Results 1 to 7 of 7

Thread: CSM Targoviste s-a retras

  1. #1
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1

    CSM Targoviste s-a retras

    CSM Targoviște, campioana României la baschet feminin, s-a retras din Divizia A și din Cupa României în sezonul 2010-2011, din motive financiare.

    Mi se pare incredibil.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  2. #2
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Huh?

  3. #3
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Asa am facut si eu cand am vazut: http://www.onlinesport.ro/stiri/basc...a-romaniei.htm
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  4. #4
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Ce echipa buna a fost la Targoviste.Dar asa se intampla cand nimeni nu vrea sa investeasca in sport.

  5. #5
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    La Targoviste nu se investeste decat in buzunarele alora mari. Restul sunt prostii.

  6. #6
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Da, dar e pacat sa ai o echipa campioana si sa iti bati joc. Nu cred ca la baschet e nevoie de o suma enorma.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Suma necesara unei echipe de baschet din Romania ( pentru a castiga Cupa si Campionatul ) este de aprox. 250-300 mii euro. Asta este suma minima. Daca vrei si sfert de finala in EuroCup ( ca Targovistea ) trebuie cam 1-5 3 milioane euro.
    Din pacate motivele desfiintarii nu sunt multe. Mai exact doar unul: aprox 3 milioane euro ( din sezonul trecut ) nu au putut fi justificati. Cel mai simplu mod de a pierde urma banilor...desfiintarea. Pacat, echipa asta avea:
    1. 9 titluri de campioana ( locul 2 in topul all-time al Romaniei la acest capitol, vorbind evident de baschetul feminin )
    2. 6 cupe ale Romaniei.
    3. 8 prezente in Cupele Europene din care 3 calificari in primavara europeana si..in sezonul trecut..sfert de finala.
    4. Ca si Steaua Bucuresti la fotbal, tot greul acumularii de puncte in Europa a picat pe umerii echipei din Targoviste.

    Toate aceste lucruri Targovistea le-a reusit in 18 ani de istorie.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •