Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 85 to 90 of 90

Thread: Solutii fiscale?

  1. #85
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    cum am zis cu alte ocazii, legislatia din romania (spre deosebire de cea din america spre exemplu) nu permite anchetarea averilor si verificarea sumelor cu care se cumpara diferite active sau proprietati (pe sistemul "pe numele rudelor sau prietenilor").
    exemplul ultim reprezinta declaratiile procurorului general in cazul mitelor din vami.

  2. #86
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    cum am zis cu alte ocazii, legislatia din romania (spre deosebire de cea din america spre exemplu) nu permite anchetarea averilor si verificarea sumelor cu care se cumpara diferite active sau proprietati (pe sistemul "pe numele rudelor sau prietenilor").
    exemplul ultim reprezinta declaratiile procurorului general in cazul mitelor din vami.
    cazul penal este ca toti au stiut si au tolerat 20 de ani acest sistem. Le-a trebuit 6 luni numai sa culeaga date, timp in care 1 mln de romani au avut salariile taiate, iar in sistemul vamal evaziunea se estimeaza la peste 1 mld E. Era foarte simplu sa inscenezi 100 flagrante in iunie anul trecut, aveai 100 de arestati (nu asta conteaza), dar linisteai toti cei care au facut bani in acest sistem, la fel cum cazul Penescu a linistit fotbalul care a trecut la alt sistem de a face bani negri. Asa pe interceptari si povestiri erotice nu faci decat circ TV, de fapt nu banul la buget conteaza in tara asta ci ca unii se fac ca muncesc si fraierii platesc.

  3. #87
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lordliv View Post

    eu observ ca multe entitati privatizate continua sa obtina credite externe pentru functionarea lor,de la BEI, cu garantii guvernamentale romanesti.
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    care entitati? care garantii date de statul roman?
    Quote Originally Posted by lordliv View Post
    nu ai aflat inca de imprumuturile de sute de milioane de dolari /euro,obtinute de la BEI de catre alro,daewoo/ford sau mittal?
    cu garantii guvernamentale.
    Bestial....acum am vazut dialogul asta.
    Mare pacat ca lordliv nu si-a dat seama(sau mai degraba si-a dat, dar a discutat in continuare serios) si nu a continuat la misto......ala era deja pregatit sa protesteze ca "nu s-a dat nicio garantie"

    Lordiv@ de unde sa afle mai?
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  4. #88
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    bumbi,nu scoate dialogul asta din contextul situatie de acum cateva zile,cand stefanita imi urmarea orice postare.
    si care s-a materializat cu amenintari/invective pe "site"

    si mai ales histrionul asta ma considera ca fiind nu stiu ce amarat de printr-o comuna doljeana,iar el imi dadea lectii de absolvent de la harvard university.

    pe multi i-a dilit criza asta existentialista.
    dar intru in filozofia lui tyler,deja...
    Last edited by lordliv; 16th February 2011 at 17:00.

  5. #89
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    In sfarsit s-a luat si o masura fiscala oportuna: taxarea inversa la cereale si plante tehnice.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #90
    incepator
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    De cand a intrat ANAF-ul in antreprenori, pare ca s-au mai schimbat lucrurile in bine.
    _________________________________________
    Marius de la Partener invovatii

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •