Page 6 of 16 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 106 to 126 of 335

Thread: Infrastructura rutiera in Romania

  1. #106
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Pe mine ma intereseaza km de autostrada, nu panglicile. Din partea mea, sa taie panglici in fiecare zi, la fiecare km, dar sa faca 365 de km pe an.


    Stephano, daca n-ai fost atent, iti repet, important este ca se lucreaza, pe mai multe tronsoane chiar si le vreau finalizate cat mai repede. Daca se lucra in ritmul asta dupa 1990, acum aveam cel putin trei autostrazi executate integral si functionale, nu doar bucati in jurul Bucurestiului.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. 18th November 2010, 18:35

    Reason
    3 in 1. Vezi mai jos.:)

  3. #107
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1

    Wink 3 in 1

    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    sorin: ma asteptam la mai multa consistenta din partea ta. "lucrurile se misca" ? 10 km in 20 de ani?
    da, corect, e mai bine decat deloc, nu?

    sper ca se intelege atat nuanta, cat si mentalitatea.


    intrebare: de acum incolo la fiecare 10 km se mai taie cate un set de panglici, nu?
    Clonatule(asta are stilul lui Lordliv), mai bine lasa-te de treaba!Te platesc aia sa injuri si sa negi pana si realitatile(ca se construiesc Km de autostrada in perioada asta) dar noroc ca mai sunt oameni cu capul pe umeri si p'acilea, chiar si pe un forum de sport.
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    10 km in 20 de ani? Unde traiesti? In Papua Noua Guinee?

    Ai o harta undeva in urma unde ai putea sa-ti faci o idee, numai sa vrei.

    Abia din 2007 au inceput lucrurile sa se miste, dar trebuie sa si vrei sa vezi.

    Pe mine ma intereseaza km de autostrada, nu panglicile. Din partea mea, sa taie panglici in fiecare zi, la fiecare km, dar sa faca 365 de km pe an.
    De acord 100% cu Sorin Blaj mai sus.

    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Si eu prefer sute si miid e km, dar ca sa construiesti sute si mii trebui sa incepi cu putin.

    Un proverb chinez spune simplu " O calatorie de o mie de mile incepe cu un singur pas"

    De asta am spus ca-s buni si aia doar 10, mai buni decat NIMIC, asta nu inseamna ca ma multumesc cu doar 10, sau nu inseamna ca am spus ca doar 10 sunt destui. Pricepi?
    Corect TheIceMan. Si chiar n-ar trebui sa te mai justifici in fata unuia ca Stephanel. Majoritatea din cei care citesc impartial p'acilea cu siguranta au inteles din prima la ce ai vrut sa te referi. Relax!
    Last edited by J.Bond; 18th November 2010 at 18:44.

  4. #108
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Pe mine ma intereseaza km de autostrada, nu panglicile. Din partea mea, sa taie panglici in fiecare zi, la fiecare km, dar sa faca 365 de km pe an.
    Stephano, daca n-ai fost atent, iti repet, important este ca se lucreaza, pe mai multe tronsoane chiar si le vreau finalizate cat mai repede. Daca se lucra in ritmul asta dupa 1990, acum aveam cel putin trei autostrazi executate integral si functionale, nu doar bucati in jurul Bucurestiului.
    sorin: am fost destul de atent. nu cred ca ai expus vreo formula de calcul a energiei cinetice, ca sa imi ciulesc urechile 10 min si sa stau cu ochii ficsi pe ecran alte 10 min.

    da, important e ca se lucreaza, pe mai multe tronsoane. si da, si eu vreau sa fie finalizate.
    dar este de rasul curcilor:
    - prosteala asta (daca vrei total neproductiva, dar desigur politica) cu taiatul panglicilor la distante infime pt cat trebuie sa fie autostrada;
    - faptul ca la fiecare inaugurare de genul asta se trezeste entuziasmul in noi de parca zici ca s-a terminat autostrada si mergem pana la viena direct.

    un DACA imens...

    ce ar fi fost daca oprescu ar fi inaugurat cu panglici fiecare stalp din podul de la basarab? ar fi fost cu circ la fel de grotesc.

    plus ca daca imi aduc eu bine aminte, parca a fost o inaugurare si apoi dupa o saptamana s-a surpat toata cosmelia...


    geims: esti mult prea lipsit de neuroni pt discutiile astea. intoarce-te la "spovedanie".

  5. #109
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    da, important e ca se lucreaza, pe mai multe tronsoane. si da, si eu vreau sa fie finalizate.
    Hai ca usor-usor, intr-un final, vei fi adus si tu cu picioarele pe Pamant desi stai cam toata ziua pe net(virtual)

  6. #110
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    geims, te rog eu, nu te mai baga aiurea in discutii de oameni mari. tu ocupa-te de propaganda ta jegoasa in continuare.
    hai, ca iti mai dau o cacadea.
    treci la aparat!

  7. #111
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    geims, te rog eu, nu te mai baga aiurea in discutii de oameni mari. tu ocupa-te de propaganda ta jegoasa in continuare.
    hai, ca iti mai dau o cacadea.
    treci la aparat!
    Inceteaza cu jignirile!
    beleafer

  8. #112
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    cred ca ai dat quote aiurea. nu vad nicio jignire in textul ala.

  9. #113
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    o tara fara infrastructura rutiera=0.In 20 de ani, n-au fost in stare sa faca o autostrada intre Bucuresti si Cluj Napoca.Mai mare rusine nici ca exista!!!!Ne-am gasit si cu cine sa facem autostrazi..cu mizeriile alea de americani.O sa ajunga aia de la bechtel,sa iti ceara 98907092 de miliarde pentru 10 cm de "autostrada mc donalds" Tara asta e facuta ca sa fie jefuita.De toti.

  10. #114
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Situatia autostrazilor din Romania la 18 Noiembrie 2010:


    Autostrada A1: Bucuresti – Nadlac: 579 km

    Functionali: 128 km
    Bucuresti – Pitesti: 113 km (1973, refacuta in 2000)
    Ocolire (centura) Pitesti: 15 km (20 Noiembrie 2007)

    In lucru: 61 km
    Ocolire (centura) Arad: 12 km (2011 – 2012)
    Arad – Timisoara: 32 km (2011 – 2012)
    Ocolire (centura) Sibiu: 17 km (2011)


    Autostrada A2: Bucuresti – Constanta: 226 km

    Functionali: 151,7 km
    Bucuresti – Lehliu - Drajna: 97,7 km (2004)
    Drajna – Fetesti: 36,8 km (27 Aprilie 2007)
    Fetesti – Cernavoda: 17,2 km (1987, refacuta in decembrie 2006)

    In lucru: 74,3 km
    Cernavoda – Constanta: 52,1 km (2011 – 2012)
    Ocolire (centura) Constanta: 22,2 km (2011 – 2012)


    Autostrada A3: Bucuresti – Bors: 588 km

    Functionali: 54 km
    Gilau – Turda: 42 km (2009)
    Turda – Campia Turzii: 12 km (2010)

    In lucru: 126 km
    Bucuresti – Ploiesti: 62 km (2011 – 2012)
    Surplacu de Barcau – Bors: 64 km (2011 – 2012)


    KM autostrada functionali: 334 km, dati in folosinta astfel:
    Pana in 1989: 130 km
    1990 – 2004: 98 km
    2005 – 2007: 52 km
    2008 – 2010: 54 km

    Teoretic, in 2011 – 2012 ar trebui sa fie dati in folosinta inca 261 km. Teoretic, sa vedem cum vor sta lucrurile in practica.
    Last edited by Sorin Blaj; 18th November 2010 at 22:12. Reason: Mersi Zebe!
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #115
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Cine a facut centura care ocoleste Pitesti?Tara ma refer.Cumva Deutschland Uber Alles?

  12. #116
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Campia Turzii – Turda: 42 km (2009)
    Turda – Gilau: 12 km (2010)
    O greseala mica.

    Turda - Gilau: 42 km (2009)
    Campia Turzii - Turda: 12 km (2010)
    Am zis!

  13. #117
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Era de fapt:

    Gilau - Turda: 42 km (2009)
    Turda - Campia Turzii: 12 km (2010)

    Mersi de atentionare.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #118
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Cine a facut centura care ocoleste Pitesti?Tara ma refer.Cumva Deutschland Uber Alles?
    Din cate mai imi aduc aminte, cred ca mai degraba italienii de la Astaldi.

  15. #119
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    sa faca ceva totusi cu semaforul ala la iesirea inspre Ramnicu-Valcea.

    Sorin: Bucuresti – Pitesti: 113 km (1973, refacuta in 2000) - actualmente praf.

  16. #120

  17. #121
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    mai bine faceau astia o centura care sa ocoleasca romania
    sau poate asta fac acum

  18. #122
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Apropo Radule. Ce se mai aude cu Transalpina?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  19. #123
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    sorin: cand ai fost ultima data pe buc-pitesti?
    cei care au fost de curand, ii rog sa postezi impresiile lor despre aceasta autostrada.

  20. #124
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Ia uite ce zice presa:
    http://www.a1.ro/news/economic/const...ei-134283.html

    "Autoritatea de Management pentru Programul Operational Sectorial Transport si Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) au semnat miercuri doua contracte de finantare cu o valoare totala de 369,88 milioane lei pentru constructia centurilor Alexandria si Caracal.

    Cel mai mare proiect este constructia soselei de centura Alexandria, cu o valoare de 210,16 milioane de lei, din care 89,79 milioane lei reprezinta finantare europeana nerambursabila din Fondul European de Dezvoltare Regionala, restul sumei fiind asigurata de la bugetul de stat.
    Drumul are o lungime de 13,3 kilometri, iar contractul vizeaza si asistenta tehnica si juridica, precum si achizitiile din cadrul proiectului, se arata intr-un comunicat al CNADNR, remis, joi, agentiei MEDIAFAX.
    Constructia centurii ocolitoare Caracal necesita suma de 159,72 milioane lei, din care 69,22 milioane lei sunt fonduri nerambursabile asigurati de Comisia Europeana, iar restul finantarii fiind asigurata de la bugetul de stat. Soseaua va avea o lungime de 10,35 kilometri. Ambele contracte au o durata de doi ani."


    Daca tot aveti chef sa dezbateti programul guv in privinta infrastructurii, cred ca aici avem un punct de discutie, de ce se finanteaza centura la Caracal???
    Inteleg ca fiecare oras doreste asa ceva, dar ce mare trafic este la Caracal de trebuie taman acolo finantare? Chiar nu exista alte prioritati? Din banii aia de fac centura la Caracal si Alexandria 24 km, se poate construi inca 10 km de autostrada veritabila.
    beleafer

  21. #125
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Apropo Radule. Ce se mai aude cu Transalpina?
    am fost prin septembrie dinspre novaci si lucrau la ea,este asfaltata partea de gorj
    se lucreaza tare si la drumul ce leaga obarsia lotrului de sebes

  22. #126
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rhadoo View Post
    mai bine faceau astia o centura care sa ocoleasca romania
    sau poate asta fac acum
    Ca bine zici.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •