Page 250 of 258 FirstFirst ... 150200240248249250251252 ... LastLast
Results 5,230 to 5,250 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #5230
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut primele doua episoade din mini-seria Fundatia, bazata pe capodopera asimoviana.
    Ca sa incep cu partea buna, cinematografia este foarte buna si CGIul reusit.

    Scenariul e un pic pe langa cartile lui Asimov si inegal.
    Nu mi-e inca foarte clar cum se va dezvolta si nici daca vor sa inghesuie intreg ciclul Fundatiei (sau numai trilogia initiala) intr-o singura miniserie sau vor sa lase loc de continuare. Foarte probabil ca fanii Fundatiei vor fi dezamagiti din cauza asta.

    O sa-l urmaresc in continuare dar nu prea pare sa fie ceea ce mi-as fi dorit de la ecranizarea Fundatiei.
    Parerea mea e ca cele sapte carti puteau sa fie foarte bine tot atatea filme de sine-statatoare (sau impachetate in 4-5 filme) si ar avea potential de piata mai bun decat Star Wars.

    Acum ramane de vazut daca startul asta ce pare fals va descuraja ecranizari viitoare. E bine ca avem un inceput.
    Filmele dupa Dune (Frank Herbert) vad ca merg inainte cu frecventa de 15-20 sani, incepand cu esecul rasunator al lui Linch si continuand cu mini-seria TV ceva mai reusita ce i-a urmat. Nu stiu cum va arata filmul ce sta sa vina, dar e o speranta ca nici Fundatia nu va ramane fara alte incercari.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #5231
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Marturisesc. Mi-a placut Squid Game de pe Netflix. Merita vazut (l-a vazut probabil deja un sfert din popor).
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  3. #5232
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Ideea e furata din anime / manga-ul Gambling Apocalypse Kaiji, care e mai bun. Are niste jocuri fabulos de bine integrate in poveste, si nu incepe cu joc mortal direct. Am vazut doar primu episod deocamdata.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #5233
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    Recomand Ted Lasso. Foarte bun serialul.

  5. #5234
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hopshio View Post
    Recomand Ted Lasso. Foarte bun serialul.
    Dar bani imprumutati recomanzi?

  6. #5235
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    E datoria noastră sa ne bagam **** in filmele cu scenariu de maximum o ora jumate care dureaza 9 ore. Si cu asta am futut si megakitsch-ul The squirt game care a rupt norma pă jegflics. Filmul asta l-am mai vazut facut corect de un georgian, Gela Babluani si acum vad o caricatura mediocra pt copii oligofreni, lungita a prost si vreo doua hectare de padure dr care si-au batut ****. Oricum, e atat de prost jucat, cu 0 realism si cat se poate de tembel, incat functioneaza si ca festival de umor involuntar. Vai cum vorbesc englezii aia, n-am mai vazut ceva atat de hilar si imbecil de la filmele cu Bruzli dublate in engleza. Si vai cata pișare anala pe onor hronicarii, cum s-au umezit ei la vuvhuzelă la asa capodopera.

    Si calamarul? Sugea **** cu curul, saracul.

    Verdict: mu e, mu-e, miue.

    Dar a scapat si unul bunicel prin sita retarzilor, Omul de castane face cinste noir-ului politist scandinav. N-am mai vazut ceva atat de interesant de la cartile mizeriei de Camilla Lackberg. Traume, ramificatii, detectivi, familie disfunctionala, futut copii in gaoz, adica modernism la cele mai inalte standarde. Multumim. E greu sa gasesti un mix bun, dar asta e chiar decent.

    Verdict: this shyte is good 5/6 episoade, cu putina mue care n-avea rost, dar, na, se uita si copiii si e pacat sa nu avem un antierou holivudian care e foarte dibaci pana cand devine incredibil de bou.

  7. #5236
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Vai cum vorbesc englezii aia, n-am mai vazut ceva atat de hilar si imbecil de la filmele cu Bruzli dublate in engleza. .
    ?? Cum ma sa nu te uiti la el cu sunetul original si sa-l vezi dublat in engleza?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  8. #5237
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Am vazut Jack Ryan. Exact ce ma asteptam. Un serial cu spioni care se vrea realist, dar o da de multe ori in balarii (cam ca si Homeland). Actiunea e destul de legata, un mare minus e actorul principal pe care sincer habar n-am cum l-au ales, ca actorie nu prea pare sa stie.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  9. #5238
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Genius, o mini-serie ce se intinde pe trei sezoane, in fiecare dintre ele avand povestea unui geniu, in ordine: Einstein, Picasso si Aretha Franklin.
    https://www.imdb.com/title/tt5673782/

    Am vazut primul sezon despre Einstein si mi-a placut. Cu Geoffrey Rush, Emily Watson printre altii, produs de National Geographic.

    Mi s-a parut destul de bine facut desi poate fi criticabil, de ex faptul ca filmul e integral in engleza insa vorbita cu accent german, slav etc dupa caz (intr-un mod ciudat mi s-a parut o idee ok dupa ce m-am obisnuit) sau ca la un moment dat Einstein apare brusc cu mult mai batran prin schimbarea aparent neglijenta a actorilor.

    Si peste toate e reconfortant sa vezi o soap-opera cu Einstein, Plank, Minkovski, Bohr, Marie Curie in loc de personaje banale care isi traiesc dramele lor de rahat intr-un mod exagerat si isteric.

    Dupa o pauza ma intorc la restul de genii sa vad cum sta treaba.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #5239
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Life Beyond 9.5/10 - Made by melodysheep. These guys invest 1 years work into an episode! Just watched the 3rd God Damned thing! It's fascinating. It has 3 episodes total, about 40 minutes each, started in 2019 till today, about 1 a year and they nailed it! It's a documentary of the distant possible, of the far future. Episode 3 just out and it's incredibly well written and envisioned with truly amazing CGI visuals, like the other 2, but better with each episode! Unmissable for any space SF fan!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #5240
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,459
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Dar a scapat si unul bunicel prin sita retarzilor, Omul de castane face cinste noir-ului politist scandinav. N-am mai vazut ceva atat de interesant de la cartile mizeriei de Camilla Lackberg. Traume, ramificatii, detectivi, familie disfunctionala, futut copii in gaoz, adica modernism la cele mai inalte standarde. Multumim. E greu sa gasesti un mix bun, dar asta e chiar decent.

    Verdict: this shyte is good 5/6 episoade, cu putina mue care n-avea rost, dar, na, se uita si copiii si e pacat sa nu avem un antierou holivudian care e foarte dibaci pana cand devine incredibil de bou.
    Frumos film! Imi plac filmele scandinave politiste (Sorjonen e inca unul foarte bun). Singura problema e cu numele personajelor, insa la danezi spre deosebire de finlandezi, sunt mai usor de retinut.
    Omul de castane a avut de toate si daca se opreau la episodul 5, vorbeam de o capodopera.

  12. #5241
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Alexandra Botez, o Beth Harmon in realitate.

    https://www.youtube.com/watch?v=RGFVKEGUFPg
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #5242
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Da, pe acolo. E mult mai simpatica. Dar nu, nu la fel de valoroasa, nici pe departe E uluitor, are 655 de mii de abonati, dintre care 654 de mii nu au venit pt sah Cred ca e cea mai cautata enterteinăriță, cu vagi apucaturi sahiste. Nu, am vazut-o pe Alexandra si in cateva partide mai serioase de blitz, nu e trompetă. De altfel, a si inventat Botez gambitul, care inseamna pierderea damei prin gafă clasică de incepatori. Adica, lasata in priză

  14. #5243
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Are titlu de maestra in sah si care o claseza printre primii sase mii sahisti din lume din toate timpurile. No Too Bad! Mai este si sor'sa, Andrea.

    O sabor das margaridas
    Last edited by miril; 31st December 2021 at 15:45.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #5244
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    The silent sea. Poșircuță sf cu/de corieni. Not great, not terrible. E un ceva pă lună care trebe recuperat, pt ca Expanse, Alien, Resident evil si **** mea. Actorii condusi magistral de Doo-Na Bae care ne-a pupat la...Insa e de bingiuit asa light, cu decuplari de creier si, pana la urma, e mai bun la creat tensiune imaginara decat la treaba propriu-zisa. E dă un 6 corect, că altceva mai bun oricum nu cred ca s-a facut pe 20 21 in sefeu.

  16. #5245
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Adica e mai bun ca ultimul sezon din Expanse?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  17. #5246
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu, nici vorba. Oricum, nu am vazut Expanse pana la final Ziceam ca au facut piure (comestibil) din cateva idei din seriale si filme de succes.

  18. #5247
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut si sezonul 3 din After Life, mini-mini-seria scrisa, regizata si jucata de Ricky Gervais.
    O dramodie brodata pe un tip, redactor la ziarul local dintr-un orasel englezesc, ce incerca sa se regaseasca dupa moartea sotiei.
    Nu e o capodopera cinematografica, episoadele sunt inegale ca valoare insa per total e misto, cu personaje haioase, cu umor si depresii englezesti.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #5248
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Bun, o sa-l scot si eu, ca am ramas la sezonu 3.
    Iti sugerez si Life Beyond (2019), are doar 3 episoade, nu 3 sezoane, dar e scula rau! 10/10
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #5249
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Merci de recomandare, sa vad unde-l gasesc.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #5250
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Pe youtube. I, II si III!

    Il pui pe plasma si te bucuri de intelectual si vizual de cea mai inalta calitate!
    E de necrezut ca un biet baiat l-a facut la el acasa, cu putin ajutor, nu chiar singur.
    Dar e de admirat cum omul a lucrat un an la fiecare episod si ce i-a iesit.
    Mai mult decat un 10/10 daca stai sa te gandesti ca nu e facut de o productie mare.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •