Page 2 of 37 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 758

Thread: Revista presei brasovene

  1. #22
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    TEX de azi:

    "Ovidiu NEDELCU
    Daniel Isaila este unul dintre jucatorii de la care antrenorul Gabi Stan si suporterii “stegarilor” asteapta cat mai multe realizari pe teren. De asemenea, “Isa” este constient ca la varsta si experinta acumulate de-a lungul carierei va trebui sa fie un exemplu pentru mai tinerii sai coechipieri. Mijlocasul revine in lotul “galben-negru” dupa accidentarea suferita in penultima etapa a sezonului trecut. Primele partide in care a evoluat dupa aceasta pauza fortata au fost in stagiul din Antalya: “Inca mai am mult de muncit. Exista un pic de teama si trebuie sa scap si de asta. Este cel mai mare dusman al meu. Imi doresc sa fiu sanatos si sa ajung la forma care m-a consacrat”. Daniel Isaila a fost de parere ca si in sezonul viitor echipa sa va juca in primul esalon: “Toate formatiile s-au intarit in aceasta iarna. De la noi au plecat cativa jucatori destul de importanti. Ne-am pregatit bine si suntem optimisti ca vom ramane in Divizia A. In situatia noastra, avem nevoie mai mult ca oricand de suporteri. Sa vina in numar cat mai mare. Fanii si caracterele adevarate se vad la greu, nu numai la bine”.
    Cilean este discipolul lui “Isa”
    In camera Hotelului “Atlantis”, Isaila sta impreuna cu noul venit Ionel Cilean, mult mai tanar decat veteranul brasovean. “L-am luat cu mine in camera, ca sa-l cresc. Nu sunt probleme, ma asculta. E un baiat educat”, l-a caracterizat Isaila pe colegul sau de camera. In Antalya, “Isa” nu a fost numai in cantonamente de pregatire, ci si ca turist, de doua ori, impreuna cu sotia sa, Valentina.
    “Stegarii” vor juca duminica
    LPF a acceptat ieri cererea de amanare a partidei dintre FC Brasov si FC National, programata vineri, 4 martie, “stegarii” urmand sa joace duminica, de la orele 14.00. Practic, s-a facut o rocada, disputa FC Brasov - FC National a luat locul intalnirii dintre Apulum Alba Iulia - Sportul Studentesc, intrucat ambele intalniri vor fi transmise de acelasi post TV, Telesport.


    Si un interviu cu Irinel Manta:


    Horia VATAMANU
    Cu destule probleme pe cap de cand a fost instalat in functie, dintre care o parte ii dau serioase palpitatii, managerul general al “galben-negrilor”, Irinel Manta, a raspuns ieri, cu destula retinere, intrebarilor adresate. Nu o data, raspunsurile sale au fost, de fapt, intrebari puse interlocutorului. In ceea ce priveste meciul amical cu spaniolii de liga a treia de la CD Castellon, Manta a spus ca exista toate sansele ca partida sa se contramandeze.
    Rep: Ce stiti despre mediatizatul amical al lui FC Brasov la Castellon?
    Irinel Manta: Dar dumneavoastra ce stiti?... Am primit acum un fax prin care cei de la Castellon ne-au anuntat ca, din cauza faptului ca meciul are mari sanse sa nu mai fie televizat, totul s-ar putea contramanda. Dupa banuielile mele, spaniolii ne-ar fi suportat cheltuielile din banii obtinuti de pe urma drepturilor de televizare.
    Rep: Asadar, in principiu, misterul s-a elucidat!
    I.M.: Nu pot sa spun ceva sigur, inca, dar lucrurile se vor clarifica in cel mai scurt timp. Trebuie sa luam legatura cu cei de acolo si sa vedem cum ramane.
    Rep: Totusi, presupunand ca echipa va face deplasarea in Spania, pentru ce ruta veti opta? V-ati interesat de rezervarea biletelor?
    I.M.: Cei de la Castellon ne-au sugerat sa utilizam o cursa de Madrid, intrucat ar fi alegerea cea mai convenabila. Am inteles ca, daca am pleca pe 26 februarie, am plati cu mai bine de 100 euro mai putin de persoana decat daca am decola pe 27.
    Rep: Stiti ca CD Castellon are un meci foarte important de campionat pe 27 februarie, cu 24 de ore inaintea posibilei intalniri cu FC Brasov?
    I.M.: Poate ar folosi cu noi piticii sau formatia a doua (!?!).
    Rep: Si ce valoare ar avea partida, in acest context, pentru trupa lui “Gabello”?
    I.M.: Ar conta foarte mult faptul ca am juca pe iarba, in conditiile in care la noi exista atatea terenuri grele in aceasta perioada. Am castiga una-doua zile in plus, in conditii foarte bune (!?!).
    Rep: Cu ce ocazie a dorit CD Castellon sa organizeze acest amical si de ce credeti ca a ales FC Brasov drept partener?
    I.M.: Am inteles ca am juca in cadrul “Trofeo fiestas de la Magdalena”. Pentru noi ar fi vorba de o singura partida.
    Rep: Despre posibilitatea amanarii meciului din prima etapa a returului, cu FC National, ce informatii aveti?
    I.M.: Nu am intrat in posesia vreunei hartii oficiale, dar pot spune ca vom disputa acest joc pe 6 martie, obtinand o amanare de doua zile. Asta rezulta din informatiile pe care le am.
    Rep: Datoriile fata de Marius Lacatus, si nu numai, le-ati achitat?
    I.M.: Inca nu, dar nu se pune problema sa nu o facem pana la reluarea campionatului. Datoriile vor fi achitate sigur, dar nu va pot spune cu exactitate cand.

  2. #23
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Transilvania Expres 18.02:

    "Stegarii” au sarit peste antrenamentul de ieri dimineata, antrenorul Gabi Stan dandu-le voie elevilor sai sa mearga la cumparaturi. Din magazinele din Antalya, “galben-negrii” si-au cumparat haine de piele, curele de pantaloni, plus alte maruntisuri. Cunoscuti ca fiind comercianti de bijuterii din aur, vanzatorii turci au incercat sa-i ademeneasca pe fotbalistii brasoveni, insa multi au rezistat tentatiei de a-si achizitiona obiecte fabricate din pretiosul metal. Duminica seara “stegarii” sunt asteptati sa soseasca acasa.
    Aseara, FC Brasov a sustinut un nou test, in compania formatiei elvetiene de liga secunda Fislisbalh, “stegarii” triumfand categoric cu 12-0, prin golurile realizate de M. Dascalescu 4, Maric 3, Dedu 3, Vajda, Popa. Ai nostri au inceput in formula: Pesic - Vajda (min. 46 Popa), Poverlovici, Satmar, Balint, Cilean - Manole (min. 46 Rascu), Isaila, Dedu - Maric, M. Dascalescu.

  3. #24
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Tex de luni

    "FC Brasov a remizat, 0-0, sambata, cu polonezii de la Groclin, in ultima partida amicala sustinuta in Antalya. “Stegarii” au inceput intalnirea in urmatoarea formula: Pesic - Balint, Petroesc, B. Nicolae, Bodea, Miclaus - Popa, Tatarciuc, Surdu - Maric, Sandor. Au mai intrat: M. Dascalescu, Isaila si Dedu. La finalul stagiului din Turcia, nici unul dintre jucatorii pregatiti de Gabi Stan nu are probleme medicale. Chiar daca, in urma solicitarilor, au aparut mici leziuni, sportivii in cauza au fost menajati de “Gabello” la meciuri amicale sau unele antrenamente, insa n-au scapat de circuite in sala de forta. Ieri dupa-amiaza, delegatia brasoveana a plecat de la Belek spre Istanbul si apoi la Bucuresti. Dupa actiunea din Turcia, “stegarii” vor primi liber doua zile, iar de miercuri isi vor relua pregatirile pentru partida cu FC National, de la sfarsitul saptamanii viitoare."

  4. #25
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Dupa ce duminica noaptea s-a intors din Antalya, tehnicianul “stegarilor”, Gabi Stan, a verificat ieri starea terenurilor de antrenament de la Codlea si de la Stadionul “Municipal”. Pe unul dintre acestea vor trudi “galben-negrii” de miercuri, cand isi vor relua pregatirile. Pana la intalnirea de duminica viitoare, cu FC National, “Gabello” nu mai vrea sa sustina nici o partida amicala: “Nu mai avem nevoie. Ne ajung cele 14 meciuri pe care le-am disputat de cand am venit din vacanta”. Dupa stagiul din Turcia, “principalul” brasovenilor are conturat “11-le” care va debuta in returul campionatului. Primele remanieri au aparut in defensiva, unde Bogdan Nicolae va avea de indeplinit rolul libero-ului, intrucat Bodea va forma cuplul de fundasi centrali la marcaj cu Petroesc. De asemenea, Stan a observat un plus in jocul lui Balint, daca acesta evolueaza ca fundas dreapta, nu in centrul defensivei, ca pana acum. “La mijloc avem probleme. Acolo am incercat diferite variante. In atac i-am folosit pe Maric si Surdu sau Dascalescu si Surdu. Maric sta mai mult cu spatele la poarta. Nu vreau sa stric jocul echipei, sa aruncam mingi pentru el. Va trebui sa-i hartuiasca permanent pe cei din apararea adversa, sa devieze mingi pentru coechipieri”, a explicat Gabi Stan.
    Baietii s-au comportat exemplar
    Antrenorul si-a laudat jucatorii, fiind multumit de modul cum au inteles sa se pregateasca in cel mai important stagiu al iernii: “Au aratat ca ma pot baza pe ei. N-am ce sa le reprosez. M-au multumit si cei mai tineri, Dedu, Popa si Poverlovici. Au aratat ca pot face fata pregatirilor la nivelui Diviziei A. Acum, trebuie sa aratam ca ne putem realiza scopul final, sa ramanem in primul esalon”. “Gabello”, impreuna cu fotbalistii, a fost joi la cumparaturi in Antalya, insa timpul alocat “shoppingului” a fost destul de scurt, doua ore. “N-am prea avut ce lua. Doar nepotelului meu i-am cumparat niste hainute. M-a sunat si mi-a spus sa nu cumva sa vin fara ceva, ca ma controleaza”, a povestit tehnicianul.
    “Suntem echipa pacii”
    Altfel, Comisia de Disciplina a FRF a sanctionat abaterile fotbalistilor, tehnicienilor si patronilor gruparilor din prima liga, in prima parte a campionatului, cu suma totala de 21.895 de euro. Toti banii care au rezultat din amenzi au intrat in bugetul Ligii Profesioniste de Fotbal. Cu 8.042 de euro, Farul Constanta se afla pe primul loc in clasamentul divizionarelor A sanctionate pecuniar. FC Brasov se afla pe pozitia a 16-a, ultima, cu doar 60 de euro in dreptul amenzilor. “Stegarii” se afla pe locul 13 in ierarhia cartonaselor, cu 34 galbene si doua rosii. “Suntem echipa pacii. Daca intoarcem clasamentul, suntem pe primul loc. Mai bine am fi fost amendati, dar sa fi ocupat o pozitie mai buna in topul Diviziei A”, s-a amuzat “Gabello”.

  5. #26
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Ovidiu NEDELCU

    Pana la 31 martie, FC Brasov va trebui sa indeplineasca toate normele privitoare la obtinerea licentei de participare in sezonul 2005 - 2006. Comisia care acorda licentele prim-divizionarelor din cadrul FRF, condusa de Viorel Duru, a anuntat obligatiile ce le revin cluburilor pentru ca si in campionatul viitor sa poata activa in primul esalon. “Pentru obtinerea licentei trebuie refacut vechiul dosar. Vom proceda conform regulamentelor federatiei si legislatiei in vigoare. Pe 28 februarie va avea loc Adunarea Generala Extraordinara a Ligii Profesioniste de Fotbal. Printre altele, Viorel Duru va prezenta si o informare legata de modul in care se vor obtine licentele pentru noul sezon”, a punctat directorul general al “galben-negrilor”, Irinel Manta. Cu prilejul intalnirii tuturor presedintilor de cluburi din Divizia A se va discuta si cum isi vor achita datoriile de ordinul miliardelor de lei gruparile prim divizonare si cum se vor face impozitarile pe venituri in fotbal. Gruparea care a initiat aceasta dezbatere este FC National.
    Dupa ce “stegari” au solicitat ca partida cu FC National sa se dispute duminica, 6 martie, au revenit cu o noua cerere la LPF, specificand ca meciul sa aiba loc cum a fost stabilit initial, adica pe 4 martie. In aceeasi zi va incepe, la Sala Sporturilor “D. P. Colibasi”, si intalnirea Romania - Belarus, din cadrul Cupei Davis. Totusi, “galben-negrii” sunt optimisti in privinta numarului spectatorilor care vor veni in tribunele Stadionului “Tineretului”. ”Ar fi bine ca vineri, in prima zi a Cupei Davis, iubitorii sportului sa mearga la fotbal, iar sambata si duminica la tenis. Atunci, cred ca vor fi partidele cele mai interesante”, le-a recomandat chibitilor brasoveni Irinel Manta.
    Altfel, ieri, directorul administrativ Romeo Pascu a finalizat demersurile pe langa Ministerul Muncii si Protectiei Sociale in ceea ce priveste obtinerea permiselor de munca pentru ghanezul Ibrahim Dossey si pentru cei doi sarbi, Dejan Pesic si Darko Maric, din lotul brasovenilor.
    Astazi, la orele 15.30, jucatorii antrenati de Gabi Stan au programata reunirea la Stadionul “Tineretului”. Tehnicianul brasovean a afirmat ca nu este interesat de fundasul gruparii Apulum Alba Iulia, Razvan Cosma. Se pare ca acesta, originar din Brasov, a anuntat conducerea “uniristilor” ca are o oferta din partea “stegarilor”, pentru a-i forta sa-i achite restantele financiare.

  6. #27
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    TEX de azi:

    "Primul antrenament din aceasta saptamana al jucatorilor de la FC Brasov a fost condus de tehnicianul Gabi Stan pe suprafata sintetica. Terenul se afla la iesirea din Brasov spre Bucuresti, langa “Castel”, fiind acoperit cu un balon. “Gabello” a optat pentru gazonul artificial in locul celui natural, intrucat, atat la Stadionul “Muncipal”, cat si la Codlea starea terenurilor a avut de suferit, din cauza conditiilor meteo. Sarmasan acuza usoare dureri la genunchi, in timp ce Satmar este racit. Ieri, la reunirea lotului “stegar” a venit si Miroslav Giuchici, atacantul dorind sa-si ia ramas bun de la coechipierii pe care i-a avut in turul campionatului si sa-si ridice actele de la sediul clubului. Altfel, la Stadionul “Tineretului”, angajatii bazei au lucrat marti toata ziua pentru a scoate zapada de pe gazon, pentru a-l pregati in vederea disputei cu FC National."

  7. #28
    junior
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    66
    Reputatie
    1

    Thumbs down S-au demascat!

    Interesant! F.C. Brasov nu este pe lista marilor datornici la fondul asigurarilor de sanatate .In schimb , la loc de cinste , figureaza ,, campioana moralitatii " , regina ingineriilor financiare , FC National ..

  8. #29
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Eu stiam ca si Brasovul are vreo 40 de mrd. Ma indoiesc ca au fost achitate, mai ales ca Nicolae a declarat ca nu are de gand sa le achite. Sau poate FC Brasov a scapat de societatea cu datorii? Ai idee ce s-a intamplat, Adamache?

  9. #30
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    La Codlea, sambata dimineata, FC Brasov a disputat ultima partida de verificare inaintea confruntarii cu FC National, din prima etapa a returului Diviziei A. Adversarii echipei antrenate de Gabi Stan au fost jucatorii divizionarei B FC Ghimbav 2000, pe care “galben-negrii” i-au invins cu 5-0, prin golurile marcate de Surdu 2, M. Dascalescu, Bodea si Manole. Partida s-a derulat pe parcursul a 110 minute, “Gabello” mergand, in prima parte a intalnirii, pe mana “probabililor”: Pesic - Balint, Petroesc, B. Nicolae, Bodea, Miclaus - Brujan, Tatarciuc, Sandor - Surdu, M. Dascalescu. In actul secund, tehnicianul brasovean le-a dat credit “posibililor”: Dossey - Tatarciuc, Poverlovici, Satmar - Rascu, Manole, Isaila, Colnic, Cilean - Dedu, Popa. Vajda si Sarmasan au fost menajati pentru aceasta intalnire, avand mici probleme medicale. Ieri dimineata, “galben-negrii” au avut program de recuperare, la Stadionul ”Tineretului”. Altfel, Marian Ivan si Razvan Sava, jucatori ce au activat in tur la FC Ghimbav 2000, au asistat la intalnirea de sambata. Cei doi asteapta sa intre in posesia restantelor financiare pe care conducerea divizionarei B-1 le are fata de ei. Datoria catre cei doi fotbalisti este de 7.000 de dolari, iar, daca nu va fi stinsa, FC Ghimbav nu va fi programata in campionat.

    GSP spunea ca meciul s-a terminat 5-4. Poate au vazut ei alt meci.

  10. #31
    junior
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    66
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Eu stiam ca si Brasovul are vreo 40 de mrd. Ma indoiesc ca au fost achitate, mai ales ca Nicolae a declarat ca nu are de gand sa le achite. Sau poate FC Brasov a scapat de societatea cu datorii? Ai idee ce s-a intamplat, Adamache?
    Da , aici este vorba doar de datoriile la Fondul asigurarilor de sanatate! celelalte urmeaza ... Sa speram ca nu sunt chiar atat de mari , sa nu fim nevoiti sa procedam ca Steaua s.a. sau foarte recent Argesul .

  11. #32
    junior
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    66
    Reputatie
    1

    of , presa mea

    In BZB Dossey apare ca rezerva lui Mihok la FC Ghimbav , in TEX ca rezerva lui Pesici la FC Brasov.In BZB Precizia a jucat cu echipa a II - a a lui FC Targoviste , in TEX cu FC Alpan.Conform BZB sacelenii nu regreta deplasarea pentru ca au jucat pe un teren superior calitativ celui din ,,zona",In TEX reisese ca s-a jucat doar cateva minute pe iarba , restul pe noroi , terenul de la Sacele este mult mai bun , dar este bine ca jucatorii s-au acomodat cu terenul greu , cine stie ce se intampla pana la ziua meciului...Ca sa nu mai spun ca in BZB cineva din echipa saceleana ( nu se stie cine ) declara ca daca stia ca vor juca cu echipa a doua din SACELE nu se mai deplasa la Targoviste...Ziaristii astia ori sunt tampiti , ori beti!

  12. #33
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Si GSP isi aduce o modesta contributie, dand scorul de 5-4 la meciul Brasov-Ghimbav. In rest e jale mare prin presa brasoveana. Cred ca au avut un chef monstruos ieri ca si la TEX si la BZB au abundat azi greselile. Oare acolo nu-i controleaza nimeni?

    Aha, am inteles, datoriile noastre sunt probabil la fisc, pt. impozite neplatite. Oricum, nici daca procedam ca Argesul nu scapam decat cu un sprijin politic solid. ce au facut pitestenii este ilegal si nu-i absolva de datorii. Fiscul poate solicita anularea tranzactiei pt. ca ca afost facuta cu scopul evident de a prejudicia statul.

  13. #34
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Tex de azi:

    "„Stegarii” asteapta
    60.000 de dolari
    De la Comisia de Licentiere a FRF „stegarii” vor primi opiniile forului condus de Mircea Sandu vizavi de gruparea brasoveana. Altfel, solicitarea cluburilor bucurestene Dinamo, Steaua si Rapid de a­si negocia separat drepturile de televizare a fost respinsa de LPF. FC Brasov mai are de încasat din contractele de cedare a drepturilor TV circa 60.000 de dolari, aferenti sezonului trecut. De ieri, atacantul Darko Maric s­a alaturat jucatorilor pregatiti de Gabi Stan, dupa ce si­a rezolvat în week­end, la Belgrad, problemele cu viza."

  14. #35
    junior
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    66
    Reputatie
    1

    Smile Un atacant sarb la Brasov

    E bine ca avem si un jucator de camp sarb! Atacantii din tara vecina sunt renumiti pentru tehnica si eficacitatea lor. Au bagat spaima in aparatorii si portarii adversi in Europa si nu numai.

  15. #36
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Maric a si inscris de cateva ori in meciurile de pregatire si s-ar putea sa intre titular la meciul cu bancarii. Oricum este de urmarit. Sa speram ca va primi sanse destule ca sa se afirme.

  16. #37
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Tex de azi:

    Daca FC Brasov ar fi jucat vineri cu FC National, asa cum fusese programata initial prima partida oficiala a “stegarilor” din acest an, atacantul Romeo Surdu ar fi avut sanse minime sa evolueze impotriva “bancarilor”. In timpul antrenamentului de duminica a simtit o durere puternica atunci cand si-a miscat bratul. Diagnosticul medicilor a fost nevralgie intercostala, internationalului de tineret facandu-i-se infiltratii cu polidin. De cand este in lotul “stegarilor”, Romeo Surdu a fost doar o singura data apt pentru etapa inaugurala a turului sau a partii a doua a sezonului, la inceputul actualei stagiuni, cand FC Brasov a jucat in “Cotroceni”. Atacantul “galben-negrilor” nu a participat ieri la cele doua antrenmente. Nici antrenorul principal Gabriel Stan nu se simte bine, el luptandu-se cu o raceala puternica, asociata cu stari febrile.
    750.000 $ pentru retur
    Actionarii SC FC Brasov SA, firma care sustine echipa de fotbal, au hotarat, in urma sedintei de ieri dupa-amiaza, ca pana la reluarea campionatului sa fie efectuata si plata ratei a doua de contract catre jucatori. De asemenea, au fost estimate si cheltuielile aferente returului Diviziei A, care se ridica la 750.000 de dolari. La intalnirea cu actionariatul a participat si antrenorul “galben-negrilor”, Gabi Stan, care i-a anuntat pe superiori ca obiectivul echipei sale este evitarea retrogradarii.

  17. #38
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    Probleme la satelit

    BZB de azi:

    Junglă totală la FC Ghimbav!



    Dedesubturile afacerilor din curtea divizionarei B sunt demne de un film
    În ultimele şase luni, la FC Ghimbav nu este linişte, având loc mai multe scandaluri, marea lor majoritate fiind generate de bani. În aceste condiţii, Consiliul Local a luat atitudine, pentru a mai salva ceva din echipa care se îndrepta încet dar sigur către desfiinţare.
    Astfel, CL-ul a hotărît la începutul acestei săptamîni înfiinţarea Clubului Sportiv „FC Ghimbav 2000”. Consilierul local Ioan Spinean a declarat ieri într-o conferinţă de presă că în vechea Asociaţie Sportivă, CL-ul a fost un simplu acţionar în timp ce ,,ca şi ceilalţi membrii din Consiliul de Administraţie am avut un singur vot”. Reprezentantul oraşului a mai spus că administraţia locală nu a mai dorit să sprijine divizioanara B în momentul în care conducătorii echipei „nu au putut justifica cum s-au cheltuit banii publici. Noi am aprobat o sumă de bani, dar i-am ţinut în cont. Nu puteam vira banii către club în condiţiile date. Acum s-a schimbat macazul”.
    În altă orfine de idei, FC Ghimbav va continua colaborarea cu FC Braşov, fostul tehnician, Marian Margarit fiind investit ca director executiv, urmând să figureze şi pe foaia de joc ca antrenor, deoarece Adrain Szabo, cel care va pregăti echipa nu îndeplineşte condiţiile prevăzute de regulament.

    Incredibil dar adevărat
    Ioan Spinean a prezentat, ieri, un raport de analiză contabilă, încheiat la 29.06.2004, efectuat de SC Fincont SRL Braşov, la cererea CL, datele prezentate arătând în detaliul ,,afacerile” celor care s-au ocupat de destinele grupării. După o verificare atentă a documentelor puse la dipoziţie de vechea conducere, pentru perioada iulie 2003 - aprilie 2004, s-au constatat, printre altele: „Actele contabile primite nu sunt semnate şi ştampilate”, „Nu exista declaraţii privind obligaţiile la bugetul statului depuse la Administraţia Financiară şi nici raportarea contabilă de la sfârşitul anului”, „Nu s-au întocmit şi nu s-au depus fişele fiscale pentru anul 2003”, „Nu există nici un contract înregistrat la Inspectoratul Teritorial de Muncă şi nici un contract pentru prestările de servicii”, „Asociaţia nu deţine autoturisme şi s-au decontat bonuri de combustibil fără să existe nici un contract de comodat şi foi de parcurs”, „lipseşte factura de la Universal Motor Trading pentru maşina de cosit (plăţi în valoare de 134.140.001 lei)”, „Nu există chitanţe de la cluburile unde s-au transferat jucători la FC Ghimbav 2000, ci doar dispoziţii de plata nesemnate de nimeni” şi lista poate continua cu multe alte nereguli.
    În continuare, alte acte de-a dreptul comice. Facturi de medicamente pe ale căror bonuri fiscale erau trecute produse ca ruj, rimel, crema de mâini, factură pentru achiziţionarea şi montarea unui geam lateral la un autoturism „Nubira”, facturi cartele telefonice pre-pay, bonurile de combustibil, documente cu date eronate sau cu date de identificare eronate. După cum se vede mai sus, situaţia critică în care se află divizionara B nu mai pare acum atât de greu de înţeles, criza financiară fiind rezultatul ,,ingineriilor” făcute de oameni care nu au avut de-a face cu echipa de fotbal.

  18. #39
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Stegarii” s-au antrenat la Castel
    Jucatorii echipei FC Brasov au avut programat ieri un singur antrenament, pe terenul sintetic de langa Motelul “Castel”. “Stegarilor” Dossey, Pesic si Maric le-au fost rezolvate permisele de munca, cel ce s-a ocupat de aceasta problema fiind directorul administrativ, Romeo Pascu. Asa cum am fost informati, in maximum doua zile, datoria clubului catre antrenorul Marius Lacatus, 40.000 de dolari, va fi achitata, ulterior urmand a se inscrie la LPF transferurile efectuate. (C.P.)

    TEX de azi

  19. #40
    junior
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    66
    Reputatie
    1

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Stegarii” s-au antrenat la Castel
    Jucatorii echipei FC Brasov au avut programat ieri un singur antrenament, pe terenul sintetic de langa Motelul “Castel”. “Stegarilor” Dossey, Pesic si Maric le-au fost rezolvate permisele de munca, cel ce s-a ocupat de aceasta problema fiind directorul administrativ, Romeo Pascu. Asa cum am fost informati, in maximum doua zile, datoria clubului catre antrenorul Marius Lacatus, 40.000 de dolari, va fi achitata, ulterior urmand a se inscrie la LPF transferurile efectuate. (C.P.)

    TEX de azi
    Deci avem si noi un teren sintetic? Pentru ca Dan Petrescu spunea ca acela de la Urziceni , pe care s-a antrenat el cu echipa lui , este singurul din tara ...

  20. #41
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    da, dar nu cred ca are dimensiuni de fotbal daca este acela care cred eu ca este. Cica ar fi acoperit de un balon. Oricum e mai bine decat pe terenuri desfundate,

  21. #42
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Primăria se va implica mai mult la echipa fanion



    Primarul George Scripcaru a fost prezent la ceremonialul tragerii la sorţi a meciurilor din cadrul Cupei Davis dintre România şi Belarus. Într-o discuţie avută cu presa, s-a referit şi la echipa de fotbal, fanion a Braşovului, în care în prezent Consiliul Local este principalul acţionar.
    „Din punct de vedere financiar, lucrurile au fost rezolvate încă din şedinţa de acum o lună de zile. Am făcut o analiză financiară pentru acest retur. Până la mijlocul acestei luni se vor rezolva plăţile la jucători, ca să ajungem la zi când începem returul. Din punctul nostru de vedere, suntem în regulă, ceea ce ne dorim este ca echipa să scape de retrogradare. Asta nu o pot spune eu. Primarul sau consilierii nu joacă în teren. Noi trebuie să asigurăm calmul şi buna funcţionare a echipei şi l-am asigurat. Marţea viitoare vom avea o nouă înâlnire cu conducerea clubului, Primăria, Consiliul Judeţean, pentru a finaliza ultimele aspecte. Va urma o întâlnire cu toată echipa, jucători, conducere administrativă şi tehnică, să le spunem şi noi câteva lucruri, ceea ce aşteptăm de la ei. Le vom spune problemele financiare. Au fost alocate 17 miliarde de lei ca să rămână în „A”. În baza unui raport făcut de antrenor la sfârşitul campionatului, dacă vom rămâne în prima divizie, lotul care a jucat şi jucătorii remarcaţi vor fi recompensaţi cu un bonus din partea municipalităţii. Mai mult de atât nu putem face”.
    Referitor la nocturna stadionului „Silviu Ploieşteanu”, George Scripcaru a completat: „Avem documentaţia şi toate detaliile pregătite, însă concentrarea noastră principală este la ora actuală salvarea de la retrogradare. În perioada următoare, vom pune în aplicare concret şi nocturna. Ne-am gândit ca municipalitatea să devină un acţionar şi mai important. Ne vom implica cu un aport mai mare decât acest 25%, vom putea merge la 35-40%”.
    Primarul George Scripcaru s-a referit şi la implicarea în echipa de handbal fete, Rulmentul – CSM. „I-am anunţat pe colegii mei că vom fi dispuşi să ne implicăm şi în Handbal Club Municipal Braşov. Vom găsi o formulă de parteneriat cu prim divizionara Rulmentul şi CSM, în aşa fel încât echipa să fie sprijinită din toate punctele de vedere. Şi fetele şi antrenorii de la handbal pun mult suflet şi merită acest lucru, iar în partea a doua a anului sau chiar mai devreme, îl aşteptăm pe domnul Theodor Florescu de la SC Urban, la o discuţie împreună cu conducerea Rulmentului, pentru a avea o echipă competitivă la înalt nivel”.

    BZB de azi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •