Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 335

Thread: Infrastructura rutiera in Romania

  1. #1
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1

    Infrastructura rutiera in Romania

    Tot vad ca discutam de ce s-a facut si mai ales ce nu s-a facut in Romania in domeniul infrastructurii rutiere.

    Am considerat ca ar fi oportun un astfel de thread in care sa ne putem exprima opiniile cu privire la infrastructura rutiera, dar mai ales sa putem puncta cum evolueaza aceasta in viitor, atat in bine, cat si in rau.

    Cum subiectul cel mai sensibil sunt autostrazile, punctul de plecare ar fi stadiul actual al acestora si previziunile pentru anii urmatori. Cred ca aceasta harta prezinta cel mai bine acest lucru:




    Verde - operationale

    A1 Bucuresti - Pitesti
    A2 Bucuresti - Cernavoda
    A3 Turda - Gilau


    Galben - vor fi deschise anul acesta

    A1 Centura Sibiu
    A3 Turda - Campia Turzii


    Rosu - vor fi deschise in 2011 - 2012

    A1 Centura Arad
    A1 Arad - Timisoara
    A2 Cernavoda - Constanta
    A3 Bors - Surpaclu de Barcau
    A3 Bucuresti - Ploiesti
    A4 Centura Constanta


    Albastru deschis - Coridorul Pan European IV: sectiunile care urmeaza sa fie licitate la sfarsitul acestui an

    A1 Arad - Nadlac
    A1 Timisoara - Lugoj
    A1 Lugoj - Deva
    A1 Orastie - Sibiu


    Albastru inchis- A1 Deva - Orastie autostrada cu statut necunoscut: unii spun ca a fost atribuita catre Strabag, unii spun ca nu este atribuita inca, altii spun ca este la punctul contestatiilor


    Alte proiecte:

    Maro - A3 Autostrada Transilvania atribuita catre Bechtel (Lucrarile pe aceste sectiuni nu au inceput inca)

    Gri- A3 Autostrada Comarnic - Brasov (Probabil va fi licitat anul viitor)

    Violet - A1 Sibiu - Pitesti: s-ar putea primi banii de la UE anul viitor; nimic sigur inca
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #2
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Era interesant sa vedem si ce e dincolo de granite. Asa, sa putem compara.

  3. #3
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Se vede cu galben in continuarea autostrazii Nadlac - Bucuresti.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #4
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Infrastructura rutiera in Romania?

    cred ca gumesti

    din pacate aici s-au scurs sutele de milioane de euro dar de facut nu s-a facut nimic iar rezutatul il vedem cu ochii nostri, zilnic sute de accidente, zeci de morti din cauza drumurilor, mii de masini bagate in servis si cu toate astea nimeni nu face nimic.

    a ba da, se face baie de multime cand se inaugureaza 10-20 km de drum.

    penibil, asta e romania anului 2010

  5. #5
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Vad ca ai multe de spus.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #6
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Am spus tot ce era de spus acum doi ani, intre timp nu s-a schimbat mare lucru. Pardon, a plecat Berceanu, a disparut autostrada de Calafat dintre proiecte. Si in loc sa fie terminata Bucuresti Ploiesti, s-au facut 30 de km din autostrada Bechtel.
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Pentru autostrazile promise, sa vedem care este stadiul acum:
    Sunt facuti cam 250 km autostrada.
    Urmeaza:
    1. Autostrada Bechtel Brasov-Bors: 415 km, in constructie, termen de realizare: 2013.
    2. Bucuresti-Ploiesti: 62 km, in constructie, termen de realizare 2010 (pe varianta cu 4 benzi, ca la 6 benzi cum anunta Orban in vara probabil mai trebuie pusi cativa ani)
    3. Centura Constanta: 22 km, atribuita, trebuie sa inceapa constructia, termen de realizare: 2011.
    4. Centura Sibiu: 15 km, atribuita, trebuie sa inceapa constructia, termen de realizare: 2011.
    Deci sunt 514 km in lucru, care s-ar putea termina poate pana in 2014-2015.
    5. Autostrada Cernavoda-Constanta: 52 km, studii de fezabilitate si proiecte finalizate, se va face probabil licitatia de atribuire
    6. Ploiesti-Brasov: 111 km, studii de fezabilitate si proiecte finalizate, se va face probabil licitatia de atribuire
    7. Pitesti-Sibiu: 120 km, in faza de studiu de fezabilitate
    8. Sibiu-Nadlac: 319 km, in proiectare/studiu fezabilitate
    Deci mai avem 600 km in faze avansate de proiectare, poate s-ar putea face in doua mandate.
    9. Targu Mures-Iasi-Ungheni 303 km in faza de prefezabilitate
    10. Bucuresti-Giurgiu ~60 km in faza de vis -ce e acum e drum expres
    11. Autostrada Centura Bucuresti ~100 km in faza de vis
    12. Ploiesti-Focsani ~ 150 km in faza de vis
    Inca 620 km in faza de vis. Adunandu-i pe toti ajungem la cei 2000 de km ai lui Orban.

    Insa aici sunt promisiunile lui Orban din decembrie 2007, in care aprecia ca Bechtel face doua tronsoane de vreo 70 km in 2008, ca Centura Timisoara la profil de autostrada e gata si ca se face autostrada Bucuresti Giurgiu. Bucuresti-Giurgiu e oricum drum expres si nu autostrada (decat pe vreo 10 km are profil de autostrada).

    A, era sa uit, mai e si Lugoj-Caransebes-Craiova-Calafat-noul pod peste Dunare, dar asta e deja la stadiul de fantasma.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  7. #7
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Stie cineva in ce stadiu este Bucuresti - Ploiesti?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #8
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    din cate stiu, mai e nevoie de cam 2 mld.

    PS: datele alea estimative pt inaugurarea unor tronsoane sper ca nu le-ai luat dintro campanie sau ceva.
    oricum nu sunt si nu au fost niciodata respectate.

  9. #9
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Stie cineva in ce stadiu este Bucuresti - Ploiesti?
    chiar se lucra la A3(tronson Bucuresti-Ploiesti)... acum nu mai stiu.
    cred ca tocmai pe la finalul anul viitor, daca se va aloca bani suficienti de la guvern, va fi terminata. oricum s-au rezolvat problemele legate de expropieri pe toata distanta
    http://img181.imageshack.us/img181/4063/high644.th.jpg

    Uploaded with ImageShack.us
    Last edited by Gabri3l; 5th November 2010 at 18:57.
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  10. #10
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    din cate stiu, mai e nevoie de cam 2 mld.

    PS: datele alea estimative pt inaugurarea unor tronsoane sper ca nu le-ai luat dintro campanie sau ceva.
    oricum nu sunt si nu au fost niciodata respectate.
    Nu mi-as permite sa fac asa ceva. De vreo doi ani urmaresc evolutia constructiei de drumuri si autostrazi in Romania, pe un site respectabil, zic eu, unde fiecare isi aduce contributia cum poate. Este doar estimarea unui user de pe acel forum, la 1 octombrie 2010: http://www.skyscrapercity.com/showth...502536&page=93

    M-a dus gandul ca este posibil si pe forumul Onlinesport. Sper sa nu ma fi inselat.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #11
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    aha. nu era o ironie sau ceva, ci doar ideea ca trebuia sa fi spus sursa.
    si da, site-ul e de incredere.

  12. #12
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    N-am bagat de seama ca n-am pus link-ul, chiar daca l-am mai pus in alte posturi legate de infrastructura.

    Cat priveste campaniile, nu ma intereseaza cifrele lor, pentru ca n-au nicio baza reala.

    Datele sunt estimative, chiar daca in acest an se pare ca se confiirma.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  13. #13
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    dap. oricum, buna initiativa.
    sper ca discutia sa fie reala si constructiva, nu caterinca ieftina.

  14. #14
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Asta este ideea deschiderii acestui thread.

    Fiecare dintre noi, in functie de zona in care locuim, are informatii reale cu privire la stadiul unor lucrari si poate veni cu vesti sau chiar poze.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Vreau sa aflu cand se deschide M43 ,autostrada dintre Mako si Szeged.Din acel moment pe mine nu ma mai intereseaza problema infrastructurii.Cei 90 de km pana la Mako nu sunt chiar asa o problema iar de acolo .........EUROPA!!!!!!

  16. #16
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Eu as considera o prioritate si portiunea de drum, pe care-l doresc o autostrada, intre Bucuresti si Giurgiu. In acelasi timp nu trebuie neglijata nici Moldova care are nevoie de infrastructura pentru o dezvoltare regionala rapida.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #17
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Moldova-i lasata deoparte...
    Urmeaza sa se inaugureze (astazi, daca nu ma insel) portiunea de autostrada dintre Turda si Campia Turzii (10 kilometri).
    Am zis!

  18. 6th November 2010, 12:56

  19. #18
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Nu mi-as permite sa fac asa ceva. De vreo doi ani urmaresc evolutia constructiei de drumuri si autostrazi in Romania, pe un site respectabil, zic eu, unde fiecare isi aduce contributia cum poate. Este doar estimarea unui user de pe acel forum, la 1 octombrie 2010: http://www.skyscrapercity.com/showth...502536&page=93

    M-a dus gandul ca este posibil si pe forumul Onlinesport. Sper sa nu ma fi inselat.
    foarte bun site-ul respectiv...
    http://www.skyscrapercity.com/showth...588082&page=31
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  20. #19
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1

    Talking

    Quote Originally Posted by miril View Post
    Eu as considera o prioritate si portiunea de drum, pe care-l doresc o autostrada, intre Bucuresti si Giurgiu. In acelasi timp nu trebuie neglijata nici Moldova care are nevoie de infrastructura pentru o dezvoltare regionala rapida.
    Vrei sa spui ca Sechelariu n-a pompat suficient ?

    Scuze ... acu' vad ca postarea mea e, vag, oftopica ...

  21. #20
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Moldova-i lasata deoparte...
    Urmeaza sa se inaugureze (astazi, daca nu ma insel) portiunea de autostrada dintre Turda si Campia Turzii (10 kilometri).
    Esti in eroare. Drumurile din Moldova au fost prioritare in perioada PSD-ului.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  22. #21
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,050
    Reputatie
    0
    O desfasurare a evenimentelor din acest an in ceea ce priveste infrastructura
    in Romania.

    1.Asocierea Vinci-Aktor a fost declarată câștigătoare licitației pentru Autostrada Zăpezii pe 13 mai 2010, decizia ministerul Transporturilor fiind atacată în instanță imediat de austriecii de la Strabag, despre care oficialii români susțin că a fost respins pentru că în proiectul lor podurile nu erau prevăzute cu benzi de urgență. Chiar dacă instanța a dat câștig de cauză ministerului, contractul nu a putut fi semnat mai devreme pentru că cei care au câștigat s-au speriat că e campanie electorală. "S-a bătut palma pe proiectul inițial și totul era bun și frumos. Dintr-o dată au început să vină cu fel de fel de cereri, care de care mai ciudate, parcă la trecerea timpului.
    ---------------------------------------------------------------------

    Am o impresie vaga ca francezii&grecii au umblat cu mita in timp ce austriecii de la Strabag nu prea le au avut cu ,,atentiile,,.
    Sincer sa va spun eu la poduri nu am observat benzi de urgenta pe unde am umblat in Europa in sfarsit poate ma insel.

    -Strabag au renovat de exemplu A3 Köln-Frankfurt,Thüringer-Wald-Autobahn A 71 ,nod rutier A4/A6 Bruckneudorf cateva poze.
    -Francezii de la Vincii au proiecte externe in:
    TrinidatTobago,Vietnam,Columbia.
    In Franta specializati pe viaducte si terasamente ;actual fac lucrari pe autoruta A 89 zona Blabingny /La tour de la Salvagny.

    2.Cateva persoane influiente in Ministerul Transportului este adevarat unii au mai fost demisi.

    Cateva persoane din CNADNR;ele se ocupa de viitoarele autorute si cele existente:
    1.(fost) directorul CNADNR, Dorina Tiron
    2.șeful serviciului de Planificare și Strategie din CNADNR
    Cristina Amărăzean
    ,,Soțul ei, Ilie Cimpoi lucrează tot în cadrul companiei,,
    3.Daniela Masală este șef serviciu în cadrul Companiei ,,soțul este director la Direcția financiară a companiei,,
    4.șef serviciu CNADNR Mihai Tiberius ,,soția lucrează la Ministerul Transporturilor și Infrastructurii.,,
    5 .director din cadrul Companiei Naționale a Autostrăzilor și Drumurilor Naționale Florin Dascălu
    ,,Soția lui Dascălu este angajată la o companie care are ca obiect de activitate proiectarea și execuția în domeniul infrastructurii rutiere.,,
    6.șeful direcției de Achiziții Publice Ștefan Savu
    ,,Savu deține, în paralel, 60% din acțiunile unei firme de consultanță în construcții.,,
    7.director coordonator în cadrul secției Variante Ocolitoare
    Ovidiu Bărbier
    ,,administrator al unei firme care a încheiat mai multe contracte de proiectare cu instituția.,,.
    ------------------------------------------------------------------------

    3.Consorțiul franco-elen Vinci-Aktor a denunțat ieri contractul prin care urma să construiască Autostrada Zăpezii
    Cu numai patru zile înainte de expirarea perioadei în care nu trebuie să plătească niciun fel de penalizare, reprezentanții consorțiului franco-elen Vinci-Aktor au anunțat că nu mai vor să construiască Autostrada Zăpezii Comarnic - Brașov. Pentru că nu au reușit să facă rost de bani, constructorii străini au încercat să prelungească termene și să modifice substanțial obligațiile de plată care-i revin statului român. "N-au insistat să prelungească termene, au venit și au zis cu voce mică să mai lungim, că n-au de unde să facă rost de bani. Eu le-am spus: dom`ne, ce vreți voi nu-i posibil, că vine DNA și facem pușcărie. I-am spus unuia de acolo în franceză celebra expresie «PMP», adică Police - Menottes - Prison (poliție - cătușe - pușcărie - n. red.)", a declarat pentru Gândul ministrul Radu Berceanu. El a explicat că foarte curând va fi reluată procedura de licitație, pentru a selecționa un alt constructor. "Mie-mi pare rău că am ajuns în situația asta, pentru că era primul contract de acest gen pe care-l semnam. Ce m-a deranjat însă pe mine este că toți mâncătorii de ... când n-aveam contract ziceau că de ce nu facem autostradă, pentru ca apoi, când aveam contract, să caute tot felul de bube", a mai spus ministrul.

    Scrisoarea oficială de încetare a contractului, semnat la 18 ianuarie, a sosit la minister ieri. Timp de 90 de zile de la semnare, termen care expira duminica viitoare, denunțarea unilaterală nu este însoțită de plata niciunei despăgubiri.

    4.Exista si alti constructori insa acestia nu stiu sa umble cu atentii.
    Pentru tronsonul Comarnic-Brasov a concurat:
    - Strabag -consortiu austriac cu expierenta in Austria si Elvetia
    -Bilfinger & Berger-consortiu german;au construit mult in Germania ,actual construiesc M6 in Ungaria.
    - Vinci au relatii,asocieri mai ascunse sau mai la vedere cu statul francez.

    5.Am mes si eu pe una din autorutele construite si administrate de Vinci firma care nu a putut sa faca rost de finantare pentru Comarnic-Brasov,ceva de genul arata.

    Nu sunt ca cele facute in Germania si Austria de Max Bogl,Strabag etc adica foarte confortabile fara multe viraje dar sunt ok si acestea facute de Vinci.
    Poza3,poza4 si poza 5.

    6.Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a decis că firma câștigătoare a contractului pentru construirea autostrăzii Deva - Orăștie este asocierea condusă de Strabag, a anunțat Radu Berceanu.

    'Un contract pentru care azi în sfârșit s-a decis câștigătorul este Autostrada Deva-Orăștie, proiect estimat la 200 milioane euro, în cadrul licitației, suma oferită de asocierea câștigătoare, Strabag plus alte companii, fiind de 179 milioane euro. Este un contract cu fonduri europene, iar tronsonul face parte din Culoarul IV', a spus Berceanu.

    Poza 1.
    Grosime asfalt in Franta pus de Vinci.
    Poza2.
    Grosime asfalt in Romania pus de Bechtel.
    Poza 3.
    Autoruta in Franta construita de Vinci.
    Poza4.
    Autoruta in Franta construita de Vinci
    Poza5.
    Autoruta in Franta construita de Vinci.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by iulian_1976; 6th November 2010 at 23:36.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •