Page 14 of 16 FirstFirst ... 41213141516 LastLast
Results 274 to 294 of 335

Thread: Infrastructura rutiera in Romania

  1. #274
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    ...in Franta des se intesecteaza 5 -6 sosele in acelasi loc ceea ce face imposibila construirea unor poduri ,podete ca sa fluidizeze traficul.

    Insa Sorine, cazul Romaniei cu topografii ale satelor si oraselor unde strazile sunt
    sunt drepte,paralele si intesectiile fac unghi drept nefiind de mare complexitate ar fi optim poduri si podete cum este in Germania.

    Insa podurile si podetele inseamna bani multi,timp indelungat de construire,coruptie + intretinerea dupa darea in folosinta.
    ....complicata treaba ,mai facem un sens giratoriu si gata
    Eu as vrea autostrazi (sau macar noduri de circulatie) suspendate ca in America, nu v-ar placea asa ceva sa descongestioneze traficul? Uite de ex. o poza din Phoenix Arizona.
    E adevarat insa ca la aia nu e aglomerarea urbana de la noi, orasele lor fiind mult mai intinse iar casele rasfirate ici-colo, deci au mai mult spatiu liber, teren viran decat la noi.
    La noi si sa vrei sa construiesti asa ceva nu poti, decat in Baragan sau in Campia Romana, dar in rest orasele si satele sunt unul dupa altul si ar insemna expropierea si demolarea a sate intregi!
    Attached Images Attached Images

  2. #275
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Eu as vrea doar o autostrada pana la Constanta. Probabil ca tre' sa mai prinda baselu' un mandat ca imi pot trai visul

    Dar nu-i nimic, vine boc si inaugureaza vreo 3 treceri de pietoni sau montarea a doua semafoare ca sa demonstreze ca "se lucreaza".
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  3. #276
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Eu as vrea autostrazi (sau macar noduri de circulatie) suspendate ca in America, nu v-ar placea asa ceva sa descongestioneze traficul? Uite de ex. o poza din Phoenix Arizona.
    E adevarat insa ca la aia nu e aglomerarea urbana de la noi, orasele lor fiind mult mai intinse iar casele rasfirate ici-colo, deci au mai mult spatiu liber, teren viran decat la noi.
    La noi si sa vrei sa construiesti asa ceva nu poti, decat in Baragan sau in Campia Romana, dar in rest orasele si satele sunt unul dupa altul si ar insemna expropierea si demolarea a sate intregi!
    Bine ca nu ai venit si tu cu exemple de cum decongestioneaza traficul klingonienii ca aia sigur sunt cu 10000 de ani inaintea noastra

    Cand vad comparatii cu tari din astea ma apuca rasu...la noi se fac sensuri giratorii peste tot pentru ca se castiga bani frumosi din ele...alea tot asfaltari sunt...si stim bine care sunt cei mai mari mafioti ai tarii....
    "My greatest challenge is not what's happening at the moment, my greatest challenge was knocking Liverpool right off their f*****g perch. And you can print that!" - Sir Alex Ferguson

    "In 1969 I gave up women and alcohol; it was the worst 20 minutes of my life." - George Best

  4. #277
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Autostrazile din Romania au fost conectate cu cele din Ungaria. Pe hartie
    Romania si Ungaria au semnat astazi, la Budapesta, acordurile privind conexiunea autostrazilor intre autostrazilor intre Arad - Nadlac (Romania) si Csanadpalota- Mako- Szeged (Ungaria) si intre Cluj Napoca- Santaul Mare (Romania) si Nagykereki-Szolnok (Ungaria). "Semnarea acestor acorduri reprezinta o garantie in plus ca autostrazile romanesti vor fi racordate la cele europene", a declarat ministrul transporturilor, Anca Boagiu, cu ocazia semnarii acordurilor.
    www.hotnews.ro

  5. #278
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Vorba lui Badea, tara asta ar fi foarte distractiva daca nu am trai in ea. Auzi, am conectat autostrazile cu alea din Ungaria, pe hartie. Pai cu Markerul normal ca faci cati km de autostrada vrei.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  6. #279
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    Macar aplaudacii portocalii sa nu mai posteze stiri din astea ca isi dau singuri cu toporul in picior...
    "My greatest challenge is not what's happening at the moment, my greatest challenge was knocking Liverpool right off their f*****g perch. And you can print that!" - Sir Alex Ferguson

    "In 1969 I gave up women and alcohol; it was the worst 20 minutes of my life." - George Best

  7. #280
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    postacii basesti put de prostie, n-ai ce sa le ceri.

    auzi, autostraziLE romanesti, care Romania nu are decat Bucuresti-Pitesti, si aia facuta de ceausescu.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  8. #281
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    trebuia sa ingrosezi asa autostraZILE...si autostrazi e plural...le dai prea mult credit
    "My greatest challenge is not what's happening at the moment, my greatest challenge was knocking Liverpool right off their f*****g perch. And you can print that!" - Sir Alex Ferguson

    "In 1969 I gave up women and alcohol; it was the worst 20 minutes of my life." - George Best

  9. #282
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1
    Din ciclul "Moarte vine pe drumul reparat de curand"
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/acci...um-936826.html

    ... pe asta l-a inaugurat tot Boc?
    Unde am fi azi daca s-ar fi aplicat Punctul 8 ?
    Cine uita e complice!
    Pana ce clasa politica nu se reformeaza de la sine, ICCJ are de lucru ...

  10. #283
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Pe astia nu-i baga nimeni la puscarie?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  11. #284
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    kkt, nu mai stiu soferii pe cine sa dea vina - sa mearga normal, nu peste limita de viteza ...

  12. #285
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    si la 50 km/h poti sa te duci sanie si sa faci cine stie ce grozavie. din ce am citit, nimeni n-a zis ca ala cu camionul mergea 120.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  13. #286
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Eu cred ca scrie destul de clar: specialiștii admit că UMB a greșit rețeta asfaltului.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  14. #287
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    eu nu mai cred de mult tot ce scrie in ziare , nici o stire nu e prezentata corect 100%

  15. #288
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1
    Saptamana trecuta, la EuropaFM, un sofer de TIR a semnalat "fenomenul" si apela la politia rutiera sa puna limita de viteza sub 30 la ora pe troonsonul respectiv ... articolul din ziar e doar tardiv.
    Unde am fi azi daca s-ar fi aplicat Punctul 8 ?
    Cine uita e complice!
    Pana ce clasa politica nu se reformeaza de la sine, ICCJ are de lucru ...

  16. #289
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    "La cat e de mare Autostrada Transilvania, cum doriti sa o inaugurati?
    Pe lungime sau pe latime?"

    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #290
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,094
    Reputatie
    0
    Dupa mine renegocierea contractului cu Bechtel este cel mai important moment din ultimii 8 ani in domeniul infrastructurii.
    Nu pot decat sa o admir pe Anca Boagiu chiar o reusita negocierea cu Bechtel (cel putin din ce am auzit din presa),mai rar vezi asa ceva.
    ....am inteles ca a scazut si pretul pe km de autostrada.
    http://www.money.ro/cum-a-renegociat...l_1049926.html
    Un alt moment important ar fi o finalizare a autostrazii Nadlag-Timisoara


    Va prezint poze cu o autoruta in munti construita pe piloni in Alpi este intre Lyon si Geneva,mi s-a parut spectaculoasa de cate ori am trecut Alpii inspre Elvetia.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by iulian_1976; 5th August 2011 at 00:38.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  18. #291
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Asa ceva ar trebui sa faca si pe tronsonul Brasov-Bucuresti.
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  19. #292
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Dupa mine renegocierea contractului cu Bechtel este cel mai important moment din ultimii 8 ani in domeniul infrastructurii.
    Nu pot decat sa o admir pe Anca Boagiu chiar o reusita negocierea cu Bechtel (cel putin din ce am auzit din presa),mai rar vezi asa ceva.
    ....am inteles ca a scazut si pretul pe km de autostrada.
    http://www.money.ro/cum-a-renegociat...l_1049926.html
    Se pare ca Bechtel va mai executa doar un tronson din AT:

    Suplacu de Barcau - Bors (64 km)

    Urmand ca alte sase tronsoane sa fie scoase la licitatie:

    Brasov-Fagaras (53 km),
    Fagaras-Sighisoara (52 km),
    Sighisoara-Ogra (56 km),
    Ogra-Campia Turzii (36 km),
    Cluj Vest-Mihailesti (24 km) si
    Mihailesti-Suplacu de Barcau (76 km).
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  20. #293
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Se pare ca Bechtel va mai executa doar un tronson din AT:

    Suplacu de Barcau - Bors (64 km)

    Urmand ca alte sase tronsoane sa fie scoase la licitatie:

    Brasov-Fagaras (53 km),
    Fagaras-Sighisoara (52 km),
    Sighisoara-Ogra (56 km),
    Ogra-Campia Turzii (36 km),
    Gilau -Mihailesti (24 km) si
    Mihailesti-Suplacu de Barcau (76 km).
    Acum e bine.

  21. #294
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Dupa mine renegocierea contractului cu Bechtel este cel mai important moment din ultimii 8 ani in domeniul infrastructurii.
    Nu pot decat sa o admir pe Anca Boagiu chiar o reusita negocierea cu Bechtel (cel putin din ce am auzit din presa),mai rar vezi asa ceva.
    ....am inteles ca a scazut si pretul pe km de autostrada.
    http://www.money.ro/cum-a-renegociat...l_1049926.html
    Un alt moment important ar fi o finalizare a autostrazii Nadlag-Timisoara
    Sa tot speram la mai bine cu oameni ca tine

    Daca tie ti se pare ceva extraordinar "reducerea" costului autostrazii la 3,8 miliarde, in conditiile in care initial, cand s-a semnat contractul cu americanii, ea costa 2,5 miliarde o sa inauguram si in urmatorii ani portocalii care un sens giratoriu sau o trecere de pietoni.

    Ma intreb cam ce facea duduia Boagiu in timpul guvernarii basiste "dreptate si adevar", cand s-a renegociat contractul cu americanii si s-a ajuns la costurile uriase de azi... dar nici nu mai conteaza, felicitari portocaliilor, Bechtelu' si-a luat un miliard si ceva pentru 50 de kilometri de autostrada. Romania, dreamland
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •