Results 1 to 4 of 4

Thread: Raul Guzu

  1. #1
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1

    Raul Guzu

    http://img251.imageshack.us/img251/5457/guzu.jpg

    Uploaded with ImageShack.us

    INTERVIU / RAUL GUZU (SC PADERBORN)

    Fundașul central Raul-Dorian Guzu (18 ani) este căpitanul echipei Under 19 a lui SC Paderborn, club din 2.Bundesliga, divizia secundă a campionatului Germaniei.

    * Raul, cum se face că un român este căpitan la o echipă de juniori nemțească?

    Sunt român, dar m-am născut în Germania, unde părinții mei s-au stabilit acum 25 de ani. Dețin ambele cetățenii, atât pe cea română, cât și pe cea germană. Faptul că sunt căpitan la Paderborn înseamnă că trebuie să dau dovadă de și mai multă responsabilitate și disciplină, atât pe teren, cât și în afara gazonului. Consider că prin voința mea puternică am reușit să mă impun și să fiu acceptat ca lider.

    * Ai fost convocat și la formația mare a lui Paderborn?

    Am făcut mai multe antrenamente cu echipa a doua a clubului și am jucat în câteva meciuri de pregătire la prima formație a lui Paderborn.

    * Sezonul trecut a fost unul destul de reușit pentru tine…

    Da, am terminat cu echipa de juniori pe locul al doilea în Westfalenliga. Două puncte ne-au lipsit să promovăm în Bundesliga… Am jucat pentru o categorie superioară de vârstă și am fost singurul titular născut în 1992.

    * Ai fost integralist în primele patru etape din acest sezon (0-2 cu Eintracht Rheine, 2-1 cu Westfalia Herne, 0-0 cu SC Neheim și 1-2 cu Sportfreunde Siegen), dar ai lipsit în ultima rundă (1-2 cu Vfl Theesen). Ce s-a întâmplat?

    Am evoluat în toate meciurile de până acum, mai puțin în cel din ultimul week-end, când nu am putut juca din cauza unor probleme la gât. Mi-am revenit însă repede și sunt convins că voi fi pregătit sută la sută pentru meciul următor.

  2. #2
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    E prima data cand aud de Guzu . Ce sa spun , sper sa ajunga cat mai sus in cariera .

  3. #3
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Fundașul central Raul Guzu (18 ani) a câștigat, cu echipa Under 19 a clubului SC Paderborn, faza districtuală a Cupei Germaniei (”Kreispokal”), reușind să înscrie două goluri în finala de sâmbătă cu Delbrucker SC, scor 4-0.

    Guzu, care este căpitanul formației Under 19 a lui SC Paderborn, grupare din liga secundă germană, a marcat ambele goluri cu capul, fructificând două centrări venite din lovitură liberă și, respectiv, din corner. Echipa fundașului român s-a calificat astfel pentru următoarea etapă a Cupei, la care vor participa câștigătoarele fazelor districtuale ale competiției.

  4. #4
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Fundașul central Raul Guzu (18 ani) a fost titular în victoria de duminică a echipei sale, SC Paderborn, 4-1 acasă cu Preussen Espelkamp, meci din etapa a șasea a campionatului Under 19 al Germaniei.

    „Echipa este una nouă, formată în acest an. Sunt mai mulți jucători născuți în 1993, în comparație cu alte echipe, care folosesc numai jucători din 1992. Am câștigat faza districtuală a Cupei Germaniei, iar duminică am învins în campionat o formație care era situată pe locul al doilea în clasament și nu avea nicio înfrângere până în acel moment. Sperăm ca tactica din ultimele două meciuri să ne aducă succes și în continuare. Personal, consider că am avut o evoluție sigură în partida cu Preussen Espelkamp, apărarea a stat compactă și m-am descurcat atât la mingile înalte, cât și la baloanele trimise în adâncime”, a declarat Guzu pentru www.frf.ro.

    Fundașul român a evoluat titular în cinci dintre cele șase etape disputate până acum în Westfalenliga („Juniori A”) și a înscris o „dublă” în finala districtuală a Cupei Germaniei, disputată luna trecută.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •