Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 24

Thread: Care tara exporta cei mai buni si mai multi jucatori ??

  1. #1
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0

    Care tara exporta cei mai buni si mai multi jucatori ??

    Pe vremuri domina Iugoslavia in Europa . Granita era deschisa .Dar acum se exporta masiv din Cehia , Romania ,Rusia si mai ales Brazilia .In Suedia de exemplu mai fiecare club are cel putin un brazilian .Suedia si Norvegia exporta in primul rind spre Anglia .Noi spre sud .Spontan cred totusi ca brazilienii intataresc mai mult cluburile europene dar poate gresesc .Voi ce parere aveti ? Dorin

  2. #2
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    daca ne raportam la Europa, parerea mea este ca tot tarile din fosta Yugoslavie domina piata de transferuri tinand cont de raportul jucator-pret, deoarece in fiecare an pleaca cel putin un jucator "necunoscut" la un pret situat intre 3-5 mil. euro
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #3
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Sarbii se vind si pe meritele vechi si datorita impresarilor experimentati la preturi asa de bune . Ceva asemanator probabil si cu brazilienii.Dar repet , cine are cei mai reprezentativi jucatori si care duc echipele lor noi spre succes ? Dorin

  4. #4
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    grea intrebare , pai la Inter cel mai bun stranier e un argentinian, la Juve un ceh, la Real.......stie Ovidiu.......
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  5. #5
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Atunci am putea incepe prin a-i numara . Romania are doi lideri incontestabili (Chivu , Mutu )apoi ceva mai nesigur cu rolul celorlati (personal ma astept mai mult de la Contra).Suedia are jucatori in cluburi bune dar nu chiar in rol de lider . Norvegia are arma secreta nr .1 Solskjer iar restul muncitori.Si voi mai puteti veni cu exemple... Dorin

  6. #6
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    la sarbi e (parerea mea) Kezman, la cehi Nedved, la ucrainieni Shevcencko, la polonezi Olisadebe ..........
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  7. #7
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Țările din care se exportă cei mai mulți jucători sunt România și Brazilia (america de Sud). Serbia nu chiar așa cum ziceți voi. Din Africa se mai exportă mult (costa de fildeș, ivory coast, camerun) pentru că acolo cluburile sunt sărace și jucători sunt dați pe sume de nimic. /nope/

  8. #8
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Sa nu uitam ca si Franta are mare export si ceva italieni se pot enumera . In schimb aproape nici un spaniolsi nici un englez...Si nu uitati Olanda! Dorin

  9. #9
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Romania logic cine se compara cu Chivu si nici Mutu e mai prejos nu prea sunt multi care se ridica la valoare lui .Mai sunt si brazilieni si cam atat ,nu mai sunt tari care exporta jucatori "de calitate"!!!

    REAL 4EVER

  10. #10
    junior
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    117
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by inter
    grea intrebare , pai la Inter cel mai bun stranier e un argentinian, la Juve un ceh, la Real.......stie Ovidiu.......
    un spaniol

  11. #11
    gonczi riva's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bistrita
    Posts
    845
    Reputatie
    1
    Poi nu stiu daca intrebarea asta are sens dar oricum sa zicem: Brazilia de departe e tara care da in campionatele tari jucatori la fiecare echipa de top! plus ka da in camionatele de mina a doua cum ar fi, turcia si rusia, da o droaie de brazilieni! nici nu cred ka se pune la indoiala ca Brazilia e pe primul loc! Eu zic ka pe al doilea sunt francezii!!
    [COLOR="YellowGreen"][/COLOR][FONT="Courier New"][COLOR="Magenta"][/COLOR][/FONT]
    Spain: Atletico Madrid England: Liverpool
    Italy: Internazionale MIlano France: PSG
    Germany: Borusia Dortumd Portugal: Benfica Lisabona
    Turkey: Galatasaray Romania: Gloria Bistrita

  12. #12
    manager seby's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Piatra-Neamţ
    Posts
    276
    Reputatie
    1
    Brazilia dă cei mai mulți jucători, dar și România nu la fel de mulți, dar valoroși (să nu uităm cât de mare este Brazilia).
    Leave me alone!

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by seby
    Brazilia dă cei mai mulți jucători, dar și România nu la fel de mulți, dar valoroși (să nu uităm cât de mare este Brazilia).
    Aveti dreptate cu Brazilia(nu si cu Romania)....dar totusi am impresia ca in ultimul timp cam argentinienii sunt mai cautati....Cel putin de ei se aude mai des in ultima vreme............ 8)
    Câinii nu mor niciodata!

  14. #14
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Si Franta a dat multi jucatori de valoare, desi acum se cam prevede o gaura neagra...

    Sa ne uitam putin la Arsenal ce jucatori francezi au...Henry, Pires, Wiltord, Vieira...

    Campionatul Frantei care incurajeaza jucatori din Senegal, Camerun, etc.

  15. #15
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Cei mai multi jucatori mai putin conteaza cine ii exporta. Dar cei mai buni ...cu sigurantza Olanda. Si ma gandesc doar la marea echipa a lui Ajax de la jumatatea deceniului trecut...care a cucerit Europa...si inca o mai cucereste. In mare parte jucatori surinamezi.
    Surinam asta de ce n-o avea echipa nationala ? Cred ca ar ajunge si ei prin semifinalele vre'unui campionat mondial.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  16. #16
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Interesanta observatia cu surinam dar ei apartin Olandei ca teritoriu asa ca nu merge . Asa si Guadeloupe franceza il au pe Thuram si Henry si poate si altii dar degeaba ca e Franta si acolo.Si nu merge ca in Marea Britanie care are alta organizare de stat Dorin

  17. #17
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    ca o curiozitate, Everton la achizitionat pe starul chinez Li Tie, 25 ani (voi ati auzit de el? eu nu :o ) cu suma de 1.8mil.$
    si cand ma gandesc ca Sanmartean a fost dat la 1/3 din pret
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  18. #18
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    Si Franta a dat multi jucatori de valoare, desi acum se cam prevede o gaura neagra...

    Sa ne uitam putin la Arsenal ce jucatori francezi au...Henry, Pires, Wiltord, Vieira...

    Campionatul Frantei care incurajeaza jucatori din Senegal, Camerun, etc.
    ai dreptate rasheedkpenny; îmi place cum gândești; nici francezii nu sunt mai prejos și chestia cu Camerun și Senegal e de asemenea adevărată
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  19. #19
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by inter
    ca o curiozitate, Everton la achizitionat pe starul chinez Li Tie, 25 ani (voi ati auzit de el? eu nu :o ) cu suma de 1.8mil.$
    si cand ma gandesc ca Sanmartean a fost dat la 1/3 din pret
    Da, am auzit de el. Li Tie joaca de cativa ani buni in Anglia, sub forma de imprumut.

  20. #20
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Dorin
    Interesanta observatia cu surinam dar ei apartin Olandei ca teritoriu asa ca nu merge . Asa si Guadeloupe franceza il au pe Thuram si Henry si poate si altii dar degeaba ca e Franta si acolo.Si nu merge ca in Marea Britanie care are alta organizare de stat Dorin
    Dorine, nici eu nu eram sigur de afirmatia ta, asa ca azi am verificat: Surinam are echipa nationala - face parte din CONCACAF. E pe locul 147 in clasamentul FIFA. Totusi, e normal sa alegi sa joci pentru Olanda, daca ai dubla cetatenie, nu?

  21. #21
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Merci de informatie si nu strica sa ma update ! Dorin

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •