Results 1 to 12 of 12

Thread: Documentare

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1

    Documentare

    Vreau sa va provoc la o discutie despre documentare. Dupa ce am citit mii de carti si vazut "tone" de filme am gasit o noua pasiune...documentarele.
    Timpul fiind fff scurt si viata noastra la fel am ajuns la concluzia ca nu cunosc o multime de lucruri despre istorie, stiinta, natura samd. O carte ca si un film sunt rodul imaginatiei mai mult sau mai putin bogate a unui scriitor sau regizor. Insa un documentar prezinta fapte reale...ma rog si documentarul e regizat dar incearca sa prezinte fapte reale.

    Sunt un impatimit al canalelor History Channel, Discovery Channel, Science Channel, Military Channel, Animal Planet.
    Mai are cineva o goanga asemantoare?

  2. #2
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    nu pot sa-i spun goanga... hais sa-i zic gonguta

    dar ma uit si eu cu mare placere la documentare... depinde si de subiectul abordat

  3. #3
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    m`am uitat la Bowling for Columbine acuma cateva zile, un documentar al lui Michael Moore ... foarte bun, doar ca prefer niste comedii...
    si m`am pus sa ma uit la Fahrenheit 9/11 , tot de Michael Moore facut, dar m`am uitat doar la jumatate, ca m`am cam plictisit.

    nu`mi place animal planet pe discovery si reality ma mai uit...

  4. #4
    sport legend noir_desir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iași/Мoscova
    Posts
    3,603
    Reputatie
    1
    da, normal ca ma uit cu placere la documentare, mai ales la cele legate de geografie (destinatii turistice) si istorie (deci Discovery Travel and Living; Discovery History; National Geographic), dar nici cele legate de stiinta nu sunt de neglijat (mai ales astronomie).
    [COLOR="Blue"][B]FORZA POLI[/B][/COLOR] / [COLOR="Black"][B]FORZA[/B][/COLOR][COLOR="Red"] [B]MILAN[/B][/COLOR] / [COLOR="Navy"][B]ALLEZ[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]PSG[/B][/COLOR] / [COLOR="Blue"][B]HAJRA MTK[/B]/[/COLOR][COLOR="DarkGreen"][B]ЛОКОМОТИВ МОСКВА[/B][/COLOR]

  5. #5
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    si eu sunt dependenta de discovery travel. pt ca cu toate ca locurile ce sunt prezentate sunt reale pe mine tot intr-o lme imaginara ma transporta.
    mi-ar place sa merg pretutindeni pe glob si in locurile placute dar si in cele mai putin placute.
    dar pana atunci long live discovery travel!!!
    dar imi plac si celelalte canale. animal planet mai putin.
    history e iar un canal la care ma uit destul de des.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #6
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Discovery - excelent, dar parca prea obsedat de WW2. Sunt un fan inrait al documentarelor despre perioada respectiva, dar totusi ... din 5000 de ani de istorie, parca prea se concentreaza doar pe 1939-1945 !

    De asemenea, gasesc excelente si filmele lui Michael Moore - "Roger and Me", "Bowling for Columbine", "Sicko". Am urmarit si show-ul lui, "The Awful Truth", o vreme.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by MAN_US View Post
    am ajuns la concluzia ca nu cunosc o multime de lucruri despre istorie, stiinta, natura samd.
    Zau?

    Quote Originally Posted by MAN_US View Post
    Mai are cineva o goanga asemantoare?
    Eu

  8. #8
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vladek View Post
    Discovery - excelent, dar parca prea obsedat de WW2. Sunt un fan inrait al documentarelor despre perioada respectiva, dar totusi ... din 5000 de ani de istorie, parca prea se concentreaza doar pe 1939-1945 !

    De asemenea, gasesc excelente si filmele lui Michael Moore - "Roger and Me", "Bowling for Columbine", "Sicko". Am urmarit si show-ul lui, "The Awful Truth", o vreme.
    paradoxal cel mai premiat film al lui Michel Moore mi se pare cel mai slab.
    alte filme documentare foarte bune: Baraka, Microcosmos, Ashes and snow sau La marche de l'empereur.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by MAN_US View Post
    Vreau sa va provoc la o discutie despre documentare. Dupa ce am citit mii de carti si vazut "tone" de filme am gasit o noua pasiune...documentarele.
    Timpul fiind fff scurt si viata noastra la fel am ajuns la concluzia ca nu cunosc o multime de lucruri despre istorie, stiinta, natura samd. O carte ca si un film sunt rodul imaginatiei mai mult sau mai putin bogate a unui scriitor sau regizor. Insa un documentar prezinta fapte reale...ma rog si documentarul e regizat dar incearca sa prezinte fapte reale.

    Sunt un impatimit al canalelor History Channel, Discovery Channel, Science Channel, Military Channel, Animal Planet.
    Mai are cineva o goanga asemantoare?
    bineinteles,eu!

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Imi permit sa recomand si eu Grizzly man, al lui Werner Herzog.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1
    am vazut un documentar super pe science channel ieri. Era legat de jellyfish, adica meduze. Nu se stiu prea multe despre aceste animale marine. Se pare ca incalzirea globala le determina inmultirea in masa si nu prea poate fi oprita inmultirea lor. Efectul este ca vor consuma peste masiv...deja japonezii care traiesc din sea food sunt disperati.
    Efectiv si eu am patit-o cand am fost la golful mexic la "plaja" acum o luna am fost muscat de cateva ori de "monstri"<wink> E groasa ca aceste colonii afecteaza o groaza de plaje inclusiv Hawaii. Autoritatile nu vor sa recunoasca de teama sa nu le dispara turistii. Unele specii cum ar fi box jellyfish si o alta tiny de prin Australia pot fi mortale. Dupa ce am trecut printr-o asa experienta...desi specia care m-a muscat nu era una chiar fioroasa...n-as mai vrea sa trec prin experiente asemenatoare. Erau muscati cam toti cei de pe plaja ce intrau in apa si culmea ligeguards nu stiau ce sa faca. Eu devenisem prim ajutor pe plaja...<wink> mai in gluma mai in serios o sa intru cu precautie in orice apa.
    Oamenii inteligenti discuta idei. Oamenii mediocri discuta evenimente. Restul oamenilor discuta alti oameni.

  12. #12
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    hmmm, avand in vedere titlul forumului, nu ar fi mai potrivit sa povestim despre chestii documentare pe care le-am citit si nu pe care le-am vazut???
    just wondering!!!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •