Page 254 of 258 FirstFirst ... 154204244252253254255256 ... LastLast
Results 5,314 to 5,334 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #5314
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    mai aveam o pista care probabil e si asta falsa pentru ca e prea simpla: unii inclusi intr-un tratament avansat de refacere dupa diverse traume.
    dar vorbim in cateva zile, m-ai facut curios.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. 29th November 2022, 22:03
    Reason
    🍾

  3. #5315
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,175
    Reputatie
    0
    A aparaut o continuare a serialului Minti Criminale, numita Criminal Minds-Evolution !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  4. #5316
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am terminat primul sezon din 1899, lasa loc de continuare. Bine facut, aduce a Inception, Lost si cateva altele insa are si valoare adaugata.
    Inca nu mi se pare evident spre ce bate scenariul, poate fi directia pe care am spus-o mai sus, insa e posibil sa fie si ce spune Cpt. B. De vazut si urmarit, merita.

    Creat de echipa care a facut si Dark, un serial din care am vazut un sezon si mi-am adus aminte ca trebuie sa-l termin.
    Si e clar ca nemtii au crescut binisor in productia de filme si seriale iar platformele le-au dat sansa sa marcheze pe piata internationala.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5317
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Poate aduce si a Odiseea spatiala, daca se confirma una dintre teoriile de pe reddit Ideea e ca ea intrase ca sa uite, spre deosebire de ceilalti, care traiau mereu aceleasi traume. Why? Si cine erau ăia care voiau sa intrerupa acest ciclu. E al dreacu' de interesant, daca stai sa il analizezi la o sticla de jinars, langa un godin bine incins

  6. #5318
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Orcum, am inceput un serial nou, Tales from the loop. E prea devreme sa bag mana in foc pt el, am vazut abia un episod. E de o nostalgie a filmelor sf din anii 80-90 de care imi era dor. Si, da, imi place si vizual. Sau in primul rand asa. Are un afis care m-a atras instantaneu. Roboti clasici, time travel, univerauri paralele. Ritmul nu e specific generatiei feisbuc, dar chiar si asa ne demonstreaza de ce Interstellar e totusi un borhot, la 3 ore durată, cand, uite, povestea e absolut superba la 1/3 risipa de pelicula. Si e cu Jonathan Pryce, imi place actorul asta. Rebecca Hall e ok. Am vazut-o in House of the lake, sau cum plm se cheama filmul lui Bruckner, si ramasesem cu ideea ca stie ce face. Si, da, copiii, univerauri paralele, mai multa drama si mai putine cipuri, baga-mi-as pla in ele. De urmarit.

  7. #5319
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Poate aduce si a Odiseea spatiala, daca se confirma una dintre teoriile de pe reddit Ideea e ca ea intrase ca sa uite, spre deosebire de ceilalti, care traiau mereu aceleasi traume. Why? Si cine erau ăia care voiau sa intrerupa acest ciclu. E al dreacu' de interesant, daca stai sa il analizezi la o sticla de jinars, langa un godin bine incins
    hehehe...la mine ar merge mai bine la o ulcica de vin, ceva psihedelic care sa dea fondul sonor si sa creeze un cadru de lucru propice si un godin mai putin incins ca altfel ma termina repede Undeva la munte, zapada ca in vremurile bune si un pic de ger care sa te revigoreze cand mai iesi sa respiri aer curat la o doza de tutun.

    Ar putea aduce cu Odiseea spatiala insa parca nu l-as vedea mergand pe linia asta. Deocamdata finalul imi da senzatia unui upgrade pe aceeasi linie ca primul sezon, insa e drept si ca ar deveni poate plictisitor sa fie asa. Pe de alta parte mi s-ar parea foarte interesant ca experiment psihologic, chiar pare o solutie de recuperare in cazuri extreme.

    Apropo, primele 15-20 de min din odisee pana la tranzitia de la embrionii umanitatii la era spatiala sunt in topul personal al celor mai frumoase parti din filme.

    am inceput un serial nou, Tales from the loop.[...]Si e cu Jonathan Pryce, imi place actorul asta.
    Foarte bun Jonathan, as spune numai Brasil si cei doi papi insa are si multe roluri mai discrete facute meseriash.
    Last edited by Utilizator; 2nd December 2022 at 18:24.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #5320
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Rise of Empires: Ottoman Mehmed VS Vlad

    https://www.youtube.com/watch?v=ntCAxdBOYBg

    Pe Netflix incepand de pe 29 decembrie
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #5321
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Harley Quinn 2019 9/10 - We have 3 seasons already and the 4th is confirmed for 2023. I've watched 2 and this week will finish the 3rd. This Doctor crazy girl is funny and vile, just as we like her. But not too vile, she's probably the venting point between being a villain and being a hero, with something of everything in between. It's a comedy above all else, a bloody comedy but we don't mind, if there's no blood involved we feel it's not serious enough. To me it's better than Rick and Morty, Futurama, Family Guy or Bojack Horseman because it's with superheroes and 2 sexi girls as protagonists Harley and Poison Ivy, not feminist for the sake of feminism but feminist because it happens to fit the story very well, just how natural female protagonists supposed to be. Hard to find such a gem, but here we have it. Onwards with the seasons, I say!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #5322
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Au anulat serialul 1899, asa ca nu va mai pot demonstra teoriile mele 🤕 Inca o mizerie marca jegflix.

    Se poate vedea Kaleidoscope, care ilustreaza directia spre care va merge aceasta mizerabila platforma de streaming. Borhoturi vomate pe cur si actori ridiculizati pe altarul entertainmentului de factura f slaba. Cum e aici, de ex, Giancarlo Esposito Sigur, se poate vedea f lejer, e un puzzle_heist movie, cu extrem de putin heist 🤣 si cu mult mister laba-laba, cum zicea Shaggy. E un fel de Now i see you, de parca aveam nevoie de incă un cîcat reșapat. Ba, nu vă e rușine, fir-ati ai dreacului de nenorociti!

  11. #5323
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Mare pacat ca l-au anulat, s-a incheiat si in coada de peste. Insa nu trebuie sa te mire, netflix se bazeaza strict pe audienta de moment si nu are intetii educationale. Iar pentru asta e de vina publicul care prefera rahat. Gustul maselor a decazut la nivel de tictoc iar filmele mediocre altadata acum sunt de categoria elite. Si nu prea sunt sperante de mai bine.

    Am vazut The old man care e corect facut, putea fi tare insa a iesit meh. Am inceput Treason dar scenariul e slab si l-am lasat, nici britanicii nu mai sunt ce-au fost. Tot caut ceva bun de inceput de an si tare mi-e ca o sa ajung la rubrics daca doriti sa revedeti.
    Last edited by Utilizator; 4th January 2023 at 03:42.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #5324
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Mare pacat ca l-au anulat, s-a incheiat si in coada de peste. Insa nu trebuie sa te mire, netflix se bazeaza strict pe audienta de moment si nu are intetii educationale.
    Asa am simtit cand au anulat Stargate Universe dupa doar 2 sezoane.
    Netflix a anulat destule daca n-a dat lovitura, ceea ce e cam de prost gust.
    Greu sa dai lovitura in ziua de azi cand toti urmaresc toate prostiile.
    Ce e enervant e ca n-au pic de loialitate fata de un show oricat de bun ar fi daca nu aduce banul gros. Enervant si de foarte prost gust.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #5325
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Les Papillons Noirs, Black Butterflies, serial francez, sase episoade care poate/merita fi vazut. Genetica ca genetica dar epigenetica omoara. Si iubirea morbida. Interesanta abordare dar usor dezamagit de final
    Last edited by miril; 8th January 2023 at 13:18.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #5326
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Rise of empires, sezonul 2, Mahomed vs Vlad. Are nota mare pe imedebeu dar mie mi se par slab, cu mult prea mult spirit de telenovela turceasca, cu intalniri inexistente si dialoguri ridicole precum aia din timpul atacului de noapte in care totul ardea in jur dar Vlad si Radu o pun de-o sueta emo. Istoria adaptata la generatia Z si gospodine. Sper sa pot sa vad candva si ultimul episod, mi-am consumat toate resursele de rabdare cu primele.

    In schimb mi-a placut The Recruit, o semi-parodie despre un debutant la CIA. Fara pretentii insa scenariul este amuzant si binisor legat. Fara legatura cu filmul omonim cu Farell si Pacino. Am ezitat pana sa-l atac dar a fost haios. Foarte probabil ca va avea continuare.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #5327
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Foarte slab. Un amestec fara cap, fara coada. Nici documentar, nici fictiune in varianta...otomana.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #5328
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut sezonul 2 din Slow Horses. Mai slabut decat primul sezon insa inca la nivel foarte bun in contextul actual. Garry Oldman e perfect in rolul lui nea Mielu de la MI5, sef peste o tarla de ratati. Scenariul nu e nici el de lepadat.

    Am vazut primul sezon din The deep state. Nu e despre cartea lui Morar si nici despre dna Kovesi ci despre manarii anglo-americane in Orientul Mijlociu. Cu Mark Strong in prim plan. Nu e perfect, scenariul pare exagerat, dar are un pic de muc si sfarc.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #5329
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Fauda, sezonul patru, incepand de vineri 20 ianuarie.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #5330
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    A vorbit cineva de Succession ?...fabulos serial

  19. #5331
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Am vazut primu sezon, Sevilla parca vorbea de el. Mi s-a parut bun dar nu de neratat.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #5332
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    A vorbit cineva de Succession ?...fabulos serial
    da, misto desi o da pe etnobotanice prin al treilea sezon si scade un pic nivelul. dar bine facut si jucat, sa vedem cum va fi al patrulea sezon.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #5333
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Aproape termin sezonul 3...da, e putin mai slab.

    Ce-mi place la serialul asta e ca nu pune in evidenta nicio latura mai umana a personajelor dincolo de interesele personale (exceptand poate Kendal). Nici nu se schimba prea mult; nu prea evolueaza intr-o anumita directie. Nu ai simpatie fata de nimeni si totusi e interesant.

    Ma rog, in principiu e o satira
    Last edited by Lucian86; 24th January 2023 at 18:27.

  22. #5334
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E aproape imposibil pentru unul mai sensibil ca sa reziste in contextul personajelor din film. As spune ca sunt personaje care evolueaza pe masura ce lupta pentru putere se acutizeaza, de la manifestari umane si dorinta de a face bine spre o abordare cinica si dorinta de a castiga. De ex Kendal, sor-sa, varu tantalau (prostalau insa uman), tovarasa aia mai trecuta de o numise al batran CEO temporar si pe care vroia sa o babardeasca Roman... Oricum un serial solid care sper sa revina la nivelul mai ridicat din primele 2 sezoane.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •