Page 599 of 611 FirstFirst ... 99499549589597598599600601609 ... LastLast
Results 12,559 to 12,579 of 12821

Thread: Cafeneaua cainilor

  1. #12559
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Dinamo a trimis o scrisoare deschisa catre Comisia Centrala a Arbitrilor prin care isi arata nemultumirea fata de erorile repetate de arbitraj din cele 6 partide jucate in acest sezon. O atitudine civilizata as zice, dar sa vedem si urmarile.

  2. #12560
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Dinamo nu joaca nimic desi au trecut niste saptamani in care echipa ar fi trebuit sa se lege cat de cat.
    Ma asteptam ca desantul de jucatori noi sa genereze o schimbare consistenta la nivel mental insa pare ca mai degraba s-au integrat in peisajul dezolant din sezonul trecut.

    Raman la parerea ca ar fi fost mai chibzuit sa continue cu Multescu si sa faca o tranzitie mai putin radicala.
    Cu un buget mult mai mic se putea obtine mult mai mult si in principal recrearea unui moral robust la echipa pe baza caruia se putea cladi serios pe viitor.

    Dar asta este, avem iarasi un moment greu si e nevoie de victorii ca de aer. Sper sa reuseasca desi Contra pare depasit de situatie.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #12561
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Eu astept in fiecare zi anuntul de pe facebook cu "Multumim, Cosmin Contra". Imi e clar ca mai mult ii incurca pe jucatori, mai bine ar merge unul care sa vina si sa le spuna "ba, jucati cum va taie capul" decat ceea ce face Contra acum

  4. #12562
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Mie acum mi-e teama si de anuntul asta de multumire, mi-e greu sa decid ce ar fi mai bine in momentul asta.

    Iti dai seama ca nu va fi o decizie rationala la numirea antrenorului si nu cred ca ar fi mai bine daca il aduc antrenor pe spaniolul ala de a avut cateva luni pe la o echipa si le-a incarcat sacul cu infrangeri.
    Daca schimba antrenorul, atunci e nevoie de unul care stie sa refaca rapid echipe pentru ca nu mai e timp de incercat alte filosofii de joc.

    Altfel ti-as da dreptate, daca i-ar lasa sa joace liber ar presta mai bine.
    Cred ca Contra ii tine incordati si in momentele importante isi varsa nervii fara sa vina cu ceva constructiv.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #12563
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu, baietii au venit sa moara pentru bani, ca mercenarii din evul mediu si de aiurea. Cum banii intarzie, nu isi risca nimeni integritatea pe promisiuni. Sigur ca la noi se merge mult pe latura sentimentala, se dă marfă pe caiet, se face apel la corazon, dar cand aduci niste flacai pt care nu conteaza decat banii, nu iti ramane decat sa ii platesti. Deci, ii platesti si apoi pretinzi. Nu ii platesti, o iei ca in independence day, de la toti clăcașii.

    Nu mai e mult si vom sti sigur, pana la urma o saptamana are 7 zile, adica 168 de ore, adica 10.080 de minute. Tic-tac proiectul, tic-tac...

  6. #12564
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ce zici tu era valabil daca ofereau la inceput un teaser, un meci in care sa arate ca pot distruge adversarii. Nu e cazul.

    Da, tic-tac. Sper la un happy-end ca la hollywood dar ma pregatesc de aterizare fortata.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #12565
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Au si oferit cate ceva, au fost si conjuncturile specifice comunei primitive in care se scalda godacii locali. Cu siguranta aveam asteptari mai mari, dar si transplantul e unul in care nu poti juca decat all in. Deicamdata, all in e doar in poarta noastra

    Bine, trebe sa recunoastem ca salariile nu reflecta 100% valoarea, ci mai degraba fundatura in care au poposit sa se hodine cativa fotbalisti proveniti de altfel de la academii respectabile. Sporul de rusine, de fotbal defavorizat, de periferie, de urna 4 valorica. De altfel, si antrenorul este tot unul de urna 4 valorica. Si cred ca si actionarii fosti si actuali.

    Noi am mai avut jucatori de la Barcelona, de ex pe Okunowo Lemn. Hai, nu mai fiti copii, mos craciun nu exista. E marian dârță cu naomi in poala. Mancati, beti, ascultati muzica buna vedeti filme bune si futeti femei frumoase Dinamo va ramane si dupa ce se va termina ping-pongul asta.

  8. #12566
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Dinamo va ramane si dupa ce se va termina ping-pongul asta.
    Aici ai zis-o ca nea Nicu Badea, numai el e peren si vede pe termen foarte lung.
    Sa fie cum spui pentru ca e nevoie de multa vreme ca sa mai vedem Dinamo macar in topul ligii lui nea Gigi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #12567
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Cel mai bine ar fi ca spaniolii din conducere sa faca o conferinta de presa si sa spuna clar si direct cum stau lucrurile de fapt. Altfel cei din presa vor continua cu dezinformarile.

  10. #12568
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/de-...-2-621254.html


    Deci, marele Contra a adus un portar de 37 ani cu un salariu de 25.000 euro/luna !!! Un portar din liga III spaniola !?!
    Tot in aceeasi nota a actionat si mandatul trecut, in cardasie cu Mutu, cand ne-a pricopsit cu Albin and co...l-a alungat pe Nistor, etc


    Oare cu ce se ocupa acest Cosmin Gurita mamei lui Contra ???
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  11. #12569
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    ...portar care cred ca n-a avut in viata lui salariul pe care a fost rugat sa vina la Dinamo la final de cariera.

    Nu stiu daca Guritza lui Contra e atat de flamanda incat sa faca asemenea smenuri cu intentie, insa e clar ca Scufitza lui Contra nu are prea multa minte in dotare. In schimb Cosmin are fudulie cat cuprinde.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #12570
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    CC este unul dintre exponentii curentului filosofic caruia ii cam pute de rumâni. De asta, orice li se opune de afara e mai bun si va fi preferat, pe costuri exorbitante. Uti, daca iti mai aduci aminte, echipa tip o facusem cu Eșanu, la inceputul competitiei Dupa care a venit CC si a zis: nu e bun de titular, dar nici de rezerva. E o atitudine arogantă, bazata pe stereotipuri si prejudecati de neam prost. De asta, Ruben de la Barrera, demis de vataful de la Ovidiu, a semnat cu Deportivo la Coruna, iar prof dr CC ne da in judecata pt pensie de asistat social si antreneaza jetoane in sufragerie.

    PS. Are fudulie, da. Se stie ca agricultura merge unsa in vestul tarii, sute, mii de hectare sunt pline de fudulie macră. Fudulia e un fel de fructul pasiunii in Banat, daca nu ai macar cateva arii in spatele blocului cam puți a fraier

  13. #12571
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Daca se multumea cu Esanu si Straton portari in sezonul asta, CC salva vreo 23000 de euroi lunar.
    Si nu cred ca aduna mai putine puncte decat a adunat cu spaniolii aia.

    La fel si cu alte transferuri fudule care nu i-au castigat meciurile insa au incarcat degeaba bugetul de salarii cu sute de mii de euro lunar.
    Bani neplatiti care insa atarna greu la pasivele clubului in ruma memoriilor depuse de jucatori.

    Un cap sec, a pus botul la smenul spaniolilor astora rupti in c.ur insa mai jigodii decat precedentul patron.
    De altfel nu mi-a placut niciodata Contra ca antrenor si am spus-o pe aici de cate ori a fost numit la Dinamo.
    Altfel chiar se potrivea in poza cu Zerobarat imbracat de la second hand Braiconf si cu Acolada Rufoasa si cheala de-si zicea director sportiv.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #12572
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    raman la parerea ca Contra ( nu, nu-i cacofonie, atat merita...) se ocupa de lucruri din zona penalului
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  15. #12573
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Prin portavocea Daniel Sendre, citesc cu lehamite ca obiectivul asociatiei DDB, salvarea, este o noua insolvență. Practic, se va matura din nou căcatul si dupa Jegoiță, asa cum s-a intamplat dupa odiosii Porcea - Jeg Teleagă.

    Imi pare rau, dar asta e crimă cu premeditare, de asta asta cu largul concurs al acestei asociatii DDB. Care, prin portavocea PCH a sustinut, aquiesat la planurile maretului salvator. Atunci ne era bine la toț, aveam pepsi, ne durea la banană.

    Asta ca sa raspund unei intrebari inca nepusă de Claudiu, dar aruncata subliminal destul de clar la adresa celor neinregimentati. Deci, de asta nu dau, nu donez, nu arunc un os cersetorilor, fistelor slugi care astazi conduc pseudorevolutia. Eu nu cred ca asta e salvarea, ca o data la 8 ani, fentand acel prag legal de 7, sa intram in insolvența, sa fentam iar creditorii si o luam de la 0 ca virgina campionatului. Dar cu cele mai bune intentii, planuri si obiective. Hai, ma, mai subtire cu mascarada asta!

    Okey, deci asta facem la Dinamo de acum inainte? Escrocăm clubul 7 ani, tragem malaiul pe dreapta, apoi lansam apeluri lacrimogene suporterilor sa salveze brandul?

    Ce sa fac cu brandul? Pai, eu ma cramponez de brand, ma? De brand stam noi in loc, cand purceaua e moarta in coteț? Ce fac, ma uit la brand, saptamanal, si ma simt mai bine, nu? Daca pot sa il iau, ok, voi face tot posibilul sa il iau. Dar asa, sa fiu santajat an de an ca Dinamo moare, iar gunoaiele sa taie cărțile din umbră, nu mai accept.

    Cum, ma, atatia bani stransi de la oameni sa fie investiti pt o eventuala, in cel mai bun caz, insolvență? Baaa, e de noaptea cutitelor albe, nu mai inteleg.

    Avem o datorie si o oportunitate morala, istorica, sa facem lucrurile cum trebuie. Bineinteles ca nu se doreste, suntem un popor influentabil, manevrabil, fara coloana, care cauta solutii ieftine, facile, in acest caz, de tip caritas - castigul fiind unul sufletesc, Dinamo nu moare Nu moare, doar e terfelit si escrocat. Ori, pt mine asta e mai grav decat moartea insasi.

  16. #12574
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Dorin Serdean out de la Dinamo.

  17. #12575
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Prin portavocea Daniel Sendre, citesc cu lehamite ca obiectivul asociatiei DDB, salvarea, este o noua insolvență. Practic, se va matura din nou căcatul si dupa Jegoiță, asa cum s-a intamplat dupa odiosii Porcea - Jeg Teleagă.

    Imi pare rau, dar asta e crimă cu premeditare, de asta asta cu largul concurs al acestei asociatii DDB. Care, prin portavocea PCH a sustinut, aquiesat la planurile maretului salvator. Atunci ne era bine la toț, aveam pepsi, ne durea la banană.
    Mah tu ai dreptate principial, insa Dinamo dispare clar daca adoptam solutia radicala.

    Sigur ca ce se intampla acum la Dinamo e de domeniul paranormalului, in nicio alta tara din lumea asta mare nu ai investitori care aduna jucatori pe salarii colosale fara sa aiba niciun ban in buzunar.
    Iar Dinamo nu are suporteri sus-pusi care sa rezolve problema.
    Insa nu cred ca falimentul va duce la o renastere de pasare Phoenix, ca banuiesc ca asta e solutia la care te gandesti, probabil singura alternativa la zbaterile DDB.

    Daca e sa renasca dupa faliment, atunci tot suporterii ar trebui sa puna banii sa ridice echipa prin 3-4 ligi ca nu va veni niciun print pe cal alb.
    Daca nu vine acum in Liga 1, in Liga a 4a sau a 5a nici atat.
    Iar daca vin investitori, nu este niciodata exclus sa fie o alta basca, un alt Jegoita sau un alt grup de odiosi.

    Iar revenirea in Liga 1 s-ar putea intampla in mai mult de 3-4 ani pentru ca e greu sa ai lot sa promovezi an de an.

    Or intre timp se duc si suporterii, oricum generatiile mai tinere nu mai vin spre Dinamo precum in vremea cand mai aveau o bruma de performante.

    Dinamo e in sah si in pericol cvasi-iminent de mat.
    Insolventa poate fi o solutie, insa numai asociata cu alungarea capushelor. Altfel ai dreptate.
    Insa va fi foarte greu sa evite falimentul daca nu se intampla un miracol.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #12576
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Asta-i buna !!! Deci suporterii sunt de vina. Ei si incapatanarea lor remarcabila de a tine steagul sus e de blamat ?!?...
    Ei bine, nu ! Acestia, noi toti, suflarea dinamovista, e de admirat, de apreciat, de urmat, de pus cu majuscule pe piedestalul fotbalului romanesc. Nebunia lor, a noastra, e frumoasa. Mult prea frumoasa.
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  19. #12577
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Cam asa spun si eu, cred ca Dinamo disparea din vara trecuta daca nu erau suporterii prin DDB.
    O initiativa unica in tara, sunt in momentul asta peste 13000 de suporteri care lupta si contribuie sa tina Dinamo in viata.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #12578
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Din ce inteleg eu, este un razboi Negoita - Badea, cu DDB orbitand ambele tabere. Astazi, cred ca DDB face un joc dublu si evita asocierea fățișă cu vreuna dintre tabere, pt a nu dauna planului de marketing. In mod evident, planul lor se leaga de Badea Comfuterland Pița Hat, deci nici vorba de un refresh. Problema (lor) este ca nu pot ridica pliscul la Jego pt ca sunt manjiți. Varianta ideala (pt ei, nu neaparat pt club) este o tranzitie fara scandal, Jego apretat (sau iesit din scena fara tam-tam), preia Badea si Doamne-ajuta!

    Pana pe 31 martie, spune Bacria, trebuie achitate doua milioane pt obtinerea licentei. Bineinteles, nimic concret, cu x, y, z. Aceeasi lipsa de transparența ca si in cazul DDB. Se doneaza, se vand tichete, dar ceva scriptic, concret, nu exista publicat nicaieri. Am dat atat, mai avem atat. Pai, ei nu inregistrasera nici actiunile la registru, a zis Gerea ca uitase ala de-l desemnasera Treaba serioasa.

    Spaniolii au fost inventati, cred eu, in momentul in care DDB nu a putut finanta datoriile lui Negoita catre Jegoiță . Nu la nivelul asteptat, oricum. Nu mai ramanea decat varianta falimentului, implicit, crede Jegul, un stop pe piept procesului de bancruta, instrainare active, toate magariile de la prima intrare in insolvența.

    Normal ca azi nu mai strangi atatia bani, a fost o oportunitate ratata. In primul rand lipsa de credibilitate si transparenta a proiectului va fi decisiva. Si nu ma refer la banii pt un eventual nou inceput, dar vor avea probleme si cu reînnoirea membrilor deja existenti.

    PS. Daca pt evitarea falimentului ar trebui un miracol, nu era mai bine sa facem noi prima mutare? Crezi ca ei nu stiau cifrele? Si atunci ce e cu mascarada asta? Oamenii isi vor pierde orice incredere in aceste proiecte de tip socios pt ca in afara unui mesaj patetic, lacrimogen, nu e nicio substanța.

  21. #12579
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Astazi lupta sa mentina Dinamo in viata, ieri luptau sa-l mentina pe Negoita in viata, alaltaieri pe Porcea si Teleaga. Asta e ironia. Sau poate mantuirea PCH, eu stiu...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •