Results 1 to 20 of 20

Thread: Cupa Romaniei 2010-2011

  1. #1
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1

    Cupa Romaniei 2010-2011

    Discutii despre meciurile in cupa, aici. Sper sa fie cat mai multe.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  2. #2
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Acesta este un material de tranzitie. Tranzitie de la o competitie la alta, de la un adversar la altul. Am scapat de prazari si am dat de gazari. Am mai dat un examen in campionat, urmeaza unul in cupa.

    Pentru rapidistul prezent pe stadion si in anii ’80, meciul cu Petrolul are un parfum aparte. Hai sa vedem de ce. Cine este si ce vrea el, Petrolul asta?

    Petrolul Ploiesti s-a “nascut” in August ’52. La Ploiesti. Daca veti arunca un ochi in scrierile vremii, veti constata ca in anul respectiv prahovenii au jucat in A. Hopa! Si astia? Stati asa, ca nu-i chiar asa.

    Petrolul a aparut prin mutarea in Ploiesti a echipei Flacara…Bucuresti. Cine este Flacara? Ei bine, Flacara este o echipa creata in 1924, cu numele original Juventus Bucuresti, si cu presedinte italian, evident, simpatizant al omonimilor din Torino.

    Campioana in 1930, Juventus avea in componenta cateva nume rezonante ale vremii: Wetzer, Raffinsky, Vogl. Alti jucatori importanti ai Juventusului din Bucuresti au fost Sadowski, Braun, Andrei, Flamaropol, Oana, etc.

    Dar, pentru ca Juventus era, nu-i asa, un nume prea cosmopolit pentru acele vremuri, echipa a fost rebotezata de cateva ori in intervalul ’46-’52, datorita “masurilor de reorganizare a miscarii sportive din tara noastra (sic!)”. Astfel, Juventus s-a transformat pe rand in Distributia, Competrol, Partizanul, Energia si, in cele din urma Flacara, nume sub care si-a facut bagajele si s-a mutat langa sonde in ’52. Si pentru ca evenimentul trebuia intr-un fel sarbatorit, echipa “ploiesteana” se califica in acel an in finala cupei (pe care o pierde, cu clona kaki), dar retrogradeaza la finalul sezonului.

    Asadar, ca sa punem punct paragrafului dedicat genezei “gazarilor”, desi orasul a avut de-a lungul timpului cateva echipe ploiestene “get-beget”, are ca echipa “fanion” una importata din “antipaticul Bucuresti”. Cand le spui ca Ploiestiul nu este altceva decat un cartier al Bucurestiului, se supara. Altfel, mai nou (aruncati un ochi pe site-urile lupilor), da foarte bine sa revendici origini interbelice.

    In ’57 Flacara Ploiesti capata numele din prezent – Petrolul. Schimbarea, de bun augur, le aduce doua titluri de campioana, in ’58 si ’59, antrenor fiind fostul juventin, Ilie Oana (cel care a dat numele stadionului demolat de curand). Cel de-al treilea (si ultimul) titlu al “ploiestenilor” vine in ’66, cu Cernaianu antrenor al unei echipe in care mai apareau Juhasz, fratii Dridea, Boc lepefistu’ si mexicanul Mocanu.

    Ei bine, de aici intram si noi in scena. Pentru ca in acel an, ’66, are loc primul meci semnificativ Rapid-Petrolul. Si asta pentru ca meciul care a adus titlul la Ploiesti, in ultima etapa a campionatului, a fost cel cu…Rapid.

    Un singur an mai tarziu, istoria se scrie in sens invers si Rapid castiga primul titlu din istorie la Ploiesti, dupa un 0-0 cu Petrolul in ultima etapa, cu Valentin Stanescu pe banca. Antrenor care, ulterior, va promova atat cu Rapid, cat si cu Petrolul.

    In ’74 Petrolul retrogradeaza, la brat cu Rapidul si de aici incepe epopeea razboaielor pentru promovare intre cele doua echipe.

    Rapidul reuseste promovarea in anul imediat urmator, insa cele mai frumoase partide din epoca B-ului au avut loc in intervalul ’78-’82 – perioada de B a Petrolului, suprapusa peste cel mai lung exil de B al Rapidului (’77-’83). De povestit nepotilor ramane un 5-1 in favoarea Rapidului, in fata a peste 33,000 de rapidisti, in…Ghencea. Ghencea, cu gradene, avea in acea perioada mai mult de 30,000 de locuri. La acel meci, stadionul a fost arhiplin, cu lumea ingramadindu-se in picioare, la balustrada de metal de deasupra tribunelor. Acela a fost locul din care am avut prilejul sa vad repriza a doua a acelui meci si asta numai pentru ca, copil fiind, am fost lasat sa stau chiar langa balustrada. Acel 5-1 nu ne-a ajutat prea mult, Petrolul promovand la sfarsitul campionatului (’82). Nu e singurul 5-1 care nu a ajutat in clasament, dar iata ca vorbim despre el la aproape 30 de ani distanta. 30 de ani…Era perioada in care vedeam galeria trecand dinspre Ghencea spre Giulesti, la ora 1, dupa finalul meciurilor, cantand: “faceti loc, faceti loc, trec baietii lui Motroc!” Era perioada in care cska nu exista decat in ziare. Pe care nu le citea nimeni.

    La ultima noastra retrogradare (’89) nu ne-am mai intalnit cu ei, Petrolul promovand in acel an in A.

    O alta intalnire importanta a fost cea din finala cupei din ’95, cea in care o echipa extrem de valoroasa a Rapidului s-a bazat mai mult pe magazinul Samsung al tatalui lu Teo Craciunescu decat pe joc, reusind sa piarda o finala de Cupa pentru care se cumparasera dinainte vin si mititei. O finala de cupa in care ne-am calificat cu Hizo, eliminand cska si Craiova si pe care am pierdut-o cu antrenor de CL la timona. O finala in care a jucat si antrenorul de marti al Petrolului.

    Antrenor in fata caruia ne-am luat revansa in 2006, eliminand din semifinalele Cupei, in dubla mansa, un Petrolul aflat atunci, ca si acum, in B.

    Marti vom avea un meci greu. Petrolul vine in Giulesti din postura echipei mici, cu ambitii mari. Suporterii lor, lipsiti de meciurile mari in ultimii ani, vor veni montati si isi vor monta echipa. Echipa buna, peste nivelul diviziei B, care ne va asigura de la anul o deplasare pe distanta scurta.

    Se joaca totusi in Giulesti, iar Sumudica ne-a convins de un lucru – stie sa motiveze echipa. Iar cupa e un trofeu pe care il iubim.

    Si pentru ca marti e zi de lucru, la fel ca vineri, cu totii la stadion!


    sursa, aici: http://bog0311.fzr.ro/
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  3. #3
    Sport Legend Trim0b's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Romania
    Posts
    3,986
    Reputatie
    1
    prima intrebare:ii da la tv maine?

  4. #4
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    marti ,ora 20.30 pe sport.ro !

  5. #5
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    ceva informatii despre pretul biletelor?

  6. #6
    الوحدة samar's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    4,206
    Reputatie
    1
    Nimeni nu stie nimic in puii mei...

    Cred ca o sa se afiseze maine pe site,cu vreo ora inainte de meci!!!
    [B][COLOR="DarkRed"]Rapid e numele.
    Avem traditie. Avem istorie plina de glorie.
    De-ar fi maine sa mor, de-un lucru mi-ar fi dor,
    sa flutur acel steag, ce-n viata m-a ghidat !
    [/COLOR][/B]

  7. #7
    Sport Legend Trim0b's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Romania
    Posts
    3,986
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by samar View Post
    Nimeni nu stie nimic in puii mei...

    Cred ca o sa se afiseze maine pe site,cu vreo ora inainte de meci!!!
    Preturile biletelor pentru partida din 16-imile Cupei Romaniei contra celor de la Petrolul Ploiesti sunt:
    Peluza a II-a - 5 lei
    Tribuna a II-a - 10 lei
    Tribuna I - 15 lei
    Tribuna 0 - 30 lei
    Abonamentele sunt valabile si la acest meci
    Last edited by Trim0b; 20th September 2010 at 15:20.

  8. #8
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Si, cum a jucat raduta?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  9. #9
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    vai mama lui ,asta-i terminat psihic .....ratare cu capul din 2 metri !

  10. #10
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Salutare rapizii! Hai ca v-ati miscat "torshion" aseara. Dar cum am spus si pe intern, nu il acuzati prea tare pe Radut, sustineti-l ca este pacat...

  11. #11
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Tu l-ai vrea pe asta la Dinamo?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  12. #12
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Da...este tanar si are timp sa creasca, daca este serios. Deocamdata greselile lui se pot corecta..mai tarziu nu.
    Dar noi de la mijloc in sus avem jucatori...in spate e jale..

  13. #13
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Ok. Daca ma intalnesc cu el ii dau eu un sut in cur de il propulsez direct in Stefan cel Mare.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  14. #14
    الوحدة samar's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    4,206
    Reputatie
    1
    Dane...eu zic ca sunt mai in masura sa execut acest sut,nu crezi?
    [B][COLOR="DarkRed"]Rapid e numele.
    Avem traditie. Avem istorie plina de glorie.
    De-ar fi maine sa mor, de-un lucru mi-ar fi dor,
    sa flutur acel steag, ce-n viata m-a ghidat !
    [/COLOR][/B]

  15. #15
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Stie cineva unde se joaca finala anu' acesta?
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  16. #16
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Cred ca cei de la FRF vor vrea finala pe noul stadion National care va fi gata in Aprilie-Mai 2011...Eu chiar nu stiu sa se fi anuntat vreun stadion organizator...

  17. #17
    sport legend Melcyah's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Lugoj,Romania
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Ar fi foarte frumos sa fie finala pe noul stadion National, mai ales ca ar venii si lumea sa il vada. Cat despre Raduta eu l-as baga in teren dupa ce l-as folosii pe Dobroiu si restu atacantilor de la Rapid II . Dar dupa ce a declarat ieri seara Sumudica, o sa astept sa vad cand da goluri, pana acum cu Cassio a avut dreptate...

  18. #18
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Melcyah View Post
    Cat despre Raduta eu l-as baga in teren...
    Eu l-as baga in teren inaintea unui meci ca cel cu Poli de anul trecut, la dat zapada.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  19. #19
    الوحدة samar's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    4,206
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Melcyah View Post
    Cat despre Raduta eu l-as baga in teren
    Si eu l-as baga.........................................
    .......................undeva
    [B][COLOR="DarkRed"]Rapid e numele.
    Avem traditie. Avem istorie plina de glorie.
    De-ar fi maine sa mor, de-un lucru mi-ar fi dor,
    sa flutur acel steag, ce-n viata m-a ghidat !
    [/COLOR][/B]

  20. #20
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    imi imaginez ce chin pe saraca femeie sa aduca prajina pe lume si acum tu vrei s-o bagi la loc?
    esti o sadica!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •