Page 1 of 37 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 758

Thread: Revista presei brasovene

  1. #1
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    Revista presei brasovene

    Articole din presa locala din Brasov despre FC Brasov

    TEX de azi:

    "Reunirea lotului echipei FC Brasov este programata pe 6 ianuarie, la Stadionul ”Tineretului”. In urmatoarele 10 zile vor sosi si jucatorii care ar putea face parte, in retur, din echipa pregatita de Gabi Stan. In mod sigur, “Gabello” nu va incepe pregatirile de iarna cu Boris Keca, Mugurel Buga, Florin Stanga si, mai nou, Florin Parvu, care, am fost anuntati, a primit oferte de a reveni in campionatul Chinei. In schimb, dupa cum se stie, “stegarii” se pot intari cu Mihart si Petroiesc, desi se vehiculeaza si varianta sosirii lui Vasilache la poalele Tampei. “E un jucator foarte bun Vasilache, dar stiu ca Rapid l-a cedat Gloriei Bistrita pana la vara”, a comentat ieri directorul general al “galben-negrilor”, Romeo Pascu. Robert Sala, Manole si Tatarciuc sunt primele certitudini pe lista de achizitii a prim-divizionarei brasovene. Presedintele Ioan Nicolae a relatat ca nu regreta plecarea lui Buga la Rapid, intrucat va transfera trei fotbalisti de valoare la FC Brasov. El a afirmat ca intentioneaza sa se asocieze, pentru sustinerea financiara a echipei, cu cativa oameni de afaceri seriosi."

  2. #2
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    Vin Rada si Vasilache?

    TEX de azi:

    "Ovidiu NEDELCU

    Directorul general al “stegarilor”, Romeo Pascu, va discuta la sfarsitul acestei saptamani cu presedintele executiv al Rapidului, Dinu Gheorghe, pentru a negocia imprumutul la FC Brasov a doi jucatori de la gruparea feroviara. Cum lotul Rapidului nu a fost inca definitivat, fotbalistii care vor juca pana la finele sezonului la FC Brasov nu au fost nominalizati de antrenorul Razvan Lucescu. Cu toate acestea, cele mai vehiculate nume sunt ale lui Vasilache, acum la Gloria Bistrita, si Rada, desi de ultimul s-a aratat interesata si Universitatea Craiova. Tot la capitolul veniri, se discuta inregimentarea lui Tibi Serban, fost la Ceahlaul Piatra Neamt, acum la Liberty Salonta, in “B”.
    Stanga a terminat-o cu FC Brasov
    Conducerea gruparii brasovene a raspuns pozitiv cererii lui Florin Stanga de a-i fi reziliat contractul pe cale amiabila, fotbalistul fiind liber sa-si caute o alta echipa. Maine, “stegarii” au programata reunirea lotului, fiind asteptate si cateva surprize, urmand ca pana luni sa soseasca si alti jucatori. Deocamdata, nu este cunoscut locul unde vor efectua cantonamentul montan jucatorii antrenati de Gabi Stan dupa cele cateva zile de reacomodare la efort. “Nu am finalizat discutiile legate de cantonament si nici de turneul extern. Exista variante, dar nu ne-am decis”, a punctat Pascu.
    Pretentii de la Buga
    Antrenorul Rapidului, Razvan Lucescu, cel care a insistat pentru readucerea in Giulesti a atacantului brasovean Mugurel Buga, a spus ca asteapta ca fotbalistul sa dea randament maxim la Rapid: “Astept foarte multe de la Mugurel, fiindca este important cand un tehnician te vrea la echipa pe care o pregateste. E una din ultimele sale sanse de a juca in strainatate. Are 27 de ani si, daca mai sta un an in tara, s-a terminat”.
    Stagiu la “Piatra Mare”
    Lucescu jr. isi va aduce echipa in Poiana Brasov pe 11 ianuarie, iar pe perioada stagiului de pregatire rapidistii vor fi cazati la Hotelul “Piatra Mare”, ce-i apartine presedintelui de la FC Brasov, Ioan Nicolae. Altfel, “Juniorul” s-a aratat convins de faptul ca FC Brasov se va mentine in Divizia A: “Se va salva, dar pentru asta trebuie entuziasm, iar baietii sa fie uniti. Anul trecut, eu am avut probleme pana la scoaterea din lot a lui Baicu si Mozacu. Apoi, am devenit ca o familie. Baietii s-au autodepasit, iar in Isaila, Ioan Naghi si Andrei Santa am avut un sprijin extraordinar. Voiam sa mai stau inca doi ani la Brasov, dar a venit oferta Rapidului prea repede. Dupa ce voi cuceri campionatul cu giulestenii, ma voi intoarce la poalele Tampei, unde ma simt ca acasa”.
    Gabi Stan a polarizat atentia presei din Italia
    In editia electronica de ieri a cotidianului italian “La Stampa” a fost citat tehnicianul “stegarilor”, Gabi Stan, care a spus ca a gasit solutia ce va combate folosirea injuraturilor pe teren de catre jucatorii sai. “Orice fotbalist care pronunta cuvinte vulgare va fi amendat cu 13 euro”, a subliniat publicatia in cauza. “Scopul nostru este sa avem o imagine buna in teren si sa eliminam litigiile”, a relatat “Gabello” pentru “La Stampa”, el continuand: “Suma adunata va fi folosita pentru una sau mai multe petreceri la finalul campionatului”. Numai ca, in conditiile in care jucatorii sai se plang ca nu si-au primit in intregime contractele si primele, este imposibil de aplicat acest regulament."

  3. #3
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    Framantari

    Din Transilvania Expres de azi:

    "La FC Brasov continua framantarile. Marti este programat, spre a se judeca la Liga Profesionista de Fotbal, memoriul depus de portarul Traian Marc (foto), care solicita achitarea unor drepturi banesti. “Daca imi voi primi banii, ma pot antrena si cu echipa de juniori, nu este vreo problema”, a declarat Marc. Goalkeeper-ul brasovean va fi reprezentat de AFR, asociatie condusa de Nicu Gheara. Altfel, “stegarii” vor efectua astazi si maine vizita medicala, la Policlinica Sportiva. Este asteptat ca astazi, functie de formalitatile de obtinere a vizei, sa se alature lotului condus de Gabi Stan si sarbul Darko Maric. Ceilalti stranieri, ale caror nume fusesera vehiculate in zilele trecute, nu se stie cand vor sosi la Brasov. (O.N. & H.V.)"


    PS se pare ca transferul lui Rada nu mai este de actualitate. Nu este cine stie ce pierdere, rada fiind genul de fundas greoi si nesigur. Din astia avem si noi.

  4. #4
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    Paduret la Steagu?

    Din TEX de azi:

    "Mijlocasul Romeo Paduret s-a antrenat ieri alaturi de componentii echipei FC Brasov, fiind unul dintre fotbalistii pe care tehnicianul Gabi Stan ar dori sa-i transfere. Inregimentarea fostului fotbalist al Universitatii Craiova depinde de rezultatul negocierilor dintre impresarul lui Paduret, Dumitru Tudor, si conducerea administrativa a “galben-negrilor”. Aseara, agentul FIFA Nuno Rollo a discutat cu directorul general al gruparii brasovene, Romeo Pascu, pe tema aducerii a inca unui fotbalist portughez, care a evoluat ultima data la Napoli. Totodata, impresarul a ridicat si problema modului in care vor fi platiti fotbalistii reprezentati de el, in cazul in care vor imbraca tricoul “galben-negru”. Zilele urmatoare, el va perfecta si transferul slovacului Sohota de la Benfica Lisabona, la Blackburn Rovers, in Anglia. Ieri, brasovenii au efectuat ultimele teste fizice: detenta si rezistenta in regim de viteza. Altfel, cei trei fotbalisti sarbi, Darko Maric, Dejan Pesic si Peter Jovanovic au ajuns joi dupa-amiaza la Brasov.

  5. #5
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    Carte despre istoria FC Brasov

    Potrivit BZB de azi se pregateste o carte despre istoria clubului. Se anunta interesant. Sper totusi ca nu o scrie Pascu.

    "Extras din volumul în curs de apariţie: „O istorie în galben negru” (istoria echipei FC Braşov 1937/2005)Se tot vorbeşte de situaţia grea prin care trece formaţia prim divizionară FC Braşov. Se tot spune că este o perioadă dificilă, prin care stegarii nu au mai trecut. Că nu este chiar aşa, vom căuta să readucem în memorie ..."


    Suporterii nu-l mai vor pe Pascu


    Sondaj din acelasi ziar:

    http://www.bzb.ro/index.php?page_nam...741e3f2d207546

    Acum nu mai si spune cati au votat

  6. #6
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Pana la urma se pare caPaduret nu mai vine la Steagu. in GSP de ieri:

    "/ După ce s-a antrenat timp de o săptămînă cu FC Braşov, Romeo Pădureţ a părăsit pe FC Braşov şi viitoarea sa destinaţie va fi FC Vaslui, liderul Seriei B1, pregătit de Mircea Rednic."

  7. #7
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    Majorare de capital la Brasov

    Buna Ziua Brasov de azi:

    "FC Braşov: Majorare de capital pentru evitarea retrogradării




    Schimbări şi în structura acţionariatului
    În urmă cu două zile, la sediul societăţii FC Braşov SA a avut loc şedinţa Consiliului de Administraţie, al cărei principal subiect a fost legat de propunerea de majorare a capitalului social cu 50%. O parte dintre acţionari au acceptat această propunere, alţii nu. Primarul municipiului Braşov, George Scripcaru spune că va propune Consiliului local să aprobe majorarea participării în cadrul acestei societăţi, de la 20% la 25%. Ultima majorare de capital la SC FC Braşov SA a fost făcută la începutul anului 2004, moment în care Primăria Braşov şi-a majorat pachetul de acţiuni de la 5% la 20%. Tot atunci, şi Consiliul Judeţean a aprobat creşterea procentului de acţiuni de la 10% la 15%. Cele 15% din acţiunile societăţii FC Braşov SA au costat municipalitatea 4,9 miliarde de lei. Conform deciziei de luni, Prescon SA va deţine doar 20%, societatea refuzând să-şi majoreze capitalul, Atlanta House are 15%, Vectra a decis să-şi majoreze aportul de la 5% la 10%, Consiliul Judeţean este posibil să-şi majoreze participarea de la 15% la 18%, Transbus Codreanu va avea 4%, de la 1%, Sergiana va avea 3% de la 2%, noul director general al SC FC Braşov SA, Irinel Manta, are 2%, iar restul acţionarilor au 1%. Primarul municipiului spune că această majorare de capital vine tocmai în sprijinul echipei fanion a oraşului, în spe-ranţa că aşa se va evita retrogradarea."

  8. #8
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    Vesti bune!

    Stadionul Municipal a fost uitat, de foarte multi ani, de catre cei care îl aveau în administrare, dar si de catre municipalitate. Acum nu mai reprezinta altceva decât o ruina, gata sa se prabuseasca în orice clipa. Ieri, consilierii locali au aprobat radierea din Cartea Funciara a dreptului de administrare a Întreprinderii de Autocamioane Brasov. Stadionul va fi înscris în Cartea Funciara cu dreptul de proprietate al municipiului Brasov, cu titlu de drept de proprietate publica. „Toata lumea stie cum arata astazi stadionul. Pentru a fi refacut, trebuia mai întâi sa devenim proprietari cu drepturi depline. Prin aceasta hotarâre ne luam, practic, orasul înapoi”, a explicat primarul George Scripcaru motivul pentru care a fost supusa discutiei aceasta problema. Primarul a mai spus ca un stadion pus la punct din punct de vedere tehnic în oras ar reprezenta o oportunitate pentru Brasov, în cazul în care va fi aleasa România, împreuna cu Ungaria, sa organizeze Campionatul European de Fotbal din 2012. „Daca vom fi alesi, atunci si noi trebuie sa fim pregatiti sa concuram. În aceasta eventualitate, trebuie sa ne implicam înca de pe acum. Nu am vrea ca Brasovul sa fie sarit din schema oraselor unde se vor desfasura partidele”, a mai spus George Scripcaru. Autoritatile locale vor realiza în perioada urmatoare o analiza a stadiului în care se afla stadionul si apoi un proiect tehnic de modernizare pe baza caruia sa fie alocate fonduri ipentru reabilitarea acestuia.

  9. #9
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    Nicolae are probleme cu fiscul?

    Din Prosport de azi:

    "Finanţele au blocat conturile lui Nicolaie
    Un alt important finanţator din Divizia A, braşoveanul Ioan Nicolaie, are probleme cu fiscul. Conducerea Finanţelor braşovene a blocat la începutul săptămînii trecute conturile tuturor firmelor sale pentru o datorie la bugetul de stat de aproximativ 700 de miliarde de lei. Capital a estimat că averea lui Nicolaie se cifrează la aproape 250 de milioane de dolari."

    El zice altceva, BZB de azi:

    "Potrivit Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Braşov, omul de afaceri Ioan Neculaie a plătit anul trecut către bugetul statului 201,4 miliarde lei, aceasta fiind suma cea mai mare pe care vreun grup de firme braşovean a plătit-o către bugetul statului în timpul anului trecut. Asta, pe lângă TVA-ul plătit către buget, la o producţie de 2.400 de miliarde lei pe întreg grupul.
    În prezent, trei societăţi la care e acţionar magnatul braşovean totalizează datorii de 246 de miliarde lei, din care debite sunt doar 176 de miliarde lei. Astfel, Prescon SA Braşov are un debit de 118 miliarde lei, Pro Roman – 38 de miliarde lei, iar Prefa SA 20 de miliarde lei.
    Ioan Neculaie a obţinut anul trecut înlesniri la plată pentru societăţile Lemexim SA şi Prescon Braşov SA, plătind doar în ultimul trimestru 14,8 miliarde lei şi, respectiv, 54,9 miliarde lei. În cazul acestor societăţi, convenţia de eşalonare va continua până când datoriile vor fi plătite în totalitate.
    Alte două societăţi din grupul Prescon – Prescon Piatra Mare şi Prescon Mureş - nu au deloc datorii la bugetul statului. În acest sens, omul de afaceri braşovean a declarat că „nu ştiu cine şi cu ce interes a născocit acele datorii care au apărut prin presă la sfârşitul săptămânii trecute, pentru că eu, oricât le-am adunat, datoriile mele faţă de stat, sunt undeva până în 200 de miliarde de lei. În cazul celor care au dat publicităţii acele cifre eronate şi m-au denigrat, voi lăsa justiţia să hotărască, deoarece eu consider că este firesc să răspundă şi sunt decis să le cer daune în valoare destul de mare, pentru a mă ajuta în acest fel să mai plătesc din datoriile către buget. Faptul că sunt cel mai mare plătitor de taxe şi impozite din judeţul Braşov, n-am văzut să fi scris nimeni”, a încheiat, extrem de supărat, Ioan Neculaie."

  10. #10
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    BZB de azi:

    "
    Ghindaru creează probleme



    Comisia pentru Statutul Jucătorului din cadrul FRF a sancţionat, ieri, clubul FC Braşov cu neprogramarea în competiţiile oficiale, până la achitarea integrală a obligaţiilor financiare către Petrolul Ploieţti pentru transferul lui Vasile Ghindaru. „Este vorba de o restanţă de 3.000 de dolari din cele 10.000 pentru care ne-am înţeles cu gruparea ploieşteană, când l-am împrumutat pe Ghindaru. Aceşti bani o să-i achităm săptămâna viitoare, deci nu există nici un motiv de nelinişte din acest punct de vedere”, a declarat directorul general, Irinel Manta. "

  11. #11
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Datoriile lui Nicolaie
    Una dintre firmele patronului Ioan Nicolaie a intrat în reorganizare şi lichidare judiciare, în conformitate cu Legea 64/1995. Este vorba de Asociaţia nepatrimonială FC Braşov, cea sub care este înscrisă echipa la LPF, care însumează datorii la stat de 162 miliarde de lei.
    “Această sumă nu o voi plăti niciodată, pentru că înseamnă să plătesc de două ori impozit. În cei cinci ani de cînd am preluat clubul, l-am împrumutat cu peste 160 de miliarde de lei, bani din care s-au plătit jucătorii, întrucît Legea sponsorizării este total defavorabilă sportului. Am dat aceşti bani din profiturile celorlalte societăţi pentru care am plătit legal impozit, deoarece eu nu lucrez în domeniul petrolier, ci am firme de producţie şi am fost controlat de nenumărate ori. Dubla impozitare este neconstituţională”, a afirmat braşoveanul, care a adăugat că fotbaliştii nu vor avea de suferit din această cauză.

    Prosport de azi

  12. #12
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    TEX de azi:

    Ovidiu NEDELCU

    Conducerea FC Brasov doreste ca pana la reluarea campionatului sa-si achite toate datoriile pe care le are catre jucatori sau terti. Directorul general al “galben-negrilor”, Irinel Manta, le-a platit ieri fotbalistilor diferentele banesti aferente primei rate contractuale. De asemenea, vor fi virati si o parte din banii pentru turneul din Antalya al “stegarilor” organizatorilor acestei actiuni. Urmatorii pe lista sunt gruparea Petrolul Ploiesti si tehnicianul Marius Lacatus. Totodata, Irinel Manta a afirmat ca FC Brasov nu va avea probleme de participare in returul Diviziei A, din cauza faptului ca licenta clubului apartine Asociatiei Nepatrimoniale, falimentara, si nu societatii comerciale ce sustine echipa: “Exista mai multe formatii din prima divizie in aceasta situatie. Activitatea se poate desfasura pana la terminarea sezonului”. Altfel, portarul sarb Dejan Pesic s-a intalnit aseara cu staff-ul administrativ al “stegarilor”, pentru a-si negocia contractul. Totodata, si Florin Parvu era asteptat la tratative, in vederea reglementarii situatiei sale.
    In alta ordine de idei, jucatorii antrenati de Gabi Stan (foto) au repetat ieri testele fizice sustinute inaintea plecarii in stagiul de la Sf. Gheorghe. “Sunt multumit. Testele sunt relevante. Se vede ca baietii au acumulat”, a punctat tehnicianul brasovean.

  13. #13
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    TEX de luni

    FC Brasov s-a impus sambata dimineata in partida amicala sustinuta in compania divizionarei B-1 Midia Navodari, cu scorul de 2-0. “Stegarii” au inceput in forta meciul, Romeo Surdu marcand in primul minut al intalnirii. In actul secund, Dedu a stabilit scorul final. Tehnicianul Gabi Stan i-a trimis in teren pe parcursul primei reprize pe: Pesic - Petroesc, Bogdan Nicolae, Bodea - Popa, Isaila, Sarmasan, Cilean - Colnic, Manole - Surdu. In actul secund, “galben-negrii” au evoluat in formula: Cosa - Tatarciuc, B. Nicolae, Poverlovici - Vajda, Fl. Parvu, Satmar, Cilean - Dedu, Sandor - Maric. Portarul Dossey si jucatorii de camp Dascalescu, Balint si Brujan au fost menajati. “A fost un joc util. Sunt multumit de cum s-au miscat baietii, avand in vedere ca am evoluat pe un teren greu. Mingea era ca un puc, ne mai lipseau crosele. Mai avem multe de pus la punct. In Antalya vom lucra la cristalizarea lotului”, a punctat Gabi Stan. Duminica seara, lotul echipei brasovene a “decolat” spre Antalya. Dupa o escala la Istanbul, “stegarii” s-au cazat la Hotelul “Atlantis” din Belek, dupa miezul noptii. Astazi, de la orele 15.00, FC Brasov va sustine prima partida amicala pe taram turc, cu WITT Georgia. Miercuri, adversarii trupei lui “Gabello” vor fi cei de la Dinamo Minsk. Pana la terminarea stagiului extern, gruparea brasoveana va intalni, de asemenea, campioana Kazahstanului, Bucheon, din Coreea de Sud, Lech Poznan si Groclin. Testul cu polonezii de la Legia Varsovia a devenit incert.

  14. #14
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    BZB de azi: plecam in Antalya


    Braşovenii au luat ieri drumul Antalyei
    După cum am mai comunicat, în acest sezon, „stegarii” şi-au organizat turneul dinaintea returului, în Antalya, unde vor disputa 5-6 meciuri. Echipa a părăsit ieri după prânz Braşovul, iar aseară s-au îmbarcat în avionul spre Turcial, la orele 18.00. După un parcurs de o oră, au ajuns la Istanbul, unde însă au rămas trei ore, înainte de a-şi continua drumul spre Antalya. Lotul are în componenţă 25 de jucători: Ibrahim Dossey, Pesic, Gabriel Coşa – portari; Laszlo Balint, Cosmin Bodea, Ovidiu Sărmăşan, Bogdan Nicolae, Cassian Miclăuş, Attilla Vajda, Vasile Tatarciuc, Andrei Poverlovici, Petroesc – fundaşi, Iuliu Popa, Nicolae Colnic, Ionel Cilean, Daniel Isăilă, Sergiu Brujan, Mihai Râşcu, Horaţiu Sătmar, Marian Manole, Marcel Şandor – mijlocaşi, Romeo Surdu, I. Maric, Mihai Dăscălescu, Dedu – atacanţi. Ultimul chemat în lot este juniorul Dedu, component al lotului naţional de juniori. Primul adversar din turneu este formaţia gruzină, WIT Tbilisi, apoi la câte două zile: Buchean (Coreea de Sud), Groglin şi Legia Varşovia din Polonia, Dinamo Minsk (Belarus) şi posibil un alt adversar la faţa locului.

  15. #15
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Din TEX de azi:

    Jucatorii de la FC Brasov n-au mai ajuns luni, la primele ore ale diminetii, la Belek, intrucat traficul aerian a fost oprit la Istanbul, din cauza vremii nefavorabile, pana aseara, la orele 20.00. ”Stegarii” au avut probleme si la aterizarea pe aeroportul din Istanbul, tot din cuza conditiilor meteo vitrege. Astfel, fotbalistii antrenati de Gabi Stan au innoptat in metropola turca, petrecandu-si si ziua de ieri intr-o permanenta stare de asteptare. In aceste conditii, partida amicala pe care luni dupa-amiaza FC Brasov trebuia sa o sustina cu WITT Georgia a fost anulata. (O.N.)

  16. #16
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Din TEX de azi:

    Dupa o noapte petrecuta in aeroportul din Istanbul, lotul echipei FC Brasov a ajuns, in sfarsit, in Antalya, cazandu-se la Hotelul “Atlantis”, din statiunea Belek, unde sunt superconditii. Mai rau decat “stegarii” au patit-o componenentii formatiei maghiare Debrecen, care urmau acelasi traseu, dar au ramas in aerogara cateva ore in plus. La Belek, ieri dimineata, fotbalistii au uitat de frigul de acasa, intrucat la antrenament au fost cam 13 grade Celsius. Marti, au sosit la hotel si ultimele 12 bagaje ale “stegarilor”, ratacite prin aeroportul din Istanbul. Antrenorul Gabi Stan a facut ultima sedinta in nocturna, terenul fiind la 15 minute de mers cu autocarul. Astazi, la ora 17.30, “stegarii” vor intalni echipa din Tomsk (liga a doua rusa), urmand la interval de doua zile teste cu campioana Kazahstanului, Bucheon, Groclin si Borussia Dortmund II. “Gabello” il asteapta pe rapidistul Vasilache in acest stagiu, dar, la ora actuala, nu se stie cu siguranta daca acesta va deveni “galben-negru”, 50% el fiind proprietatea lui Giovanni Becali, care doreste sa-l transfere “afara”. (O.N.)
    Maric si Pesic invata romaneste
    Atacantul sarb Darko Maric si conationalul sau, portarul Dejan Pesic, vor ca pana la finele stagiului din Turcia sa invete cat mai multe cuvinte in limba romana. Cei doi sunt autodidacti, astfel incat in timpul liber studiaza dictionarele romano-sarbe. “Este foarte important ca ne vom antrena si vom avea meciuri pe terenuri excelente. Totul este OK; totusi, noi nu am venit aici pentru distractie, ci sa ne pregatim cat mai bine”, a punctat Maric.


    --------------------------------------------------------------------------------

  17. #17
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    TEX de azi:

    FC Brasov a fost invinsa aseara, la limita, cu 2-1 (1-0), in prima partida amicala sustinuta in Antalya, cu nou promovata in prima liga din Rusia, Tom Tomsk. Pentru “galben-negrii”, golul de onoare a fost realizat de Popa (min. 60, din penalty). Tehnicianul Gabi Stan i-a trimis pe teren din primul minut pe: Pesic - Tatarciuc, Bodea, Balint - Vajda, Popa, Poverlovici (min. 65 Brujan), Cilean - Hriscu (min. 65 Manole) - Dedu (min. 75 Surdu - revenit de la tineret), Colnic. Atat rusii, cat si “stegarii” au avut destule ocazii de a marca, insa nu au reusit sa le fructifice. Dedu a parasit terenul usor accidentat. Astazi dupa-amiaza, FC Brasov va juca impotriva sud-coreenilor de la Bucheon. (O.N.)


    Din cate vad eu am folosit echipa a doua, in afara de Bodea si de Surdu, nu este nici unul dintre titulari.

  18. #18
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    BZB de azi:



    „Stegarii”, chemaţi la un amical în Spania



    FC Braşov ar putea juca în data de 28 februarie un amical cu FC Castelon, în Spania. Acest meci este ideea impresarului Radu Mătăsăreanu, care a pus la punct detaliile deplasării şi partida în sine. Gazdele jucătorilor braşoveni vor suporta întreg costul deplasării, de la bilete de avion la cazare. Oferta a fost transmisă celor de la FC Braşov, conducerea acestui club analizând acum oferta. Singurul impediment îl reprezintă faptul că pe data de 5 martie începe returul campionatului.

  19. #19
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    TEX de azi:

    Intr-un meci amical disputat sambata la Belek, FC Brasov a trecut de Tobol Kostanay, campioana Kazahstanului, cu 2-1. Pentru “stegari” au marcat Tatarciuc (min. 50) si Poverlovici (min. 66). FC Brasov a inceput in formula Dossey - Petroesc, B. Nicolae, Satmar - Brujan, Manole, Isaila, Sandor, Sarmasan - Surdu, Maric. Au mai jucat: Balint, Bodea, Tatarciuc, Poverlovici, Cilean, Popa, Colnic, Dedu, Rascu.
    La finalul unei saptamani solicitante, presarate cu meciuri amicale si antrenamente, tehnicianul Gabi Stan le-a acordat ieri o dupa-amiaza libera jucatorilor sai. Cum la Belek a plouat, “galben-negrii” si-au petrecut timpul liber in incinta complexului sau la piscina Hotelului “Atlantis”. “Pana acum este bine. Baietii se plang un pic de uzura, dar nu vreau sa-i las. N-avem bani, intrucat as fi vrut sa stam mai mult. Spre exemplu, Sportul Studentesc sta in Antalya 35 de zile”, a punctat “Gabello”. In cursul acestei saptamani, fotbalistii brasoveni vor mai sustine inca trei partide amicale, cu sud-coreenii de la Bucheon (au jucat cu echipa lor secunda), polonezii de la Groclin si inca un adversar care este, deocamdata, necunoscut.
    Manole ar veni in vacanta in Antalya
    Mijlocasul “stegarilor” Marian Manole a revenit la FC Brasov dupa ce, acum cinci ani, in urma unei accidentari grave n-a mai facut parte din lotul “galben-negrilor”: “Nu imi mai este teama ca as putea recidiva. Ma simt foarte bine, iar de cate ori am intrat pe teren am pus osul”. Jucatorul, sosit in aceasta iarna de la FC Ghimbav 2000, ar dori sa-si petreca o vacanta in Antalya: “Sunt pentru prima data aici. Nu stiu cum este vara. Am fost prin alte parti in concediu, la Tenerife, de exemplu”.
    Vor sa vada Spania
    Antrenorul Gabi Stan si-a dat acordul ca in saptamana partidei cu FC National, programata pe 4 martie, sa onoreze invitatia gruparii spaniole Castellon, pentru a sustine o partida amicala: “N-are nimic. Decat sa jucam un amical la Odorhei, mai bine ne ducem in Spania. De acolo venim direct in cantonament. Am inteles ca vor veni peste 20.000 de spectatori. Este foarte bine ca putem intra si noi in atmosfera de dinaintea partidei cu FC National”. “Gabello” stia ca gruparea din Castellon se afla pe primul loc in liga a treia spaniola, iar cu prilejul disputei cu FC Brasov va fi prezentarea oficiala a lotului gazdelor (!?!). Toata actiunea este programata in perioada 27 februarie - 1 martie, spaniolii oferindu-le “stegarilor”, transport cu avionul, cazare si masa.
    Doua jocuri in patru zile, ca marile forte ale Europei
    Rasuna un zvon tot mai puternic in conformitate cu care “stegarii” ar urma sa dispute pe 28 februarie un amical cu formatia de CD Castellon, ocupanta locului patru, promovabil, in liga a treia spaniola. Toate bune pana aici, numai ca gruparea iberica va disputa, cu numai o zi inainte, un meci de campionat impotriva liderului, Hercules Alicante. Cum anumite persoane din sanul echipei FC Brasov stiu ca trupa din Castellon este lider in campionat, iar meciul in compania “galben-negrilor” este parte din prezentarea lotului spaniolilor (in plin campionat!), ambele contrazise de realitate, este posibil ca planurile pentru intalnirea cu trupa oraselului spaniol sa fie un alt fiasco pentru brasoveni. Si cum sunt voci care afirma ca nu stiau ca meciul cu CD Castellon si cel din prima etapa a Diviziei A, cu FC National, s-ar disputa, astfel, in aceeasi saptamana, luni, respectiv vineri, garantia succesului este pusa sub semnul intrebarii. Si cum, oricand ar pleca din Spania si oricat de bune ar fi conditiile de zbor, “stegarii” nu ar ajunge la Brasov mai devreme de seara zilei de marti (1 martie), refacerea baietilor lui Gabi Stan ar trebui sa fie rezolvata doar miercuri si joi, pentru ca vineri... este duelul cu “bancarii” lui Roberto Landi. Pentru ca sejurul pe taram spaniol sa nu se lase pentru”galben-negrii” doar cu minusuri, poate ca ar fi bine ca trupa lui “Gabello” sa urmeze exemplul lui Real Madrid si, pe langa transport, masa si cazare, sa le solicite celor din Castellon si achitarea unei sume pentru deranj. (H.V.)

  20. #20
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    BZB de azi:

    In topul ierarhiei la FC Braşov
    Irinel Manta a preluat conducerea clubului, în calitate de director general, în momente de restrişte. „Principala noastră prioritate este asigurarea condiţiilor pentru ca echipa să reuşească salvarea de la retrogradare. Privind împrospătarea lotului, mult discutatul Vasilache nu va mai veni, el este blocat. Personal, am avut o discuţie cu domnul Dinu Gheorghe. Dânsul mă asigurase că va veni la noi. Apoi am aflat că jucătorul este în coproprietate cu domnul Becali, iar discuţia dintre coproprietari a stabilit ca el să rămână la FC Naţional. Ar mai fi nişte jucători ce joacă acum la Electromagnetica, pe care nu-i ştim. Am discutat cu domnul Gabi Stan şi a spus că o să-i vadă şi va fi un meci în acest sens, cu echipa din Bucureşti. Dar ideea este că ne sunt necesari nişte jucători cu experienţă. N-ar fi răi cei de la Electromagnetica, dar să completezi lotul cu jucători pe care-i avem şi noi, nu mi se pare cea mai bună variantă. Nouă ne sunt necesari un mijlocaş şi un atacant. Avem acum doi atacanţi, dar sunt insuficienţi. Principiul meu de bază este că jucătorii aduşi din afară, nu vor face carieră la Braşov. Eu, cât voi mai fi în conducerea clubului, voi milita pe creşterea de jucători din propria ogradă. Am demonstrat că avem valori, avem tehnicieni de certă valoare la echipele naţionale. Le vom acorda condiţii bune de pregătire. Faptul că au fost perioade în care la Municipal nu au avut căldură şi apă caldă, ştim situaţia, dar nu ştiu cum am putea-o rezolva. Este o problemă care nu ştiu cum va fi rezolvată. Este problema proprietăţii stadionului şi anexelor de la Municipal. În momentul în care nu este al tău, nimeni nu bagă vreun ban acolo. Practic, eu încă nu m-am uitat pe hârtii. Dar se spune că este un amalgam. Că ar fi a municipalităţii şi a SC Roman. Situaţia este incertă. Este o problemă foarte importantă, pentru că dacă vrem să creştem jucători, atunci va trebui să acordăm şi condiţii”.
    În privinţa speranţelor privind ieşirea din situaţia în care se află, directorul general al FC Braşov, a relatat: „La sfârşitul turului nu aveam mari speranţe, dar acum, când mă uit peste program, pare că dracul nu este chiar aşa de negru. Mai sunt şi alte echipe, acolo, la bătaie: Bacăul, Sportul, Iaşiul, Bistriţa, chiar şi Craiova, care este la ora actuală, ultima. Multă lume nu o bagă în seamă pentru că este Craiova, dar nu se ştie. Programul este aparent greu, cu cele cinci bucureştene, cu Timişoara, acasă. Pe de altă parte, Naţionalul nu mai este ce a fost, Sportul este de bătut, cu Steaua joci în penultima etapă, cu Dinamo mai încolo, când lucrurile se mai aşează, chiar şi Rapidul poate fi bătut, pentru că avem tradiţie cu ei. Plus că deplasările pe hârtie, par mai uşoare, la Iaşi, la Alba Iulia, sunt deplasări de unde poţi scoate puncte, chiar şi de la Cluj”.
    Speranţe, speranţe. Aşa să fie, pentru că Braşovul trebuie să aibă echipă în „A”.

  21. #21
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    TEX de azi:

    FC Brasov a sustinut ieri dupa-amiaza, la Belek, o noua partida de verificare, in compania formatiei poloneze Lech Poznan. “Stegarii” au fost invinsi cu 2-1, dupa ce au condus pe tabela de marcaj pana in minutul 83, gratie golului realizat de Rascu (min. 65). Pe fondul unei dominari categorice a brasovenilor, “lesii” au egalat in urma unei lovituri de la 11 metri, acordata aiurea, iar cel de-al doilea gol a fost primit din cauza unor erori in defensiva. Portarul Cosa, Colnic si Surdu nu au evoluat nici un minut, ultimul avand si o contractura musculara. In prima repriza, tehnicianul Gabi Stan i-a trimis in teren pe: Pesic - Brujan, Petroesc, Bogdan Nicolae, Satmar, Sarmasan - Miclaus, Isaila, Sandor - Maric, Popa. Dupa pauza au intrat: Dossey - Vajda, Bodea, Balint, Poverlovici, Cilean, Rascu, Tatarciuc, Manole, Dedu, M. Dascalescu. In aceasta dupa-amiaza, FC Brasov va intalni gruparea sud-coreeana Bucheon. Ziua de vineri va fi dedicata de “stegari” cumparaturilor in Antalya.
    FC Brasov a solicitat amanarea meciului cu FC National
    Solicitarea gruparii FC Brasov adresata Ligii Profesioniste de Fotbal pentru amanarea cu 48 de ore a partidei cu FC National, din prima etapa a returului Diviziei A, va fi discutata astazi de Comisia de Contracte Statute si Regulamente a forului condus de Dumitru Dragomir. Se stie, “stegarii” vor neaparat sa se duca in “excursie” la Castellon pe 28 februarie. Purtatorul de cuvant al LPF, Sorin Satmari, ne-a declarat pe aceasta tema: “Eu nu cred ca «stegarii» au prea multe sanse sa amane meciul”. Satmari a mentionat ca FC Brasov a fost obligata sa-si achite restantele catre fostul tehnician Marius Lacatus: “Decizia este luata, iar FC Brasov trebuie sa se conformeze. Daca nu, va suporta consecintele”.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •