Page 5 of 17 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 338

Thread: Discutii aproape on topic

  1. #85
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Chiar ti se pare incredibil ca echipele din Buc o sa joace pe National in cupele europene (cel putin)?
    Am zis!

  2. #86
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    1. sa lase in paragina actualele arene?? rapidul si dinamo au datorii garla catre proprietarii arenelor.
    2. cupa europeana se joaca si acum parca la steaua.
    3. ca sa joace acolo trebuie reziliate contractele prezente si incheiate altele.
    4. nu e vorba doar de cupe europene, ci de toate meciurile. diferenta ai facut-o doar tu.
    5. 3 formatii din bucuresti sa joace in cupele europene pe acelasi stadion???

    tie ti se pare plauzibil?

  3. #87
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    1. Da. Traim in Romania, nu inteleg de ce te-ar mira. Asta daca, intr-adevar, formatiile respective ar parasi de tot arenele. Eu insa vorbesc de cupele europene.
    2. Da, si se joaca pe Ghencea pentru ca, deocamdata, ii cel mai bun stadion din Bucuresti. Crezi ca nu o sa profite de noul National atunci cand o sa fie gata? Plus ca nici nu are rost sa mai zic ca, fara renovari serioase, Ghencea nu o sa mai poata organiza meciuri in cupele europene in cativa ani.
    3. Bun, si?
    4. Ai mai jos quotata postarea care a lansat discutia, la care ai raspuns si tu si care dovedeste ca nu am adus eu in discutie subiectul cupelor europene. Deci nu am facut doar eu diferenta.
    5. Da, de ce nu?

    Quote Originally Posted by RunRun1730 View Post
    Steaua nu va avea in urmatorii 10 ani stadion nou stiti de ce? Pt ca s-a facut nationalul si mizeaza ca o sa joace acolo in liga, ca toate echipele din Bucuresti de fapt
    Last edited by zebe; 17th November 2010 at 17:41.
    Am zis!

  4. #88
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    St3phano tu ce alegi sa joci in ploaie si cu putini suporteri ? sau sa joci pe un stadion acoperit si cu suporteri multi?
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  5. #89
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    okay: o luam pe rand ca vad ca exista o lipsa de informatii mare:
    zebe:
    1. nu se pot parasi acele arene (chit si numai pt meciurile europene) pt ca exista niste contracte cu anumite clauze, contracte care costa sa le incetezi asa dintro data, ca vrei.
    2. se joaca in ghencea si din alte motive. chiria pt noul stadion va fi mult mai mare. poate vor fi si mai multi spectatori, dar e doar o posibilitate. numarul de spectatori e mic din cauza jocului slab al echipelor, nu din cauza gradului de frumusete si comfort al stadionului.
    3. si nu se poate face chestia asta fara niste bani drept despagubire. bani pe care nu ii are sau nu vrea sa ii dea nimeni.
    4. okay. nu doar tu, dar e acelasi lucru.
    5. nush de ce, dar cred ca e cam greu spre imposibil de organizat treaba asta. tu crezi ca uefa va accepta sa dea peste cap tot programul numai pt ca vor 3 cluburi din romania???


    RunRun: desi comparatia e deplasata, am raspuns mai devreme: nu ploaia/cum arata stadionul/amplasamentul samd sutn motivele principale pt asistenta redusa.

  6. #90
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    1. Ai vreun exemplu de clauza contractuala care dovedeste ca e imposibil sa se foloseasca alt stadion in cupele europene? S-a mai intamplat si o sa se mai intample. Mai ales ca, repet aici, niciun stadion din Bucuresti nu o sa mai poata fi folosit in cupele europene fara renovari serioase. Si zic renovari ca sa nu zic reconstructie.
    2. Daca-si permit Dinamo sau U chiriile pe noul National, respectiv Moina, si-o permite si Steaua. Gradul de confort are mare legatura cu numarul de spectatori, e un lucru dovedit. Uita-te doar la noile stadioane din Europa si compara media numarului de spectatori de dinainte si de dupa reconstructie/renovare.
    3. Stii sigur ca stadioanele respective is inchiriate pe o perioada determinata? Daca da, pe cat timp? Doar in cazul asta ar putea plati despagubiri in cazul in care nu respecta contractul.
    4. Nu e acelasi lucru. Eu vorbesc de cupele europene, sper ca ne raportam la acelasi lucru.
    5. In ce sens se da programul peste cap? Oricum, rar spre niciodata se joaca doua meciuri de cupa europeana in aceeasi zi in acelasi oras. Daca te referi la faptul ca ar trebui sa schimbe zilele in care se joaca meciurile care ar implica echipele din Bucuresti.
    Am zis!

  7. #91
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    1. sa lase in paragina actualele arene?? rapidul si dinamo au datorii garla catre proprietarii arenelor.
    2. cupa europeana se joaca si acum parca la steaua.
    3. ca sa joace acolo trebuie reziliate contractele prezente si incheiate altele.
    4. nu e vorba doar de cupe europene, ci de toate meciurile. diferenta ai facut-o doar tu.
    5. 3 formatii din bucuresti sa joace in cupele europene pe acelasi stadion???

    tie ti se pare plauzibil?
    Actualele arene ale echipelor din Bucuresti sunt deja in conditii proaste. Poate Steaua are un stadion acceptabil dar uita-te la Rapid ca nu sunt in stare sa reconstruiasca o peluza de ani buni. Mi-ar place sa aud ca echipele din Bucuresti isi vor reconstrui stadioanele dar mi-e greu sa cred ca se va intampla asa ceva in curand.

    Nu e deloc greu ca 3 echipe sa joace in cupele europene pe acelasi stadion. Cate meciuri joaca cele 3 echipe bucurestene in cupele europene in fiecare an ? Si chiar si in campionat e posibil sa joace pe acelasi stadion toate 3 ca si asa acum astia lungesc etapa de vineri pana luni. Probabil ca o sa ajunga sa o lungeasca 7 zile sa avem meciuri in fiecare zi lol. Daca ar juca toate cele 3 echipe in campionat pe noul stadion ar fi in total 45 meciuri pe sezon ( ca 6 meciuri se joaca intre ele ). Pana la urma si Milan si Inter joaca pe acelasi stadion si ele joaca mai multe meciuri in cupele europene decat cele 3 echipe bucurestene.
    Last edited by bogdan_nj; 17th November 2010 at 18:11.

  8. #92
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    1. pt cupele europene se poate folosi alt stadion, nu zice nimeni nimic. ce chestie: acum se poate pe ghencea, dar de la anul nu? cum asa?
    2. ai vazut tu vreo declaratie serioasa de la primaria sau de la autoritatile locale ca da, am primit vreo propunere in acest sens sau te iei numai dupa ce scot de pe gura porcea samd?? gradul de comfort si nr. de spectatori din romania desigur. in vest e cum zici tu si e normal, numai ca la noi e taman invers.
    3. gresesti. si in cazul contractelor incheiate pe durata nedeterminata, nerespectarea termenilor privind notificarea de denuntare unilaterala e pasibila de despagubiri.
    si in orice caz, genul asta de contracte se incheie pe cel putin 1-2 sezoane.
    4. okay - restrangem la cupe europene. incercasem sa ii raspund si lui RunRun tot in acelasi punct.
    5. posibilitatea e destul de mare. scenariul cu 3 echipe din bucuresti in europa league jucand toate in aceeasi zi sau chiar in aceeasi grupa e destul de plauzibil. ma indoiesc ca uefa se va complica sa modifice ceva numai de dragul astora.

    bogdan: tu compari influenta italiana, mlan, inter - cu influenta romaneasca la uefa?? come on...

  9. #93
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    1. pt cupele europene se poate folosi alt stadion, nu zice nimeni nimic. ce chestie: acum se poate pe ghencea, dar de la anul nu? cum asa?
    Pai se schimba conditiile de licentiere a stadioanelor odata la cativa ani. Asa simplu.

    2. ai vazut tu vreo declaratie serioasa de la primaria sau de la autoritatile locale ca da, am primit vreo propunere in acest sens sau te iei numai dupa ce scot de pe gura porcea samd?? gradul de comfort si nr. de spectatori din romania desigur. in vest e cum zici tu si e normal, numai ca la noi e taman invers.
    Pai cum poti sa zici ca-i taman invers in Romania cand nu ai un exemplu concret?
    Am vazut declaratii prin presa, dar nu are relevanta.

    3. gresesti. si in cazul contractelor incheiate pe durata nedeterminata, nerespectarea termenilor privind notificarea de denuntare unilaterala e pasibila de despagubiri.
    si in orice caz, genul asta de contracte se incheie pe cel putin 1-2 sezoane.
    Nu o zis nimeni ca nu ar exista notificare.

    5. posibilitatea e destul de mare. scenariul cu 3 echipe din bucuresti in europa league jucand toate in aceeasi zi sau chiar in aceeasi grupa e destul de plauzibil. ma indoiesc ca uefa se va complica sa modifice ceva numai de dragul astora.
    S-a mai intamplat.

    Ideea e ca e foarte probabil ca stadionul sa fie folosit in Europa de toate cele trei echipe intr-un viitor nu foarte indepartat. Imi inchipui ca nu iti convine si de-aia esti asa ferm pe pozitii, dar asta nu inseamna ca nu o sa se intample. Si eu, ca si tine, as vrea din toata inima ca toate echipele sa aiba un stadion demn de Europa, dar nu se poate.
    Am zis!

  10. #94
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Putem lua orice sezon in calcul si vom vedea ca echipele din Bucuresti nu au jucat asa multe meciuri in cupele europene. Poate in 2006 cand toate 3 au ajuns in primavara europeana iar Steaua si Rapid au ajuns in sferturi. Dar si atunci nu au jucat foarte multe pentru ca in grupele UEFA se jucau 2 meciuri acasa si 2 in deplasare. Deci 6 meciuri in total in grupe in Bucuresti.

    In sezonul actual Dinamo a jucat 2 meciuri in cupele europene ( si ambele au fost in perioada in care Steaua inca nu intrase in competitie ) iar Rapid nu a participat. Deci nu ar fi fost vorba de nicio modificare in program.

  11. #95
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    St3phano daca nu as sti ce patroni sunt la cluburile din Bucuresti n-as vorbi aiurea, dar cand oameni gen Borcea/Becali/Copos conduc cluburile imi dau seama ca nu vor scoate ei niciodata bani din propriul buzunar sa construiasca un stadion de la A la Z! NICIODATA! Oamenii astia nu vor investi in fotbal pt suporteri, atatia bani, NICIODATA!Plus ca stadionul Ghencea e inchiriat ca mai toate stadioanele din capitala asa ca meciurile de liga!!!!! pe National Arena o sa fie toate! Rapid-Steaua-Dinamo-"Sportu-Studentesc"-"Unirea Urziceni"- si de ce nu echipa cu parcare pt animale si locuri speciale de priponit vacile "Victoria din Branesti".
    Nu stiu si nu o sa inteleg niciodata dc orasele gen: Iasi, Bacau, Neamt, Braila, Constanta, Arad, Drobeta, Giurgiu, Tulcea si etc orase cu nr de locuitori peste 150.000 nu au echipe in prima liga si comune si orasele gen Urziceni, Branesti etc au norocul asta
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Numai in SUA in campionatele lor echipele reprezinta orasele mari dar in sistemul european cu retrogradare promovare depinde doar de performantele echipelor. Si in Franta cred ca sunt orase mai mari decat Auxerre ( 40 mii locuitori ) care nu au echipa in prima liga. Si asta e valabil pentru toate campionatele.

  13. #97
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Pe aici, inteligenta e optional.Faptul ca steaua nu-si va construi un stadion e pentru simplul motiv ca exista un cioban,care pana nu intra in pamant sau vinde,nu va face nimic,decat sa apara la tv.Steaua, fara ciobi, pe stadionul actual,asa cum e neacoperit,ar avea 20.000 la un meci cu fc chiajna.Fara cioban, daca proprietarul Stelei,ar avea putina viziune,ar construi un stadion nou-nout pentru Steaua.Chiria niciodata nu-ti aduce venituri.Un stadion precum Lia Manoliu, detinut de club iti aduce venituri substantiale(chirii din spatii comerciale,bilete,samd).Lia Manoliu e solutia,doar daca n-ai de mers ,sa joci prin austria.
    bogdan: cine a zis ,ca primaria nu va construi un stadion pentru vreo echipa din buc?ti se pare ca s-a pus problema,ca primaria sa construiasca un stadion pentru una din echipele bucurestene?de unde ai ideile astea nastrusnice?

  14. #98
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Pai se schimba conditiile de licentiere a stadioanelor odata la cativa ani. Asa simplu.
    Si “cativa” ani taman anul viitor, nu?
    Steaua arata la fel aproape ca si acum 2 ani si tot s-a jucat pe el.

    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Pai cum poti sa zici ca-i taman invers in Romania cand nu ai un exemplu concret?
    Am vazut declaratii prin presa, dar nu are relevanta.
    Nu e vorba de exemplu: e vorba de segmentul de oameni ce merg acum pe stadion. Segment ce difera foarte mult de cel din europa. Chiar si cu cu comfortul (dar mai ales cu securitatea) la nivel mare, stadioanele se vor umple treptat, dar doar daca se va juca si fotbal. Daca blaturile vor continua, poti sa construiesti stadion de 7 stele si pt sticla ariesul turda ca tot degeaba.
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Nu o zis nimeni ca nu ar exista notificare.
    Aha. Si ce crezi tu ca inseamna lipsa unei notificari? Sau mai precis spus: lipsa notificarii in termenul prevazut in contract? Nu inseamna cumva niste daune, niste bani?
    PS: ai idée ce sume au de platit rapid si dinamo catre clubul sportive rapid si catre minister? Si la steaua sunt sigur ca e o suma importanta.
    Ce ai zice daca creditorii respectivi ar merge in instanta? sau ar bloca procedura de licentiere a clubului pt sezonul urmator din cauza datoriilor?


    Quote Originally Posted by zebe View Post
    S-a mai intamplat.
    Sper ca nu te referi la exemplul cu urzicatii.

    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Ideea e ca e foarte probabil ca stadionul sa fie folosit in Europa de toate cele trei echipe intr-un viitor nu foarte indepartat. Imi inchipui ca nu iti convine si de-aia esti asa ferm pe pozitii, dar asta nu inseamna ca nu o sa se intample. Si eu, ca si tine, as vrea din toata inima ca toate echipele sa aiba un stadion demn de Europa, dar nu se poate.
    Nu e vorba ca mie nu imi convine. Nu despre asta discutam.
    E vorba ca ne ccm pe noi aiurea. Noi vorbim despre niste posibilitati, stadionul inca nici macar nu e gata si noi deja punem 3 echipe de fotbal din bucuresti acolo, plus nationala, plus concertele plus mai stiu eu ce manifestare…de ce nu luam in considerare faptul ca pana acum nu a fost nicio pozitie oficiala a primariei – proprietara stadionului, despre toate astea?
    inteleg ca e o euforie si e normal sa fie, dar hai sa avem si o urma de rational.

    RunRun: ti-a raspuns bogdan. ex. schalke din Gelsenkirchen - po****tie de 267.000 locuitori.
    Last edited by St3phano; 17th November 2010 at 18:38.

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    bogdan: cine a zis ,ca primaria nu va construi un stadion pentru vreo echipa din buc?ti se pare ca s-a pus problema,ca primaria sa construiasca un stadion pentru una din echipele bucurestene?de unde ai ideile astea nastrusnice?
    Pai nici n-am luat in considerare idea ca patronii cluburilor din Bucuresti vor construi stadioane noi. Asa ca ar ramane doar varianta primariei dar ei nu cred ca vor finanta un alt stadion prea curand.

  16. #100
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Si “cativa” ani taman anul viitor, nu?
    Steaua arata la fel aproape ca si acum 2 ani si tot s-a jucat pe el.
    Pai si cine zicea ceva de anul viitor?

    Nu e vorba de exemplu: e vorba de segmentul de oameni ce merg acum pe stadion. Segment ce difera foarte mult de cel din europa. Chiar si cu cu comfortul (dar mai ales cu securitatea) la nivel mare, stadioanele se vor umple treptat, dar doar daca se va juca si fotbal. Daca blaturile vor continua, poti sa construiesti stadion de 7 stele si pt sticla ariesul turda ca tot degeaba.
    Nu exista studii in sensul asta, deci vorbim doar de supozitii.

    Aha. Si ce crezi tu ca inseamna lipsa unei notificari? Sau mai precis spus: lipsa notificarii in termenul prevazut in contract? Nu inseamna cumva niste daune, niste bani?
    PS: ai idée ce sume au de platit rapid si dinamo catre clubul sportive rapid si catre minister? Si la steaua sunt sigur ca e o suma importanta.
    Ce ai zice daca creditorii respectivi ar merge in instanta? sau ar bloca procedura de licentiere a clubului pt sezonul urmator din cauza datoriilor?
    Pai stai, notificare=informare. Asta inseamna ca cluburile respective is obligate sa informeze proprietarul ca paraseste arena (in cazul de fata, Ghencea). Atat. Si nu e greu sa redactezi o foaie prin care sa informezi pe cel care detine arena ca urmeaza sa folosesti un alt stadion. Sper ca ne intelegem.

    Sper ca nu te referi la exemplul cu urzicatii.
    Nu m-am gandit initial la Urziceni, dar da, e un exemplu bun. Nu au stadion licentiat, au inchiriat altul. Ceea ce e posibil pentru Steaua in anii urmatori.

    Nu e vorba ca mie nu imi convine. Nu despre asta discutam.
    E vorba ca ne ccm pe noi aiurea. Noi vorbim despre niste posibilitati, stadionul inca nici macar nu e gata si noi deja punem 3 echipe de fotbal din bucuresti acolo, plus nationala, plus concertele plus mai stiu eu ce manifestare…de ce nu luam in considerare faptul ca pana acum nu a fost nicio pozitie oficiala a primariei – proprietara stadionului, despre toate astea?
    inteleg ca e o euforie si e normal sa fie, dar hai sa avem si o urma de rational.
    Nu vad ce e gresit in a ne gandi ce urmeaza sa se intampla. Stai linistit, nu se caca nimeni pe el.
    Am zis!

  17. #101
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    In primul rand, Primaria nu baga zeci de milioane,intr-un stadion, pentru o echipa care-i detinuta de persoane private.Daca primaria is face echipa Primaria Generala FC,atunci da

  18. #102
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    In primul rand, Primaria nu baga zeci de milioane,intr-un stadion, pentru o echipa care-i detinuta de persoane private.Daca primaria is face echipa Primaria Generala FC,atunci da
    Foarte adevarat, dar ceea ce e si mai adevarat e ca patronii echipelor din Bucuresti nu vor construi stadioane noi in veci. Au facut ei ceva investitii in modernizarea lor dar chiar si asa nu sunt la standarde ridicate.

  19. #103
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Da, dar de ce se investeste acolo??? si nu intr-un oras mare unde poti avea suporteri de 100 ori mai multi. Asta mi se pare aiurea, si din ce in ce tot mai multe echipe gen Urziceni-Branesti-Chiajna promoveaza Comune, orase cu max 15.000 de locuitori
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  20. #104
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Fiindca e mult mai usor si convenabil, mai ales, pentru un investitor sa bage bani intr-o echipa mica decat intr-una cu istorie, suporteri, presiune etc.
    Am zis!

  21. #105
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    As vrea sa prinzi ziua aia in care sa pasesti pe un stadion nou construit de Becali/Copos/Borcea St3phano
    AStia sunt oameni de nimic, sunt paraziti sug cat pot apoi cand totul e la pamant dispar
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •