View Poll Results: ?

Voters
99. You may not vote on this poll
  • Da, se poate!

    64 64.65%
  • Imposibil!

    35 35.35%
Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 212

Thread: Euro 2020/2024?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1

    Euro 2020/2024?

    Cam ce sanse am avea sa gazduim CE de fotbal din 2020 cu Bulgaria sau Ungaria? :-?

  2. #2
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RunRun1730 View Post
    Cam ce sanse am avea sa gazduim CE de fotbal din 2020 cu Bulgaria sau Ungaria? :-?
    trio-ul amaratilor mai lipsea serbia,si era careu! S-o luam usor, prea ne imbatam cu apa rece.Intr-un an, vom avea 2 stadioane decente.Sa se mai faca stadioane asemanatoare ca si capacitate, design, in orase precum Constanta,Timisoara,Brasov,Craiova si Iasi,atunci mai discutam.Momentan, Bucuresti si Cluj Napoca sunt 2 floricele.Nu mai vb de infrastructura off-sport(autostrazi,hoteluri) necesare pentru o astfel de competitie.Asadar,s-o luam mai usor.

  3. #3
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    E incredibil cum un oras port precum Constanta,e la pamant cu infrastructura sportiva.La ce venituri aduce un port pentru venitul local, constantenii ar trebui sa aiba o alta infrastructura.Sa nu mai vorbesc de industria turismului.

  4. #4
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,075
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    E incredibil cum un oras port precum Constanta,e la pamant cu infrastructura sportiva.La ce venituri aduce un port pentru venitul local, constantenii ar trebui sa aiba o alta infrastructura.Sa nu mai vorbesc de industria turismului.
    nu cunosti adevarata situatie...administratia portului constanta varsa majoritatea banilor la bucuresti, doar cca 30 % raman in constanta...iar majoritatea firmelor de shipping si crewing care opereaza in port au sediile prin paradisuri fiscale...pe langa asta, datorita numelor din conducerea orasului, primim foarte putini bani de la bugetul de stat...exista un proiect pt o sala polivalenta (http://www.sport.ro/gadget/video-tre...mai-facut.html), insa atata timp cat e pdl-ul la putere nu sunt bani pt inceperea constructiei...stadionul este foarte bun raportat la majoritatea stadioanelor din romania si la situatia actuala a echipei care joaca pe el...baza sportiva a farului e destul de bine pusa la punct, unul din terenurile de antrenament fiind dotat cu nocturna...pe langa baza farului la anul va fi finalizata si baza academiei lui hagi, care probabil va fi cea mai moderna din tara...deci una peste alta perspective ar fi, numai sa se vrea

  5. #5
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Bucurestiul, Clujul, Timisoara, Craiova,Iasi si Constanta ar fi printre orasele care ar putea gazdui meciuri ale CE de fotbal.In 3-4 sa speram ca se va termina autostrada transilvania si legata de autostrada A2 a Ungariei.(asta ar fi un punct de plecare pt care prefer Ungaria in loc de Bulgaria, al doilea e civilizatia - bulgarii au o mafie puternica si stau f prost la capitolul seriozitate stiu aproape pe cont propriu)
    Romania in acesti 9 ani ar avea timp sa duca la bun sfarsit inca 2-3 autostrazi care sa lege Vestul de Estul tarii si astfel sa se poata face drumul de catre suporteri si cu masina.Transportul pe cale ferata reprezinta o problema pentru ca sunt la pamant la acest capitol.
    Stadioane se pot face, daca Timisoara - Craiova - Iasi - Constanta si de ce nu Brasov constuiesc in acesti 9 ani cate un stadion de 30-45k ar fi excelent....
    Cat despre hoteluri, e mult pana cand aude Copos, Becali, Iancu etc ca imediat isi trantesc cate un hotel :-j daca banu' vine...

  6. #6
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    In consecinta, nu e IMPOSIBIL!

  7. #7
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Euro_2012 ce stadioane avea gata Pôlonia pt CE? nici unull! oricum cred ca o sa ramana cu datorii mari Polonia dupa aceasta competitie
    CAt despre Ucraina, no comment stau bine la capitolul stadione

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Campion...de_Fotbal_2016 CE 2016 - Franta, astia au......dar nu lasa si pe altii sa organizeze, vor doar ei, deh cresterea numarului turistilor si o renovare mica nu strica nimanui....

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Campion...de_Fotbal_2020 - sa inteleg ca vom candida alaturi de Bulgaria? :| In fine ideea e ca la stadionul nostru national apare ca a fost finalizat in 2010

  8. #8
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Si orasul Galati ar putea gazdui meciuri la Euro in cazul in care stadionul Dunarea ar avea parte de o renovare.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Denis View Post
    Si orasul Galati ar putea gazdui meciuri la Euro in cazul in care stadionul Dunarea ar avea parte de o renovare.
    haha.sper ca-i ironie.
    Intre stadionul dunarea si fostul national nu-i nicio diferenta ca gradene,fiind construite in aceeasi perioada.Stadionul trebuie reconstruit.
    N-avem caile de comunicatii nici ca planuri facute (autostrada,linie feroviera)
    Potentialul turistic este scazut,astfel ca n-ar fi relevanta construirea de hoteluri,moteluri,pensiuni, nici daca imbinam Braila si Galatiul,si doar ca sa valorificam putinul potential turistic pe care il avem,ar inghiti foarte multi bani.
    In conluzie candidatura acestor orase nu are justificare.

    Observ ca Brasovul este subestimat in aceste discutii.
    Last edited by mihai_alex; 11th October 2010 at 20:08.

  10. #10
    junior
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    147
    Reputatie
    1
    Am citit in ultimele zile Link-ul ''2016 UEFA European Football Championships final tourment riquirements'' de pe site-ul UEFA din scoarta in scoarta iata ce se cere (pentru ca euro 2020 si 2024 vor semana cu euro 2016 intr-ucat uefa a anuntat ca nu se va mai intoarce la formula cu doar 31 de meciuri):

    1. Puternic sprijin politic la nivel central si local
    2. Sistem de transport terestru -autostrazi- (city and intercity), Aeroporturi (sunt admise si aeroporturi de rezerva adica aeroportul unui oras care nu este gazda dar sa fie la o distanta mai mica de 2 ore de orasul gazda)
    3. Hoteluri: Meci deschidere aprox. 4 000 camere/oras
    Grupe aprox. 2 600 camere/oras
    Optimi aprox. 2 800 camere/oras
    Sferturi aprox 3 200 camere/oras
    Semifinale aprox. 5 000 camere/oras
    Finala aprox. 7 200 camere/oras
    Minim

  11. #11
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Am cautat pe internet, dar nu gasesc nicaieri cam cate locuri de cazare au in momentul asta principalele orase (Bucuresti, Cluj, Timi, Brasov, Iasi, Constanta) si chiar as fi curios...
    Am zis!

  12. #12
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Am cautat pe internet, dar nu gasesc nicaieri cam cate locuri de cazare au in momentul asta principalele orase (Bucuresti, Cluj, Timi, Brasov, Iasi, Constanta) si chiar as fi curios...
    Am gasit date pt. Cluj. Cica aveam in aprilie 2009 2300 de camere in hoteluri, pensiuni, hosteluri etc. S-au mai deschis intre timp si mai urmeaza sa se deschida mai multe (in special de 4 sau 5 stele), asta ca sa nu vorbim de cele care sunt doar in stadiul de proiect. Avand in vedere ca orase ca Bucuresti, Constanta sau Brasov (de ultimul nu-s sigur) stau mai bine ca Clujul la numarul locurilor de cazare, cred ca am fi in grafic pentru anul 2020 din perspectiva asta.
    Am zis!

  13. #13
    junior
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    147
    Reputatie
    1
    Iata din cerintele UEFA pentru Euro 2016 (pentru ca euro 2020 si 2024 vor semana cu euro 2016):

    1. Puternic sprijin politic la nivel central si local
    2. Sistem dezvoltat de transport terestru (city and intercity)
    3. Aeroporturi ( sunt admise si aeroporturi de rezerva din orase care nu sunt gazda dar sa fie la o distanta mai mica de 2 ore de orasul gazda respectiv).
    4. Hoteluri: Meci deschidere cca. 4,000 camere/oras
    Grupe cca. 2,600 camere/oras
    Optimi cca. 2,800 camere/oras
    Semi cca. 5,000 camere/oras
    Finala cca. 7,200 camere/oras
    Minim 75% din totalul camerelor in hoteluri de 4 sau 5 stele
    maxim 25% din totalul camerelor in hoteluri de 3 stele

    5. Stadioane: in numar de 9 , 2 minim 50,000 locuri (preferabil unul peste 60,000), 3 minim 40, locuri, 4 min. 30,000 locuri
    Stadioanele trebuie sa fie usor accesibile din centrul orasului, de la aeroport si de la gara

    6. Fan Zone - o piata centrala dotata cu ecran, scena, iluminat, sistem de sunet, de securitate, de urgenta, toalete, mancare, bautura, etc. usor accesibila atat pe jos cat si cu mijloacele de transport.

    Bineinteles cerintele sunt foarte multe, le puteti vedea si voi intrand pe site-ul UEFA apoi jos la Euro 2016 si acolo intrand pe link-ul cu ''2016 European Championship final tournament requirements''.

  14. #14
    junior
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    147
    Reputatie
    1
    Imi cer scuze ca mesajul a aparut si anterior. Am vazut dupa 10 minute si nu pot sa-l mai sterg. Mii de Scuze!

  15. #15
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Hotelurile nu sunt o problema, problema o reprezinta autostrazile si caile ferate din punctul meu de vedere....

  16. #16
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Statul plătește 2 milioane de euro pentru un metru liniar din autostrada Transilvania. Un câmp de cianuri face diferența

    STEFAN ETVES

    2010-10-10

    Ca și predecesoarea sa Dorina Tiron, fosta directoare a Companiei Naționale de Autostrăzi, actualul șef interimar de la CNADNR, Liviu Costache, are grijă de conturile “regelui asfaltului”, Dan Besciu. Conducerea CNADNR a aprobat plata a circa 6,3 milioane de euro către Euro Construct Trading 98 pentru decontaminarea aliniamentului autostrăzii Transilvania, în zona tronsonului Turda-Gilău. În urma achitării acestei ultime tranșe, valoarea lucrărilor de decontaminare a celor 12.000 mp de teren „sar” de la 16 milioane de euro, valoarea inițială a contractului, la peste 40 de milioane de euro. Odată cu finalizarea celor 54 km de autostradă între Câmpia Turzii și Gilău, acest tronson devine cel mai scump din lume. Astfel, statul plătește către Bechtel 700 milioane de euro, contravaloarea a 120 km de autostradă.

    Cea mai scumpă autostradă din lume se construiește în România. Pentru realizarea a 50 de metri din autostrada Transilvania, în zona Turda, statul român plătește aproximativ 100 milioane de euro. Numai pentru decontaminarea aliniamentului autostrăzii Transilvania, unde s-a construit aproximativ 50 de metri de șosea, la patru benzi, firma deținută de Dan Besciu, patronul firmei Euro Construct Trading 98 și al restaurantului bucureștean Golden Blitz, încasează aproximativ 40 de milioane de euro.
    Cititi aici ---> http://autostrada-transilvania.ro/

    De unde infrastructura fratilor???Cand noi cautam sa dam cel mai mult pe 1 amarat de km de autostrada????

  17. #17
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Am inteles.Multumesc
    Sala sporturilor din constanta,e una care e mult depasit de anul 2010.
    Stadionul lui farul,nu mi se pare unul de care sa zici ca macar e "decent".Insa daca tie iti place.

  18. #18
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,075
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Am inteles.Multumesc
    Sala sporturilor din constanta,e una care e mult depasit de anul 2010.
    Stadionul lui farul,nu mi se pare unul de care sa zici ca macar e "decent".Insa daca tie iti place.
    depinde la ce te raportezi cand spui decent...ti-am zis , daca te raportezi la majoritatea stadioanelor de la noi este peste medie...daca te raportezi la stadioanele din vestul europei ai dreptate, nu e nici macar decent...am si zis ca in eventualitatea (aproape imposibila din punctul meu de vedere) organizarii euro de catre noi stadionul ar reprezenta singurul punct slab pt constanta

  19. #19
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ciorbicafaristu View Post
    depinde la ce te raportezi cand spui decent...ti-am zis , daca te raportezi la majoritatea stadioanelor de la noi este peste medie...daca te raportezi la stadioanele din vestul europei ai dreptate, nu e nici macar decent...am si zis ca in eventualitatea (aproape imposibila din punctul meu de vedere) organizarii euro de catre noi stadionul ar reprezenta singurul punct slab pt constanta
    Hai sa nu ne raportam la lucruri mici.Sa nu gandim "eh,fata de ce avem in tara..", mai bine sa ne axam pe "am putea face asa,asa,asa".Constanta poate mai mult decat arata acum.

  20. #20
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Brasovul cu siguranta nu are cum sa lipseasca de la o eventuala candidatura... dupa Bucuresti ar indeplini cel mai bine conditiile ( ca un stadion de 30-35 mii nu e asa scump daca ne raportam la Cj) si nu ar fi o cheltuiala inutila..investita in hoteluri, aeroport ect...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SORENSEN View Post
    Brasovul cu siguranta nu are cum sa lipseasca de la o eventuala candidatura... dupa Bucuresti ar indeplini cel mai bine conditiile ( ca un stadion de 30-35 mii nu e asa scump daca ne raportam la Cj) si nu ar fi o cheltuiala inutila..investita in hoteluri, aeroport ect...
    In aeroport stiam ca investesc deja,nu stiu in ce stadiu sunt lucrarile.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •