Page 255 of 258 FirstFirst ... 155205245253254255256257 ... LastLast
Results 5,335 to 5,355 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #5335
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Am vazut primu sezon, Sevilla parca vorbea de el. Mi s-a parut bun dar nu de neratat.
    Ce glumet esti. Poate o sa-mi spui si ca Silicon Valley nu e de neratat, tot asa in gluma.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  2. #5336
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,787
    Reputatie
    0
    Ba, mie unul nu mi-a placut nu stiu cat.
    A fost ok cat de cat, daca esti sarac, iar eu cand sunt, cand nu sunt.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #5337
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am vazut Copenhagen cowboys. E de neratat pt fanboii Lynch, Kubrick, poate Mann, perioada Manhunt si, **** mea, si altii bolnavi la capuțu' lor genial. Dar asta nu inseamna ca nu are stil, mistere, estetică si bizarerii simandicoioase, cat sa-ti iasa pe nas. Da, e tot cu neoane, cu sintetizatoare, cu psihedelice arțy, neo, giallo, tarfe, interlopi si, plm, alieni? Or'cum, are si o poveste, dar e un delițiu vizual in primul rand, deci ma astept sa ii dea shotdown dupa un sezon teambuilderii pisdii.

  4. #5338
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    ori am ratat eu momentul in care a fost scos pe tejgheaua Netflix ori abia acum a fost pe lista dar este cu adevarat Serial TV

    https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Spot_(TV_series)

    pare (este!) ... mesteritt ca la carte de ceva old school boys!; probabil sigur oameni cu scoala in cinematografie (find franco belgian mai toti de pe lista de la final au nume frantuzestii ) pentru ca serialul livreaza calitate, suspans, emotii, imagine, sunet ... tot ce-i trebuie!


    de vis
    Last edited by Novac; 7th February 2023 at 00:11.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  5. #5339
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    L-am vazut, e bun, dar se termina ca p(a)ula, pe un mare cliffhanger, si nici nu va fi continuat. E un basm fantastic pt adulti. Ceva pe fond forestier, accentuand bolile la capuțu' de care sufera (sau nu) retarzii ce au ales secluziunea. Sau ei au fost alesi? Or'cum, e interesant, logic ca nu va fi continuat, in traditia retarda a acestui puroi numit jegflix.

    Fauda a devenit un fel de Dulapul de curiozitati al domnului Del Torro, doar ca are o singura curiozitate , scrisa oarecum diferit in fiecare sezon. Nu e rau sez 4, dar nu mai are prospetime, idei, e ceva standard cu care poti fute cateva ore. Ma asteptam sa fie mai coerent pe procedură, data fiind reputatia serviciilor israeliene , dar o da in balarii, devine f slab cu fiecare sezon. Actorii insa sunt buni, foarte buni, merita urmariti.

  6. #5340
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Novac, l-am remarcat si eu aici prin 2020. De recomandat, The English. De acord de Fauda, s-au cam terminat ideile. Si totusi bun, sfarsitul ultimului sezon parca da de inteles sfarsitul serialului.
    Last edited by miril; 25th February 2023 at 13:28.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #5341
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    multumesc de feedback baieti


    ps. am citit cu atentie searchul ols pe tema asta si da, Miril, tu ai recomandat atunci dar restul (inclusiv eu) contemplam probabil pixelul albastru sau cinestie ce minumatie pt ca nu au fot reactii la postare

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  8. #5342
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am dat din nou de Pagan Peak, vai de muortii lui, lasat tot deampulea, neterminat. Acum insa am avansat pana la ep 7, ceea ce il califica la aceasta postare. E bun, e cea mai buna variatiune dupa Da Brigiul clasic suedez, cu tarfa aia si cu Kim Bodnia. Asta e neamțo-germano-austriac, am mai zis, dar, in special, un noir dupa toate rigorile genului. Cred c-am mai zis si de ce nu il gustasem din prima, e treaba ca nu are o miza de whodonnit decat catva episoade. Dar sta in picioare, e ok. Splendida natura, muntii, mizerii oaminii, krampusul, krokobaurul. Exact ce vreau sa vad intr-un film: nema compromisuri, familimuizme si scriitura din kur pt hallmark channel. Austriacul e ghenial, dar e subscris 🤣 de la mijloc incolo. Insa serialul are 3 sezoane, sper sa ii dea lesă ca in primele 3 episoade, pt ca e f tare. Un procedural cum n-am prea vazut pe piata de mult. Kiar merita.

  9. #5343
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Pana una alta, astia de la HBO vor scoate anul acesta sezonul 4 din True Detective. Sa-i frec, nu au zis data lansarii, dar pare interesant din ce am apucat sa vad prin imagini. Haidatz!

  10. #5344
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Bai, nene, da' nu mai te cobori si tu pintre muritori? Ne-ai omorat cu True asta, care are si avantajul ca e super bun, dar e si super rar Pai si intre timp ce bagi?

    Io vreau sa atrag atentia iubitorilor de stiinta si anticipatiune, in care prima e in doza infima, iar a 2-a supradozata, asupra seriei SILO. Ce e cu SILO asta? Nu e ceva wow, dar te imbarliga in primele doua episoade. E un Snowpiercer, dar pe verticala E un buncar subteran in care isi duc viata 10 mii de insi, de la un moment 0 in care nu stim ce s-a intamplat. Ei stau de 140 de ani in capsula asta gigantica subpamanteana si de aici tot felul de chestii. E lumea lor reala si cea de afara o minciuna? E invers? Cine, cum, plm, sunt la episodul 6 si, sincer, o si labareste, in numele stasului de 10 episoade per sezon. Ca ei fac dezvoltare de personaj, nu, nici vorba. Sunt atatea plicticosenii groaznice si inutile. Dar se poate urmari pentru misterul central, nu e problema. Si am zis de Snowpiercer, unde avem aceeasi segregare po****ra -3 clase sociale, aia din spate fiind cei mai rapanosi, cei din fata mieji. Merge pe niste cai deja umblate, dar pare ca are si de la el chestii.

    E, ce ziceti, l-a mai vazut cineva?

    PS. Aud ca l-au reinnoit pt sezonul 2, deci are feedback bun de public. Nu ca i-ar interesa f mult pe astia de la Apple, care probabil au atata cascaval, ca isi permit orice extravaganza.
    Last edited by Capitanu.Burcea; 20th June 2023 at 14:05.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  11. #5345
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    acum sunt pe Silo, am vazut exact primele doua episoade si deocamdata as spune doar ca-mi aduce aminte de City of Amber dar mult mai bine facut.

    Pot sa spun insa ca productiile Apple sunt cu mult mai decente decat pe alte platforme, au scenarii mai ingrijite si realizari de nivel decent.
    Am vazut Drops of God tot la ei, care e un fel de telenovela internationala insa mistocutz facuta. Mai precis un tatic al vinului, francez insa stabilit in Japonia, da coltzul si lasa mostenire crama lui de niste sute de milioane lui fi'sa pe care nu o mai vazuse de ani de zile si unui discipol japonez. Dar nu le-o da servita, ci astia doi trebuie sa participe la un concurs de trei incercari in care tre sa testeze neste vinuri sau ceva de genul. Scenariul are niste servite care nu stau in picioare prea bine, insa e frumos realizat si te poarta prin Japonia, Franta, Italia.
    Apropo, in curand vine si sezonul 2 din Fundatia lui Asimov. Primul sezon a fost un pic plictisitor insa se straduieste sa ramana aproape de carti si asta da speranta de mai bine.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #5346
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ai vazut exact episoadele de top din primele 5 ale serialului. Te asteptam si dupa restul de 3

    Chiar aseara am vrut sa dau asa o pedala prin Foundation, sa ma ia somnul mai bine. Acum, imi pare putin rău, ca avea feedbackul asa bun . Avand avantajul ca nu am citit cartile, cred ca nici pretentiile nu erau exagerate. Am ales pana la urma Southland, care avea o nota nesimtit de buna pe imdb. Drama politista, nimic nou, pe tiparul crimes of the week si ceva blabla cu prea multe personaje - freo 7-8 politisti am numarat. Crime rezolvate comun, convenabil, ca sa roteasca show-ul, nu prea ĂŽs fan sa il faca asa. De fapt, sunt o tona de seriale identice, alea cu Chicago Pd, Brooklyn MU, Boston IE si plm. Nota mea e buna pt actori, dar ca show propriu-zis ma doare efectiv in **** 🤣 Imi place Michael Cudlitz, e mjto actorul asta. Si Regina King e destul de catchy, come si dice la iei.

  13. #5347
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Revin de buna seama.
    Am mai vazut si sezonul 6 din Black Mirror pe nataflix. Nu e rau, isi pastreaza cinismul desi episoadele sunt inegale si parca sezoanele trecute au fost mai mai bune. Episoadele 1 si 3 mi-au placut cel mai mult si cred ca sunt cele mai adaptate spiritului serialului. Ultimul episod are un mesaj ciudat si greu de acceptat, dar nu e chiar rau.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #5348
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Episodul 6 e foarte jmeker si muta decisiv compotul intr-o directie clara. E mult mai usor acum sa faci o teorie educata. As fi dezamagit sa fie atat de simplu, pt ca am in minte un scenariu mai mult decat pertinent 🤣 Ce pot sa spun e ca aduce cu o idee destul de uzitata in filmele sci/fi. Era o miniserie sf pe care nu pot s-o amintesc aici, ca va stric bunatate de film 🤣. Din fericire, nu stie nimeni cum se termina, au aparut de-abia 8 episoade si mai sunt doua din primul sezon. Sezonul 2 a inceput sa se filmeze din aprilie. Excelent 👍

  15. #5349
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Bai, nene, da' nu mai te cobori si tu pintre muritori? Ne-ai omorat cu True asta, care are si avantajul ca e super bun, dar e si super rar Pai si intre timp ce bagi?
    Pai nu prea am timp sa ma uit la seriale, asta e buba. Si sunt si pretentios, ce plm ma uit la alea cu politica, detectivi, crime, unele drame dar apoi nu ma atrag deloc SF-urile. De-asta intru pe aici, mai vad de la voi recomandari si le incerc. Altfel daca butonez pe netflix si hbo ma plictisesc repede

  16. #5350
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,787
    Reputatie
    0
    Pretentiosule!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #5351
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Silo, episodele de pana acum:

    3,4,5 - zlabe sau cel putin banale.

    1,2,6,7 - dă top sau pe acolo.

    Concluzia pana acum, merită

  18. #5352
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pfuai, tocmai ma pregateam sa continui diseara cu ep 3,4,5 si m-ai dezumflat de tot. Le-as sari dar pierd firul epic. Dar hai ca poate nu sunt asa de rele.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #5353
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu sunt rele, dar cred ca vazute seara isi vor atinge scopul: vei dormi ca un nou nascut 🤣

  20. #5354
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Bine ca mi-ai spus, fug acum sa-mi iau pampersi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #5355
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,787
    Reputatie
    0
    Eu unul nu ma bag pe bunatatzurile voastre, ca ma tem. Am eu pe ale mele.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •