Page 241 of 258 FirstFirst ... 141191231239240241242243251 ... LastLast
Results 5,041 to 5,061 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #5041
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Am aflat si ce s-a intamplat cand au apasat AZ-5, am vazut serialu de 2 ori, ultimul episod de 4, deja sunt AS in materie! Varfuri de grafit?

    N-am inteles de ce i-a dat 10 ani si tembelului ala cu ciuf de par de nu putea vorbi bine de langa principalul responsabil (supervizorul exercitiului) din loja acuzatilor; nu supervizorul a fost singurul responsabil, de fapt profesorul ne zice ca cei care au ascuns informatia varfurilor de grafit sunt mai responsabili, dar cu siguranta el trebuia sa primeasca o sentinta mult mai mare decat a aluia cu ciuf de par si voce ciudata, la fel si Fomin care la fel ca principaul responsabil trebuia sa stie detaliile tehnice implicate in procese! De fapt ciufa de par si dormea la ora cand s-a intamplat nenorocirea si nici nu stia ce-nseamna miezul rulat la jumatate din putere timp de 10 ore din cauza amanarii exercitiului <=> acumularea de Xenon din miez, doar supervizorul si Fomin stiau ce implica treaba asta! Iar supervizorul, adica cel responsabil de care vorbeam trebuia sa stie asta la perfectie si n-a stiut, e clar ca ciufa de par n-a avut nici o treaba cu cunostintele tehnice in domeniu, si mai si dormea, nu trebuia pedepsist asa aspru dar l-au gasit mai prost, era reprezentantul de partid din zona si l-au scos si pe el ca tap ispasitor. Ce-i drept, si el ca si Fomin a iesit din tabara de munca grea dupa 10 ani, supervizorul a murit acolo de "boala inrudita cu radiatiile". Practic intr-un fel a primit sentinta mai rea ca moartea imediata, chiar daca intr-un sens doar fizic: moartea de boala si radiatii dupa ani de munca grea.

    Ce mi se pare incredibil e cum au scapat aia 3 frate (din final de episod 2, inceput de episod 3), trimisi sa deschida tancurile de apa, scaldati in apa cu radiatii extrem de puternice timp de zeci de minute bune, profesorul chiar zicea ca e posibil ca apa sa-i omoare chiar acolo, toata lumea zicand ca-ntr-o saptamana sunt ca si morti, ei bine ei sacrificandu-se constient, intrand acolo cu buna stiinta ca vor muri, intr-un act voluntar si nu in urma unui ordin primit, exact ca-n biblie cei 3 care nu s-a inchinat aruncati in groapa cu lei, trebuie sa fi fost ceva putere divina care sa-i fi protejat/insanatosit! Deoarece 2 dintre ei traiesc si-n 2019, cand s-a facut filmul iar unul cred c-a murit destul de recent din alte motive, nu din cauza radiatiilor. Incredibil de-a dreptul, un miracol in adevaratul sens al cuvantului!

    Intr-un fel similar a fost si cu minerii care au intrat constienti ca sunt sanse mari sa nu scape de acolo, sa sape tunelul pentru pozitionarea schimbatorului de caldura cu azot lichid, 3/4 dintre ei au scapat, desi n-au sapat la 12 metri cum le zise profesorul ca sa-si protejeze viata mai bine. Bine, in cazul lor n-a fost atat de voluntar ca la cei 3, trebuiau cam toti sa-si faca treaba manati de sef - nu e de parca le-ar fi zis celor care n-au chef sa moara sa plece acasa, sau s-ar fi produs un cataclism riveran epic. Fix de aia n-au scapat toti.

    PS: Mda, stiu de ce i-au dat si ciufului de par aceeasi sentinta, el a semnat documentul pentru completarea reactorului cand de fapt mai era acel exercitiu (test) necesar pentru finalizare. In lipsa acelui test trecut, reactorul nu putea fi pus in functiune, dar el l-a semnat cum c-ar fi fost trecut.
    Last edited by Johnny D; 5th June 2019 at 05:35.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #5042
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Am reusit si eu aseara sa vad ultimul episod. Prea bun, rar se intampla sa dau nota 10 unui serial dar asta merita fara indoiala . E drept, ajuta si povestea foarte mult dar modul in care au pus in scena totul te lasa efectiv fara cuvinte. BRAVO lor!

  3. #5043
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Ce ziceti, urmeaza o continuare?

  4. #5044
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Sincer, nu cred. Doar daca nu se va face alt serial de catre HBO, despre alt dezastru, in urma acestui succes.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #5045
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    E un succes daca te uiti in stare vegetativa si ii lasi pe ei sa traga concluziile pt tine, sa te duca de nas cu exagerari evidente. E un film profund antisovietic (si o spune unul profund antisovietic ), drama e senzationalizata (**** mea, am zis-o) la maximum. Am zis ca nu ma mai uit, ma tin de cuvant si ma fut in el!

  6. #5046
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Trebuie sa te uiti, macar la ultimul episod, la explicatiile ce se cuvin!

    Am vazut intre timp ultimul sezon din The Big Bang Theory, a fost asa si asa, au inchis-o cumva.

    Am vazut sezonul 3 din Designated Survivor care a aparut de curand pe Netflix si cred ca le-a depasit pe primele doua! Actritza buna Emily asta (Italia Ricci), ce bine m-am pus la plangocit langa ea la faza cu moartea maa-sii - daca s-ar boci asa si-n realitate, am muri toti de tristete... iar finalul sezonului e unul bun de tot, nu prea te asteptai la un astfel de deznodamant la finalul alegerilor, cum nici Emily nu se astepta. Imi place c-a fost uman, poate si eu alegeam la fel sa fi fost in locul presedintelui, chiar daca Emily fu surprinsa.
    Last edited by Johnny D; 10th June 2019 at 07:51.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #5047
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    S-a uitat Capitanu' la tot sezonul sau cel putin sigur o sa se uite acum face el pe Balanescu si ne tot refuza propunerile

  8. #5048
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    am vazut Chernobyl, foarte bine facut.
    Foarte bun duoul Scherbina & Legasov (Skarsgard si Jared Harris) insa mi-a placut mult faptul ca multe dintre personajele secundare sunt bine conturate.

    Are cateva faze memorabile, precum micul speech al lui Scherbina cand trebuia sa selecteze trei voluntari care sa descarce bazinele de apa sau explicatia sefului KGB catre prof Lgeasov dspre supravegherile in cerc.

    Dar e drept ca are si clasica simplificare din timpul razboiului rece precum exagerarile in cazul "nepriceperii sovietice" (de ex in elicopter spre Cernobil, cand Scherbina il ameninta pe profesor ca-l arunca pe geam daca nu-i explica cum e cu nucleara). Cred ca puteau reduce sabloanele strict la chestiile necesare.
    De ex misto gluma spusa de un miner, ceva de genul ce e cat un munte, face o harmalaie asurzitoare, despica marul in trei si scoate mult fum? raspuns: o masina sovietica de taiat marul in patru

    Nu prea am inteles rostul introducerii vanatorilor de caini din zona crepusculra a Cernobilului.

    Cat despre evenimentele reale, impresionant efortul sovieticilor de a limita amploarea accidentului nuclear, fantastice sacrificile voluntare fara de care toata Europa ar fi avut probleme extrem de grave.
    Nu in ultimul rand, sacrificiul la varf al oamenilor de stiinta ce au stat la locul faptei si inclusiv al lui Scherbina, un batran lider, comunist insa onest, cu simtul sacrificiului si cu calitati de lider.
    Nu e de colea sa ai oameni politici ce se ridica la inaltimea momentului, sacrificandu-se constient pentru tara.
    Am mai vazut asta si mai tarziu la japonezi, la accidentul de la Fukushima.

    Peste toate e excelent ca au facut acest film pentru ca generatiile se schimba si oamenii uita.
    Peste beneficiile aduse de energia nucleara e bine sa fim mereu atenti la riscurile impuse de utilizarea ei.
    La Cernobil a fost un accident provocat din ambitie tampita si incompetenta crasa.
    Insa astfel de evenimente ar putea surveni in multe alte moduri mai mult sau mai putin accidentale iar consecintele sunt dezastruoase si pe termen lung.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #5049
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    809
    Reputatie
    1
    Dark season 2 = beyond mindfucking.
    [SIZE="2"][FONT="Times New Roman"]Chestia haioasa la aceasta semnatura este ca, in momentul in care realizezi ca acest text este fara sens, este prea tarziu pentru a te opri din citit[/SIZE][/FONT].

  10. #5050
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Uite-l si pe el cel care nu se uita la meciuri de fotbal.
    Si se uita la seriale cand Romania face cea ma mare performanta din ultimii 20 de ani!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #5051
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Raiden View Post
    Dark season 2 = beyond mindfucking.
    Ti l-am vazut in mai putin de 2 zile tot, de vineri dupa masa pana acum, cateva scene chiar le-am anticipat, am zis cuvintele inainte sa le zica actorul principal, e cam cum le-as scrie si eu in linii mari. Ce e imposibil e sa faci o gaura neagra si sa stai sa te uiti la ea, si daca se face una de marimea unui bob, imediat ti-a sorbit pamantul ca pe inghetata topita. Iar daca te atrage o gaura neagra doar cu proprietati temporale, trage tot nu doar pe tine si pe masina, ci si pamantul pe care stai, logic! Asta a fost cam trasa de par, dar ma rog.


    Primul sezon 8/10, sezonu 2 9/10. 8.5/10 pana acum per total.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #5052
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Am inceput The Americans, de fapt am vazut primul sezon. Probabil multi dintre voi l-ati incercat deja, pentru ceilalti: de vazut, e bun rau!

  13. #5053
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Nici n-am auzit de el in viata mea, si nici nu s-a discutat pe forum vreodata despre el!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #5054
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,335
    Reputatie
    0
    S-a mai discutat. E foarte bun, eu l-am văzut tot.

  15. #5055
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Deja am pus pe stick primele 2 sezoane! Ce fain e la lucru!
    Acasa ma asteapta mancarea, numa sa-i dau drumu pe plasma!
    Desi mai am cateva filme plictisitoare, am scos Brexit ala.... balangarie falangireana. Pentru Dascalescu ar fi bun!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #5056
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Catch 22
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #5057
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Pare bun, la scos ca mai am un pic de spatiu pe stick!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #5058
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    Mersi de sugestie. Am început și eu The America și m-a prins repede.

  19. #5059
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Am vazut si eu cateva episoade si ma cam plictiseste. Nu e rau dar nu e nici senzational deocamdata.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #5060
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    A aparut pe Netflix sezonul 3 din Casa Del Papel. Am vazut primele 5 episoade, rupe in continuare

  21. #5061
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Nu stiu ce e asa fain dar nu ma atrag papelii astia de vorbesc in spaniola, si trailer-ul arata gigolo din ala naspa, ca toti spaniolii ce cuvanteaza pe acest pamant.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •