Page 236 of 258 FirstFirst ... 136186226234235236237238246 ... LastLast
Results 4,936 to 4,956 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #4936
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Raiden View Post
    Stranger Things l-am terminat in 2 zile si asta pentru ca are doua sezoane. Superb !
    L-am vazut! Primul sezon, f bun 8.5/10! Ar fi fost de 9/10 daca n-as fi simtit un mashe de potatoes din alte teme bune din industria de entertainment. Dar a fost f bine realizat, chiar daca pe undeva repetitiv.
    Sezonul 2 am inteles ca nu e atat de bun ca primul dar ma voi uita desigur si la el.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #4937
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Colony S03 - This is the best season yet 8/10! 1st 2 seasons were goodish, like 7/10, I was reluctant in continuing but I am glad I didn't stop! A few more eps to go and it has been a superb ride!

    Stranger Things S01 8.5/10 - This is a potato mache of fantasy, horror and kids drama. Made out of some good metal parts(old good stories) but like reforged steel, when it's intertwined it's better than what it used to be. It's cliche: some alien-demon creature is let loose and mankind's only hope is a little girl, unused to the social world because she's the byproduct of experiments and selfish exploits of her peers that see her as an asset and not a human being. That makes her a girl that doesn't use elaborate sentencing seemingly almost on purpose to confuse everyone of her intentions, including her friends! Sounds like an anime! Actually the story is a bit akin Elfen Lined + a bidimensional Metamorph much more powerful than the one in Aliens, but although cliche, it works, it's more believable, better. This show deserves all the credit it gets, it is like that saying goes: sometimes the end result is better than the sum of it's parts.
    Last edited by Johnny D; 3rd September 2018 at 14:24.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #4938
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    The Last Ship - un serial dramatic in 5 sezoane.
    Echipajul unui distrugator naval este fortat sa se confrunte cu realitatea unei noi existente atunci cand o pandemie omoara majoritatea po****tiei Pamantului.
    7/10
    Attached Images Attached Images

  4. #4939
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Si m-am apucat de Fauda, sez 2, care e genul de serial de unde Homeland si altele au luat notite la greu. Adica e brici. In paranteza, False flag e alt serial din zona care merge uns. Si venind direct de la sursa, au alta prestanta: nu mai sunt trecute prin filtrul unor hoituri care sunt disperate sa spuna cum cred ei ca ar fi povestea, nu cum este ea de fapt. Fauda e meticulos, inventiv, rascoleste rahatelul cu lopata in terenul ambelor combatante, cu multe detalii despre cultura protagonistilor evrei si arabi. De la inceputul anului, asta si Gomorra (2 sezoane) le-as pune undeva sus. 8/10, la mine 8 e nota f buna
    Fauda e super, merci de recomandare. M-am apucat azi de el si am vazut deja juma de sezon. Chit ca nu inteleg decat un cuvant din doua.

    Revin dupa ce am vazut ambele sezoane din Fauda: primul sezon 9/10, al doilea 8/10. Catre sfarsitul sezonului doi parca devine un pic prea pro-israelian.

    Am mai vazut recent:
    "The Good Cop", 2018, un procedural politist Netflix, un sezon pana acum. Se concentreaza pe dinamica dintre tatal fost politist corupt, fost la inchisoare, si fiul, tot politist, dar cuminte si care urmareste 100% litera legii. Amuzant, tras de par si plin de clisee. Seamana cu Brooklyn Nine-Nine ca dinamica intre personaje, doar ca se concentreaza mai mult pe partea politista decat pe cea de comedie. 6/10.

    izombie - am vazut primele trei sezoane. Comedie, mix intre Mentalist si TWD, foarte amuzant. 7/10.
    Last edited by JJ; 3rd October 2018 at 22:38.

  5. #4940
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    The Expanse - best SF in later years someone said, better than Dark Matter someone said. You know something, I think he's right! I'm already at the 2nd season, it's not sensational but it works very well 8/10!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #4941
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Ma innebunesc la munca astia cu La casa de papel. Am vazut vreo doua episoade si nu mi se pare cine stie ce... A mai vazut cineva, se imbunatateste pe parcurs?

  7. #4942
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Dimpotriva, se deterioreaza vazand cu ochii, bruma de speranță de la inceput se dilueaza pana devine lehamite. Un gunoi de pierdut timpul, care are totusi meritul de a fi mai comestibil decat alte gunoaie de pe netflix.

    Dar am vazut si unul care m-a zgândărit pe corazon, Sharp objects. De un minimalism arhetipal ravisant e genul ala care pulseaza tensiune prin atmosfera, vizual, coloana sonora si, desigur, jocul actoricesc, unul de calitate. E un southern american noir pe care l-am devorat, chapeau! 8/10.

    PS. Ma chinui sa termin Riverdale, pfai dă pana me ce mizerie mizerabila!

  8. #4943
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,335
    Reputatie
    0
    Am început acum ceva vreme Casa del papel, dar încă nu l-am terminat. E sub așteptări, plictisitor în multe momente.

  9. #4944
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Incepeti The Expanse oameni buni, sezonul 2 e bestial 9/10! Ce cadre superbe cu planetele din sistemul solar si bazele tehnologice spatiale sunt si ele exceptional concepute, mai ales cand se fac tzandari din cand in cand! Imi place maxim cand e concurs de tras pe unitatea de secunda cu tunul, zici ca-s ace de gamalie ce intra prin hartie, asa intra prin navele alea spatiale, si chiar asa e si-n realitate, ca au pereti f subtiri! F tare!
    Primul sezon 8/10, al 2-lea sezon 9/10, deci o medie de 8.5/10 pana acum pe primele 2 sezoane! Damn good to me!


    Io m-am uitat la primul sezon din Lauda ala, sincer, n-am ce-l lauda. N-a fost cine stie ce, nici prea rau, dar nici prea bun. A fost bunicel, atat 6.5/10.
    Last edited by Johnny D; 8th October 2018 at 08:14.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #4945
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Dimpotriva, se deterioreaza vazand cu ochii, bruma de speranță de la inceput se dilueaza pana devine lehamite. Un gunoi de pierdut timpul, care are totusi meritul de a fi mai comestibil decat alte gunoaie de pe netflix. [...]
    PS. Ma chinui sa termin Riverdale, pfai dă pana me ce mizerie mizerabila!
    din pacate trebuie sa-ti dau dreptate: netflix este inundat in mizerii iar productiile netflix sunt in marea lor majoritate slabe si foarte slabe.
    Probabil ca fiind inca la inceput s-au concentrat pe productia de continut cu orice pret, dar e de neinteles de ce nu s-au straduit un pic mai mult ca sa scoata si ceva valoros pe piata.
    Unele productii sunt facute intentionat pentru consum larg, precum nenumaratele seriale extrem de slabe dar care atrag audienta dependenta de acest gen cinematografic, oameni care au nevoie de seriale precum altii de droguri, mai presus de calitate.
    Sunt insa multe alte productii ce dau senzatia de acte ratate din prostie; au casting bun, au cinematografie buna, regie acceptabila dar sunt bazate pe un scenariu prost sau un scenariu ce ar fi putut deveni foarte bun daca nu era acceptat imediat in stare bruta. De ex doua filme pe care le-am comentat pe aici: The Outsider si Only God Forgives. Un pic de lucru la scenariu si puteau fi doua filme foarte bune.

    In fine, sa speram ca netflix se va maturiza si va incepe sa produca mai multa calitate.
    Conceptul lansat de ei merita asta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #4946
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Aprob afirmativ. Sa pescuiesti perle in hârdăul cu netflix a ajuns sa manance mai mult timp decat filmul propriu-zis.

    Taiati de pe listă si Between. Pute a Utopia, faza pe twist. Retardul aferent scripturilor mtv-iste de odinioara a fost premiat si cu sezonul 2. Nu, ms. Mars in mm!

    @ Johnny: am vazut sez 1 de la Expanse. E mijto. N-am inteles hype-ul, dar e mijto. Si atat. Chiar nu putem sa zicem mijto fara spârcâiala aferentă?

  12. #4947
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    The Orville - m-a uns pe suflet serialul asta. Parca ma uitam din nou la Star Trek: The Next Generation cu toate intrigile, misterele si civilizatiile nou descoperite. Este comedie, dar abordeaza subiecte serioase. Le abordeaza cu umor ce-i drept.

    Atlanta - sezonul 1 este bun. Sezonul 2 exceptional! Cel mai bun serial pe care l-am vazut anul asta. Comedie, o da usor si in parodie si parca are niste momente gen Seinfeld.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  13. #4948
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    @ Johnny: am vazut sez 1 de la Expanse. E mijto. N-am inteles hype-ul, dar e mijto. Si atat. Chiar nu putem sa zicem mijto fara spârcâiala aferentă?
    Sezoanele 2 si 3 sunt si mai bune. S-a terminat cu shto sezonul 3, deja avem un fel de Stargate incepand din sezonul 4, dar din asta mai monden unde nu pasheshti ca prostu de pe pajishte ca orice tzaran intr-alta lume, ci tre sa te spatziezi serios si cu tupeu.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #4949
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Daca, zic, e posibil, io ștu, sa calcati pe vreo coada de lopata si nenorocita sa aselenizeze intre tampla si ureche, atunci aveti voie de la doctor sa vedeti Salvation, pe Netflix.

  15. #4950
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Nou serial pe care-l urmaresc HBO: Ballers cu The Rock. 2nd season epic ending:
    https://www.youtube.com/watch?v=StKJywgFZsk
    A fost destul de misto, am vazut toate sezoanele - 4 intr-o saptamana!
    Daca vreti sa-l vedeti, as astepta pana se termina sezonu 5, din ce se pare, va fi cel mai bun dintre toate!
    Omu pus la zid, se ia de gat cu toti grangurii ce se ocupa de manipwlarea destinelor tinerilor jucatori de fotbal american inca din licee intr-un mod eronat, abuziv si deformator la final de sezon 4, urmand ca lupta in curtile de judecata si nu numai sa se dea in sezonul 5!

    Imi place foarte mult cum acest serial il umanizeaza aproape fortat pe Dwaine "The Rock" Johnson, asa actor de mana a 2-a cum o fi el.
    Actor n-o fi el de prima mana dar om este!
    Last edited by Johnny D; 16th November 2018 at 08:17.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #4951
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Vazut miniseria BBC Bodyguard.
    Incepe promitator, se dezvolta binisor dar moare sugrumat de un final pentru copii prosti.
    Probabil pentru ca nu mai aveau inspiratie si timp de inca 1-2 episoade in care puteau sa faca un final cat de cat decent.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #4952
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Da, au fost cateva faze penibile. De ex, in primul episod taie rucsacul cu bomba de pe mujahedină si pleaca s-o dezamorseze la caldurica, pt ca in episodul 6, acelasi tip de incarcatura e dezamorsat in 45 de minute, direct pe purtator. Nu mai spun ca dupa un atentat urmeaza altul, la cateva zile, cu politia tot in offside, cand aia trebuiau sa cerceteze fiecare molecula din calea ministresei. Sa mai amintim si ca, f convenabil, seful mobster o aduce personal cu masina pe domnisoara care spiona - chiar de vreo doua ori, ca sa fie recunoscut din prima de competenta politie britanica Dupa vreo 5 episoade au facut si ei legatura intre bodyguard si amicul sau sinucigas din Afganistan. Iar la faza cu bomba, de la final, telenovela curata, cu nevasta, cu robotul, cu faza in care sare ala gardul si nu-l vede nimeni. Si cred ca mai sunt vreo 40 de faze, dar mai degraba as prefera un subiect de genul House of Haunted Hill decat mizeria asta.

  18. #4953
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    5,5/10 e nota mea pt bodigard

    Casa bantuita de pe netflix e okey pt un serial de 7-8 episoade. Din pacate are 10 si asta se resimte in ceva picoteala spre final. Dar e competent ca drama, acceptabil ca horror si surprinzator de reusit ca peniță regizorală, de la un domn care a avut cateva rateuri colosale pana acum. Daca ma intrebati pe mine si nu crita ce baloseste cu libidinosenie la fiecare basina a lui Flanagan 7/10.

    Glitch, sez 1. Sf cu unii nevorbiti, care recupereaza aici , fara efecte, figuri aka toata diareea din filmele pt retarzi, capitol la care netflix e f generos. Well done, Australia, asta e spiritul. Sez 2 pe teava. 7/10.

  19. #4954
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    809
    Reputatie
    1
    Am profitat de luna gratuita de la HBO GO si am urmarit in sfarsit The Wire. E cel mai bun serial pe care l-am urmarit pana acum. Cred ca e serialul perfect si au trecut deja 2-3 saptamani de cand l-am terminat si inca mai gandesc la el si imi vine greu sa ma apuc de altceva.
    [SIZE="2"][FONT="Times New Roman"]Chestia haioasa la aceasta semnatura este ca, in momentul in care realizezi ca acest text este fara sens, este prea tarziu pentru a te opri din citit[/SIZE][/FONT].

  20. #4955
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    am vazut The Alienist, mini-serie de 10 episoade pe baza nuvelei gotic-politiste omonime a lui Caleb Carr.
    Să fie primit, mi-a plăcut, a fost un procedural victorian interesant. Nu m-a deranjat timingul, chiar mi s-a parut foarte potrivit epocii respective. Se face si sezonul 2, bună treabă. 7/10

  21. #4956
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Escape at Dannemora 8.5/10 - Foarte tare! Regizat de Ben Stiller!

    Vikings continuation - well e ok, desi fara Ragnar Lot si bruk parca nu mai e la fel.

    Norsemen - Parodie dupa Vikings - recomand primu episod, e tare de tot! In rest, asa si asa.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •