Page 37 of 37 FirstFirst ... 27353637
Results 757 to 758 of 758

Thread: Revista presei brasovene

  1. #757
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    TEX de azi :

    ZICALA. LA POMUL LAUDAT, NU TE DUCI CU SACUL - NIMIC LA NIMICLucian POP


    Stadionul "Tineretului" nu a mai fost po****t cu peste 5.000 de oameni de pe vremea cand "galben-negrii" evoluau pe prima scena a fotbalului romanesc. Cu toate acestea, cele doua reprezentante ale orasului in Liga 2, FC Brasov si FC Forex, nu au reusit sa ofere, sambata, un spectacol fotbalistic, disputa fiind una mediocra. Si asta e mult spus.

    Sub privirile "cainilor rosii" Constantin Danilescu si Mircea Rednic, dar si ale fostului antrenor al Stelei, Mihai Stoichita, "galben-negrii" au inceput mai bine ostilitatile si puteau deschide scorul la prima actiune importanta, dar lovitura de cap a lui Dedu nu a gasit spatiul portii. Apoi, Diaz l-a incercat pe Kajcsa cu un sut de pe la 30 de metri, insa portarul "verzilor" a respins de la vinclu. Acelasi goalkeeper si-a salvat echipa in doua randuri la suturile trimise de Chipciu din marginea careului de 16 metri. Ultimul minut al primului mitan putea aduce fericirea in tabara oaspetilor, insa portughezul Leite s-a remarcat la sutul lui Popa, excelent servit de... Tatarciuc, si la lovitura da cap trimisa din cinci metri de Beza. Repriza secunda a fost una mai mult decat plictisitoare, gazdele nereusind sa puna vreun moment in pericol buturile "padurarilor". De partea cealalta, vizitatorii, pregatiti temeinic pentru un egal, puteau castiga toate cele trei puncte, dar Ungureanu nu a putut sa profite de gafa de proportii a lui Poverlovici si a sutat in blocajul lui Oros.

    "Rezultatul pe care l-am meritat"
    La finalul partidei, antrenorul "alb-verzilor", Adrian Harlab, a opinat: "A fost un joc destul de bun, de angajament, dar ma asteptam la o agresivitate mai mare din partea ambelor echipe. Intotdeauna am spus ca orgoliile sunt foarte mari in acest oras si este pacat ca ne batem intre noi si la sfarsit s-ar putea sa promoveze alte formatii. Jucatorii mei au rezolvat bine faza de aparare, dar avem ghinionul ca in atac nu dispunem de un inlocuitor pe masura valorii lui Coman. Nu stiu ce se va intampla cu FC Brasov in situatia asta. Arbitrajul a fost unul bun din partea «centralului», dar asistentii m-au dezamagit".
    La randul sau, Mihai Stoica, "principalul" gazdelor, a punctat: "Regret si eu ca orgoliile din acest oras sunt mari si ne intuneca uneori mintea. Am suferit datorita acestei presiuni impusa mai mult din afara cluburilor, a tineretii lotului si a lipsei de experienta. Nu s-au legat inca relatiile de joc. Eu sunt multumit de felul in care am evoluat cel putin in prima repriza, cand ne-am creat si cateva ocazii clare. Daca in prima parte s-ar fi marcat, cred ca repriza secunda ar fi fost mult mai frumoasa. Am obtinut rezultatul pe care l-am meritat".

    Nicolae Pescaru a dat lovitura de incepere
    Inaintea inceperii duelului s-a tinut un moment de reculegere in memoria mamei lui Adrian Harlab, care, recent, a trecut in lumea celor drepti. Apoi, pe gazon a pasit fosta mare glorie a "stegarilor", Nicolae Pescaru, care a dat lovitura de start.

    FC Brasov - FC Forex 0-0
    Stadion: "Tineretului"; timp frumos; teren excelent; spectatori aprox. 5.500
    FC Brasov (galben-negru/negru/negru): Leite 6.5 - Oros 5, Poverlovici 4, Tatarciuc 4 (min. 66 Fluierica 4), I. Dumitru 5 - Diaz 4.5, Simic 4.5, I. Voicu 5 - Chipciu 5 (min. 78 Sburlea) - Anghel (cpt.) 4, Dedu 4 (min. 75 V. Gheorghe 4)
    Antrenor: M. Stoica 4
    Forex (verde-alb/alb/alb): Kajcsa (cpt.) 6.5 - Frasinescu 5, Apostol 5, Seran 5 - Cristea 4, Bozesan 5, Manea 5, Beza 5, Catana 4 (min. 55 Onciu 5) - I. Popa 4 (min. 88 Balu), Ungureanu 4 (min. 77 Marton)
    Antrenor: Ad. Harlab 5
    Arbitri: V. Bratu (Amara) 7 - C. Savu 6, I. Bedreaga 6 (ambii din Galati)
    Cartonase galbene: Cristea, Kajcsa
    Observatori FRF: St. Ilie, Fl. Chivulete (ambii din Bucuresti)
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  2. #758
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    monitorul de azi :

    Derbi nedecis

    * Meciul dintre FC Brașov și Forex s-a încheiat la egalitate, 0-0 * În urma acestui rezultat, „pădurarii“ au revenit pe primul loc în serie

    „Stegarii“ n-au trecut de „pădurari“

    „Păi și dacă intrăm în «A», ce facem? Că din amîndouă nu faci una care să facă față acolo“, spunea un suporter mucalit la finalul partidei. E drept, puțin forțată afirmația microbistului care a plecat de la stadion supărat, dacă ar fi să ne gîndim la valoarea unor fotbaliști din cele două loturi, însă nu și la forma de la ora jocului. În mod clar, după derbiul de sîmbătă, se poate spune fără riscul de a greși, că în afară de cei doi portari, Leite Barbosa și Gabi Kajcsa, Frăsinescu, Bozeșan și, parțial Chipciu în prima repriză, niciun alt fotbalist nu a ieșit în evidență în mod special. Au fost cîteva ocazii, dar, normale pentru un joc de fotbal de așa nivel. Din păcate, nici unii, nici alții, nu au reușit să înscrie, spre nemulțumirea spectatorilor prezenți, dar și a oficialilor din tribune. Așadar, cum a fost săptămîna dinaintea derbiului, cam așa s-a jucat și meciul în sine. Liniștit, normal și, lucru bun, în limita fair-play-ului.

    Dezamăgire mare

    Circa 6.000 de spectatori au ținut să asiste la duelul dintre FC Brașov și Forex. Debutul meciului a fost promițător. „Stegarii“ au început în forță, însă Dedu nu a găsit spațiul porții lui Kajcsa. Apoi a ieșit la rampă Chipciu, prin două șuturi de la marginea careului, „rezolvate“, de fiecare dată, de Kajcsa. „Pădurarii“ au scos capul pe finalul primei reprize. Mai întîi, Popa putea specula o gafă a lui Tatarciuc, însă Leite s- a opus providențial. În faza imediat următoare, același Leite a avut o paradă de excepție la „capul“ lui Beza din șase metri. După pauză jocul s-a stins. Oaspeții au preferat să închidă toate culoarele către poarta lui Kajcsa, în timp ce „stegarii“ au fost lipsiți de idei, de inspirație și concentrare. Nici schimbările lui Stoica din partea secundă nu s-au dovedit inspirate, lucru recunoscut de tehnician la finalul jocului. Golgheterul brașovenilor din turul campionatului, Viorel Gheorghe a fost trimis în teren pe finalul meciului, iar Vasiliu nici nu a prins lotul pentru acest meci! „Am greșit că l-am introdus pe teren pe Fluierică, într-un meci cu așa miză. A fost tot timpul speriat și crispat. Am dorit prin această schimbare să aduc mai multă viteză pe flancul drept însă...“. Pe final, „galben-negrii“ au căzut fizic, iar „pădurarii“ puteau da lovitura prin Ungureanu și Marton.

    Din nou în frunte

    Dacă pentru FC Brașov, remiza înseamnă, în mare parte, ieșirea din cărțile promovării, jocul rezultatelor a ajutat Forexul, care a ajuns pe prima poziție în clasament, la egalitate de puncte cu CS Otopeni. Evident, poziția din clasament dă speranțe „pădurarilor“, care nu sînt nevoiți să recupereze din handicap, ca și celelalte candidate la promovare, ci trebuie doar să aibă grijă să se mențină în față, pe unul din cele două locuri ce asigură prezența în prima ligă. La finalul partidei, Adrian Hîrlab a primit cu calm vestea că echipa sa a urcat pe primul loc. „Ne-au ajutat și celelalte rezultate, dar se vede că încă suferim în atac. Nu reușim să ne creem ocazii de gol, și asta s-ar putea să ne coste. Am mai spus-o și după etapa trecută, și o spun și acum, că ne lipsește foarte tare Coman în ofensivă. Aștept mai mult de la ceilalți atacanți, dar din păcate, văd că nu vine nimic. Sper ca ei să își dea seama că e mai greu să ne menținem în fruntea clasamentului, decît ne-a fost să ajungem acolo. Fotbalul se joacă pe goluri, și dacă noi nu marcăm, vom avea probleme“, spunea Adrian Hîrlab.

    Mulțumit de fair-play

    Tehnicianul „pădurarilor“ a recunoscut că partida cu FC Brașov nu a fost deloc ușoară, echipa „gelben-negrilor“ fiind un adversar incomod. „Trebuie să recunosc, mă așteptam la o agresivitate mult mai mare la fotbaliști, și chiar ne-am temut de asta, date fiind orgoliile dintre cele două echipe. Meciul s-a jucat în limita fair-play-ului, iar acesta e un mare cîștig pentru oraș. FC Brașov are un lot bun, care ne-a încurcat în dese rînduri, dovadă clară fiind faptul că nu am putut marca. Noi am încercat să ne apărăm cît mai bine, aceasta fiind cartea pe care am mizat, văzînd că nu putem să punem poarta lor în pericol“, a spus Hîrlab.

    Stoica și „presiunea din afară“

    De cealaltă parte, Mihai Stoica, antrenorul principal de la FC Brașov a subliniat, la rîndul său, faptul că adversarii de la Forex s-au apărat extrem de bine. „Îi felicit pe cei de la Forex pentru modul în care au jucat, și mă bucur că, așa cum a spus Adrian Hîrlab, jocul a fost în limitele fair-play-ului. E păcat să lăsăm uneori orgoliile să ne întunece mințile și să trecem în planul doi fotbalul. Referindu-mă strict la joc, eu cred că dacă reușeam să marcăm în prima repriză, partida era cu totul altfel, și se juca mult mai frumos, de ambele părți. Mai avem multe de pus la punct, și sper că le vor rezolva din mers, într-un timp cît mai scurt. Avem de parcurs un drum, și îl vom parcurge așa cum putem, cu victorii, cu înfrîngeri. Important este ca această echipă să crească în valoare și să cîștige în acest fel și în omogenitate“, a punctat Stoica.
    Antrenorul „galben-negrilor“ a fost totuși dezamăgit de lipsa prospețimii, mai ales în partea a doua a jocului, însă a pus acest lucru pe seama „apăsării“ destul de mari legate de acest derbi. „Am suferit din cauza unei presiuni din afară, din cauza tinereții lotului, dar și a lipsei de experiență“, a încheiat Stoica.

    Rednic, Stoichiță, Adi Ilie

    * Antrenorul echipei Dinamo, Mircea Rednic, s-a aflat sîmbătă dimineață la Brașov, unde a asistat la derbiul seriei întîi din Liga a doua, dintre FC Brașov și Forex Brașov. Tehnicianul lui Dinamo a venit la stadion la jumătatea primei reprize, și a plecat înainte de fluierul de final al meciului. Rednic a urmărit meciul alături de Constantin Dănilescu, directorul sportiv al lui Dinamo, și s-a întreținut în tribună cu Mihai Stoichiță și Adrian Ilie, spectatori și ei la partida jucată pe stadionul „Silviu Ploieșteanu“. La pauză, Rednic a rămas la tribuna oficială unde a discutat cu patronul lui FC Brașov, Ioan Neculaie, dar și cu președintele de execitiv, Dinu Gheorghe. La derbiul de sîmbătă, au asistat și foștii oficiali ai lui FC Brașov, Paul Enache și Romeo Pașcu. Cei doi au urmărit meciul de la masa presei, iar la final nu au dorit să comenteze prestația celor două echipe. La „oficială“ au mai fost prezenți și Adrian Secelean și Constantin Zavarache, șefii lui FC Săcele. Cei doi au plecat de la stadion extrem de fericiți, deoarece echipa pregătită de Daniel Isăilă obținuse o victorie importantă, 3-1 la Tulcea.

    Dacă îndrăzneau mai mult...

    * Președintele Nicolae Țucunel, împreună cu cîțiva acționari de la Forex, a stat la tribuna oficială. S-a salutat cu conducătorii „stegarilor“, iar la final, fericit, a mers în vestiar, pentru a-i felicita pe elevii lui Adrian Hîrlab. „A fost un meci bun. Băieții și-au dorit enorm să nu piardă acest meci și, cu puțină îndrăzneală, puteam cîștiga. Oricum, și acest punct este foarte valoros, pentru că am revenit pe primul loc. Sper să rămînem acolo pînă la final“, a spus Nicolae Țucunel.

    Omagiu lui Pescaru

    * Lovitura de începere a partidei dintre FC Brașov și Forex a fost dată de Nicolae Pescaru, simbolul fotbalului de sub Tîmpa. Nicolae Pescaru a evoluat pentru FC Brașov în perioada 1962-1981, timp în care a disputat 311 partide în prima ligă și a marcat 62 de goluri. De asemenea, Nicolae Pescaru a făcut parte din lotul Naționalei, cu care a participat la Mondialul mexican, din 1970.

    „Vamă“, nervos

    * Cu 15 minute înainte de final, nemulțumit de evoluția jucătorilor săi, „Vamă“ a coborît de la „oficială“, pentru a urmări finalul jocului din gura tunelului de acces la vestiare. Dinu Gheorghe a fost nemulțumit, în special în partea secundă, de evoluția mai multor jucători.

    FC Brașov - Forex 0-0

    FC Brașov: Leite - Oros, Poverlovici, Tatarciuc (’65 Fluierică), Dumitru - Diaz, Simic, Voicu - Chipciu (’78 Sburlea), Anghel, Dedu (’75 V. Gheorghe)
    Antrenor: Mihai Stoica
    Forex: Kajcsa- Frăsinescu, Apostol, Șeran - Cristea, Bozeșan, Beza, Catană (’55 Onciu) - Manea - Popa (’89 Bîlu), Ungureanu (’77 Marton)
    Antrenor: Adrian Hîrlab
    Arbitru: Vasile Bratu (Amara)

    Stoichiță: „Meci prost, dominat de orgolii“

    Bun prieten cu Mihai Stoica, antrenorul Mihai Stoichiță a ținut să asiste la derbiul brașovean. „Am văzut un meci prost, dominat de orgolii. Problema pentru FC Brașov a fost presiunea care apasă pe jucătorii noi de la echipă. Mie mi s-au părut puțin imaturi în joc. Pozitiv ar fi că am văzut dorința jucătorilor de a da totul din ei. Potențial există. Eu cred că FC Brașov mai are șanse la promovare. Dacă cei de la FC Brașov cîștigă următoarele două meciuri, cel de la Cîmpina și acasă, cu Sportul, eu cred că intră în lupta pentru promovare“ a spus Stoichiță. Fostul tehnician al Stelei spune că sistemul folosit de Adrian Hîrlab, cu marcaj om la om, este învechit și va avea mari probleme în eventualitatea promovării. „Forex este o echipă oarecare, însă bine pregătită fizic. Sistemul folosit de Adrian Hîrlab este învechit, dar, poate, pentru acest nivel este inspirat. Dacă folosești un marcaj om la om și întîlnești o echipă de top din prima ligă, te curăță“, a încheiat Stoichiță.

    Liga a II-a, etapa a 19-a
    Seria I:

    Prefab Modelu - Dunărea Galați 0-1 Delta Tulcea - FC Săcele 1-3 Dunărea Giurgiu - CS Otopeni 2-1 Chimia Brazi - Sportul Studențesc 1-1 FC Brașov - Forex Brașov 0-0 CF Brăila - FCM Cîmpina 0-0 Gloria Buzău - FC Botoșani 2-0 Petrolul Ploiești - FCM Bacău 1-1 FC Snagov - Cetate Suceava 1-0

    Clasament

    1. Forex 19 11 2 6 26-13 35 p (+5)
    2. Otopeni 19 10 5 4 25-12 35 p (+8)
    3. Petrolul 19 10 4 5 29-20 34 p (+7)
    4. Buzău 19 10 3 6 32-20 33 p (+6)
    5. Sportul 19 9 5 5 19-23 32 p (+5)
    6. Giurgiu 19 7 8 4 28-17 29 p (+2)
    7. Tulcea 19 8 5 6 33-29 29 p (-1)
    8. Brașov 19 7 7 5 26-19 28 p (+1)
    9. Galați 19 7 7 5 18-19 28 p (-2)
    10. Botoșani 19 8 4 7 20-22 28 p (-2)
    11. Modelu* 19 8 3 8 23-20 24 p (-3)
    12. Cîmpina 19 4 8 7 13-15 20 p (-7)
    13. Cetatea 19 5 5 9 24-27 20 p (-10)
    14. Bacău** 19 7 6 6 12-11 19 p (-3)
    15. Săcele 19 4 7 8 17-25 19 p (-11)
    16. Snagov 19 4 4 11 15-33 16 p (-14)
    17. Brăila 19 4 4 11 8-29 16 p (-11)
    18. Brazi 19 3 3 13 16-30 12 p (-15)

    * Echipă penalizată cu 3 puncte.
    ** Echipă penalizată cu 8 puncte.

    Etapa viitoare, sîmbătă, 17 martie

    FCM Bacău - FC Snagov (2-1), Cetatea Suceava - Prefabricate Modelu (3-1), Dunărea Galați - Delta Tulcea (1-3), Sportul Studențesc - Dacia Unirea Brăila (0-2), Dunărea Giurgiu - Chimia Brazi (2-0), FCM Cîmpina - FC Brașov (0-1), Forex Brașov - Gloria Buzău (1-2), FC Botoșani - Petrolul Ploiești (3-2), CS Otopeni - FC Săcele (0-1).

    Seria a II-a

    FC Caracal - CFR Timișoara 1-1, Builduing Vînju Mare - FC Bihor Oradea 3-0, Unirea Dej - CS Industria Sîrmei Cîmpia Turzii 1-0, FCU Politehnica 2 Timișoara - Dacia Mioveni 1-0, FC Baia Mare - Corvinul Hunedoara 0-0, Minerul Lupeni - Gaz Metan Mediaș 1-0, FC Tîrgoviște - Universitatea Cluj 1-0, Apulum Alba Iulia - CSM Rîmnicu-Vîlcea 1-2, Auxerre Lugoj - FCM Reșița 0-1. Clasament: 1. „U“ Cluj - 41 p, 2. CSM Rîmnicu-Vîlcea - 32 p, 3. Minerul Lupeni - 32 p.

    de: » Melania GAVRILĂ » Adi MARICA
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •