Page 36 of 37 FirstFirst ... 2634353637 LastLast
Results 736 to 756 of 758

Thread: Revista presei brasovene

  1. #736
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    TEX de azi :
    SLALOM PRINTRE JALOANE
    Horia VATAMANU-COANTA




    FC Brasov s-a distrat in primul sau meci de verificare din intersezon, invingand ieri echipa de Liga III FC Predeal cu 10-0 (1-0; 6-0). Partida s-a jucat pe parcursul a trei reprize, primele doua de 45 de minute, ultima avand 30 de minute. Golurile „stegarilor” au fost realizate de Anghel (min. 7), V. Gheorghe (min. 54, min. 67), Isaila (min. 58), Dedu (min. 60), Sandor (min. 62 - penalty), Peres (min. 92), Cristescu (min. 93), Prodan (min. 95) si Feher (min. 119). Antrenorul principal al „galben-negrilor”, Aurel Sunda, a trimis in teren toti fotbalistii pe care i-a avut la dispozitie, incepand disputa cu formula: Posteuca - Maghici, Bodea, Goia, C. Bar - Gosa, Tatarciuc, Onofrei, Adam - Anghel, Sburlea. De-a lungul celor 120 de minute au mai intrat pe teren: Dedu, V. Gheorghe, Peres, Sandor, Vujovic, Isaila, Benga, Poverlovici, Cristescu, Fl. Moldovan, Radutoiu, Prodan, Igna, Dumitru, Pintea, Feher si Berceanu. Singurul fotbalist pe care Sunda a mizat din primul si pana in ultimul minut a fost Silviu Posteuca, portarul care in acest moment nu are concurent pe postul sau.

    Sunda a fost retinut in verdicte
    La capatul unui meci fara probleme pentru formatia sa, tehnicianul Aurel Sunda nu s-a aratat, dupa cum era si normal, foarte entuziasmat de victoria la scor fluviu obtinuta in compania unei grupari mai mult decat limitate. „Dupa o perioada in care am pus accentul pe latura fizica a pregatirii, am avut sansa de a-mi vedea elevii la lucru si cred ca ei au facut un joc bun. Totusi, adversarii vin dintr-un esalon inferior si nu stiu cata relevanta au analizele vizavi de ceea ce ne intereseaza pe noi. Mi-am putut face o idee despre potentialul unor fotbalisti dintre cei pe care ii antrenez, dar voi putea sti mai multe doar dupa meciul de marti, cu Dacia Mioveni. Atunci imi voi creiona lotul de 26 de oameni, in care voi include trei juniori, cu care voi pleca la drum in stagiul din Austria”, a marturisit Sunda, care a dezvaluit ca ii are in vizor pe golkeeperii Manea (FCM Bacau), Miron (Petrolul Ploiesti), Stanca (Farul Constanta) si Szolomayer („U” Cluj). „Stegarii” vor incheia cantonamentul maine, dupa meciul pe care il vor disputa pe Stadionul „ICIM”, de la ora 11.00, cu Dacia Mioveni, vor avea liber miercuri, pentru ca in ziua urmatoare sa plece spre „Tara valsului”, stabilindu-si cartierul general la circa 20 de kilometri de Viena.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  2. #737
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    Monitorul Express de azi :

    Au „spulberat“ Predealul

    * „Stegarii“, antrenaţi de de Aurel Şunda, au jucat ieri primul amical de după vacanţă * „Galben-negrii" au bătut cu 10-0 divizionara C FC Predeal * Joi, FC Braşov pleacă în turneu în Austria

    FC Braşov a început ieri seria partidelor amicale. După o săptămînă de antrenamente bazate pe condiţie fizică, ieri, antrenorul principal, Aurel Şunda a programat o întîlnire amicală cu divizionara C FC Predeal, partidă care s-a jucat în trei reprize, două de 45 de minute şi ultima de 30 de minute. Cum era de aşteptat, „galben-negrii" şi-au spulberat adversarii, cu 10-0, prin golurile înscrise de: Anghel (min. 7), V. Gheorghe (min. 54, 67), Isăilă (min. 58), Dedu (min. 60), Şandor (min. 62 -11m), Pereş (min. 92), Cristescu (min. 93), Prodan (min. 95), Feher (min. 115). Tehnicianul braşovean a început meciul cu: Posteucă - Maghici, Bodea, Goia, Bar - Goşa, Tatarciuc, Onofrei, Adam - Anghel, Sburlea. În repriza a doua şi a treia au mai intrat: Preda, Dedu, Pereş, Vidojenic, Isăilă, Benga, Poverlovici, Prodan, Fl. Moldovan, Igna, Dumitru, Răduţoiu, Cristescu, Pintea, Feher şi Berceanu. Echipa lui Aurel Şunda mai rămîne în cantonament pînă marţi, cînd joacă un alt amical în compania echipei Dacia Mioveni. Partida se va desfăşura tot pe „ICIM“ dacă vremea va fi bună, în caz contrar urmînd a fi mutată pe „Municipal".

    Un singur portar

    Dacă în cele trei reprize secunde, Aurel Şunda a rulat mai mulţi jucători de cîmp, nu acelaşi lucru s-a întîmplat şi în poartă, unde permanent s-a aflat Posteucă. Portarul a fost menţinut în teren de tehnician nu pentru că avea nevoie să îl testeze mai bine, ci pentru simplu motiv că în acest moment alt goal-keeper nu există la FC Braşov. „Este foarte adevărat că, în acest moment, avem probleme pe acest post, dar cred că totul se va rezolva în zilele următoare, pînă la plecarea în turneul de verificare. Aşteptăm să vedem ce anume se va concretiza pentru că discuţii sînt...“, declara Şunda. În acest moment, FC Braşov negociază cu portarii Manea (FCM Bacău), Miron (Petrolul), Solomaier („U“ Cluj) şi Stanca (Farul Constanţa).

    Mulţumit de pregătire

    După săptămîna de pregătire fizică, antrenorul Aurel Şunda este mulţumit de modul în care s-a pregătit echipa, aşteptînd acum de fotbaliştii săi să confirme şi în partidele de verificare. „Băieţii au răspuns bine la antrenamente şi pot spune că, pînă acum, sînt mulţumit. Urmează însă o altă fază, cea a jocurilor de verificare înaintea începerii campionatului şi mi-aş dori ca şi acolo să îmi lase o impresie bună“, a adăugat tehnicianul de sub Tîmpa. După partida amicală de marţi, cu Dacia Mioveni, Aurel Şunda va stabili lotul de 26 de jucători pe care se va baza în noul campionat.

    Turneu în Austria

    Joi, FC Braşov va pleca într-un turneu de verificare în Austria, acolo unde vor susţine cinci partide de verificare, în perioada 22-29 iulie iulie. Adversarele pe care „galben-negrii" le vor avea în Austria vor fi anunţate în aceste zile. „Mi-aş dori ca, după turneul pe care îl vom efectua în străinătate, să se concretizeze o formulă de echipă şi să ştiu exact potenţialul fiecărui fotbalist în parte pentru a şti pe ce mă pot baza şi ce pot cere de la fiecare“, a încheiat antrenorul.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  3. #738
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    TEX de azi :
    UNDE E LEVANTE?
    Horia VATAMANU-COANTA




    Pentru „stegari”, duelul cu formatia de Primera Division UD Levante s-a transformat intr-un fiasco, locul spaniolilor fiind luat pentru meciul amical de aseara de anonima grupare austriaca SC Eisenstadt, pe care brasovenii au invins-o cu 8-1
    (4-0). Golurile romanilor au fost realizate de Fl. Moldovan, Vidojevic - 2, V. Gheorghe - 2, Dedu - 2 si Cristescu. Altfel, Aurel Sunda, tehnicianul „galben-negrilor”, s-a declarat multumit de conditiile intalnite in cantonamentul austriac de la Grosspetersdorf, baza pentru efectuarea sedintelor de pregatire si stadionul pe care FC Brasov joaca partidele de verificare fiind la circa o suta de metri de Hotelul „Gip”, unde sunt cazati ardelenii. „Totul este in regula aici. Important este sa fim si noi O.K.! Cum programul din zilele urmatoare va fi unul putin mai lejer, baietii vor avea vineri liber pentru a face unele cumparaturi”, a marturisit Sunda. FC Brasov va intalni astazi formatia maghiara de liga a treia Mo Team.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  4. #739
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    FC Brasov - Valcea 3-0 (Anghel , Goia si un autogol)
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  5. #740
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    TEX de azi :
    „STEGARII” PREGATESC DEJA DERBY-UL BRASOVULUI
    Lucian POP




    „Stegarii” s-au reintalnit aseara la Stadionul „Tineretului”, dupa cele doua zile libere date cu ocazia succesului cu FC Botosani din prima etapa a Ligii 2.

    Analizand la rece comportarea elevilor sai din disputa de sambata, antrenorul Aurel Sunda a precizat: „Este clar ca mai avem de lucrat. Totusi, am reusit o repriza secunda buna si, daca vom continua asa, inseamna ca suntem pe drumul potrivit. E abia inceputul campionatului, mai sunt 33 de etape”. „Galben-negrii” vor intra miercuri seara in cantonament, pentru derby-ul orgoliilor cu FC Forex. Sunda a afirmat ca jucatorii sai nu vor avea prime de victorie sporite.

    Fanii Jiului nu l-au uitat pe Sunda
    In alta ordine de idei, suporterii gruparii Jiul Petrosani au cerut conducerii „minerilor”, dupa infrangerea cu Dinamo Bucuresti, inlaturarea antrenorului Florin Marin si readucerea pe banca tehnica a lui Aurel Sunda. „Inseamna ca am facut treaba la Petrosani, iar lumea nu m-a uitat. Nu se pune, insa, problema sa ma intorc, pentru ca sunt sub contract cu FC Brasov si vreau sa-mi indeplinesc obiectivul, de a promova in Liga 1. Sper ca la anul pe vremea asta sa jucam cu cele mai bune formatii din tara”, a comentat antrenorul principal al „stegarilor”.

    Botosanenii ataca
    Dupa ce FC Botosani a pierdut pe „Tineretului”, Cornel Sfaiter, vicepresedintele Consiliului de Administratie al moldovenilor, a lansat in presa locala un atac dur la adresa „galben-negrilor”: „FC Brasov nu a fost cu nimic superioara echipei noastre. Acesta este si cel mai mare regret pe care il am dupa meci, ca ne-a batut o formatie mai slaba. FC Brasov nu are in acest an fata de promovare. Veti vedea ca va pierde multe jocuri, atat pe teren propriu, cat si in deplasare”. Referitor la acest subiect, Aurel Sunda a raspuns diplomat: „Nu il cunosc pe acest om si nu am ce sa comentez. Nu este problema mea, dar nu sunt de acord ca FC Brasov nu are fata de promovare. Daca noi suntem slabi, si totusi i-am invins pe botosaneni, nu cumva inseamna ca ei sunt si mai slabi?”.

    Ciprian Prodan s-a facut „gazar”
    Plecat cu putin timp inainte de startul campionatului de la FC Brasov, sustinand ca are unele probleme acasa, la Satu Mare, atacantul Ciprian Prodan s-a razgandit rapid si a decis sa-si continue activitatea sportiva la Gaz Metan Medias, in seria a doua a Ligii 2.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  6. #741
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    idem :
    FLORIN ANGHEL A DEVENIT „STEGAR” 100 %
    Lucian POP




    Pentru atacantul Florin Anghel, marele derby de sambata are o importanta aparte. Aflat acum sub comanda antrenorului Aurel Sunda, Anghel a plecat de la FC Forex fara a primi acceptul conducerii, acesta semnand cu „galben-negrii” in iarna, pe cand se afla in ultimele sase luni de contract cu „verzii”. Despre confruntarea de la finele saptamanii, Anghel a relatat: „Pentru mine, este un joc special, deoarece am evoluat un sezon la Forex si am o relatie de prietenie cu fostii mei colegi. Totusi, sunt unele persoane de acolo carora vreau sa le demonstrez ca au gresit fata de mine. Mai multe nu vreau sa spun. Cel mai bun sa castige, sansele sunt egale, desi normal ar fi ca FC Brasov sa fie favorita, pentru ca s-au facut investitii la acest club. Ar fi frumos daca cele doua grupari din Brasov ar promova impreuna, dar eu vreau in primul rand ca noi sa ajungem in Liga 1”. Interesanta va fi reactia suporterilor „padurari” si modul cum acestia il vor intampina pe fostul lor favorit. „Sper ca fanii ma vor primi bine. Nu vad de ce nu ar face-o. Eu mi-am facut datoria fata de acel club si acum vreau sa joc cat mai bine pentru FC Brasov, pentru ca sunt profesionist”. Ajungand la partea financiara, interlocutorul a punctat: „La FC Brasov este mai bine pentru mine din acest punct de vedere, cel putin fata de ce primeam anul trecut la Forex”.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  7. #742
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    Monitorul Expres de azi :
    Cu Augustus, la centru

    * Marele derbi al etapei a II-a, dintre Forex şi FC Braşov, va fi arbitrat de fiul şefului CCA

    Ţinînd cont că meciul dintre Forex şi FC Braşov, care se va disputa sîmbătă, de la ora 11.00, pe stadionul din cartierul Tractorul, este extrem de important în lupta pentru promovare, CCA a delegat un arbitru pe măsură: Augustus Constantin, fiul mult mai celebrului Gheorghe Constantin. Arbitrul vîlcean va fi ajutat de asistenţii Szoke Bela şi Adrian Midişan, ambii din Constanţa, iar arbitrul de rezervă a fost delegat braşoveanul Ciprian Aldea. „Augustus Constantin face parte dintre cei mai buni «fluieraşi» din România si am încredere că va conduce impecabil acest meci. Era normal ca un asemenea meci sa fie condus de unul dintre cei mai buni arbitri din România“, a spus Adrian Hîrlab, antrenorul „pădurarilor“. Şi cei de la FC Braşov se declară mulţumiţi de delegarea lui Augustus Constantin. „Pe noi ne interesează mai puţin arbitrajul. Important este să jucăm noi bine si să cîştigăm meciul. Sîntem onoraţi că CCA a delegat un arbitru de pe lista FIFA pentru derbiul braşovean“, a spus Ilie Vîju, ofiţerul de presă al FC Braşov. Meciul FC Săcele - FC Delta Tulcea, tot din etapa a 2-a a ligii secunde, a fost încredinţat arbitrului Vasile Lungu din Sibiu, iar arbitrul de rezervă a fost delegat braşoveanul Mihai Hîrlab.

    Maghici, apt de joc

    După Ionuţ Popa, un alt „pădurar“, Ion Coman este incert pentru meciul de sîmbătă. Coman s-a accidentat ieri, la antrenament, la glezna stîngă, după un duel cu Catană. De cealaltă parte, Aurel Şunda nu va putea conta în meciul de sîmbătă pe Poperlovici, accidentat. În schimb, a revenit la antrenamente, Casian Maghici, refăcut după o accidentare care l-a făcut să rateze meciul cu FC Botoşani din prima etapă a campionatului.

    de: » Adi MARICA
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  8. #743
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    Monitorul expres de azi :
    „Sîntem în cărti“

    * La finalul turului de campionat, antrenorul de la FC Brașov, Gabi Stan, consideră că e bine că echipa s-a menținut la distanță relativ mică de CS Otopeni și Forex Brașov, ocupantele primelor locuri *

    Finalul turului de campionat a adus, cum era de așteptat, și o analiză scurtă a ceea ce s-a întîmplat în prima parte a acestui sezon. Chiar dacă în primele runde, FC Brașov a părut că nu se regăsește, ultimele 6-7 etape au fost, în viziunea antrenorului Gabi Stan, mai bune, ceea ce i-a dat speranțe că, în retur, „stegarii“ se vor putea bate pentru îndeplinirea obiectivului, și anume promovarea în primul eșalon. „Pentru noi, campionatul este oarecum împărțit în două. În prima parte, nu au fost cine știe ce rezultate, dar pe finalul turului am avut și prestații bune. Singurul lucru îmbucurător este că am reușit să rămînem destul de aproape, ca număr de puncte, de CS Otopeni și Forex, grupări aflate în fruntea clasamentului, echipe de care ne despart 6, respectiv 5 puncte“, spunea Gabi Stan.

    „Și acum regret meciul de la Galați“

    Unul dintre marile regrete ale lui Gabi Stan este acela că nu a reușit cu FC Brașov să bată la Galați, într-un meci în care nu era imposibil de scos cele trei puncte puse în joc. „Și acum regret că am pierdut la Galați, acolo unde se putea foarte ușor să nu se întîmple acest lucru. Din păcate, așa a fost să fie și, pînă la urmă, mă bucur că am trecut peste acel meci și am reușit în continuare să ne mobilizăm bine și să avem rezultate“, a precizat antrenorul „stegarilor“.

    Cine va pleca?

    Tehnicianul de sub Tîmpa nu i-a uitat pe cei care, de cînd a preluat el echipa, nu s-au ridicat la nivelul pe care l-a cerut, astfel că, pînă pe 8 decembrie, cînd echipa va intra în vacanță, „Gabello“ va ști clar care sînt fotbaliștii de care FC Brașov se va despărți. „Cu siguranță că, pînă cînd vom intra în vacanță, o să ne hotărîm de cine ne vom despărți. Vom face o analiză corectă și concretă a prestației fiecăruia și vom vedea care sînt cei care pot face cu adevărat performanță și care se pot ridica la nivelul cerut de noi“, a adăugat tehnicianul „galben-negrilor“. FC Brașov va intra în vacanță în 8 decembrie, Gabi Stan rechemîndu-și fotbaliștii din nou la antrenamente în 10 ianuarie.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  9. #744
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    TEX de azi :
    ANALIZA. LA FINALUL TURULUI DIN LIGA 2 - "GABELLO" REGRETA INFRANGEREA DE LA GALATI


    Vom face o analiza concreta si corecta si vom continua alaturi de cei care ne dau sperante ca putem face performanta
    Gabriel STAN
    Antrenor FC Brasov

    Antrenorul principal al gruparii FC Brasov, Gabriel Stan, a facut o scurta radiografie a prestatiei formatiei pe care o pregateste in recent incheiatul tur al Seriei 1 din Liga 2.
    "In ceea ce priveste jocul echipei putem imparti in doua prima parte a campionatului. Voi vorbi doar despre perioada in care am activat eu si pot spune ca evolutia a fost una bunicica. Regretul meu cel mai mare este ca am fost invinsi la Galati, unde puteam sa nu pierdem. Am alternat meciurile bune cu partide in care am cucerit un singur punct, dar unicul lucru bun este ca am ramas cat de cat aproape de primele doua locuri ale clasamentului ocupate acum de CS Otopeni si FC Forex Brasov. Probabil, in perioada imediat urmatoare vor fi modificari in ceea ce priveste componenta lotului. Vom face o analiza concreta si corecta si vom continua alaturi de cei care ne dau sperante ca putem face performanta. Pana pe 8 decembrie, cand se va intra in vacanta cred ca vom sti ce fotbalisti ne vor parasi. Apoi, pentru perioada in care nu ma voi vedea cu baietii voi alcatui o lista cu ce vor avea de facut, pentru fiecare jucator in parte", a relatat "Gabello".

    De astazi intra in paine Dinu Gheorghe
    Fostul oficial rapidist, Dinu Gheorghe, va incepe de astazi, in mod oficial, munca la FC Brasov.
    Intrebat daca va semna un contract cu gruparea "stegara", "Vama" a sustinut: "Nu voi semna nici un contract, intrucat nu sunt jucator. Ma voi intalni cu presedintele Ioan Nicolae si vom discuta termenii intelegerii".
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  10. #745
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    TEX de azi :
    RECONSTRUCTIE. "STEGARII" AU RENUNTAT, IN SFARSIT, LA BALASTUL "VETERANILOR", MIZAND DE ACUM INAINTE PE TINERETE SI VALOARE - DINU GHEORGHE ARE PLANURI MARI CU FC BRASOV
    Noul presedinte al gruparii FC Brasov, Dinu Gheorghe, a fost prezentat oficial ieri de patronul Ioan Nicolae.

    "Am insistat mult pentru venirea unui profesionist adevarat, unul dintre cei mai buni conducatori de club din Romania. Din acest moment, Dinu Gheorghe va prelua fraiele gruparii, eu doar o voi finanta", a punctat boss-ul "stegar".

    "Am venit la un club cu traditie"
    "E o provocare, un pariu facut cu mine insumi. Am venit la Brasov cu inima deschisa din mai multe motive. Imi place acest oras, unde imi petreceam si inainte mult timp, ca turist, si ma leaga o amicitie cu Ioan Nicolae, care sper sa fie benefica pentru echipa", si-a inceput discursul Dinu "Vama", el continuand: "Nu vreau sa critic ce a fost si ma voi referi doar la prezent si viitor. Am venit cu ideea de a construi o echipa la Brasov, care intr-un timp mediu sa fie apreciata si respectata. Orasul are acum doua formatii, una care se bate pentru promovare si alta pe locul 10, dar nici una in prima liga. Mi-am dorit sa ajung la FC Brasov, nu ascund asta. Am vorbit cu Ioan Nicolae cand eram pe val si i-am spus ca, daca voi pleca de la Rapid, voi accepta sa vin la Brasov". Chiar daca distanta fata de primele doua pozitii ale clasamentului Seriei 1 a Ligii 2 e de doar cinci puncte, Dinu Gheorghe a afirmat: "Este greu sa discutam despre promovare acum. Se poate intampla orice. Doua victorii consecutive te pot duce sus, iar un egal pe teren propriu te coboara. Ideea principala e sa construim. Am o experienta in domeniu si am reusit sa fac acest lucru unde am activat pana acum". Intrebat daca venirea la poalele Tampei ar fi un pas inapoi, noul presedinte al "stegarilor" a raspuns: "Am venit la un club cu traditie, nu m-am dus la Modelu. Ceva este deja construit aici, nu pornim de la zero".

    S-a renuntat la noua jucatori
    Anuntata remaniere a lotului a inceput odata cu sosirea lui Dinu Gheorghe, noua jucatori fiind anuntati ca nu vor mai continua la FC Brasov: "Am hotarat impreuna cu antrenorul Gabriel Stan ca Bodea, Flavius Moldovan, Nicolae Petre, Goia, Vidojevic, Turcu, Aldea, Gosman si Peres nu intra in planurile noastre de reconstructie si ne vor parasi. Le-au fost achitate toate drepturile financiare pentru a nu aparea discutii. Mai sunt 2-3 fotbalisti care vor fi supravegheati si vom vedea daca vor ramane. Vom miza pe jucatori tineri. Ii vom aduce inapoi pe cei ce au fost imprumutati in vara si pot spune ca Vasiliu se va intoarce cu siguranta in aceasta iarna. Probabil, vor reveni Pintea si Mendizov. Vom face si unele transferuri importante si vor veni 3-4 jucatori care evolueaza acum in Liga 1. Ne-am gandit si la straini, chiar mi-a fost propus un leton titular in echipa nationala, dar daca nu ne vom putea folosi de el la meciurile importante din cauza faptului ca va fi convocat, ce sa facem cu el? Toti cei ce vor semna cu FC Brasov o vor face pe minim trei ani, fotbalistii cu varste pana la 25 de ani urmand sa parafeze intelegeri cu doi ani mai mult. Vom incerca sa dam putina viata Centrului de copii, deoarece nu vine nimic din spate. Acum, nu avem un junior care sa faca diferenta".

    Rapid Bucuresti, un capitol incheiat
    Ajungand la Rapid Bucuresti, clubul unde a activat ultima data, Dinu Gheorghe a relatat: "Pentru mine e un capitol inchis. Mi-am facut treaba acolo si sunt mandru ca am realizat cea mai mare performanta din istoria giulestenilor. Mi-as dori ca peste un timp sa facem si aici o echipa respectata si atunci voi fi la fel de satisfacut".
    Dupa revenirea din vacanta, "galben-negrii" vor efectua doua turnee externe de cate doua saptamani, cu o pauza de sapte zile intre ele. Stegarii" se vor pregati in Antalya si Cipru, dar nu se cunosc, momentan, perioadele acestor stagii. (L.P.)
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  11. #746
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    Monitorul expres de azi :
    Disponibilizări masive

    * Dinu Gheorghe, noul șef de la FC Brașov, a pus pe liber nouă jucători, în fruntea listei fiind Bodea și Fl. Moldovan

    După o discuție avută cu președintele Consiliului de Administrație de la FC Brașov și cu staff-ul tehnic al echipei, noul șef al „stegarilor“, Dinu Gheorghe, a luat prima măsură, renunțînd la nouă jucători: Bodea, Fl. Moldovan, Goia, Vidojevic, Turcu, Aldea, Goșman, Pereș și N. Petre. „Am luat decizia de a renunța la jucătorii care s-au obișnuit cu non-performanța la FC Brașov. Vrem să construim o echipă competitivă la Brașov. Avem nevoie atît de jucători valoroși, dar și de caractere. Personal, cred că într-un an, maxim doi, FC Brașov va redeveni ceea ce a fost atunci cînd făcea o figură frumoasă în prima divizie“, declara Dinu Gheorghe, care a anunțat și ce campanie de achiziții se va face la FC Brașov: „Nu vom aduce fotbaliști care au fost doar legitimați la echipe din primul eșalon, ci unii care au jucat. Pe lîngă ei, la echipă vor reveni Vasiliu, Mendizov și Pintea, fotbaliști la care s-a renunțat mult prea ușor“.

    După mai bine de o lună de cînd s-a anunțat că va prelua funcția de președinte executiv la FC Brașov, Dinu Gheorghe a fost, ieri, prezentat oficial de către președintele Consiliului de Administrație de la FC Brașov, Ioan Neculaie. „Mă bucur foarte tare că am reușit să aducem la FC Brașov un om capabil, unul dintre cei mai profesioniști președinți din fotbal. Am încredere că va realiza la acest club ceea ce ne dorim cu toții de ani buni și anume construirea unei echipe cu adevărat puternice“, declara Ioan Neculaie, despre cel pe care l-a numit în funcție și de la care așteaptă să ducă echipa acolo unde era acum cîțiva ani.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  12. #747
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    idem:
    Convins greu

    Dinu Gheorghe a acceptat, după îndelungi discuții cu Ioan Neculaie, să preia cea mai înaltă funcție în club. Fostul oficial al Rapidului a spus că venirea la Brașov este un pariu pe care și l-a pus cu el însuși. „E un pariu personal și vreau să îl cîștig. Am acceptat, pentru că mă leagă de acest oraș o prietenie veche cu Ioan Neculaie, cel care a reușit pînă la urmă să mă convingă, după ce în trecut au mai existat cîteva încercări eșuate. Nu e deloc ușor să lucrezi cu Ioan Neculaie, pentru că este un om exigent, care cere foarte mult, însă am convingerea că vom face în așa fel încît să iasă bine pentru echipă. Pînă la urmă asta contează...“, a spus Dinu Gheorghe.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  13. #748
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    idem :
    Nouă jucători dați afară

    După o discuție avută cu președintele Consiliului de Administrație de la FC Brașov și cu staff-ul tehnic al echipei, Dinu Gheorghe a luat prima măsură, renunțînd la nouă jucători: Bodea, Fl. Moldovan, Goia, Vidojevic, Turcu, Aldea, Goșman, Pereș și N. Petre. „Am luat decizia de a renunța la jucătorii care s-au obișnuit cu non-performanța la FC Brașov. Vrem să construim o echipă competitivă la Brașov. Avem nevoie atît de jucători valoroși, dar și de caractere. Personal, cred că într-un an, maxim doi, FC Brașov va redeveni ceea ce a fost atunci cînd făcea o figură frumoasă în prima divizie“, declara Dinu Gheorghe.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  14. #749
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    idem :
    Achiziții din prima ligă

    Președintele executiv al clubului, Dinu Gheorghe, a spus că, pînă la revenirea din vacanță, pe 10 ianuarie, FC Brașov va achiziționa 3-4 fotbaliști ce au evoluat în prima ligă. „Nu vom aduce fotbaliști care au fost doar legitimați la echipe din primul eșalon, ci unii care au jucat. Pe lîngă ei, la echipă vor reveni Vasiliu, Mendizov și Pintea, fotbaliști la care s-a renunțat mult prea ușor“, a adăugat oficialul. FC Brașov va efectua la începutul anului viitor două turnee de pregătire în Antalya și Cipru, perioadele urmînd a fi stabilite în aceste zile.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  15. #750
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    idem :
    „Prima șansă o au Otopeniul și Forexul“

    Referindu-se la seria întîi a ligii secunde, Dinu Gheorghe a recunoscut că, în acest moment, privind clasamentul, șansele cele mai mari la promovare le au CS Oropeni și Forex Brașov. „Este clar că ocupantele primelor două locuri vor face totul să se mențină acolo în față, însă eu sînt convins că returul va fi extrem de greu. Un egal acasă sau o înfrîngere, te pot coborî imediat, iar orice punct adus de afară va fi extrem de important. Noi, la FC Brașov, nu putem discuta acum despre promovare de pe locul zece. Dacă vom recupera punctele și vom ajunge în plutonul fruntaș, cu siguranță ne vom bate la promovare, însă pînă atunci avem de muncit“.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  16. #751
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    idem :
    „A fost o dramă să văd stadionul gol“

    * Deși nu era instalat oficial în funcția de președinte executiv, Dinu Gheorghe s-a aflat în permanență alături de cei de la FC Brașov, atît la meciurile de acasă, cît și la cele din deplasare. Obișnuit cu ce știa de Brașov și de publicul de aici, de pe vremea cînd „galben-negrii“ evoluau în primul eșalon, Dinu Gheorghe spune că a fost șocat să vadă, la meciul cu Prefabricate Modelu, stadionul aproape gol. „Este cu adevărat o dramă ce se întîmplă aici la FC Brașov. Nu mi-a venit să cred cînd am văzut tribunele goale. Trebuie să facem în așa fel încît să aducem oamenii iar la stadion. Construcția unei echipe competitive la FC Brașov înseamnă mai mult decît fotbaliști și conducere. Înseamnă și public, fără de care nu putem ajunge acolo unde ne dorim. Este un aspect extrem de important, pe care nu îl vom trata cu superficialitate“, a mai adăugat conducătorul „galben-negrilor“.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  17. #752
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    idem:
    „Sper să ajungă-n primăvară...“

    * Dinu Gheorghe, fost președinte la Rapid, speră ca fosta sa echipă să reușească să se califice în primăvara europeană. „Am trăit la Rapid clipe extraordinare și mi-aș dori pentru oamenii de acolo să reușească să ajungă în primăvara europeană. Mi-a fost greu să mă despart de acel club, dar nu întodeauna în viață se întîmplă așa cum vrem noi“, declara Dinu Gheorghe.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  18. #753
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    idem:
    Săcelenii vor jucători de la FC Brașov

    * Președintele lui FC Săcele, Adrian Secelean, s-a arătat suprins de faptul că Pintea și Mendizov se vor întoarce la FC Brașov. „Sincer, nu mă așteptam la așa ceva. Eu acum aud de această variantă. Dacă oamenii de la FC Brașov vor dori să-i ia pe Pintea și Mendizov încă din această iarnă, ne vom înțelege. Noi contam și pe ei în returul campionatului. Dar asta e...“, a spus Secelean. Președintele săcelenilor s-a arătat interesat de transferul unor jucători de la FC Brasov puși pe liber de conducerea „stegarilor“. „Ne dorim să aducem, la Săcele, 3-4 jucători care nu mai intră în vederile celor de la FC Brașov“, spune Secelean.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  19. #754
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    Prosport :
    Dinu Gheorghe: "Am luat decizia de a renunța la 9 jucători"


    Noul președinte al clubului FC Brașov, Dinu Gheorghe, a anunțat, joi, într-o conferință de presă, că gruparea din Liga a II-a a decis să renunțe la serviciile a nouă jucători. Cei nouă jucători sunt Bodea, Florin Moldovan, Goia, Vidojevici, Turcu, Aldea, Goșman, Pereș și N. Petre.

    "Am luat decizia de a renunța la jucătorii care s-au obișnuit cu non-performanța la FC Brașov. Vrem să construim o echipă competitivă la Brașov. Avem nevoie atât de jucători valoroși, cât și de caractere. Personal, cred că într-un an, maximum doi, FC Brașov va redeveni ceea ce a fost atunci când făcea o figură frumoasă în prima divizie“, a spus Dinu Gheorghe.

    El a menționat că până la revenirea din vacanță, pe 10 ianuarie, FC Brașov va achiziționa 3-4 fotbaliști care au jucat în prima ligă. "Nu vom aduce jucători care au fost doar legitimați la echipe din primul eșalon, ci unii care au jucat. Pe lângă ei, la echipă vor reveni Vasiliu, Mendizov și Pintea, fotbaliști la care s-a renunțat mult prea ușor“, a adăugat oficialul brașovean.

    Referitor la faptul că a acceptat să preia conducerea clubului FC Brașov, după ce a deținut funcția de președinte la FC Rapid, Dinu Gheorghe a spus: "Este un pariu personal și vreau să îl câștig. Am acceptat pentru că mă leagă o prietenie veche cu Ioan Neculaie, cel care a reușit până la urmă să mă convingă, după ce în trecut au mai existat câteva încercări eșuate. Nu e deloc ușor să lucrezi cu Ioan Neculaie, pentru că este un om exigent, care cere foarte mult, însă am convingerea că vom face în așa fel încât să iasă bine pentru echipă“.

    FC Brașov, care ocupă locul 9 în clasamentul Seriei I a Ligii a II-a, va efectua la începutul anului viitor două turnee de pregătire în Antalya și Cipru, perioadele urmând a fi stabilite în aceste zile.

    Pe de altă parte, Dinu Gheorghe și-a exprimat speranța că Rapid va reuși să obțină calificarea în primăvara europeană. "Am trăit la Rapid clipe extraordinare și mi-aș dori pentru oamenii de acolo să reușească să ajungă în primăvara europeană. Mi-a fost greu să mă despart de acel club, dar nu întotdeauna în viață se întâmplă așa cum vrem noi“, a afirmat Dinu Gheorghe.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  20. #755
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    pro sport de azi :
    “Vama” a început curatenia la Brasov


    Dinu Gheorghe si Ioan Neculaie
    FC BRASOV Dinu Gheorghe (foto, în stânga) a fost prezentat ieri ca noul presedinte al “stegarilor” într-o conferinta de presa la care a mai participat si patronul Ioan Neculaie. Imediat dupa instalare, “Vama” a anuntat ca renunta la noua jucatori. Petre, Goia, Flavius Moldovan, Vidojevic, Bodea, Turcu, Peres, Aldea si Gosman au fost dati afara, iar în locul lor vor fi adusi fotbalisti din Liga I. “E o provocare pentru mine aceasta functie. Trebuie sa facem o echipa adevarata, dar înca nu ne putem gândi la promovare”, a spus ieri Dinu “Vama”.
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

  21. #756
    sport legend de_kid's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    970
    Reputatie
    1
    Monitorul expres de azi :
    Protestul fanilor

    * Suporterii lui FC Brașov sînt nemulțumiți de ultimele măsuri luate de conducerea clubului * „Timpul va demonstra dacă am sau nu dreptate“, spune Dinu Gheorghe

    Înlocuirea antrenorului Gabi Stan cu Mihai Stoica a stîrnit furia fanilor lui FC Brașov. Aceștia au postat pe site-urile www.brasovfans.ro și www.steagu.ro, o mulțime de mesaje în care își exprimă nemulțumirea față de decizia președintelui executiv, Dinu Gheorghe de a-l aduce sub Tîmpa pe antrenorul Mihai Stoica. Dinu Gheorghe nu a dorit să comenteze reacțiile fanilor. „Nu am de făcut niciun comentariu. Timpul va demonstra dacă am sau nu dreptate“, a punctat, președintele „stegarilor“, care este convins că Mihai Stoica va face treabă la Brașov.

    „Măsuri absurde“

    „Sîntem șocați de demiterea lui Gabi Stan și Sandu Andrași, doi stegari care au făcut multe, de-a lungul timpului, pentru FC Brașov. Credeam că am lăsat în urmă astfel de practici, care ne aduc aminte de toamna lui 2005 și de circul demiterilor și numirilor absurde de antrenori de atunci. Gabi Stan nu merită un astfel de tratament și nu înțelegem cum poate fi mai bun un antrenor obscur și fără rezultate (pozitive), ca Mihai Stoica! Noi respectăm dorința lui Dinu Gheorghe de a lucra cu oamenii lui, dar nu cu orice preț. Pe forumul «brasovfans» se poate vedea că toți care au scris s-au pronunțat impotriva acestei măsuri absurde. FC Brașov are o istorie și o tradiție de care trebuie să țină oricine seama, indiferent de numele și palmaresul său“, punctează, Dinu Turcanu - „brasovfans.ro“.

    „Lovitură de imagine negativă“

    Și celălat site al suporterilor, „steagu.ro“ are o poziție dură în legătură cu schimbarea antrenorului Gabi Stan. „Instalarea domnului Mihai Stoica la cîrma echipei-fanion al orașului Brașov este o lovitură de imagine negativă adusă clubului FC Brașov. Gabi Stan este un antrenor cu prea multă personalitate, un brașovean care nu concepea ca FC Brașov să mai stea în Divizia B așa cum a afirmat-o puțin după conferința de presă de marți. Era mult prea incomod și trebuia indepărtat cît mai repede cu putință... Este un semn cît se poate de clar că identitatea clubului brașovean se pierde în neantul concepției de performanță al președintelui ei“, spune Deak Istvan, redactor „steagu.ro“.

    „Numai în România este posibil așa ceva“

    * Billy: „Patetic! Numai în România e posibil așa ceva... Mie tot nu îmi vine să cred.... L-au dat afară pe Gabi Stan pentru a-i face loc lui Mihai Stoica!“. u De_kid: „Deși s-a dezmințit acest zvon, eu sînt foarte sigur că Stoica va încălzi doar scaunul pentru un antrenor de top care va veni la echipă în cel mai scurt timp...“.
    * Trantoru: „O nouă prostie făcută de club. A fost dat afară un brașovean100%. În loc să ne întărim pentru retur, mai mult ne slăbim. Credeam că Dinu Gheorghe va face treabă, dar acum nu mai sînt convins. Rușineeeeee“.
    <* Kill4r: „Demiterea lui Gabi Stan este o mare greșeală“. uDragoș: „Cred că nu este un lucru benefic pentru FC Brașov demiterea lui Gabi Stan și aducerea unui antrenor care nu a arătat nimic în fotbalul românesc“.

    Doi argentinieni în probe

    * În cantonamentul de la Predeal au sosit și doi jucători argentinieni, care vor fi testați în această perioadă de antrenorul Mihai Stoica. Este vorba de Silva Lenio Andres, un fundaș central de 22 de ani, care a evoluat ultima oară la o formatie spaniolă de liga secundă și de Fernando Eduardo Andres, un mijlocaș ofensiv de 25 de ani de la Cordoba (liga secundă din Argentina).

    Amicale în Turcia

    * După încheierea stagiului de pregătire de la Predeal, FC Brașov va pleca, pe 22 ianuarie, în Antalya, pentru un cantonament de 12 zile. În Antalya, „stegarii“ vor disputa și cinci meciuri amicale, cu Kairat Alma Ata (Kazahstan), Neftchi Baku (Azerbaidjan), formația de tineret a germanilor de la Hamburger SV și FC Will (liga secundă din Elveția). Ultimul adversar încă nu a fost stabilit.

    de: &#187; Adi MARICA
    [SIZE="4"]STEAGU' ... anything else ?[/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •