie cīt mai repede şi cu cīt mai mult folos pentru noi, deoarece preocuparea mea de bază īn sezonul viitor este construirea unei formaţii redutabile. Iar asta īnseamnă practic schimbarea echipei cu care am terminat ediţia precedentă", ne-a precizat antrenorul principal Ionuţ Popa. El este convins că misiunea Politehnicii va fi din toamnă şi mai grea, deoarece adversarii nu o vor mai trata ca pe o nou promovată, ci ca pe o grupare matură, care a creat şi surprize īn ediţia precedentă, īncheind campionatul pe locul 9. Tehnicianul nu a abandonat nici ideea de a-l convinge pe Miclea să rămīnă la Iaşi. "Am īnţeles de la preşedintele Marius Stan că are pretenţii financiare mai mari decīt īn sezonul trecut şi s-ar părea că noi nu i le putem satisface. Deşi, personal, nu mi-a spus īncă nimic, am īnţeles că mijlocaşul doreşte să-şi continue activitatea la un alt club. Este opţiunea lui şi i-o respectăm chiar dacă avem īn continuare nevoie de el", ne-a mai spus şeful băncii tehnice. El nu şi-a pierdut īnsă speranţa că va conta pe Miclea şi īn stagiunea următoare, fiind de părere că printr-o negociere directă s-ar putea ajunge la o īnţelegere. Dar, pīnă la urmă, "nu putem ţine pe nimeni cu forţa, iar dacă are oferte mai bune este liber să plece unde doreşte". Deşi a refuzat să precizeze cīt de mult au crescut pretenţiile fotbalistului originar din judeţul Mureş, Popa crede că şi achitarea sumei de 50.000 de dolari Universităţii Craiova pentru un transfer definitiv īn Copou constituie o problemă.
    Oficialii din Copou caută cu precădere jucători de piciorul stīng, Poli avīnd doar unul singur īn lot īn campionatul trecut, pe Ionuţ Pīrvu, şi acesta venit după īnceperea returului. După aducerea portarului Marc, se pare că un alt jucător dorit mult la Iaşi este Botez, care are avantajul că loveşte mingea la fel de bine cu ambele picioare. Īn plus, experimentatul jucător de bandă stīnga al Ceahlăului ar veni liber de contract, aflīndu-se la sfīrşitul īnţelegerii cu gruparea de sub Pietricica. Un alt fotbalist aflat īn vizorul conducătorilor din Copou este mijlocaşul timişorean Romeo Stancu, de la Poli AEK. Prima impresie a tehnicianului Ionuţ Popa după o rundă de tatonări cu diverşi jucători este că pretenţiile multora dintre ei depăşesc posibilităţile Copoului. "Īl vreau pe Stancu, dar putem noi să-i oferim un angajament de o sută de mii de dolari pe an?", se īntreabă antrenorul principal al Politehnicii.
    Liviu Suceveanu


    http://www.evenimentul.ro/local/arti...seArticle.html

  16. #16
    POLIST 100% Rocko's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    IASI
    Posts
    148
    Reputatie
    1
    Trei transferuri la Poli

    După transferul portarului Alexandru Marc, echipa de fotbal Politehnica Iaşi este foarte aproape să dea lovitura pe piaţa transferurilor. Astfel, aseară tārziu, preşedintele Marius Stan a negociat aducerea la Iaşi a jucătorilor Ciprian Danciu şi Viorel Domocoş, ambii legitimaţi la FC Argeş Piteşti. Cei doi fotbalişti aparţin īnsă vicepreşedintelui dinamovist Gheorghe Neţoiu. Ciprian Danciu este mijlocaş la īnchidere, īn timp ce Viorel Domocoş poate juca mijlocaş lateral, cāt şi vārf retras. Dacă tratativele vor reuşi, ambii jucători ar urma să semneze un contract cu Poli, pe o perioadă de doi ani de zile. Pe lāngă cei doi fotbalişti din Trivale, gruparea din dealul Copoului ar mai putea racola şi un jucător de la Tricotaje Ineu, Ciubăncan, dorit cu insistenţă de antrenorul Ionuţ Popa.


    http://www.ziuaiasi.ro/main.php
    [COLOR=Blue][FONT=Century Gothic]FORTZA POLI [/FONT] IASI [/COLOR]

  17. #17
    POLIST 100% Rocko's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    IASI
    Posts
    148
    Reputatie
    1
    Ciubancan, cu un pas in Copou

    Posibila achizitie a jucat la UTA, Serif Tiraspol si Tricotaje Ineu

    Dupa ce a deschis campania de transferari cu portarul Alexandru Marc de la FC Brasov, Poli Unirea Iasi este foarte aproape de a adauga un nume pe lista fotbalistilor adusi in Copou. Aflat la mare, la Venus, antrenorul Ionut Popa a purtat mai multe negocieri telefonice cu Marius Ciubancan si proprietarii acestuia pentru a-l aduce la Iasi pe mijlocasul de 26 de ani. "Jucatorul a fost crescut la scoala de fotbal Romwest Arad, a mai jucat la UTA si apoi a fost imprumutat pe doi ani la Serif Tiraspol. Intorcindu-se mai devreme in tara, a evoluat in retur la Tricotaje Ineu. Cunoscindu-l foarte bine si avind exact profilul de fotbalist pe care mi-l doresc, mijlocas de picior sting ce poate evolua si in centru si pe flancul sting, i-am convins in proportie de 95% atit pe proprietarii lui, cit si pe jucator, sa refuze oferta pe care o au de la Ferencvaros Budapesta si sa vina la Iasi. La ora actuala se discuta despre un imprumut pe un an, cu posibilitate de prelungire. Sper ca negocierile sa se si concretizeze" a spus tehnicianul iesean.


    http://www.ziaruldeiasi.ro/sport/02.ro.html
    [COLOR=Blue][FONT=Century Gothic]FORTZA POLI [/FONT] IASI [/COLOR]

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    S-a stabilit preţul abonamentelor pentru sezonul 2005-2006

    Īn urma şedinţei Consiliului de Administraţie al clubului s-au stabilit preţurile abonamantelor, pentru meciurile pe care Politehnica Iaşi le va disputa pe teren propriu īn sezonul 2005-2006, acestea fiind:



    - abonament tribuna 0 – 3.000.000 lei / 300 lei noi

    - abonament tribuna 0A şi 0B (extensiile neacoperite ale tribunei 0) – 2.000.000 lei / 200 lei noi

    - abonament tribuna A şi B – 1.000.000 lei / 100 lei noi

    - abonament peluza A si B – 500.000 lei / 50 lei noi


    Conducerea clubului a mai anunţat că abonamentele valabile sezonul viitor vor fi de tip carduri, urmānd să achzitioneze o imprimantă specială pentru tipărirea lor.

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Onofraş şi Miclea rămīn īn Copou

    Īntr-o perioadă īn care conducerea clubului se află īn aşteptarea unor răspunsuri din partea mai multor jucători, vestea că doi dintre cei care au pus serios umărul la menţinerea echipei pe prima scenă īn sezonul trecut este binevenită. Preşedintele Marius Stan ne-a confirmat oficial ieri că Marius Onofraş şi Romulus Miclea vor continua la Poli. "Onofraş mi-a promis că sută la sută va rămīne la Iaşi, iar discuţiile purtate īn ultima vreme cu Miclea mă īndreptăţesc să cred că şi el va īmbrăca īn continuare tricoul Politehnicii, urmīnd să fie prezent luni la reunirea lotului. Pe līngă celelalte achiziţii, şi aceste decizii reprezintă un motiv important de bucurie pentru noi", ne-a spus conducătorul din Copou. Deşi poartă īn continuare discuţii cu fotbalişti din campionatul intern, Marius Stan īşi pune mari speranţe şi īn jucători de peste hotare, pe care speră să-i vadă ajunşi la Iaşi pīnă la plecarea īn cantonamentul de la Vatra Dornei. O altă veste bună este că demersurile pentru recuperarea sumei de 60.000 de euro de la Beşiktaş Istanbul, īn contul grilei de formare a lui Daniel Pancu, au avansat, şefii din Copou sperīnd că banii vor intra īn vistieria lui Poli pīnă la sfīrşitul anului. (L.S.)

    http://www.evenimentul.ro/local/arti...seArticle.html

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Goana dupa stranieri

    Cu mai putin de o saptamina inaintea inceperii pregatirilor pentru noua editie de campionat, echipa Politehnica Iasi a bifat deja trei transferuri: Traian Alexandru Marc, Juan Manuel Raponi si Bogdan Vrajitoarea. Potrivit celor declarate de presedintele gruparii iesene, Marius Stan, Politehnica „si-a propus in aceasta vara aducerea a 6-7 jucatori care sa poata face oricind parte din primul «unsprezece»“. Daca la primele trei transferuri conducerea ieseana s-a orientat mai mult spre jucatorii interni, pentru celelalte achizitii, Stan a precizat ca se va apela la jucatori straini. „Am vazut ca s-a vehiculat in presa transferul la Poli a unor jucatori de la FC Arges, Poli Timisoara, Tricotaje Ineu, dar si brazilieni, marocani sau francezi. Nu mi se pare normal sa se faca atitea speculatii. Nu pot spune deocamdata ce jucatori vom mai transfera, dar pot sa precizez ca mai avem nevoie de un jucator de banda stinga, un mijlocas central, un virf si un coordonator de joc. Probabil ca toti patru vor fi adusi din strainatate“, a declarat Stan, care a mai precizat ca, „in ceea ce-l priveste pe Marius Ciubancan, jucator īn virsta de 26 de ani si care a evoluat ultima data la Tricotaje Ineu, acesta este dorit de antrenorul Ionut Popa, dar deocamdata nu s-a stabilit nimic“. Oficialul echipei din dealul Copoului a mai spus ca isi doreste ca, „in cel mai scurt timp, cei doi jucatori argentinieni din lot, precum si ceilalti jucatori straini care vor fi adusi la echipa sa invete cit mai repede limba romana, pentru ca necunoasterea acesteia reprezinta un mare inconvenient in buna desfasurare a activitatii“.


    http://www.jurnaluldeest.ro/viewart....d=0%26c_nr=607

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Turnul Babel
    Poli vrea sa testeze 10 jucatori straini. Din campionatul intern, cel mai dorit este rapidistul Perja

    Dupa ce a anuntat ca situatiile transferurilor lui Marc (FC Brasov), Plesca (FC National), Vrajitoarea (FC Arges), Ciubancan (Tricotaje Ineu) si Raponi (liga a doua argentiniana) sint rezolvate ori la un pas de a fi rezolvate, Poli incearca pina la finele saptaminii sa definitiveze lista jucatorilor adusi in Copou, mai ales ca in aceasta vacanta s-a renuntat la 10 jucatori, jumatate dintre ei cu statut de piese importante in sezonul trecut. Conform ideii presedintelui Marius Stan, pistele pe care se marseaza sint din strainatate, jucatorii doriti a da teste in Iasi fiind din Maroc, Argentina, Congo sau Brazilia. Numarul fotbalistilor straini aflati in vizorul moldovenilor este impresionant, 10! "Nu au nume celebre, insa au referinte bune. Dintre acestia, doi sint argentinieni, de pe filiera Marcel Popescu, iar pe 8 i-am urmarit luna trecuta. Sper ca dintre ei sa ramina macar jumatate" a spus Stan, care a adaugat insa ca, daca jucatorii nu reusesc sa ajunga intr-o saptamina in Iasi, se va renunta la testarea acestora.
    Nici antrenorul Ionut Popa nu este prea incintat de intirzierile legate de plombarea lotului. "Timpul este foarte scurt. De la plecarea in cantonament pina la startul campionatului avem doar o luna. De aceea, in ceea ce-i priveste pe jucatorii straini, mi-as dori ca luni sa fie toti in Copou, pentru a vedea repede ce calitati au si daca ma pot baza pe ei" a spus Popa.
    In cazul in care intarirea lotului nu se concretizeaza de pe piata externa, Poli se va reorienta spre jucatori autohtoni, cap de lista al fotbalistilor doriti fiind fundasul Perja (Rapid Bucuresti). Altfel, in ceea ce-l priveste pe Miclea, acesta este asteptat luni la reluarea pregatirilor. (Ovidiu MINEA)

    http://www.ziaruldeiasi.ro/sport/02.ro.html

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •