Page 1 of 54 1231151 ... LastLast
Results 1 to 21 of 1121

Thread: Boxing news!!!

  1. #1
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0

    Boxing news!!!

    Sfarsitul lui 2010 ne va oferi o lunga serie de meciuri tari in boxul mondial; in ordine cronologica vom vedea:

    - Lucian Bute vs Jesse Brinkley, 15 octombrie 2010 (super middleweight)
    Exista deja un thread dedicat meciului

    - Juan Manuel Lopez vs Rafael Marquez, 6 noiembrie 2010 (featherweight)
    Tanarul portorican Lopez il intalneste pe batranul dar periculosul Rafa Marquez (fratele lui Juan Manuel) la categoria pana. Favoritul meciului este campionul mondial si cel mai bine cotat boxior din aceasta categorie(una foarte interesanta), "Juanma" Lopez.

    - David Haye vs Audley Harrison, 13 noiembrie 2010 (heavyweight)
    "Derby" britanic intre detinatorul singurei centuri mondiale care lipseste fratilor Klitschko, David Haye si conationalul sau Harrison; meci interesant datorita faptului ca se disputa intre doi englezi, in rest pentru Haye nimic nu mai conteaza decat un meci cu macar unu dintre fratii Klitschko. Sa speram pentru la anu'

    - Manny Pacquiao vs Antonio Margarito, 13 noiembrie 2010 (super welterweight)
    Si aici exista un thread separat pentru mai multe informatii

    - Paul Williams vs Sergio Gabriel Martinez II, 20 noiembrie 2010 (middleweight)
    Meci intre doi campioni mondiali in 2 categorii diferite, Paul Williams (campion super semimijlocie) si Martinez (campion mijlocie); meciul se va disputa la categoria mijlocie si suntem in al doilea act intre cei doi; primul, foarte echilibrat, s-a disputat acum un an si a fost unul dintre cele mai frumoase meciuri ale anului 2009; Paul Williams a reusit sa castige, multi insa l-au dat castigator pe Martinez. Intre timp argentinianul a reusit sa devina campion la categoria mijlocie invingandu-l per Pavlik, lucru care va face ca acest meci sa fie si mai interesant.

    - Juan Manuel Marquez vs Michael Katsidis, 27 noiembrie 2010 (lightweight)
    Un meci foarte asteptat. Un counterpuncher destul de ofensiv impotriva unui australian, Katsidis, cu un stil de lupta de "pura agresivitate". Va fi 100 % un meci spectaculos

    - Arthur Abraham vs Carl Froch, 27 noiembrie 2010 (super middleweight)
    Meci din Supersix; se va lupta in Finlanda, pe teren neutru; niciunul dintre cei doi luptatori nu a vrut sa se lupte in "deplasare" si e pe buna dreptate avand in vedere ca pana acum in Supersix toti boxiorii care au luptat acasa au castigat respectivele meciuri.

    - Andre Ward vs Andre Dirrell, 27 noiembrie 2010 (supermiddleweight)
    Ceilalti doi luptatori din Supersix, poate si cei mai in forma din turneu la ora actuala, cei doi prieteni Ward si Dirrell. Au mai ramas cei patru luptatori incat dupa abandonul lui Taylor dupa KO-ul suferit impotriva lui Abraham, si Kessler a spus adio turneului dupa o accidentare la ochi.

    - Amir Khan vs Marcos Maidana, 11 decembrie 2010 (super lightweight)
    Meci foarte tare la una dintre cele mai bune categorii din box la ora actuala.

    - Jean Pascal vs Bernard Hopkins, 18 decembrie 2010 (light heavyweight)
    Calaul lui Diaconu il intalneste pe calaul boxului, B-Hop. Pascal e in mare forma si vine dupa o mare victorie impotriva lui Chad Dawson, asigurandu-si suprematia in aceasta categorie; atentie insa la vulpoiul batran, Bernard Hopkins

    - Timothy Bradley vs Devon Alexander, 29 ianuarie 2011 (super lightweight)
    Alt meci interesant la categoria super usoara intre doi americani neinvinsi


    Un video foarte frumos dedicat acestor meciuri
    Last edited by Lucian86; 4th October 2010 at 01:37.

  2. #2
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Meciul Dirrell vs Ward din Supersix a fost anulat din cauza unor probleme de sanatate a lui Dirrell (daca asta e adevaratul motiv dar, cine stie ?!)

    Ca si in cazul lui Kessler, Dirrell a abandonat turneul Supersix.

  3. #3
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Juan Manuel Lopez l-a invins pe Rafael Marquez prin abandonul mexicanului dupa repriza a 8 a din cauza unei probleme la umar; pana atunci Lopez domina o intalnire foarte spectaculoasa


  4. #4
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Please, stick this thread !!!

  5. #5
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Done!
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #6
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Done!
    Thanks man

  7. #7
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Pe 27 noiembrie, Ward va lupta împotriva lui Sakio Bika, un fost adversar a lui Bute într-un meci eliminatoriu pentru titlul IBF pe care românul nostru avea să-l obțină în cele din urmă. (Bute a caștigat clar la puncte acel meci dar a fost mai greu decât o arată scorul)
    Meciul nu va conta pentru Supersix dar va fi pusă pe masă centura deținută de american. Dupa acest meci Ward va continua cu Supersixul

  8. #8
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Teribil KO produs de Martinez in dauna lui Williams in repriza a 2 a


    Foarte bun luptator argentinianul

  9. #9
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    In aceasta seara pe Sport.ro la ora 23.30 vom avea in direct meciul dintre Arthur Abraham si Carl Froch
    Maine dimineata incepand cu ora 4, tot pe Sport.ro, se va transmite live si meciul dintre Marquez si Katsidis

  10. #10
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Carl Froch il invinge clar pe Arthur Abraham in unanimitate (120-108,120-108,119-109) Germanul nu a existat in acest meci

    J.M. Marquez il invinge per M. Katsidis prin TKO in repriza a 9 a. Meciul a fost spectaculos asa cum prevedeam; in repriza a 3 a australianul l-a trimis la podea pe Marquez cu un croseu de stanga foarte frumos; in rest tehnica superioara a mexicanului si-a spus cuvantul castigand prin TKO in cele din urma; arbitrul a oprit meciul in repriza a 9 a dupa o lunga serie de lovituri puternice aplicate australianului; mexicanul dominca clar acea repriza insa consider ca arbitrul s-a cam grabit cu aceasta decizie. In orice caz, Marquez ar fi castigat oricum

    Andre Ward castiga in unanimitate impotriva lui Sakio Bika

  11. #11
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,410
    Reputatie
    1
    Marquez-Katsidis a fost FOTY.

    Bayless a oprit ceva cam repede meciul mi s-a parut dar cred ca ,Katsidis era sfarsit oricum.

  12. #12
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    W. Klitschko vs Derek Chisora programat pentru diseara si in direct pe ProTv, a fost amanat din cauza unei accidentari a ucranianului.

    Maine pe Sport.ro incepand cu ora 4.00 (pe la 6.00 cred ca va fi meciul), va fi transmis in direct meciul dintre Amir Khan vs Marcos Maidana

  13. #13
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Marquez-Katsidis a fost FOTY.
    Nu, pentru mine a fost Khan vs Maidana

    Superb meci intre cei doi azi dimineata, castigat in unanimitate de Khan 114-111,114-111, 113-112

    Eu am avut acelasi scor ca primii doi judecatori

    Cine nu a vazut meciul, sa se uite (il puteti downloada de pe forumul de wrestling).
    Maidana trimis la podea in prima repriza, Khan in mare dificultate in a 10 a, multe rasturnari de situatie, in fine, reteta perfecta pentru un meci SPECTACOL !

  14. #14
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,240
    Reputatie
    0
    Am vazut si eu meciul.Incredibil meci si mai ales cum a rezistat Khan in runda a 10-a.

  15. #15
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,410
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Nu, pentru mine a fost Khan vs Maidana

    Superb meci intre cei doi azi dimineata, castigat in unanimitate de Khan 114-111,114-111, 113-112

    Eu am avut acelasi scor ca primii doi judecatori

    Cine nu a vazut meciul, sa se uite (il puteti downloada de pe forumul de wrestling).
    Maidana trimis la podea in prima repriza, Khan in mare dificultate in a 10 a, multe rasturnari de situatie, in fine, reteta perfecta pentru un meci SPECTACOL !
    Cand am postat aia nu vazusem Khan-Maidana

    Tind sa inclin si eu acum ca asta este FOTY,o sa-l mai trebuiasca sa-l vad odata cand sunt odihnit,si sa-l si punctez.
    A fost un weekend plin,gala de pe Showtime,astea 2 de pe HBO si au fost si prin Mexic vreo 2.

  16. #16
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Duminica dimineata in Quebec City Jean Pascal si Bernard Hopkins au remizat intr-o lupta contand pentru titlurile IBO si WBC la categoria semigrea; Pascal deci isi mentine centurile.

    Per total, Hopkins "outboxed" Pacal cum se spune in engleza atunci cand un boxior il domina clar tehnic si tactic pe adversar. Egalul a venit de la doua knockdown-uri suferite de B-Hop in prima si a treia repriza (fara prea multe consecinte) si vreo 2-3 reprize in care desfasurarea a fost echilibrata; in rest toate celelalte reprize au fost castigate clar de american.

    Multi l-au dat insa castigator pe Hopkins

  17. #17
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Acest egal imi aduce aminte de nedreptatea facuta in meciul doroftei-spadafora...

  18. #18
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,410
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Duminica dimineata in Quebec City Jean Pascal si Bernard Hopkins au remizat intr-o lupta contand pentru titlurile IBO si WBC la categoria semigrea; Pascal deci isi mentine centurile.

    Per total, Hopkins "outboxed" Pacal cum se spune in engleza atunci cand un boxior il domina clar tehnic si tactic pe adversar. Egalul a venit de la doua knockdown-uri suferite de B-Hop in prima si a treia repriza (fara prea multe consecinte) si vreo 2-3 reprize in care desfasurarea a fost echilibrata; in rest toate celelalte reprize au fost castigate clar de american.

    Multi l-au dat insa castigator pe Hopkins
    Eu l-am avut pe Hopkins castigator 114-112.

    Cred ca merita,nu a luptat plictisitor ca de obicei,a pus presiune,a venit in fata,a fost superb la apropape 46 de ani.

  19. #19
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Eu l-am avut pe Hopkins castigator 114-112.

    Cred ca merita,nu a luptat plictisitor ca de obicei,a pus presiune,a venit in fata,a fost superb la apropape 46 de ani.

    Si eu l-am vazut castigator pe Hopkins 117-114 (am dat vreo 3 reprize egale)

    Pascal dezamagitor indiferent de rezultat

  20. #20
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Urmatorul adversar a lui Manny Pacquiao va fi "veteranul" Shane Mosley, meci ce se va disputa pe 7 mai la Las Vegas anul acesta; in calitate de fan al filipinezului, as fi preferat sa vad incheierea unei trilogii cu Juan Manuel Marquez undeva pe la 140 lb.
    In fine, Mosley va fi luptatorul cu cea mai mare putere in lovituri intalnit vreodata de Pacquiao; va fi interesant de vazut daca pumnii americanului isi vor face efect asupra filipinezului; Manny nu e un luptator greu de lovit deci Mosley are sansa lui.

    Personal nu-l vad pe Shane sa termine cele 12 reprize; nu mai are "stamina" necesara pentru a face fata ritmului infernal impus de Pacquiao

  21. #21
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,410
    Reputatie
    1
    ''Va fi interesant...''?

    Iti spun io,nu va fi.Mosley e gata.Lupta pt. bani si atat ca trebuie s-o tina in puf pe tarfa aia din Coreea.De asta a si tradat Golden Boy-ul si a semnat sa lupte cu Pacquiao,el a gandit pe termen scurt.Shane nu e prost,stie si el ca nu mai are mai mult de 2 meciuri in el(personal as fi vrut sa se retraga dupa umilinta cu Mayweather) si decat sa-i gaseasca Oscar vreo 2-3 meciuri mai slabe in care sa primeasca 2 poate 3 milioane si exista si riscul sa piarda mai bine ia 7-8 milioane(poate mai mult cu procentul din PPV) si pierde sigur.
    Sunt meciuri mult ma iinteresante in inceputul asta de an,superfighturi adevarate,Bradley-ALexander si Montiel-Donaire.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •