Page 5 of 37 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 758

Thread: Revista presei brasovene

  1. #85
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Idem:

    Presedintele Consiliului Judetean Brasov, Aristotel Cancescu, a anuntat ieri ca intentioneaza sa propuna plenului consilierilor,
    intr-o viitoare sedinta, sa aprobe scoaterea la vanzare a cotei de 15% pe care institutia o detine la SC FC Brasov SA, firma ce sustine activitatea echipei de fotbal. Cancescu a precizat ca nu este rea-vointa sau ca nu se apreciaza efortul pentru promovarea echipei-fanion a judetului, “dar noi nu mai putem suporta aceste cheltuieli anuale, care sunt de circa 4 miliarde de lei”. Sursa citata a spus ca apreciaza implicarea omului de afaceri Ion Nicolae in sustinerea gruparii FC Brasov, “dar noi avem numeroase investitii si nu avem bani”. Valoarea actiunilor detinute de CJ Brasov la echipa de fotbal se cifreaza la circa 20 de miliarde de lei.
    Contactat telefonic, omul de afaceri Ioan Nicolae ne-a declarat ieri ca nu comenteaza in nici un fel decizia presedintelui CJ Brasov, apreciind ca este dreptul acestuia sa procedeze la vanzarea actiunilor, “daca doreste acest lucru”. “Eu nu am primit nimic oficial, aud acum despre acest lucru. Sunt luat prin surprindere, nu am prea multe de spus. Sa renunte la actiuni? Nu prea au cum, pentru ca au platit deja niste bani pentru un numar de actiuni. Poate nu mai pot plati pentru restul si vor sa renunte doar la acele actiuni”, a afirmat si Irinel Manta, directorul general al SC FC Brasov SA.
    Altfel, si Hotelul “Tampa”, unde sunt cazati fotbalistii din lotul “galben-negru” ce nu sunt originari din Brasov, va reveni la finele acestui campionat in proprietatea Consiliului Judetean.

  2. #86
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    Cancescu pune talpi Steagului

    BZB

    Consiliul Judeţean vrea să-şi vândă acţiunile de la FC Braşov



    Preşedintele Aristotel Căncescu spune că banii care sunt daţi pe fotbal ar fi mai folositori pentru spitalele din Braşov
    Participarea Consiliului Judeţean în cadrul acţionariatului societăţii Fotbal Club Braşov SA stă sub semnul întrebării. Preşedintele Consiliului Judeţean Braşov a declarat ieri că situaţia spitalelor din Braşov este mult mai gravă decât susţinerea clubului FC Braşov, aşa că va propune vânzarea celor 18% din acţiuni pentru a recupera banii investiţi. „S-a discutat destul de mult în cadrul ultimelor şedinţe de plen ale Consiliului Judeţean faptul că în acest an susţinerea spitalelor braşovene reprezintă o prioritate, iar pentru alte acţiuni ale noastre vom fi cât se poate de economici. Aşa că voi propune consilierilor judeţeni să ia în calcul vânzarea pachetului de 18% din acţiunile pe care le deţinem la FC Braşov, iar cu banii recuperaţi să ajutăm câteva unităţi spitaliceşti din judeţ. Anul trecut am dat 4 miliarde de lei pentru FC Braşov, iar la spitale am alocat doar 10 miliarde”, ne-a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Braşov. Totodată, Aristotel Căncescu spune că ştie cât de greu este să întreţii o echipă e fotbal şi îl înţelege pe Ioan Neculaie că doreşte şi alt spijin pentru echipa sa, dar Consiliul Judeţean Braşov are acum alte priorităţi. „La momentul actual, Consiliul Judeţean nu mai face faţă cheltuielilor. Oricum, eu voi face această propunere în plenul CJ, iar decizia va aparţine, prin vot, consilierilor judeţeni”, a mai spus Aristotel Căncescu. La acest moment, după ultima majorare a capitalului social a societăţii Fotbal Club Braşov SA, acţiunile sunt împărţite între Consiliul Local – 25%, Prescon SA - 20%, Atlanta House - 15%, Vectra Service - 10%, Consiliul Judeţean - 18%, Transbus - 1%, Sergiana - 3% , Irinel Manta, noul director general al SC FC Braşov SA, – 1%, iar restul acţionarilor au 1%.

  3. #87
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Idem

    „Timişoara este o echipă valoroasă”



    Declară antrenorul stegarilor, Gabriel Stan
    La conferinţa de presă de ieri, antrenorul Gabriel Stan s-a referit şi la meciul de la Galaţi, de duminică: „Ultimul joc disputat în deplasare, la Galaţi, s-a desfăşurat în condiţii grele, începând de la adversar şi teren, la ciocnirea dintre Pesic şi Nanu, din care ambii au avut de suferit, dar a rămas rezultatul. Am avut şansa să înscriem în prelungiri, dintr-o fază fixă, din corner, două pase şi Cosmin Bodea a înscris cu capul. Referitor la Sărmăşan, şi-a făcut pe deplin datoria, la cel mai valoros om al gazdelor, Bădescu, şi care a fost schimbat şi din păcate a primit o notă mică. A avut ghinion la faza cu Dănuţ Oprea, cred că arbitrul a fost influenţat de faza care a dus la ciocnirea celor doi. Ne-am fi dorit mai mult, dar este bine şi aşa. Să adunăm puncte pentru că ştim ce ne aşteaptă în continuare”.
    Referitor la meciul cu „Poli” Timişoara, antrenorul Gabi Stan este conştient că este un meci deosebit de greu: „Timişoara este o echipă valoroasă din punct de vedere financiar, este valoroasă datorită lotului pe care l-a întocmit. Dacă nu s-ar fi întâmplat acest lucru, ar fi fost una din echipele care puteau aborda uşor. O recomandă şi rezultatele primelor trei etape pe care le-a câştigat şi a acumulat 9 puncte, plus victoria cu Steaua Roşie Belgrad. Starea noastră este una de competiţie, băieţii sunt dornici să scoată un meci bun şi un rezultat pe măsură. Am analizat jocul adversarului, am văzut că este bun şi am luat carenţele pe care le au în joc”. În ce priveşte lotul, Surdu nu s-a pregătit în această săptămână cu echipa, acuză unele probleme musculare”.
    Antrenorul Gabriel Stan a făcut referiri şi la noul venit în curtea „stegarilor”, Artiom Karamian: „A venit puţin obosit după drum, situaţie în care nu va face parte din lotul de 18 de sâmbătă, dar am încredere în el. Am luat relaţii şi se spune că el este mai talentat decât fratele lui, dar este mai comod. Îi acord o perioadă de acomodare, să-şi cunoască colegii şi atmosfera de la club”.

  4. #88
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DIXX
    Nu joaca nici el nici Surdu cu Poli,Surdu nici macar nu s-a antrenat saptamana asta,cam naspa.
    Are probleme musculare, deci are destule sanse sa joace maine. Nu cred ca ne lasa el la greu. Si chiar daca nu joaca mai raman Dascalescu si Maric. Plus juniorii promovati la echipa mare, toti mustind de talent. So gasi careva sa o bage in ate. Poate ne face iar Bodea o surpriza placuta (sa ne traiesti capitane)

  5. #89
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Tex de azi:

    Esecul de la Bistrita a fost greu digerat de conducerea administrativa a “stegarilor”. Unul dintre cei care ieri au reactionat dur la adresa fotbalistilor antrenati de Gabi Stan a fost directorul general Irinel Manta (foto): “Situatia este grava. Este tragic ca am intalnit sambata o echipa pe care o puteam invinge la pas. Jucatorii nostri n-au avut curaj, tupeu si personalitate. Le-a fost frica. Pana acum am incercat sa mentinem o atmosfera optimista, sa-i incurajam. Recunosc ca m-am gandit ca am putea ajunge si aici, insa n-am discutat problema cu sportivii. Daca nu-i batem pe rapidisti, s-a terminat. Trebuie facute restructurari masive, luat totul de la zero. Sunt probleme si la nivel administrativ, fiindca sunt destui care stau si asteapta sa ia salariile”. Oficialul brasovean a fost acid vizavi de modul cum au evoluat componentii gruparii “stegare”: “Au aratat o atitudine de merceneri si nesimtiti unii dintre ei. Mai multe nu pot sa le spun”. Presedintele C.A. de la FC Brasov, Ioan Nicolae, ne-a declarat ca, acum, parerea sa despre echipa nu este foarte importanta: “Nu stiu daca ne vom salva. Sa speram ca vom putea. Nu mai decid eu ce masuri se vor lua. Am ajuns mai mic, cine ma mai asculta? Vorbiti cu primarul sau cu Manta”. Deja, tot mai multi din actionarii importanti de la FC Brasov s-au obisnuit cu gandul ca picajul echipei spre liga secunda este greu de oprit. In cazul foarte probabil al realizarii acestei contraperfomante va incepe reconstructia formatiei la toate nivelurile, dezideratul final fiind promovarea in Divizia A, peste doi -trei ani. Un aspect care a fost omis de partizanii acestui proiect este faptul ca din 2007 in esalonul secund vor fi doar doua serii si nu trei ca acum, iar lupta pentru accesul in prima liga va fi mult mai dificila decat in prezent.
    Popa a spus pas la cornere
    Cu siguranta, sambata, n-a fost una dintre zilele cele mai bune ale lui Irinel Manta de cand este manager general la FC Brasov. “Stegarii” au pierdut un meci capital, insa au fost si alte intamplari care i-au lasat directorului executiv un gust amar. “Cand mergeam spre Bistrita, am primit un telefon de la secretara clubului. Mi-a spus ca am primit un fax de la LPF, prin care eram informati ca Dascalescu si-a depus memoriu”.
    “Dupa ce ca n-a facut nimic pentru echipa asta, mai are tupeul sa ceara si bani. Solicita 2.000 de dolari, desi stie ca toti baietii sunt penalizati cu 10% pentru prestatiile din tur. Daca ii facem un calcul cat mai are de primit si cat de dat, cred ca vine cu bani de acasa. Pentru cat a facut, a luat mult prea mult”. Dupa disputa cu echipa lui nea Jean, Manta a aflat o informatie cel putin la fel de interesanta. “Popa a spus, la pauza, ca nu poate bate cornere. In repriza a doua, trei le-a executat Surdu, omul care trebuia sa fie in careu, sa speculeze greselile fundasilor Gloriei”, a povestit directorul general al “stegarilor”. El a taxat si atitudinea neprofesionista a lui Maric si Hrib, ambii fiind luati in “focuri”: “Joi, Maric era in primul «11». Cu trei minute inainte de terminarea antrenamentului, s-a accidentat. Hrib face numai fite. S-a dat accidentat la un antrenament pe «Muncipal», ca sa vin eu sa-l giugiulesc?”.

  6. #90
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Si asta:

    Gloria Bistrita - FC Brasov 2-0 (0-0)
    Stadion: “Gloria”; timp frumos; teren bun; spectatori aprox. 1.500
    Au marcat: Coroian (min. 51), Negrean (min. 79)
    Gloria (albastru complet): Campeanu 6 - Somodean 6 (min. 90 Peres), V. Popa 6, Bumb 6, D. Sanmartean 5 - Pelecaci 5, Costin 6, Iftodi 7, Salagean 4 (min. 87 Florea) - Coroian (cpt.) 6, Negrean 7 (min. 89 Bors)
    Antrenor: C. Carstea 6
    FC Brasov (negru/galben/negru): Pesic 5 - Balint 5, Tatarciuc 4, B. Nicolae (cpt.) 4, Petroesc 4, Sarmasan 5 - I. Popa 4 (min. 75 Manole 4), Brujan 5, Satmar 5, Miclaus 4 (min. 66 A. Karamian 5) - Surdu 5
    Antrenor: G. Stan 4
    Arbitri: Al. Tudor 7 - N. Marodin 7, Ed. Ungureanu 7 (toti din Bucuresti)
    Cartonase galbene: Iftodi, D. Sanmartean, Pelecaci / Sarmasan, Satmar, B. Nicolae, Manole
    Observatori: M. C. Ionescu, V. Avram (ambii din Bucuresti)
    In acest sezon, FC Brasov a pierdut ambele partide disputate cu Gloria Bistrita, prilej cu care a fost pusa prima caramida la zidul care le va desparte pe cele doua grupari in viitor. Prietenia si relatiile cordiale dintre “stegari” si Gloria au fost rupte cand tehnicianul din tur al “galben-negrilor”, Ionut Lupescu, a spus pas clasicei propuneri: “3 la mine, 3 la tine”. “Kaiserul” a fost demis dupa intalnirea cu bistritenii, care au aratat in acel meci ca n-au uitat niciodata sa joace fotbal, castigand cu 3-1. Sambata, ei s-au impus tot la o diferenta de doua goluri, oferindu-le brasovenilor un pretext de a nu dormi noaptea, meditand la evitarea retrogradarii sau cum isi vor petrece de la toamna week-end-urile mai lejer, avand in vedere ca in Divizia B se joaca de la 11 fix. Asta daca n-ai nocturna...
    Doar cu Surdu in avanposturi, oaspetii au avut primele ocazii importante, dar tanarul fotbalist n-a reusit sa fructifice nici una dintre cele trei oportunitati de a marca avute in repriza intai. Iftodi a mai animat jocul, reluand din foarfeca centrarea lui Coroian, insa mingea a trecut pe langa vinclul portii lui Pesic. Mult mai motivate in repriza a doua, gazdele au deschis scorul prin Coroian (min. 51), care a ramas cu poarta goala, dupa ce Pesic a respins sutul din 10 metri tras de Negrean. Surdu l-a avut din nou pe Campeanu in fata, dar nici din sase metri n-a izbutit sa-l invinga pe longevivul portar. In schimb, coechipierii lui “Burebista” nu au fost la fel de neinspirati in fata portii brasovene. Negrean (min. 79) a inscris cu un sut la coltul scurt, stabilind scorul final al intalnirii, desi Surdu (min. 86) putea face 2-1, dar punctele ramaneau tot la Bistrita.
    Si-a acuzat iar jucatorii
    La conferinta de presa de la finalul partidei, antrenorul Gabi Stan nu s-a ferit sa-si atace proprii fotbalisti. “Unii dintre ei sunt blazati, din cauza situatiei din clasament. Macar de n-ar arata-o si in teren”, a comentat, cu amar, ”Gabello”. Tehnicianul oaspetilor a mai afirmat ca nu s-a resemnat inca, el crezand in continuare in sansa propriei echipe de a se salva de la retrogradare. Pe Gabi Stan l-a nemultumit, mai ales, evolutia jucatorilor din compartmentul defensiv: “Imi pare rau ca n-am jucat in a doua repriza ca in prima Fundasii mei au facut o gramada de bazaconii la golurile bistritenilor”. De partea cealalta, “secundul” Gloriei, Ion Balaur, a relatat: “Ma bucur foarte mult de victoria asta, mai ales ca am facut o prima repriza slaba. Ne-am dat drumul abia dupa golul lui Coroian”.
    Bataie slaba
    pe bani multi
    Pentru un succes la Bistrita, titularii de la FC Brasov puteau incasa aproape 100 de milioane de lei, cea mai mare recompensa pe care au avut-o promisa in returul campionatului. De partea cealalta, Jean Padureanu le-a oferit jucatorilor lui Constantin Carstea cate 1.000 de dolari pentru cele trei puncte obtinute in fata “stegarilor”. Altfel, Bogdan Nicolae si Sarmasan sunt suspendati pentru disputa de la sfarsitul acestei saptamani, cu Rapid Bucuresti. Una de a fi sau a nu fi...

  7. #91
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    BZB de azi:

    Gloria Bistriţa - FC Braşov 2-0 (0-0)
    Romeo Surdu a ratat trei ocazii imense, din care două singur cu
    portarul gazdelor, Câmpeanu. Dacă ar fi marcat măcar o dată, alta ar fi fost soarta partidei


    Stadionul: „Gloria”. Teren bun.
    Spectatori: 2.500.
    Au înscris: Coroian (min. 51), Negrean (min. 79).
    Arbitru: Alexandru Tudor.
    Asistenţi: Nicolae Marodin, Eduard Ungureanu (toţi din Bucureşti).
    Cartonaşe galbene: Iftodi (69), Sânmărtean (83)/Sărmăşan (31), Sătmar (53), B. Nicolae (67), Manole (75).
    Schimbări:
    GLORIA:
    min. 87 Şomodean - Pereş
    min. 88 Negrean - Borş
    min. 90 Şomodean - Pereş

    FC BraŞov:
    min. 65 Sărmăşan - Karamian
    min. 73 I. Popa - Manole
    FC Braşov s-a deplasat la Bistriţa în fieful lui Jean Pădureanu, cu gândul la o victorie care ar fi însemnat o mare gură de oxigen în lupta pentru evitarea retrogradării. Deşi nu a putut conta pe serviciile căpitanului Cosmin Bodea, Gabi Stan a reuşit să închege o formaţie care a rezistat timp de 51 de minute. Din păcate, două erori de marcaj au însemnat o nouă înfrângere în faţa unui advrsar care, dacă ar fi pierdut, ar fi intrat în hora retrogradării. Nu a fost să fie, datorită celor două erori ale apărătorilor, dar şi impreciziei lui Romeo Surdu, atacantul ,,galben-negrilor” ratând trei mari ocazii de gol. În urma acestei victorii, Gloria Bistriţa acumulează 30 de puncte, iar FC Braşov continuă să se bată în zona retrogadării cu numai 17 puncte. ,,Stegarii” şi-au trecut în cont primii o ocazie de gol prin Surdu în minutul 9, care a trimis peste poartă din 7 metri, singur cu Cîmpeanu. Acelaşi Surdu a trecut pe lângă gol opt minute mai târziu, dar şutul său a trecut razant cu transversala la o fază în care portarul bistriţean era bătut.
    Bistriţa începe încet încet să fie prezentă în joc, Coroian şi Iftodi îi pun ceva probleme lui Pesici. Lovitura însă putea să o dea tot Surdu, care a irosit o nouă ocazie imensă, singur cu Cîmpeanu şutând complet aiurea. După pauză, căpitanul gazdelor, Coroian, a înscris, profitând de un balon respins de Pesici în 6 metri, la o fază în care Negrean a făcut ce a vrut cu apărarea ,,stegarilor”. Tabela a fost închisă de Negrean, care a marcat nestingherit în minutul 73, consfiinţind astfel victoria gazdelor.

    Tunurile pe jucători
    La conferinţa de presă de la finalul partidei, antrenorul braşovenilor Gabi Stan şi-a atacat propriii jucători, evoluţia unora lăsând mult de dorit. De altfel, tehnicianul stegar avertiza încă din timpul săptămânii că meciul de la Bistriţa reprezintă o mare şansă pentru redresare, însă se pare că jucătorii săi nu au putut mai mult. „Unii dintre ei sunt blazaţi din cauza situaţiei din clasament. Măcar de n-ar arăta-o şi în teren... Îmi pare rău că n-am jucat în a doua repriză ca în prima. Fundaşii mei au făcut o grămadă de bazaconii la golurile bistriţenilor, altfel nu am fi pierdut”. ,,Gabello” a mai afirmat că nu s-a resemnat încă, el crezând în continuare în şansa echipei sale de a se salva de la retrogradare.

    Vineri, marea finală
    În urma acestui eşec, FC Braşov rămâne pe locul 14 în clasament, dar la cinci puncte distanţă de ultimul loc care ar însemna salvarea, ocupat în prezent de Poli Iaşi. Dacă partida cu Gloria a reprezentat unul de foc, cel de vineri cu Rapid înseamnă marea finală pentru rămânerea în prima divizie. Un eventual egal, ca să nu mai vorbim de înfrângere, ar fi practic semnarea sentinţei de retrogradare. Tradiţia din ultimele sezoane ar da câştig de cauză braşovenilor, rapidiştii fiind ,,clienţi preferaţi”, însă în acest sezon cele două formaţii se află în ipostaze total diferite. Vişiniii sunt în luptă pentru titlu, s-au întărit serios în perioada de iarnă şi nu îşi pot permite nici un pas greşit. În schimb, ,,stegarii” nu se pot lăuda cu achiziţii de marcă şi se află într-o situaţie disperată în clasament.

  8. #92
    ardelean DIXX's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    EU
    Posts
    1,228
    Reputatie
    1
    Eu unul nu-mi mai fac sperante Dark,astept doar curatenia promisa de Manta care trebuia facuta de mult si formarea uneí noi echipe tinere si competitive.
    [B]Forza Steagu!!! [/B]

  9. #93
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Trebuia facuta asta vara, asa cum au facut bacauanii si acum probabil eram mai sus. Trebuia jucat cu Coman si Manole si dintre "stranieri" i-as pastra doar pe Sandor si prob Sarmasan. Dedu e marea noastra speranta, dar la 17 ani nu poti astepta sa salveze echipa de la retrogradare. Eu l-as introduce titular si pe Poverlovici, merita pustiu si el o sansa.

  10. #94
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    TEx 19.04:

    In urma infrangerii suferite de FC Brasov la Bistrita, cu Gloria, situatia din sanul “stegarilor” a devenit si mai tensionată. Se stie, managerul general al “galben-negrilor”, Irinel Manta, a acuzat in termeni duri prestatia si atitudinea elevilor lui Gabi Stan in partida de sambătă. Intrebat fiind, ieri, ce crede despre afirmatiile lui Manta, cu privire la faptul că, in cazul unei infrangeri sau al unui egal, vineri, cu Rapid, va incepe reconstructia echipei de la zero, implicit fără actualul antrenor principal, “Gabello” a refuzat să dea verdicte, apreciind doar că este sigur că s-a exagerat mult: “Nu comentez in vreun fel. Sincer, nu cred că Irinel Manta s-a exprimat chiar intr-o asemenea manieră. Si după meciul cu Poli Timisoara s-au tensionat artificial lucrurile si nu aveam nevoie de asa ceva”. Din sursele noastre, Gabi Stan are un contract evaluat in jurul sumei de 40.000 de dolari, neavand sti****te clauze de reziliere cu privire la demitere sau demisie. Tot conform informatiilor detinute, in cazul in care tehnicianul va fi dat afară, va rămane cu suma de bani primită pană in acel moment.
    Nu si-a făcut o părere despre Arman Karamian
    Nou venit la gruparea de la poalele Tampei, atacantul Arman Karamian a fost introdus pe teren in minutul 66 al disputei de la Bistrita, inlocuindu-l pe Miclăus. “Gabello” a spus că nu s-a putut edifica asupra a ceea ce poate armeanul, stiind doar că este un jucător de picior stang, la fel ca si fratele său geamăn. “A jucat putin, eu necunoscandu-l incă. Cum am avut un lot subtire, a trebuit să-l folosesc. Nu mi-am făcut o părere despre el. Am discutat să joace in stanga, alături de Surdu, dar, pană la urmă, a ajuns pe partea dreaptă, langă Popa”.
    Pe făras!
    Din datele detinute, in urma prestatiilor dezamăgitoare sau a comportamentului lipsit de profesionalism, jucătorii Lavi Hrib si Darko Maric vor fi debarcati cat de curand din corabia “stegară”. Cei doi au sanse mari să nu mai apuce meciul cu Rapid. Altfel, situatia lui Mihai Dăscălescu s-a clarificat ieri
    Trantorii vor fi inlăturati
    Directorul general al FC Brasov, Irinel Manta, a tinut să precizeze că activitatea Centrului de copii si juniori al clubului a fost concentrată la Stadionul “ICIM” si la cel din Codlea. Manta a relatat că “stegarii” nu pot face investitii la Stadionul “Municipal”, intrucat nu sunt proprietari. Din cate a punctat oficialul in cauză, stadionul nu se află nici in proprietatea Primăriei Brasov, terenul in discutie aflandu-se actualmente in litigiu. In aceste conditii, grupele care se mai pregătesc acolo, alături de antrenorul sau antrenorii care le supervizează sau ar trebui să o facă, săvarsesc o incălcare de proprietate. Manta a afirmat, de asemenea, că, intr-adevăr, asa cum am atras si noi atenția, unii antrenori simulează munca, dintre cei 11 tehnicieni existenți “pe hartie” doar patru sau cinci lucrand efectiv. Totodată, s-a intocmit un program, cunoscut de seful Centrului de copii si juniori, Adrian Szabo, conform căruia grupele au asigurată intrarea pe iarba Stadionului “ICIM”. In cazul nerespectării lui si al accidentării copiilor, e puțin probabil că se va găsi cineva care să răspundă pentru asta sau să le intindă o mană de ajutor celor care vor avea nevoie de tratament medical. De aici se naste, logic, intrebarea: cine ii verifică pe acesti antrenori? Răspunsul ar trebui să-l vizeze pe seful Centrului de copii si juniori, dar acesta este mult prea prins cu retrogradarea divizionarei B FC Ghimbav 2000. Altfel, conform spuselor aceluiasi manager general, din momentul in care se va clarifica situația echipei mari in prima divizie - posibil chiar de vineri - va incepe o curățenie generală, care se va resimți atat la nivelul Centrului de copii si juniori, cat si la cel al personalului administrativ.

  11. #95
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    TEX

    Asa cum se stie, “stegarii” iau in calcul doar varianta victoriei in partida de vineri, cu Rapid Bucuresti, pentru ca “galben-negrii” să poată continua, tremurand, cursa pentru evitarea retrogradării. Unul dintre cei mai motivati jucători din echipa antrenată de Gabi Stan inaintea duelului cu giulestenii este Romeo Surdu. Tanărul atacant a fost unul dintre preferatii actualului tehnician al Rapidului, Răzvan Lucescu, cat timp acesta a antrenat formatia brasoveană. “Trebuie să invingem. Nu-i important dacă voi marca sau de cate ori voi reusi să inscriu. As fi cel mai multumit brasovean dacă vom invinge Rapidul si cu 1-0. Poate să dea gol oricine, Pesic, Bodea sau Dossey”, a spus internationalul de tineret. Marcel Sandor si Darko Maric sunt singurii din lotul pregătit de Gabi Stan cu probleme medicale. Maric, chiar, si-a exprimat ieri intentia de a rămane pană la finele sezonului la FC Brasov, sarbul nefiind informat de conducerea administrativă că se va renunta la serviciile sale. “Galben-negrii” nu mai pot conta pe Lavi Hrib pană la terminarea campionatului, intrucat el a plecat la Bucuresti, unde se va opera de menisc.
    Atmosfera s-a destins
    Antrenorii si jucătorii au avut ieri o intalnire cu directorul general de la FC Brasov, Irinel Manta, scopul sedintei fiind ameliorarea tensiunilor din sanul echipei, generate de esecul de la Bistrita. “Discutia a fost constructivă. Ne-am clarificat pozitiile si s-au lămurit lucrurile. Toti băietii sunt dispusi la sacrificii, căci mai avem o singură sansă, să batem Rapidul”, a precizat Manta.
    In altă ordine de idei, pentru a crea o atmosferă cat mai potrivnică rapidistilor, conducerea FC Brasov a anuntat că spectatorii vor avea accesul gratuit la partida ce va incepe vineri, la 16.30, dacă vor veni la Stadionul “Tineretului” imbrăcati in galben.

  12. #96
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Vineri, din echipa Rapidului nu va face parte fundasul Flavius Moldovan. Fostul “stegar” e suspendat pentru cumul de cartonase galbene, după ce a primit ultimul avertisment week-end-ul trecut, impotriva lui FCM Bacău. Favorit pentru a-l substitui pe “Balerin” este Dănut Perjă. Internationalul armean Artiom Karamian este un alt fotbalist pe care Lucescu jr. nu-l va putea folosi, fiind accidentat. Totusi, jucătorul va face deplasarea cu echipa la Brasov: “Sper ca Rapid să aibă o evolutie bună, combinată cu o victorie. Astept si din partea fratelui meu, Armam, un joc deosebit”. Altfel, astăzi, la Comisia de Disciplină a FRF sunt chemati tehnicianul Răzvan Lucescu si crainicul Stadionului “Ghencea”, Gabi Safta, ambii urmand să fie sanctionati aspru pentru comportamentul avut cu ocazia disputei dintre Steaua si Rapid.

  13. #97
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    TEX de azi:

    Mai mulți jucatori ai lui FC Brasov ne-au instiințat ca nu sunt tratați tocmai in termeni normali de antrenorul Gabi Stan. Sportivii susțin ca “Gabello” li se adreseaza cu apelative gen “tampit” sau “nebun”, acestea fiind dintre cele mai usoare. Chestionat pe aceasta tema, managerul general al clubului, Irinel Manta, a declarat: “Eu am mai fost pe la antrenamentele echipei si nu am auzit lucruri de genul acesta. E adevarat ca Gabi Stan stia de prezența mea. La meciuri, fiind in tribune, nu am posibilitatea sa aud ce le spune. Oricum, nu pot comenta in vreun fel acest aspect. In pauza jocului de la Bistrița, antrenorul le-a vorbit foarte frumos elevilor lui. Consider ca la aceasta ora avem probleme mult mai importante”.

  14. #98
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Tex de azi:

    Nu numai Gabi Stan, ci si jucatorii care au pregatit partitura tactica pentru intalnirea de astazi, de la orele 16.30, cu Rapid au acumulat o stare accentuata de tensiune. “Gabello” a stat ieri cu “stegarii” la cantonamentul de la Stadionul “Tineretului”, insa, a relatat ca nu ramane peste noapte. Nici la plimbarea pe care “galben-negrii” au facut-o de dimineata in Poiana Brasov nu s-a dus tehnicianul demisionar, mai ales ca, cel putin asa sustine, si-a informat jucatorii de marti ca renunta la conducerea echipei. “Va fi un duel foarte greu, din multe puncte de vedere. Am incredere in continuare in baieti”, a sustinut “Gabello”. Indiferent de rezultatul disputei cu Rapid, Gabi Stan a spus ca nu va mai reveni asupra deciziei de a pleca de la FC Brasov. Cu sau fara el pe margine, “galben-negrii” sunt nevoiti sa castige un meci care i-ar putea readuce cu gandul la Divizia A. Carcotasii opineaza, insa, ca gestul sau, de a parasi echipa inaintea unei intalniri capitale, ar fi unul de lasitate...
    Probleme de efectiv
    Marcel Sandor si Darko Maric sunt incerti pentru partida de astazi. De asemenea, portarul Dejan Pesic are dureri in zona pometelui. Dupa ciocnirea cu Stefan Nanu de la Galati, Pesic s-a resimtit, insa, a tras de el, evoluand si in urmatoarele doua meciuri. Fara Bogdan Nicolae si Sarmasan, ambii suspendati, FC Brasov poate juca in formula: Pesic - Balint, Tatarciuc, Bodea, Petroesc, Miclaus - I. Popa, Manole, Brujan, Sandor - Surdu. Tehnicianul oaspetilor, Razvan Lucescu, va miza pe: Coman - N. Constantin, Maftei, Perja - Badoi, Ilyes, Maldarasanu, I. Stancu - V. Negru, Burdujan, Buga.

  15. #99
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    BZB

    Gabi Stan renunţă după meciul de astăzi!



    FC Braşov (14) – Rapid Bucureşti (3) (16.30 Naţional TV)
    În continuare, Gabriel Stan s-a referit la meciul cu Rapid şi la statutul lui ca antrenor. „Am pregătit împreună cu jucătorii şi cu antrenorii, jocul. Este unul foarte greu din mai multe puncte de vedere. Eu, sincer să fiu, am încredere în continuare. Am încercat să fac să cresc moralul jucătorilor, tonusul. Cred că am reuşit, pentru că nu este vreunul prăbuşit. Ei s-au pregătit bine. De marţi însă l-am anunţat pe Manta că stau la echipă până diseară (n.n. până după antrenamentul de ieri după amiază) şi restul să rezolve. Toată lumea ştie ce are de făcut. Nu vreau să zică lumea, uite şi pe ăsta, se cramponează, dar deja este prea mult şi este urât. Ultimatumuri, în toate felurile. De vreo două săptămâni numai motive. Cum poţi spune că am jucat defensiv, când am avut şapte ocazii de gol, numărate, revăzute şi pararevăzute şi ei au avut trei şi au dat un gol. Indiferent de rezultatul cu Rapid, nu mai revin la decizie. Din păcate, altă Mărie cu altă pălărie”.
    Referitor la situaţia echipei, Gabi Stan a afirmat că niciodată nu a aruncat responsabilitatea pe jucători sau alţi factori externi. „Am avut o discuţie aici (n.n. la stadion) cu echipa şi cu el (n.n. Irinel Manta). Eu l-am anunţat să nu cumva să spună că nu crede, dar eu am martori. Eu am avut semnale de la prima etapă cu Naţionalul. Personal, nu vreau să dau în nimeni. Îmi asum responsabilitatea mea. Lipsa de rezultate. Echipa are nevoie de linişte. Un antrenor când nu are rezultate, ori este demis, ori pleacă singur. Eu trebuia să plec de luni. În momentul când nu mai eşti dorit, ar fi o nesimţire să rămân în continuare. Eu gândeam că atâta timp cât echipa are şanse matematice, puteam spera în continuare. Aşa hotărâsem. Aici, problemele sunt foarte vechi. Am fost un naiv. M-am băgat cu capul înainte şi am crezut că se rezolvă”.
    Pe final, încă antrenor „stegarilor”, Gabi Stan a concluzionat că dacă echipa îl doreşte, va sta pe banca tehnică la meciul cu Rapid.

    Irinel Manta încă nu are o poziţie clară
    La conferinţa de presă nu a fost prezent directorul general al clubului, Irinel Manta. Contactat telefonic, acesta ne-a relatat că încă nu ne poate da nici o relaţie în acest domeniu. După partida cu Rapid va prezenta poziţia Consiliului de Administraţie.

    La Bistriţa s-a ratat
    foarte mult
    La conferinţa de presă de ieri, înainte de a intra în problemele legate de meciul de astăzi cu Rapid Bucureşti, Gabi Stan s-a referit în câteva cuvinte la meciul de la Bistriţa, pierdut cu 0-2. „Deşi unora nu le-a plăcut, mie mi-a plăcut cum a evoluat echipa, ceea ce au recunoscut şi adversarii. Am avut o dominare clară în prima repriză, au avut ocazii foarte bune de a marca, dar nu am înscris. În a doua am luat un gol foarte repede, după ce am fost lăudaţi la pauză, pe o greşeală colectivă şi am avut încă 3-4 ocazii enorme. A avut Brujan, a avut Sătmar, putea fi 1-1. Spre final am încasat un gol pentru că am forţat să egalăm. Eu zic că am jucat noi bine. Rezultatele de până acum, puteam să le pierdem, dar puteam să şi le câştigăm. Nu am găsit niciodată vinovaţi în jucători. Am ştiut ce risc şi în iarnă. Ăsta este regretul meu şi am văzut şi al jucătorilor, că nu am reuşit să scoatem un rezultat bun acolo, s-a făcut capăt de ţară iarăşi. Nu era cazul. Eu îmi făcusem socoteli. Am jucat cu Naţionalul, care nu a pierdut nici un meci afară, am jucat cu Timişoara. Avem şanse destule s-o ducem până la capăt”.

    Ultima şansă
    67 26 13 28 86-83
    La Braşov: 33 21 8 4 54-25
    Vechi partenere de întrecere, cele două protagoniste se cunosc încă din 1952, când ambele se aflau în divizia secundă. S-au mai întâlnit în aceeaşi divizie în 1955, pentru că din toamna lui 1957 s-au confruntat de 67 de ori, cu un avantaj minim de partea rapidiştilor. În istoria meciurilor directe există o serie întreagă de episoade interesante, de la primul joc din 25 august 1957, când pe stadionul „23 august” (actualul Naţional), braşovenii au întors în patru minute un scor de la 3-1 pentru rapidişti la 3-4. Sau în ediţia 1971/1972, când „stegarii” au învins în ambele meciuri cu 5-1. Ar mai fi şi acel 2-1 de la Braşov, în ediţia când Rapidul a luat primul titlu sau acel 4-1 de pe „Tractorul”, după 0-1 la pauză, din 20 iunie 1965, când braşovenii le-au „suflat” titlul de sub nas şi l-au oferit dinamoviştilor, în faţa cărora s-au înclinat cu 1-10. Ultima păţanie s-a întâmplat pe 18 noiembrie 2001, când Rapidul se afla în topul clasamentului, fiind pe val. Braşovenii conduceau cu 1-0 prin golul înscris de Vascko în minutul 33 şi meciul se îndrepta spre o victorie a gazdelr. În minutul 90 + 4 Ionuţ Voicu pătrunde în careu, cade, puţin jenat şi arbitrul Sorin Corpodean nu acordă nimic. Din tribună, patronul giuleştenilor, George Copos îi transmite lui Viorel Hio, antrenorul bucureştenilor să scoată echipa de pe teren. S-au aşteptat cele trei minute regulamentare, după care centralul a fluierat finalul meciului. Hotărârea forului fotbalistic: 3-0 pentru părăsirea terenului şi sancţionarea cu diminuarea cu un punct în clasament.
    Ca o coincidenţă, şi de data aceasta va arbitra tot Sorin Corpodean ca şi acum trei ani şi jumătate.

    Rapidiştii nu au mai învins sub Tâmpa de 11 ani
    Ultima victorie rapidistă sub Tâmpa s-a produs pe 26 martie 1994 (2-0). Din acel moment însă, în cele opt meciuri disputate Rapidul a scos numai două remize, în rest înfrângeri pe linie. Braşovenii au înscris 12 goluri şi au primit numai 1. Mai mult, din cele 16 partide disputate în ultimul deceniu, stegarii sunt în avantaj cu o victorie: 16 7 3 6 18-15
    Cum faci, cum o dai, braşovenii sunt în avantaj şi nu vor trebui să piardă această oportunitate, pentru că îşi pot apropia victoria, numai să aibă încredere totală în capacitatea echipei.
    Cele două echipe ar putea prezenta următoarele garnituri:
    FC Braşov: Dejan Pesic – Balint, Tatarciuc, B. Niculae, Cosmin Bodea, Sărmăşan – Brujan, Popa, Miclăuş – Dăscălescu, Surdu. Antrenor: Gabi Stan.
    Rapid: D. Coman – N. Constantin, Maftei, D. Perjă – Bădoi, Măldărăşanu, Negru, Ilieş, Stancu – Buga, Burdujan. Antrenor: Răzvan Lucescu.
    Arbitri: Sorin Corpodean (Alba Iulia) – Aurel Oniţă (Constanţa), Cornel Avram (Timişoara).

  16. #100
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Tex de azi:

    Pentru a doua oara in cariera sa, Ferencz Bajko l-a inlocuit pe Gabi Stan la timona echipei FC Brasov, devenind antrenor principal in locul celui caruia ii era, de obicei, locotenent, lucru anuntat de noi, in premiera, in numarul de sambata. Intelegerea dintre Bajko si “stegari” este de scurta durata, doar pana la terminarea campionatului, insa, in functie de divizia in care vor activa “galben-negrii”, cele doua parti vor sta din nou la masa tratativelor. Cu siguranta, Ferencz Bajko isi va cunoaste cu adevarat potentialul sau ca antrenor la finele sezonului, intrucat, de data aceasta, nu se va mai consulta cu Gabi Stan, asa cum a facut-o in mandatul precedent, din 2002: “Sunt pe cont propriu acum. Mergem inainte pana la capat. Cred ca mai sunt sanse sa ne salvam, dar depinde mult de jocul cu Apulum. Evolutia baietilor cu Rapid ne da incredere ca putem castiga la Alba Iulia. De acum, toate meciurile vor fi adevarate finale pentru noi”. Bajko are 47 de ani si este unul dintre tehnicienii care folosesc laptopul pentru ca munca depusa sa fie cat mai eficienta. El a relatat ca situatia actuala a echipei nu se poate compara cu cea de acum doi ani, cand FC Brasov a ramas in Divizia A: “Atunci s-au castigat partidele cu Otelul Galati si Ceahlaul Piatra Neamt si ne-am ridicat in clasament. Acum este altceva. Dupa Apulum, urmeaza sambata Dinamo”.
    De astazi, “stegarii” vor intra in cantonament, la Stadionul “Tineretului”, si vor primi liber doar dupa intalnirea de sambata, cu Dinamo Bucuresti. Singurul jucator cu probleme medicale este Marcel Sandor, ce acuza dureri la inghinali.
    “Trebuia sa iasa si el de sub umbrela, la soare”
    Chiar daca esecul cu Rapid a ingreunat si mai mult situatia echipei, directorul general al lui FC Brasov, Irinel Manta, a plecat vineri seara, de la stadion, multumit, totusi, de jocul “stegarilor”, dar si de atitudinea publicului: ”Trebuie sa mergem mai departe. Mai sunt cateva zile pana la un meci capital, cu Apulum. Dar care n-au fost capitale pentru noi? Este imbucurator ca jocul nostru a fost bun cu Rapid. Am fost multumit ca publicul i-a aplaudat pe baieti, ceea ce nu s-a intamplat cam de mult pe «Tineretului»“. Oficialul brasovean a spus ca obiectivul noului tehnician, Ferencz Bajko, este evitarea retrogradarii, pentru care va incasa o prima speciala: “Si noi, si el, dorim ceva pe termen lung. A fost o situatie delicata pentru el, insa are peste 40 de ani si e timpul sa mearga pe picioarele lui. Asta-i viata! Poate este neplacut, dar il inteleg. Trebuia sa iasa si el de sub umbrela, la soare”. Irinel Manta a subliniat ca nu s-a pus problema sanctionarii fotbalistilor pentru prestatiile din retur: “Nu i-am penalizat, dar vom fi foarte duri, daca vor exista cazuri de indisciplina la echipa”. Masurile de reorganizare a clubului anuntate de Irinel Manta dupa infrangerea de la Bistrita au fost amanate dupa cele doua meciuri din aceasta saptamana, cu Apulum si Dinamo Bucuresti. Altfel, maseurul Gheorghe Visinescu a primit acordul lui Manta ca dupa Pasti sa se alature din nou staff-ului medical al “stegarilor”.

  17. #101
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Idem:

    Romeo Surdu face parte din grupul restrans al jucatorilor de la FC Brasov care in acest sezon a avut evolutii satisfacatoare. Tanarului atacant ii va expira angajamentul cu gruparea “stegara” la sfarsitul acestui an, astfel ca, din vara, poate negocia cu o alta formatie interesata de serviciile sale. La sfarsitul turului, cand Mugurel Buga a plecat la Rapid, presedintele gruparii giulestene, Dinu Gheorghe, nu s-a ferit sa dezvaluie ca si Romeo Surdu este unul dintre fotbalistii brasoveni care prezinta interes pentru formatia antrenata de Razvan Lucescu. Si directorul general al “galben-negrilor”, Irinel Manta, a confirmat ca fotbalistul se afla in vederile “visiniilor”. De altfel, una din variantele rapidistilor, la vara, ar fi cedarea, inapoi, la FC Brasov a fundasului Marius Constantin, plus o suma de bani, pentru a-l aduce pe Surdu sub comanda lui Razvan Lucescu. Internationalul de tineret al “stegarilor” a spus ca prima optiune ramane, insa, actuala sa echipa: “Din noiembrie tot astept sa-mi prelungesc contractul. Voi mai asteapta, dar la vara nu se stie ce se va intampla”. Pentru Surdu, in afara Rapidului, se mai intereseaza Steaua, RC Strasbourg, iar impresarul sau l-a anuntat ca, mai nou, are oferte si din Rusia si China. Pe langa Romeo Surdu, mai sunt alti noua jucatori ale caror angajamente cu FC Brasov se vor incheia la finalul campionatului. Irinel Manta a spus ca a inceput sa faca primele tatonari in acest sens, pentru a cunoaste pretentiile fotbalistilor aflati la final de contract.
    A cerut sprijinul divinitatii
    Romeo Surdu si-a petrecut ziua libera de ieri la Rasnov, cu familia. El a fost si la biserica, unde s-a spovedit si s-a rugat pentru un succes la Alba Iulia. “Mergem sa batem. Daca nu castigam, s-a terminat. Suntem retrogradati”, a spus jucatorul.

  18. #102
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Despre fotbal, echipă şi... Corpodean



    Deznodământ fals în meciul pierdut de „stegari”, vineri, contra „lebedelor vişinii” după cum plastic le spune un amic din lumea fotbalului, giuleştenilor.
    Rapid este o echipă mai bună decât Braşovul. Acest aspect este evident nu neapărat prin prisma clasamentului actual, a tradiţiei sau, poate cel mai important lucru, prin cea a potenţei financiare. Numai că braşovenii au dorit să uite pentru 90 de minute de orice inferioritate, atât sportivă, cât şi de altă natură şi să demonstreze (poate în primul rând lor) că nu sunt cu nimic mai prejos. Numai că soarta (care de această dată a avut un chip hâd, ce-l întruchipa pe Corpodean) s-a opus. Şi nu dorim să le căutăm scuze fotbaliştilor antrenaţi de...apropo, de cine? Sau să fim acuzaţi de patriotism local. Dar este evident că acest pseudo – arbitru a împins echipa braşoveană în prăpastia pe a cărui mal, oricum era. Şi nu ne legăm neapărat de neacordarea acelui penalty în ultimul minut de joc la vizibilul henţ al lui, N. Constantin, cât mai ales la anularea eronată a golului marcat de Tatarciuc, reţineţi la scorul de 0-0. Şi pentru ce? Pentru că doi giuleşteni bezmetici (Nae Constantin şi Stancu) s-au ciocnit şi au căzut pe jos, stârnind mila lui Corcodel, pardon Corpodean. Dar de fapt, dacă e să ne gândim mai bine la cât e de „jăpcar”, i s-ar potrivi mai bine primul apelativ. Da, Corpodean are un dinte împotriva Braşovului, situaţie în care conducerea stegarilor ar trebui să facă un memoriu împotriva lui, chiar dacă ar fi tardiv şi oricum n-ar rezolva mare lucru, dar măcar acest „fluierici” să nu-i mai ia la mişto pe braşoveni. Amintiţi-vă numai după meciul în care i-a făcut praf pe stegari la Bistriţa, a avut neruşinarea să servească masa cu trei din jucătorii Gloriei, aspect adus la cunoştinţa presei de Ovidiu Sărmăşan, ce i-a văzut în timp ce se afla în drum spre Cluj, oraşul natal şi a oprit să mânânce la acelaşi restaurant. Credeţi că ranchiunosul Corpodean l-a uitat? Nu. Următorul sezon, prima etapă, meci în Ghencea, cu Steaua (0-4). Cât a jucat Sărmăşan? Aproape o jumătate de oră, pentru că Sorinel a avut grijă să dea un penalty gratuit Stelei la 0-0 şi normal, să-l elimine pe braşovean.
    Şi acest aspect nu este singular, numai că noi ne-am propus să vorbim în acest material despre FC Braşov. Aşadar, felicitări Pesic pentru valoarea ta. Felicitări Bodea pentru spiritul tău de sacrificiu şi pentru ataşamentul faţă de culorile galben – negre, deşi eşti orădean, eşti mai braşovean decât unii născuţi aici. Felicitări Sătmar pentru curajul şi stăpânirea de sine avute în joc. Felicitări Karamian pentru evoluţia cu care ai cucerit publicul. Ne-am oprit doar asupra câtorva dintre jucătorii care ne-au făcut să sperăm în renaşterea echipei. Şi la urma urmei, de-o fi retrogradare, asta e, poate că va fi un moment 0 pentru fotbalul braşovean, moment care să schimbe unele mentalităţi, primordială fiind după părerea noastră creşterea tinerilor fotbalişti localnici.
    A, şi încă ceva, o notă bună publicului braşovean, care a dovedit că ştie fotbal, el aplaudând jucătorii la final, deşi rezultatul era negativ. Dar oamenii au văzut şi apreciat dorinţa şi spiritul de sacrificiu, elemente care au lipsit la majoritatea meciurilor anterioare.
    Cât despre scindarea conducerii administrative de cea tehnică, data viitoare.

  19. #103
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    TEX de azi:

    Toate partidele ramase pana la finele sezonului vor fi de foc pentru jucatorii de la FC Brasov, prima din seria celor noua urmand sa se dispute miercuri, la Alba Iulia, cu Apulum. “Stegarii” au facut ieri dimineața analiza video a intalnirii precedente, cu Rapid, impreuna cu antrenorul principal Ferencz Bajko si cu directorul general Irinel Manta. Noul tehnician al brasovenilor a facut si o evaluare a sanselor “galben-negrilor” de a evita retrogradarea. “As dori sa salvam echipa. Avem nevoie de 18 puncte, din 27 posibile. Este foarte important sa castigam duelul cu Apulum, intrucat altfel vom privi intalnirea de sambata, cu Dinamo Bucuresti”, a fost una dintre concluziile “principalului”. Bajko a subliniat ca nu va schimba sistemul de joc impus de Gabi Stan, deoarece timpul este prea scurt, iar acest lucru i-ar putea bulversa pe jucatori.
    Altfel, Ferencz Bajko a intrat din 2001 in randul utilizatorilor de PC, iar acum foloseste un laptop Toshiba, atat pentru a stoca cat mai multe informații legate de activitatea sa zilnica, cat si pentru documentare. Pe el l-a impresionat cel mai mult modul de lucru al lui Ladislau Boloni: ”Este scrupulos, riguros si perseverent. Isi organizeaza foarte bine activitatea”.
    Irinel Manta a fost sarbatoritul zilei
    Managerul general Irinel Manta a implinit ieri 42 de ani, dar a afirmat ca le va face cinste jucatorilor abia dupa partida de la Alba Iulia. Din partea angajaților de la Stadionul “Tineretului”, el a primit o sticla de whisky “Jim Beam”, iar de la directorul sportiv Iosif Kovacs o sampanie, cu specificația de a i se implini ceea ce-si doreste cel mai mult - evitarea retrogradarii. Manta a dezvaluit ca, de cand a inceput returul, umbla cu clasamentul Diviziei A in buzunar, facand diverse calcule legate de situția echipei. El a anunțat ca masurile de remaniere a clubului vor incepe cu Centrul de copii si juniori si cu personalul administrativ de la Stadionul “ICIM”.
    l La Alba Iulia, “galben-negrii” vor fi arbitrați de Anton Helesteanu (Iasi) la centru, iar la cele doua tuse vor fi Adrian Vidan (Bucuresti) si Claudiu Tripa (Arad). Observatori partidei au fost desemnați Mircea Dancu (Sibiu) si Mircea Nesu (Oradea).
    Alba Iulia nu concepe
    sa se impiedice de Brasov
    Alin Artimon, antrenorul lui Apulum, este foarte sigur pe el inaintea duelului de maine, de la ora 17.00, cu FC Brasov: “Daca nu batem, suntem retrogradați, dar eu sunt convins ca vom castiga”. Raspunsul, insa, i-l va da Feri Bakjo & compania, speram unul pozitiv pentru toți microbistii brasoveni. “Alb-negrii”, care ieri s-au relaxat la un biliard, nu au accidentați sau suspendați in lot, asa incat vor miza pe “11”-le care a remizat vineri seara la Bacau: Fl. Cotora - Ciobanu, Kiraly, Minea - Jercalau, Hardau, Chivescu, Iurisniți, Bar - Galdean, Giuchici.
    Revansa lui Giuchici
    Miroslav Giuchici, atacantul ex-”stegar” al lui Apulum Alba Iulia, plecat cu cantec in iarna de la Brasov, a declarat presei din orasul Unirii: “As fi preferat sa nu fi marcat cu Steaua, insa sa inscriu golul victoriei cu FC Brasov. Sub Tampa n-am avut prea mari statisfacții si imi doresc mai mult ca orice sa castigam. E ca o revansa pentru mine. Desi m-am ințeles bine cu jucatorii, «buba», in ce ma priveste, a fost la conducere”. “Miro” a destainuit ca a renunțat la aproximativ 10.000 de dolari, suma datorata de “galben-negrii”, pentru a evolua la Alba Iulia in retur.

  20. #104
    ardelean DIXX's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    EU
    Posts
    1,228
    Reputatie
    1
    Bajko riguros si perseverent iar Manta taie si spinzura,sper sa iasa ceva din duetul asta.De obicei ungurii sint muncitori si cinstiti am tot respectul pentru ei,oricum o schimbare trebuia facuta si daca a preferat sa se certe cu Gabello pentru a ramine la o echipa cu un picior in B are ambitii mari Bajko asta.
    [B]Forza Steagu!!! [/B]

  21. #105
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Mai rau ca acum nu poate sa fie. Poate Feri sa joace mai ofensiv si sa promovezi pe tinerii noastri. Sper sa jucam maine ofensiv, indiferent de consecinte. Forza Steagu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •