Results 1 to 11 of 11

Thread: Fischer Pro No 1

  1. #1
    junior
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    141
    Reputatie
    1

    Fischer Pro No 1

    Am gasit racheta in supermarket la 100 ron. Merita ? Mi se pare foarte subtire si am impresie ca se indoaie cand o racordez. Am vazut si ca grommets-urile sunt foarte subtiri si nu stiu cat rezista.
    Multumesc.

  2. #2
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    E cea facuta petru Andrei Pavel cumva?
    Intradevar si mie mi-a atras atentia, tocmai pentru ca are rama aceea subtire (era un trend la rachetele pro).
    Singura mea temere este ca fiind o racheta dintr-o generatie mai veche, are si o tehnologie a materialelor folosite mai veche. Asta cred ca se reflecta cel mai tare in vibratiile pe care le transmite rama respectiva.
    Cu precadere rachetele cu rama subtire transmit vibratiile mult mai puternic decat cele cu rama mai groasa, amortizoare (cortex) etc.
    Daca te dau afara din casa 100 de lei, merita sa o iei asa sa vezi care e feelingul, insa daca incepi sa simti dureri in cot, renunta imediat!

  3. #3
    incepator InvataTenis.ro's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    19
    Reputatie
    1
    Am si eu racheta asta - varianta lite - 285 grame. Mi s-a parut un pic grea spre cap asa ca i-am adaugat pe maner niste fasii de plumb - 12 grame in total si a fost mai bine (Intre timp am trecut la o racheta mai grea - 315 grame).

    Eu am dat pe ea 200 lei acum 2 ani si am luat-o de la Fischer de la depozit - prin Militari, pe langa valea Cascadelor.

    nipu_ro - daca doar ai inceput tenisul si joci cu prietenii, parerea mea este sa o iei. Daca vei incepe sa joci frecvent iti vei da seama ce vrei de fapt de la racheta si iti vei lua una pe masura!
    -
    [B]InvataTenis.ro[/B] - Lectii tenis video online predate de antrenori, terenuri tenis, medicina sportiva tenis!

  4. #4
    junior
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dyaconu View Post
    E cea facuta petru Andrei Pavel cumva?
    Intradevar si mie mi-a atras atentia, tocmai pentru ca are rama aceea subtire (era un trend la rachetele pro).
    Singura mea temere este ca fiind o racheta dintr-o generatie mai veche, are si o tehnologie a materialelor folosite mai veche. Asta cred ca se reflecta cel mai tare in vibratiile pe care le transmite rama respectiva.
    Cu precadere rachetele cu rama subtire transmit vibratiile mult mai puternic decat cele cu rama mai groasa, amortizoare (cortex) etc.
    Daca te dau afara din casa 100 de lei, merita sa o iei asa sa vezi care e feelingul, insa daca incepi sa simti dureri in cot, renunta imediat!
    Scrie Andrei Pavel pe ea. Caut o racheta care sa ma coste pana in 200 ron si care sa fie mai grea(aceasta are 320 gr). Pana acum am avut o racheta de 270 gr si am inteles ca o racheta mai grea este mai buna pentru cot. De la vechea racheta ma durea cotul uneori daca jucam 2 zile consecutiv .
    Unde este depozitul Fischer? Am cautat pe google dar nu am gasit.

  5. #5
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Am observat si eu ca trage in cap desi este 5 sau 6 pts HL. E ciudat balansata, dar cred ca inteleg ideea, depinde de tipul de swing.
    E destul de grea varianta pe care am vazut-o in supermarket... Deci cred ca te vei simti bine cu ea daca zici ca deja simti ca iti trebuie o racheta mai grea.
    Atentie totusi la vibratii.

  6. #6
    incepator InvataTenis.ro's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    19
    Reputatie
    1
    Incearca sa suni la numerele astea de telefon:
    Alpine, Nordic: S.C. Sports Games S.R.L
    Ovidiu Balea 57 A
    Romania - 300620 Timisoara
    Tel. +40 726 333922
    Fax +40 256 491301
    Web: www.sportsgames.com

    ... chiar dc zice Timisoara acolo, se poate sa iti dea un alt numar!
    -
    [B]InvataTenis.ro[/B] - Lectii tenis video online predate de antrenori, terenuri tenis, medicina sportiva tenis!

  7. #7
    junior
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    141
    Reputatie
    1
    Am cumparat racheta si am avut ocazia sa joc cu ea. Vibratiile nu se transmit in brat si nici greutatea de 320 gr nu ma deranjeaza. Am observat ca nu ma mai doare cotul. Multumesc pentru sfaturi.

  8. #8
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Mai joaca cineva din tur cu Fischer? Ma refer la cineva de care sa fi auzit macar.. De ce nu va orientati catre marci de prestigiu care se ocupa numai cu tennis? ma refer la Head, Wilson, Babolat in principal si Prince, Dunlop in plan secundar. Acestia chiar au modele din care puteti alege. Ma mir cum Fischer mai face rachete de tennis. Probabil traiesc din skiuri. Erau la moda in anii 90 dar acum sunt dusi.

  9. #9
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by nipu_ro View Post
    Am cumparat racheta si am avut ocazia sa joc cu ea. Vibratiile nu se transmit in brat si nici greutatea de 320 gr nu ma deranjeaza. Am observat ca nu ma mai doare cotul. Multumesc pentru sfaturi.
    Faptul ca te doare cotul nu e de la racheta ci de la tehnica. Probabil ai auzit de "tennis elbow". O racheta cu suprafata mai mare iti "ascunde" durerea care tot va apare mai devreme sau mai tarziu datorita faptului ca nu lovesti corect. Multe rame de exemplu sau f aproape de rama.

  10. #10
    junior
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DJ Klaus View Post
    Faptul ca te doare cotul nu e de la racheta ci de la tehnica. Probabil ai auzit de "tennis elbow". O racheta cu suprafata mai mare iti "ascunde" durerea care tot va apare mai devreme sau mai tarziu datorita faptului ca nu lovesti corect. Multe rame de exemplu sau f aproape de rama.
    1. Cu siguranta ma durea cotul si de la tehnica gresita (loveam intr-o perioada foarte mult cu rama mai ales la lovitura de rever din cauza deplasarii insuficiente sau pentru ca nu urmaream mingea pana in momentul impactului cu racheta).
    2. Vechea racheta avea o suprafata de 100 sq.in iar Fischer are 98 sq.in. Poate ca aceste cifre nu sunt relevante dar forma capului este diferita la cele 2 modele si poate ca marimea sweet spot-ului este alta .
    3. Durerile au incetat imediat ce am inceput sa folosesc Fischer.
    4. Legat de marcile cunoscute, acestea au fie rachete usoare pentru jocul de placere care au un pret acceptabil (ma gandesc la cele pe care le gasim in supermarket), fie rachete pentru cei care vor sa isi imbunatateasca jocul dar care sunt destul de scumpe. Acest model pe care l-am gasit am considerat ca este un compromis.
    Last edited by nipu_ro; 23rd October 2010 at 10:52.

  11. #11
    junior
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    141
    Reputatie
    1
    Am cumparat racheta si imi place.
    Vreau sa o racordez si ma intereseaza la ce tensiune si cu ce racordaj( ceva mai rezistent si care sa coste in jur de 40 lei).
    Multumesc.

  12. 27th March 2011, 18:25
    Reason
    dublura

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •