View Poll Results: ?

Voters
99. You may not vote on this poll
  • Da, se poate!

    64 64.65%
  • Imposibil!

    35 35.35%
Page 5 of 11 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 211

Thread: Euro 2020/2024?

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RunRun1730 View Post
    Hotelurile's problema ?
    Pfff alea in 2 max 3 ani le ridici.
    Autostrazile si calea ferata astea sunt printre cele mai importante si in 9 ani app imposibil de rezolvat se pare....

    sa stii ca hotelurile chiar sunt problema..

    Cine vrei sa ridice hoteluri? statul? statul nu mai ridica hoteluri, cel mult poate sprijini prin scutiri de taxe, TVA in zonele unde se va desfura EURO, daca comisia europeana nu se va sesiza
    Hotelurile sunt investitii private si n-o sa construiasca nimeni doar pt nici o luna de euro. Parca si vad, zeci de hoteluri in craiova si dupa euro asteptand rabdatoare turistii..
    In plus, unde stau echipele participante?
    24 de echipe..

    Dupa cat stiu se cauta hoteluri de 4-5 stele, in afara oraselor, cat mai retrase, avand facilitati de antrenament in apropiere. Cam cate zone ofera asemenea facilitati la noi? cam niciuna

  2. #86
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SORENSEN View Post
    In Austria si Grecia pretul este de 10 milioane de euro, in Ungaria - 11 milioane, in Germania si Cehia - 19 milioane, in Romania - 27 milioane de euro, in timp ce in Bulgaria doar 2,2 milioane de euro.
    exagerezi cu 27 de milioane Rau de tot

    Autostrada transilvania se invarte pe un 10 mil/km iar oarstie-deva a fost semnat pe un 4-5 mil /km, oricum rezonabil, o sa ma uit precis daca te intereseaza.

  3. #87
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Asta era planificarea 2013 ceea ce vezi tu acolo nu este posibil nici macar pana in 2025.

    Una este planificarea si alta este putinta,o autoruta de la V spre Bucuresti-Constanta este deja un efort considerabil in 2020 raportat la anvergura Romaniei desigur.
    In principiu primim 80% cofinantare UE (neramb) pt mai toate sectoarele. Mai putin pt Pitesti- Sibiu unde nu s-a stabilit nimica inca. Acuma sa nu crezi ca vor fi 80% din costurile totale, vor fi doar din facturile pt constructie. Deci expropierile si echipamentele suplimentare nu vor fi luate in baza de calcul. Din pacate la noi exproprierile si multe alte "atentii" cresc foarte mult pretul autostrazii. deci cum a zis sorensen cred ca in final finantarea UE va insemna cam 50% din costul total, poate chiar mai putin.

    dar efort considerabil sau nu, trebuieste

  4. #88
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,919
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    exagerezi cu 27 de milioane Rau de tot

    Autostrada transilvania se invarte pe un 10 mil/km iar oarstie-deva a fost semnat pe un 4-5 mil /km, oricum rezonabil, o sa ma uit precis daca te intereseaza.
    10mil/Km -Autostrada Transilvania ?!
    Imi esti simpatic mult.

    Calculeaza distanta intre Brasov-Oradea vezi cati km sunt,(poti sa mai adaugi 200 km de la mine) apoi cauta cu atentie cati bani s'au pompat pana in prezent.

    O sa fii uimit
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  5. #89
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    exagerezi cu 27 de milioane Rau de tot

    Autostrada transilvania se invarte pe un 10 mil/km iar oarstie-deva a fost semnat pe un 4-5 mil /km, oricum rezonabil, o sa ma uit precis daca te intereseaza.
    calculele nu-mi apartin ...sunt din ziare
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  6. #90
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    aveti idee cati km de autostrada s-au facut in romania?Unii dintre voi,parca n-ar trai in romania...Constructia unei autostrazi, dureaza,mai ales in romania.Lucrari de amploare necesita investitii pe termen lung.Pe langa durata constructii, adaugatia inflatia + hotiile constructorului/irilor + eventuale procese stat vs constructor, si-o sa va dati seama cat ar costa si durata de finalizare.

  7. #91
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    10 ani ar fi suficienti. Banii sunt principala problema, nu lucrarile in sine.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #92
    sport legend Jeleul's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,421
    Reputatie
    1
    @alwn, "3. Cluj- actualul Moina in constructie nu va corespunde pt un Euro, sa nu ne imbatam cu apa rece. Daca va fi sa fie, trebuie investiti alti bani in modernizare, poate si marirea capacitatii. Plus problema hotelurilor" Cine ti-a spus tie ca noul Moina nu va corespunde pentru Euro ? Stadionul va fi la categoria ELITE si CLAR va corespunde.

  9. #93
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    va corespunde sigur minim 5 ani ..poate si mai mult....unele stadioane din Africa de Sud nu mi s-au parut atat de tari (poate doar la capacitate ) si acolo au fost meciuri de CM..la fel stadioanele din Portugalia sau Austria-Elvetia nu au fost cu mult peste Ion Moina... problema mare va fi la noi fi infrastructura locala si inter orase
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  10. #94
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Alwn, va corespunde. E Elite, are peste 30.000 de locuri, deci nu vad niciun impediment.
    Am zis!

  11. #95
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,919
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    10mil/Km -Autostrada Transilvania ?!
    Imi esti simpatic mult.
    Calculeaza distanta intre Brasov-Oradea vezi cati km sunt,(poti sa mai adaugi 200 km de la mine) apoi cauta cu atentie cati bani s'au pompat pana in prezent.
    O sa fii uimit
    Pentru ca nu am primit raspuns va spun eu.
    Brasov-Bors sunt 415 de km contractul incheiat pe suma totala de 2,4 mld euro.Ar trebui sa iasa aprox. 5,7 mil/km.
    Problema este ca in momentul de fata se "preconizeza" suma de 5 mld si un pic
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  12. #96
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Candidatura in 3...asta sunt a gang-bang =))

  13. #97
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Pentru ca nu am primit raspuns va spun eu.
    Brasov-Bors sunt 415 de km contractul incheiat pe suma totala de 2,4 mld euro.Ar trebui sa iasa aprox. 5,7 mil/km.
    Problema este ca in momentul de fata se "preconizeza" suma de 5 mld si un pic
    nici in conditiile astea cu10-12 mil/km nu e excesiv...

    http://beta.capital.ro/detalii-artic...da-140242.html
    sper ca vor tine cont de ce se scrie aici... pt ca astea chiar sunt preturi rezonabile
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  14. #98
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    nu sariti pe mine pt "moina". Poate nu mi-am exprimat bine idea. Stadionul va fi inaugurat in 2011 iar aici vorbim de 2020. 9 ani sunt ceva si trebuie macar o renovare inainte de Euro. Ma tem ca si cerintele in materie de stadioane se vor mai modifica pana atunci. Suta-n mie vor fi investitii la moina in caz de Euro, poate chiar marire de capacitate.

  15. #99
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    A da, posibil sa ai dreptate.
    Am zis!

  16. #100
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    10mil/Km -Autostrada Transilvania ?!
    Imi esti simpatic mult.

    Calculeaza distanta intre Brasov-Oradea vezi cati km sunt,(poti sa mai adaugi 200 km de la mine) apoi cauta cu atentie cati bani s'au pompat pana in prezent.:ok

    O sa fii uimit
    stiu ca s-au pompat 800 de mil EUR, poate chiar un mld. (daca ai estimari mai recente poti sa le dai, chiar n-am mai vazut in ultima vreme)
    distanta intre brasov si bors pe aceasta autostrada ar fi de 417 km

  17. #101
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    A da, posibil sa ai dreptate.
    bun pentru candidatura sigur insa va fi

    din cate stiu calendarul, in partea a doua a lui 2013 trebuie inainta candidatura iar in mai 2014 se ia decizia

    cat despre moina mai aveam o retinere vizavi de Euro, da ma tem ca iarasi o sa sariti

    pretul f ieftin al stadionului, ceea ce ma duce cu gandul la un proiect mai economicos si facilitati mai putine. Sigur, ELITE, dar probabil undeva la limita. La un EURO, fiecare tara vrea sa dea tot ce-i mai bun si se investesc bani chiar si in stadioane care n-au vechime mai mult de 10 ani

  18. #102
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SORENSEN View Post
    calculele nu-mi apartin ...sunt din ziare
    mda, 27 de mil/km pt autostrada transilvania. Cred ca e vorba de o estimare pesimista. Totusi deloc imposibil de atins.
    Mai ales daca te lungesti 20 de ani cu constructia..

    Deocamdata estimarea actuala este de 10-12 mil/km, dubla si asta fata de cea intiala

  19. #103
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Argumentul meu principal pentru organizarea CE 2020 in Romania?

    Avem siguranta construirii unui numar important de stadioane (5-7), la niste standarde OK, precum si a cel putin doua autostrazi complete: Nadlac-Constanta si Bors-Bucuresti.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  20. #104
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Se poate bineinteles. Numai ca trebuie vointa si seriozitate !

  21. #105
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Noi nu putem lucra decat cu sabia deasupra capului.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •