View Poll Results: ?

Voters
99. You may not vote on this poll
  • Da, se poate!

    64 64.65%
  • Imposibil!

    35 35.35%
Page 9 of 11 FirstFirst ... 7891011 LastLast
Results 169 to 189 of 211

Thread: Euro 2020/2024?

  1. #169
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,108
    Reputatie
    1
    Suporteri o sa vina si intr-un eventual Romania-Bulgaria, asa cum au fost si in Africa de Sud desi s-au bagat tot felul de strambe, la fel cum or sa mearga si in Brazilia care nu e chiar un paradis, in Qatar etc.
    Sa reamintesc ca numai daca se califica Anglia si la un meci cu San Marino or sa vina vreo 30000.

  2. #170
    senior Gombos's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    153
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bogdan_nj View Post
    Diana, se va trece la 24 echipe nu la 32.
    32, 48, ce mai conteaza... daca ar fi 48 ar cuprinde toata Europa minus 2 state!

    bine ca ai corectat-o sau l-ai corectat. altfel credeam ca mai toata Europa participa la Europeanul de Fotbal!

  3. #171
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bogdan_nj View Post
    Si eu cred ca cel din 2020 va fi in Turcia. Problema e insa ca nu stiu daca UEFA va da 2 Europene consecutive in Europe de Est asa ca s-ar putea sa trebuiasca sa asteptam pentru 2028. Oricum eu zic ca ar trebui sa candidam pentru 2020 si 2024 pentru ca UEFA sa ni-l dea pe cel din 2028.
    moare m sandu pana atunci

  4. #172
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by chelstone91 View Post
    ai dreptate... tond sa cred ca vom organiza acest turneu final alatri de ungaria in 2024, in 2020 cred ca este randul turciei care are cateva condidaturi sortite eseculul, iar 2020 este anul turciei, toata lumea vorbeste despre asta...
    sau bulgaria, tocmai ce a intrat si mihailov in CeX

  5. #173
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    [QUOTE=diana10;3435852]
    Mai frate, ca sa organizezi un truneu final - fie el si in cuplaj - exceptand infrastructura rutiera si cea sportiva, mai este necesar de indeplinit doua conditii:
    ai pus vreo 3 conditii..
    1. sa vina cat mai multi suporteri ai echipelor participante. Adica sa vina suporteri din 30 sau 32 de tari. Se va vedea anul viitor cati suporteri vor veni in Ukraina si Polonia. Daca vor veni - desi am rezerve ca se vor aventura prea multi in Ukraina - atunci s-ar putea ca sa intre in calcule Romania si Bulgaria.
    polonia o sa fie plina de fani, ukraina nu prea. Romania si Bulgaria sunt altceva decat ukraina, sunt in UE sunt accesibile pt turisti (vize, limbi straine etc)

    2. Tara (sau cele doua tari) care organizeaza competitia sa nu fie izolate politic in plan european. Ori, la ora actuala Romania este izolata. A avut cineva grija de chestia asta. (Si nu ma refer doar la "dosarul" Libia). Nici bulgarii nu stau prea bine, chiar daca sunt sub "protectorat" german.
    nu suntem izolati politic , nu stii ce inseamna sa fii izolat politic cu adevarat, oricum pana in 2018 cand se ia decizia e cale lunga


    Cum noi suntem cam cu 30-40 de ani in urma fostelor surate de suferita - Polonia, Cehia (Slovacia), Ungaria, Slovenia - este greu de crezut ca vom prinde ceva mai repede de 2028 sau 2032
    intotdeauna e bine sa te informezi inainte sa vorbesti. Polonia poate ca o fi cu 40 de ani inainte de noi dar in nici un caz la autostrazi sau stadioane. Sau macar nu era. Consulta ce stadioane aveu polonezii in 2006 cand au primit organizarea. Erau leit Romania (de atunci!). Aveau si ei o relicva de 23 august la varsovia, inca unul la chorzow, in rest cateva stadioane vopsite, wisla ce mai investise in arena. Autostrazi nu stiu cat aveau in 2006, dar pot sa-ti zic cat au in 2011, cam 870 km vs 328 km romania. Dar polonia e cam de 1,8 ori mai mare ca teritoriu deci nu stau cu mult mai grozav. Bine o sa-mi zici ca in 2006 poate aveau 5000 km de autostrada dar s-au erodat intre timp
    Oricum noi pana in 2024 o sa avem si autostrazile alea nenorocite, e o gramada de vreme oana atunci

  6. #174
    junior
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    147
    Reputatie
    1
    Multumesc, Nyo! Am reusit sa traduc si am vazut si eu pe altii care se uita la noi ca suntem peste ei. De fapt acest lucru este clar in zona exceptand Ucraina. Intrati pe www.worldstadiums.com la Bulgaria, Serbia, Ungaria si veti vedea ca de acum suntem peste aceste tari la capitolul stadioane iar din toamna le vom avea si pe cele 3 noi.

  7. #175
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    619
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ADONYS View Post
    Multumesc, Nyo! Am reusit sa traduc si am vazut si eu pe altii care se uita la noi ca suntem peste ei. De fapt acest lucru este clar in zona exceptand Ucraina. Intrati pe www.worldstadiums.com la Bulgaria, Serbia, Ungaria si veti vedea ca de acum suntem peste aceste tari la capitolul stadioane iar din toamna le vom avea si pe cele 3 noi.
    N-as zice ca suntem peste bulgari si chiar unguri. Suntem pe acolo toti trei. Sarbii stau ceva mai prost. Partea proasta este ca si la nivelul fotbalului suntem toti patru tot "acolo", noi mergand spre locul 4 detinut pana acum de unguri.

  8. #176
    senior Gombos's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    153
    Reputatie
    1
    nu trebuie sa te pronunti tu despre nivelul fotbalului din Romania.
    Last edited by Sir. Eko; 25th March 2011 at 21:21. Reason: :) .

  9. #177
    Blue Sugar M.I.B.'s Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ger
    Posts
    2,297
    Reputatie
    1
    Usor......

  10. #178
    manager Silmar22's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    On your freakin' mind
    Posts
    292
    Reputatie
    1
    Pai,mai intai s-o luam logic un pic,incepand cu arenele


    1. Noi avem doua stadioane aproape terminate National Arena si Cluj Arena,primul de 55.000 de locuri si al doilea de 35-40.000 de locuri.Am mai avea ceva decent in momentul de fata la Timisoara,Cluj,Bucuresti si haide si cel de la Piatra Neamt,care totusi sunt mici si nici macar nu corespund standardelor UCL.Deci... Si oricum,daca se darama ce-i vechi si vine ce-i nou nu prea as vedea dinamism in stadioanele noastre,pentru ca vom avea aceleasi forme cu iz de comunism.Mai ales ca daca vrem Euro 2020,ceea ce e cam greu o sa fim intre Rusia si Qatar,care vor avea niste stadioane de pe alta planeta cand vor organiza.
    Dar daca vrem 2024,cadem in cealalta extrema cand trebuie sa le facem si mai futuristice.Mai rentabil ar fi 2020. Insa ne va trebui inca un stadion super-mare avand in vedere ca cel mai mic care va fi in Rusia are in jur de 45.000 de locuri la Yaroslavl sau Krasnodar parca.Deci mai bine ne-am pune,urgent(!) sa construim ceva mare de vreo 60.000 de locuri,care sa aiba si o forma placuta.Era in Brasov un proiect pentru Stadionul Tineretului de 21.000 de locuri,asemanator cu Signal Iduna Park al BVB-ului din Germania,insa e prea mic.Daca ar fi si municipalitatea la fel de darnica cum este cu patinoarele,cred ca s-ar putea extinde proiectul pana la 40.000 de locuri.Dar ce ne facem cu al patrulea stadion?


    2. Autostrazi se vor mai face pana in 2020/24,deci putem sa ne linistim.Dar noi trebuie sa legam orasele intre ele,asa ca,eu as considera vreo 2500-3000 de km de autostrada ideali.Dar cum stim ca la noi,autostrada e mai scumpa din varii motive am cam avea de tras cu asta.Sa zicem ca facem 2500 si presupunem apoteotic ca avem 500 gata facuti,in loc de 320.Mai trebuie 2000 de kilometri si daca facem cu 10 milioane de euro/km ne trimite la 20 de miliarde,doar cu autostrazile .Unde mai punem cai ferate,strazi normale si celelalte. Hotelurile nu sunt o mare problema,ca rasar ca ciupercile dupa ploaie insa mai trebuie facute vreo cateva.



    Stadioanele=1.000.000.000 euro
    Infrastructura=30-35.000.000.000 euro
    Hoteluri,servicii si alte asemanatoare=1.000.000.000 euro
    Alte cheltuieli,precum promovare,baze sportive si cosmetizare a tarii=2.000.000.000 euro

    Cu totul,ar trebui sa cheltuim 40 de miliarde de euro,jumatate din PIB,daca vrem sa facem cu adevarat o impresie frumoasa si sa nu ne uite repede europenii.Eu zic ca e posibil,daca mai facem si un imprumut.Insa numai cand iti imaginezi: EURO 2020 Romania parca e altceva.

  11. #179
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    astea sunt tarile care si`au depus candidaturile provizorii la UEFA pt europeanul din 2020:
    Armenia / Azerbaijan / Georgia
    Belgium
    Bosnia-Herzegovina / Croatia / Serbia
    Czech Republic / Slovakia
    Romania / Bulgaria or Hungary
    Netherlands
    Turkey
    Majoritatea sunt din est. platini doreste sa promoveze cat mai mult fotbalul in aceste zone, ce sa mai vorbim ca isi doreste sa ramana la UEFA cel putin cat a stat Lennart Johansson . El se bazeaza pe voturile din est
    Cu stadioanele chiar nu o sa avem probleme. Astea sunt cerintele:
    * 2 stadiums with 50,000 seats
    * 3 stadiums with 40,000 seats
    * 4 stadiums with 30,000 seats
    De mentionat este faptul ca e nevoie de atatea stadioane in total, nu intr`o tara. 1 stadion de 50.000 avem la Bucuresti, cel de la Cluj mai poate fi suplimentat cu 3-4000 de locuri pentru a ajunge la 40.000, iar 2 stadioane de 30.000 se pot face pe paltinisanu sau Oblemenco, sau, de ce nu, unele noi.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  12. #180
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    La azeri sau turci mai trebuie sa ajunga euro
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  13. #181
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    O mica observatie si o parere:
    obs: la Cluj mai trebuie aproape 10k de locuri ca sa ajunga la 40k

    Parerea mea este ca Turcia va lua Euro 2024, imi doresc sa ia ei + ca o si merita.Pe langa faptul ca si ei se asteapta sa castige, nu ca ar fi ceva sigur, dar nu degeaba se apuca de construit stadioane (Bursa, TT Arena + altele).

    Bosnia/Croatia/Serbia vor ramane la statulul de candidati provizorii, sa fim seriosi.
    Belgienii si olandezii chiar sunt nesimtiti, sa-i mai lase si pe altii
    Iar noi, probabil ne vom depune candidatura, dar e prea devreme sa dai chiar aproape in aceasi zona ca Euro 2012, dar cine stie...

  14. #182
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    O mica observatie si o parere:
    obs: la Cluj mai trebuie aproape 10k de locuri ca sa ajunga la 40k

    Parerea mea este ca Turcia va lua Euro 2024, imi doresc sa ia ei + ca o si merita.Pe langa faptul ca si ei se asteapta sa castige, nu ca ar fi ceva sigur, dar nu degeaba se apuca de construit stadioane (Bursa, TT Arena + altele).

    Bosnia/Croatia/Serbia vor ramane la statulul de candidati provizorii, sa fim seriosi.
    Belgienii si olandezii chiar sunt nesimtiti, sa-i mai lase si pe altii
    Iar noi, probabil ne vom depune candidatura, dar e prea devreme sa dai chiar aproape in aceasi zona ca Euro 2012, dar cine stie...
    ce sa zici de francezi atunci? 1984, 1998, 2016?
    Euro 2016 va avea loc in franta asa ca nu vad care e problema sa fie unul in vest, altul in est. Plus ca in afara de europeanul din 2012, cand au mai fost in est? 2008 austria/elvetia, 2004 portugalia, 2000 belgia/olanda, 1996 anglia, 1992 Suedia, etc. Ar fi culmea sa zica cineva de ce ar merge 2020`ul in est
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  15. #183
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    O mica observatie si o parere:
    obs: la Cluj mai trebuie aproape 10k de locuri ca sa ajunga la 40k

    Parerea mea este ca Turcia va lua Euro 2024, imi doresc sa ia ei + ca o si merita.Pe langa faptul ca si ei se asteapta sa castige, nu ca ar fi ceva sigur, dar nu degeaba se apuca de construit stadioane (Bursa, TT Arena + altele).

    Bosnia/Croatia/Serbia vor ramane la statulul de candidati provizorii, sa fim seriosi.
    Belgienii si olandezii chiar sunt nesimtiti, sa-i mai lase si pe altii
    Iar noi, probabil ne vom depune candidatura, dar e prea devreme sa dai chiar aproape in aceasi zona ca Euro 2012, dar cine stie...
    la forma ciudata pe care o are stadionul din cluj si limitarea de spatiu nu stiu cum ar putea sa-l mai mareasca. Practic ar trebui supraetajate peluzele dar ma tem ca nu e loc. Bine acolo peluzele intra in zona tribunelor si viceversa. Sa zica cineva din cluj daca e potential de marire cu 5-10.000 de locuri.

    Turcia e in dilema, va candida pt olimpiada din 2020 si nu stie daca sa se bage si pt euro tot atunci sau in 2024. Decizia pt olimpiada vine un an mai devreme decat pt euro (2013/2014) si probabil daca pierd J.O. se canalizeaza pe Euro. La noi intentia declarata era 2024 nu stiu daca s-a mai schimbat ceva..

  16. #184
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cneazul View Post
    astea sunt tarile care si`au depus candidaturile provizorii la UEFA pt europeanul din 2020:
    Armenia / Azerbaijan / Georgia
    Belgium
    Bosnia-Herzegovina / Croatia / Serbia
    Czech Republic / Slovakia
    Romania / Bulgaria or Hungary
    Netherlands
    Turkey
    Majoritatea sunt din est. platini doreste sa promoveze cat mai mult fotbalul in aceste zone, ce sa mai vorbim ca isi doreste sa ramana la UEFA cel putin cat a stat Lennart Johansson . El se bazeaza pe voturile din est
    Cu stadioanele chiar nu o sa avem probleme. Astea sunt cerintele:
    * 2 stadiums with 50,000 seats
    * 3 stadiums with 40,000 seats
    * 4 stadiums with 30,000 seats
    De mentionat este faptul ca e nevoie de atatea stadioane in total, nu intr`o tara. 1 stadion de 50.000 avem la Bucuresti, cel de la Cluj mai poate fi suplimentat cu 3-4000 de locuri pentru a ajunge la 40.000, iar 2 stadioane de 30.000 se pot face pe paltinisanu sau Oblemenco, sau, de ce nu, unele noi.
    n-a depus nimeni nici o candidatura inca. Cand/daca o sa depunem vreo scrisoare de intentie oficiala o sa aflam cu totii

  17. #185
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Stai, stai pardon ca eu am citit pe langa, chiar daca am scris 2024 eram cu gandul la 2020, ma rog.Turcii pe 2020 il vroiau initial.Cum spune si alwn vor si Istanbul 2020, din ce am citit pe ici pe colo (ici colo insemnand SSC) ei zic ca ar fi capabili sa le organizeze pe amandoua.
    Francezii sunt un caz special, stii de ce.
    In est, intr-adevar n-au mai fost dar daca e sa mergem pe ideea 2012 PL/Ukr, 2016 FR, 2020 Turcia (?) (oarecum est) la 2024 nu putem decat sa visam.
    Desi daca stau bine sa ma gandesc n-ar fi rau nici un euro in Cehoslovacia, iar apoi 2024 in sfarsit, Turcia.Iar noi, turneu mondial (glumesc evident)

    Quote Originally Posted by alwn
    n-a depus nimeni nici o candidatura inca. Cand/daca o sa depunem vreo scrisoare de intentie oficiala o sa aflam cu toti
    Pai da, ca momentan e o gluma lista aia, dpmdv.

    Acum putin separat de ce am zis mai sus, tare mi-e frica ca daca obtinem Euro cu HUN sau BG, nu ne dau noua finala.Nu stiu de ce am senzatia asta

  18. #186
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    la forma ciudata pe care o are stadionul din cluj si limitarea de spatiu nu stiu cum ar putea sa-l mai mareasca. Practic ar trebui supraetajate peluzele dar ma tem ca nu e loc. Bine acolo peluzele intra in zona tribunelor si viceversa. Sa zica cineva din cluj daca e potential de marire cu 5-10.000 de locuri.
    are pista de atletism. Se poate gasi o solutie.
    chiar daca nu, tot ne mai trebuie 2 stadioane. In loc sa il marim asta la 40.000, facem altul de 40.000, in loc de 30.000
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    n-a depus nimeni nici o candidatura inca. Cand/daca o sa depunem vreo scrisoare de intentie oficiala o sa aflam cu totii
    am zis ca e vorba despre candidaturile provizorii. Lista preliminara trebuie predata la Uefa pana in 2012. in 2013 vor ramane 5 candidaturi iar in 2014 se va anunta gazda. Ceea ce am postat eu reprezinta tari care si`au anuntat intentia. In mare masura acestea vor fi. Nu e exclus sa isi mai retraga cineva candidatura sau sa apara altele noi.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  19. #187
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Acum putin separat de ce am zis mai sus, tare mi-e frica ca daca obtinem Euro cu HUN sau BG, nu ne dau noua finala.Nu stiu de ce am senzatia asta
    finala se gazduieste de stadionul cel mai mare, cel putin asa a fost pana acuma. Cu 50.000 de locuri net National Arena ar pierde in fata Budapestei dar ar castiga in fata Sofiei

    Cneazul
    are pista de atletism. Se poate gasi o solutie.
    chiar daca nu, tot ne mai trebuie 2 stadioane. In loc sa il marim asta la 40.000, facem altul de 40.000, in loc de 30.000
    Sigur ca se gaseste solutie, un stadion cu pista se face fara pista numaidecat:
    se sapa si se adanceste suprafata de joc cu 1-2 m cel putin, permitand astfel tribunelor sa fie extinse pana aproape de teren. Cat despre peluze ele se demoleaza si se reconstruiesc in spatele portii. Deci se face numaidecat si nu costa mai nimica
    Cat despre arhitectura ciudata a stadionului, tribunele prelungindu-se pana in zona peluze si viceversa asta ar implica sa darami cate o bucata de tribuna, ceea situata in zona peluzei, in fine o nebunie..

    am zis ca e vorba despre candidaturile provizorii. Lista preliminara trebuie predata la Uefa pana in 2012. in 2013 vor ramane 5 candidaturi iar in 2014 se va anunta gazda. Ceea ce am postat eu reprezinta tari care si`au anuntat intentia
    Noi ne-am anuntat intentia acumm vreo 2 ani pentru 2020 initial dupa care am schimbat in 2024

  20. #188
    Arguendo... philos's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    2,488
    Reputatie
    1
    la turci s-ar trai periculos...

  21. #189
    senior
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    cum sa dea mai la turci, voi stiti ce vorbiti? Pai aia au ogramada probleme- sunt ogramada atentate acolo, n-o sa fie euro niciodata in turcia

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •