Page 4 of 16 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 335

Thread: Infrastructura rutiera in Romania

  1. #64
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Doar atat: lucrare serioasa.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #65
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Vreau autostrada Timisoara-Szeged.In rest ....faceti ce vreti voi.

    Referitor la pozele prezentate:o porcarie.Asa zisa autostrada este plina de curbe si galme,intre benzi au turnat asfalt in loc sa puna vegetatie anti-orbire......
    Last edited by tim; 14th November 2010 at 15:01.

  3. #66
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Din punctul meu de vedere, ma intereseaza mai mult ce va intra in tara prin intermediul autostrazii, decat ce va iesi.


    Apropo de asta, daca aveam autostrada pana la Timisoara in 2008, nu pierdeam o investitie Mercedes de peste 1 miliard de euro.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #67
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tim S View Post
    V

    Referitor la pozele prezentate:o porcarie.Asa zisa autostrada este plina de curbe si galme,intre benzi au turnat asfalt in loc sa puna vegetatie anti-orbire......
    De la primele poze puse de zebe, m-am abtinut sa atrag atentia asupra acestui aspect. N-au pus vegetatie, probabil nu avem bani de unde sa platim oamenii ce vor avea grija de ea, dar nici macar niste betoane cum este, daca nu ma insel, prin Austria?
    Tot mai multi urmaresc sa mareasca autostrazile cu o banda pe sens. Sunt curios daca exista cateva portiuni cu 3 benzi pe sens.
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  5. #68
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Exista si portiuni cu trei benzi pe sensul de urcare, se si vad in filmuletul pe care l-am postat.
    Am zis!

  6. #69
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    Arata ok privita in ansamblu.
    Singurul minus sunt iesirile si intrarile pe autoruta foarte scurte.

    ...sa o vedem pana la Bors apoi discutam.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  7. #70
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Anca Boagiu: Anul viitor, Romania ar trebui sa aiba taxe pe autostrazi. In decembrie vom afla tarifele. Vezi in articol cati kilometri noi promite ministrul transporturilor ca va construi in urmatorii doi ani
    Luni, 15 noiembrie 2010

    "Toata lumea trebuie sa constientizeze ca, pentru a avea drumuri si autostrazi, inseamna sa le si intretii. Pentru a putea merge mai departe cu proiectele, avem o conditie pe care trebuie sa o indeplinim. Aprobarea lor de Comisia Europeana este conditionata de a face dovada ca in bugetul CNADR exista resursa financiara pentru intretinere. Si ea nu se poate obtine decat prin taxare, ceea ce se intampla pana la urma in toata lumea, nu se intampla numai in Romania, nu descoperim noi taxarea astazi", a declarat ministrul transporturilor, Anca Boagiu, la Discutia de Luni, o emisiune HotNews.ro - RFI, realizata de Dan Tapalaga. Boagiu mai spune ca Romania are in executie 243 de km de autostrada si ca, la sfarsitul lunii, va licita alti 288, care ar urma sa fie gata in urmatorii doi ani si jumatate.

    Cele mai importante declaratii facute de Anca Boagiu la Discutia de Luni

    Nu discutam doar despre cei 12 km, ci despre intregul tronson Campia Turzii - Gilau, care este de 52 de km. Chiar daca nu ne place, este o realizare, pentru ca 52 de km de autostrada reprezinta o suma. In afara de asta, cred ca e cinstit sa vorbim si despre kilometri de austostrada care sunt in executie in Romania, si sunt circa 243 de km de autostrada in lucru, cum e corect sa discutam si de cei aproape 288 de km pe care urmeaza sa-i licitam la sfarsitul lunii acesteia.
    Prioritatea Ministerului Transporturilor este sa folosim finantarea nerambursabila de la UE, programul operational sectorial pentru transporturi. Si aici este o intarziere foarte mare pe care am gasit-o in minister, rata de absorbtie era de circa 1,7% a banilor europeni, motiv pentru care am demarat un program de accelerare a absorbtiei si un program de comunicare cu CE, ca proiectele sa mearga mai departe.
    Am convingerea ca, daca toata lumea este serioasa, si aici includ si compania de drumuri, si constructorii si consultantii, care in ultimii ani nu si-au facut foarte bine treaba, ar trebui sa se intample. Deci, 288 de km in urmatorii 2 ani si jumatate, acesta este termenul pe care noi il punem cand licitam. Discutam despre tronsonul Deva - Orastie, pentru care am si semnat contractul, care are 32 de km, discutam despre Nadlac - Arad, cu 38 km, Timisoara - Lugoj, 35 km, Lugoj - Deva, tronsonul cel mai lung de 99 km, si tronsonul Orastie - Sibiu, care are 82 de km. In total, pe estimarile de azi, discutam despre 2,5 mld euro din cei 5,7 pe care-i are de cheltuit Ministerul Transporturilor. (...) Cam 80% din suma pe care o alocam se reintoarce in bugetul national, deci este favorabil pentru conditiile economice in care ne aflam.

    Obiectivul pentru 2011 este de a deschide traficul catre litoral la inceputul sezonului estival, cu finalizarea lucrarilor la sfarsitul anului viitor, asta inseamna tronsonul de la Cernavoda la Constanta, care are 51 de km si ocolitoarea Constantei, care are 22 de km, dar in paralel sunt in executie si varianta de ocolire a Aradului, cu 13 km, este in executie tronsonul de la Arad la Timisoara, care are 32 de km. Eu sper ca prin masurile luate pana acum sa reusim sa acceleram procesul de construire de autostrazi, si sa constientizeze si constructorii ca un contract cu clauze clare trebuie respectat. (...) In paralel, noi discutam cu CE care sunt proiectele eligibile care ar putea sa fie finantate in urmatorul exercitiu financiar 2014 - 2020.
    S-a decis sa existe un Fond la dispozitia Finantelor Publice, care sa-i stimuleze pe gestionarii celor mai mari sume care vin din finantarea nerambursabila europeana, adica noi, Ministerul Dezvoltarii, Ministerul Mediului. Din acest Fond, noi primim cofinantarile pe masura ce evoluam in executia lucrarilor. Deci sumele exista, noi nu trebuie sa facem altceva decat sa urgentam programul. Aici avem si un pachet de modificari legislative in sprijinirea programului.
    Toata lumea trebuie sa constientizeze ca, pentru a avea drumuri si autostrazi, inseamna sa le si intretii. Pentru a putea merge mai departe cu proiectele, avem o conditie pe care trebuie sa o indeplinim. Aprobarea lor de Comisia Europeana este conditionata de a face dovada ca in bugetul CNADR exista resursa financiara pentru intretinere. Si ea nu se poate obtine decat prin taxare, ceea ce se intampla pana la urma in toata lumea, nu se intampla numai in Romania, nu descoperim noi taxarea astazi. Noi avem in lucru un studiu, va fi gata in decembrie, cand vom putea sa comunicam public exact cum se va face taxarea, care vor fi formulele si sumele care vor fi aplicate pe autostrazi. In mod normal ar fi trebuit sa avem taxare si pana acum, pentru ca si A1 si A2 in proiectele initiale erau prevazute cu taxare pentru mententanta ulterioara.
    Pe tronsoanele care se vor executa e clar ca se vor introduce cand va fi gata autostrada, pentru cele in executie vom comunica de indata ce se incheie studiul. Din punctul meu de vedere, fara a avea in fata raportul asta, Romania ar trebui sa aiba anul viitor taxe pe autostrazi.
    Suntem fara finantare pe tronsonul Pitesti-Sibiu, si ar putea fi unul dintre proiectele care sa beneficieze de finantare prin proiect public privat, dar nu excludem nici un alt tronson de drum care se afla pe coridoarele pan-europene care sa fie finantate prin sistemul de parteneriat public privat.
    Legea exproprierilor a trecut in unanimitate de Senat si saptamana aceasta sper sa treaca si prin Camera Deputatilor, urmand sa intre imediat in aplicare. Reduce termenele de expropriere de la peste 720 de zile la maxim 60 de zile, e termenul maxim pe care l-am calculat cu toate piedicile pe care am putea sa le intampinam. Legea prevede anuntarea proprietarului, sunt 15 zile la dispozitia lui pentru a se pronunta asupra sumei pe care i-o ofera administratia. Daca nu e de acord cu suma, atunci ii punem bani intr-un cont deschis special si mergem mai departe cu lucrarile urmand ca restul de litigii sa se solutioneze in instanta, dar nu mai oprim lucrarile.
    Avem doua componente prin care ne axam: sunt autostrazile si drumurile nationale, care au finantare de la BEI. La nivelul Comisiei Europene, strategia este de a muta traficul de pe drumuri pe calea ferata, de a reduce traficul rutier, dorinta de a crea spatiul feroviar unic european. Companiile de cale ferata au fost tratate ani in sir ca si copilul nedorit in familie. Faptul ca nu au primit bani pentru investitii, faptul ca in 2007, 2008, 2009 nu au avut bugete aprobate, au ajuns la situatia de azi. Si transporturi de calatori si de marfa se pot transporta inapoi pe calea ferata cu investitii in infrastructura si politici coerente. Programele de restructurare, conform acordului cu FMI, trebuie sa fie gata pana la mijlocul lunii ianuarie. Toate companiile lucreaza acum la programe de restructurare.
    Cand am plecat in 2000 din acest minister am lasat companiile fara datorii, iar CFR Marfa chiar avea profit si sustinea financiar celelalte doua, calatorii si infrastructura. Incepand cu 2007, constat un declin constant al CFR Marfa. In discutiile cu FMI am fost cu totii de acord ca CFR Marfa trebuie privatizata cand piata este favorabila, data este legata de momentul redresarii economice la nivel european, altfel n-am putea discuta de un pret bun.
    http://www.hotnews.ro/stiri-8039089-...ii-doi-ani.htm

  8. #71
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Taxa pe ce ?
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  9. #72
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Pe prostia guvernatilor.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #73
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Razvan T. View Post
    Taxa pe ce ?
    Taxa pe autostrazile A1 si A2 la anul. E mai mult o taxa pentru intretinerea lor care se aplica in toata lumea. Si la noi trebuia aplicata mai demult in mod normal, se pare ca a cam venit timpul.

    Pentru a putea merge mai departe cu proiectele, avem o conditie pe care trebuie sa o indeplinim. Aprobarea lor de Comisia Europeana este conditionata de a face dovada ca in bugetul CNADR exista resursa financiara pentru intretinere. Si ea nu se poate obtine decat prin taxare, ceea ce se intampla pana la urma in toata lumea, nu se intampla numai in Romania, nu descoperim noi taxarea astazi. Noi avem in lucru un studiu, va fi gata in decembrie, cand vom putea sa comunicam public exact cum se va face taxarea, care vor fi formulele si sumele care vor fi aplicate pe autostrazi. In mod normal ar fi trebuit sa avem taxare si pana acum, pentru ca si A1 si A2 in proiectele initiale erau prevazute cu taxare pentru mententanta ulterioara.
    Pe tronsoanele care se vor executa e clar ca se vor introduce cand va fi gata autostrada, pentru cele in executie vom comunica de indata ce se incheie studiul.
    Din punctul meu de vedere, fara a avea in fata raportul asta, Romania ar trebui sa aiba anul viitor taxe pe autostrazi

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Politica orangista de reforma profunda a statului;nici nu au construit autostrazile si deja pun taxe pe ele.

  12. #75
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    timache... vezi sa nu te ineci de la atata politica orangista. lool

    nu mi se pare ceva anormal sa se puna si la noi o taxa pe unele portiuni de autostrada care sunt date in folosinte de ceva timp...
    Last edited by Gabri3l; 16th November 2010 at 15:34.
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  13. #76
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Bag seama ca voua va plac taxele.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #77
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    nu cred ca taxele plac cuiva anume....
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  15. #78
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    gabritreil ,tie nu ti-e greu sa fii atat de prost?

  16. #79
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    timache... jet la Ciuhandu! slugoiule! ai ajuns sa dai lectii si aici dupa ce te-au banat aia pe 365 pt prostiile pe care le debitai? lool
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Asa va invata la partid? Dupa ce criteriu va aleg,ca sunteti toti la fel de in*******iti.
    Sau asa erati si initial?

  18. #81
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tim S View Post
    Asa va invata la partid? Dupa ce criteriu va aleg,ca sunteti toti la fel de in*******iti.
    Sau asa erati si initial?
    jet ma idiotule cu imbecilitatile tale!...parca ti-am mai zis o data sa nu mai numesti pe altii, nici macar virtual, ceea ce poate ca esti tu in realitate... mai zi ceva de "orangista".lool.
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  19. #82
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Gabri3l View Post
    jet ma idiotule cu imbecilitatile tale!...parca ti-am mai zis o data sa nu mai numesti pe altii, nici macar virtual, ceea ce sti tu defapt in realitate... mai zi ceva de "orangista".lool.
    De ce esti nervos ,pervers mic? Nu ti-au dat portocala la supt azi?

    Vai ..

  20. #83
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Gabri3l, iti pierzi timpul cu tot felul de trolli politruci frustratei de oposition p'acilea. Mai bine da-le si tu cu FLIT, trust me!

  21. #84
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Bag seama ca voua va plac taxele.
    Sorine, pai cam toata lumea care prefera sa circule comod pe autostrazi plateste o taxa mica de autostrada acolo. La anul parca si vad cum se va pune o taxa pe Autostrada Soarelui. Sa vezi atunci.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •