Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 28 of 28

Thread: Sezonul 2003/2004

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Categoric sunt impotriva blaturilor !
    Am mai spus-o : merg la meciuri pentru destindere.
    UTA a retrogradat pentru ca n-a avut cu ce sa cumpere jucatori mai buni. Nici o paguba - si in B se joaca ca si in A, deci n-am pierdut nimic.

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Rio
    Mah Ferko tu esti chiar visator mah omule. Cum poate o ekipa care a castigat meciuri prin blat sa ajunga in primavara europeeana???In primul rand jucatorii vor privi un meci superficial.Tu de ce crezi ca in 99 Rapid a luat-o de la Skonto Riga si in 2001 Dinamo de la Polonia Varsovia. Daka iti aduci tu aminte un meci Dinamo-Benfica cand aveau dinamovistii 1-0 de la Lisabona si la Bucuresti au clacat. Jocul de la Bucuresti a fost privit superficial.
    Etapele prin care putem juca un fotbal mai bun sunt intai eliminarea blaturilor si apoi jocul spectaculos.
    Hai sa luam varianta in care 2 meciuri din 8 din Divizia A vor fi spectaculoase si restu blaturi. Unde ar fi castigu'? Pt ca iti ca acele 4 ekipe care ar juca corect ar juca prost!
    Simplu. Adu-ti aminte de Olympique Marseille - blat - castigat campionatul Frantei - castigat Liga Campionilor - descoperita - deposedata de cupa. Mai tii minte chestia asta ?

  3. #24
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Imi permit sa va atrag atentia ca eu spuneam altceva, mai recititi odata textul meu.
    Mai spun odata:
    Ar trebui sa va ingrijoreze mai mult calitatea fotbalului de 2 lei pe care-l vom avea si in sezonul 2003/2004 decat obsesia blaturilor. Macar sa fie vreo echipa care sa termine pe locul 2 din cauza blaturilor si sa mearga in primavara europeana.

    Cu alte cuvinte, sa vad eu o echipa romaneasca care a pierdut campionatul din cauza blaturilor, dar ne demonstreaza valoarea mergand in primavara europeana (in UEFA).
    Adica ne jelim ca niste romani mai smecheri ca noi ne fura boarfele pline de petice si jegoase cu care, daca nu ni le-ar fi furat altii, noi ne imbracam si mergeam la bal...
    Sper ca am fost explicit...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    [quote="Utilizator"]Imi permit sa va atrag atentia ca eu spuneam altceva, mai recititi odata textul meu.
    Mai spun odata:
    Ar trebui sa va ingrijoreze mai mult calitatea fotbalului de 2 lei pe care-l vom avea si in sezonul 2003/2004 decat obsesia blaturilor. Macar sa fie vreo echipa care sa termine pe locul 2 din cauza blaturilor si sa mearga in primavara europeana.
    quote]

    Am fost și sunt deacord cu tot ce-ai spus. Alții n-au înțeles și le-am dat un exemplu cum se poate și altceva.

    "Ar trebui sa va ingrijoreze mai mult calitatea fotbalului de 2 lei pe care-l vom avea si in sezonul 2003/2004 decat obsesia blaturilor". Subscriu la aceasta.
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  5. #26
    incepator
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Ok hai sa luam varianta in care o echipa din Divizia A pierde campionatu' din cauza blaturilor si se duce in UEFA. Sa zicem ca ajunge departe in cupa UEFA si peste un an castiga titlul si participa in Liga Campionilor.
    La fiecare participare intr-o cupa europeeana unei echipe i se acumuleaza un coeficient. Daca in anii precedenti a participat in UEFA si nu in Liga Campionilor acest coeficient va fi mult mai mic. Acest coeficient se atribuie echipei si stabileste echipa cu care va juca in tururile preliminare. Daca are coeficientu mai mic joaca cum a patit-o Rapidul cu Anderlecht dar daca il are mai mare nimereste cu una mai slaba(ex Steaua -Sloga Jugomagnat in 2001). Si tot acest coeficient i se atribuie fotbalului romanesc si nu stiu cat timp vom mai avea norocu' sa nu jucam 3 tururi preliminare.
    Repet fotbalul romanesc are nevoie de 2 etape ca sa se faca mai bun:
    1.eliminarea blaturilor
    2.abia in al doilea rand calitatea lui
    Pt Ferko : Marseille e o exceptie. Si a acolo a fost o buna mentalitate si o buna pregatire a jucatorilor.In Romania nu exista asa ceva
    Fotbalul adevarat e fotbalul in viteaza!

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Pentru Rio :

    Nu te contrazic, ai perfecta dreptate. Eu cred ca daca am avea un fotbal de calitate - cu jucatorii avand o pregatire buna si o mentalitate sanatoasa - atunci n-ar exista blaturi. Parerea mea este ca avem blaturi tocmai din neputinta conducatorilor de a organiza competitia asa cum trebuie si din slaba pregatire a jucatorilor, majoritatea bazandu-se numai pe talent. Din pacate talentul fara sudoare se pierde. Avem foarte multi fosti "viitori mari fotbalisti" care s-au pierdut tocmai pentru ca s-au bazat numai pe talent.
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  7. #28
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Subscriu la afirmatiile lu Ferko.
    Fara blaturi (care trebuie eliminate fara indoiala) tot ZERO vom fi. Cu jucatori buni, conducatorii vor castiga mai mult din vanzarea lor si din performante decat din blaturi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •