Idem:

Presedintele Consiliului Judetean Brasov, Aristotel Cancescu, a anuntat ieri ca intentioneaza sa propuna plenului consilierilor,
intr-o viitoare sedinta, sa aprobe scoaterea la vanzare a cotei de 15% pe care institutia o detine la SC FC Brasov SA, firma ce sustine activitatea echipei de fotbal. Cancescu a precizat ca nu este rea-vointa sau ca nu se apreciaza efortul pentru promovarea echipei-fanion a judetului, “dar noi nu mai putem suporta aceste cheltuieli anuale, care sunt de circa 4 miliarde de lei”. Sursa citata a spus ca apreciaza implicarea omului de afaceri Ion Nicolae in sustinerea gruparii FC Brasov, “dar noi avem numeroase investitii si nu avem bani”. Valoarea actiunilor detinute de CJ Brasov la echipa de fotbal se cifreaza la circa 20 de miliarde de lei.
Contactat telefonic, omul de afaceri Ioan Nicolae ne-a declarat ieri ca nu comenteaza in nici un fel decizia presedintelui CJ Brasov, apreciind ca este dreptul acestuia sa procedeze la vanzarea actiunilor, “daca doreste acest lucru”. “Eu nu am primit nimic oficial, aud acum despre acest lucru. Sunt luat prin surprindere, nu am prea multe de spus. Sa renunte la actiuni? Nu prea au cum, pentru ca au platit deja niste bani pentru un numar de actiuni. Poate nu mai pot plati pentru restul si vor sa renunte doar la acele actiuni”, a afirmat si Irinel Manta, directorul general al SC FC Brasov SA.
Altfel, si Hotelul “Tampa”, unde sunt cazati fotbalistii din lotul “galben-negru” ce nu sunt originari din Brasov, va reveni la finele acestui campionat in proprietatea Consiliului Judetean.