Page 253 of 258 FirstFirst ... 153203243251252253254255 ... LastLast
Results 5,293 to 5,313 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #5293
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Fara prea mari asteptari am inceput sa ma uit la Omul din Castelul Inalt. Bai, n-am mai putut sa il las. Am vazut toate cele 4 sezoane in mai putin de o luna. Bun serial. Si cateva personaje sunt jucate excelent (Mai ales Smith).

    Si am mai terminat si Better Call Saul. Bine scris, foarte bine filmat, sfarsit rotund. Daca reusiti sa treceti peste cat de lente sunt primele 2 sezoane, e de vazut.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  2. #5294
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,450
    Reputatie
    0
    See 8.5/10 - Now that it's done, I can give it it's final props. It does entertain. And the last episode's scene between the 2 Queen sisters was top dog, or rather top bitch. 11/10 scene, tight as fuck!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #5295
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ce e asta, ma, mizeria aia cu Khal Drogo, cand e el orbete? No, txanks, sa imi bag pla in el Desi nu arata chiar rau, sunt prea multe seriale de *****, ie si pacat sa nu-ti pierzi timpul cu ele.

    Top boy: summerhouse. Un serial minuscul de pe jegflix. Primul sezon 4 episoade, interesant. Niste puleti, mafiozzo wannabe, incearca si ei sa se ridice din banlieue. Bine pa actori, altfel nu e kiar miezul din dodoasca. Dar e ok.

    Clubul de la miezul noptii al d-lui Flanagan. Mno, la 1 cm pe episod, cat inainteaza asta, in stilul binecunscut al lui Flanagan, chiar nu ne mai intereseaza cine o suge si cine scapa. Niste copii, bolnavi in stadiu terminal, asteptand sa crape intr-un sanatoriu numai bun de dat coltul. Care, bineinteles, ascunde si alte mistere, ca deh, mortii lui, ce ar fi un sanatoriu fara o poveste ascunsa in subtext, niste fantome, culte satanice si multa-multa laba. Deci, astia pun si ei de un club in care proiecteaza (doh, sa va fut) cum ar fi fost vietile, aspiratiile lor, ori pur si simplu pecetluiesc resemnarea in fata mortii. Da, domne, am cedat psihic dupa 7 episoade, dar trebuie terminat, ofcors.

    Dulapul de curiozitati al lui...Ce titlu de kakat, iar episoadele nu sunt prea departe de titlu. O culegere de horror facuta in pragul senilitatii (artistice) de maestrul Del Torro. am vazut doo episoade, unul mai retard ca celalalt. Singurul lucru curios la aceasta antologie e cat de putina minte iti trebuie ca sa spui unui pishat antologie. Totusi o abordare old school, primul e cu un monstru ciordit de la Lovecraft si al 2-lea cu niste sobolani gigantici care traiesc, unde **** mea, sub un cimitir si trag mortii din sicriu. Hai, ma, eu sunt tolerant la trash fest-uri, dar dupa asta chiar l-am oprit.

    Gangs of London. Bineinteles ca e o pirnaie, primul episod fiind adevarata proba de anduranta in lupta cu somnul. Dar, si anume dar, e o productie Gareth Evans, care a facut The raid, adica top de top cand vine vorba de smardoiala. Si aici filmul e impanat si scos din vascoza muilaginoasa cu adevarate revarsari de violenta macra. Adica, asa cum trebe, film clasic pt baieti. Ca fac aia ca toti dracii din Asia mica e oarecum anacronic unui fight londonez clasic, dar e o combinatie de love or hate, deci se poate da o pedala daca nu va curge sange din nas. Ma mai uit, desigur.
    Last edited by Capitanu.Burcea; 19th November 2022 at 14:45.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  4. #5296
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    1889, proaspat sosit ieri pe jegflix. De la parintii fantasticului Dark, tot o aventura misterioasa, sf, totusi mai statica, claustrofoba, cu destule indicii spre clasice ca Westworld, Triangle si **** mea. Sunt la episodul 4, nu pot sa anticipez daca o sa imi bag **** in el sau o sa imi placa. Pana acum e cel mult interesant, departe de hype-ul creat in jurul lui.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  5. #5297
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,359
    Reputatie
    0
    caut de ceva timp un sf mai acatari, mi am bagat in 1889 fix la ep 2

  6. #5298
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Problema e ca Frietje si Baran, parintii serialului Dark, nu au dorit neaparat sa isi faca alti prieteni cu 1889, mai degraba sa ii pastreze pe cei vechi. Dupa ce ai vazut Dark e mai greu sa te surprinda 1889. Care ia destul de repede o turnura absurda, dar nu e nimic nou fata de ce am mai vazut prin seriale sf. Si bineinteles la cei 2, in Dark. Ok, ritmul poate lasa de dorit. Nici faptul ca se petrece intr-un cadru static nu e un avantaj. Sunt totusi 8 episoade in care stam inchisi si scormonim peretii cu unghiile. Ca un mic spoiler, se va iesi totusi de acolo, undeva spre mijlocul serialului.

    La min 10.50, in primul episod, e primul moment de wtf al filmului, un indiciu clar cu vibe asa de Westworld. Eu sunt la ep 6 si, spoiler, am avut dreptate cand am postat pe feisbuc Bineinteles, nu e doar un film sf, sunt radacini adanci spre drama, cu traume si tragedii peste care poti trece sau nu. Vazduh mai vast ca mintea nu-i, e chiar prima linie a scenariului. Sigur, punctul lui forte sunt actorii, efectele, atmosfera, dialogul in 6 limbi, absolut autentic. Si, plm, e cu Middleage Jonas din Dark, pt fani era oricum bomboana distributia asta. Iar tipa din rolul principal e o Amy Adams wannabe, splendid

    Inca doua episoade. Ok, nu sunt entuziasmat, e undeva mult peste media netflix insa.
    Last edited by Capitanu.Burcea; 19th November 2022 at 18:18.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  7. #5299
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    caut de ceva timp un sf mai acatari, mi am bagat in 1889 fix la ep 2
    e greu sa gasesti ceva decent pe zona asta, imi vine in cap o chestie mai veche, nu stiu daca ai vazut-o* : carnivale,

    e mai degraba fantasy decat s.f.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  8. #5300
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,359
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    ...carnivale,

    e mai degraba fantasy decat s.f.
    un razboi intre oameni si ingeri! recomand, un fantastic de urmarit cu placere.

  9. #5301
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ieu am terminat 1889. O idee usor reincalzita, fanii Nolan, Inception, poate chiar Memento pot regasi glitch-uri ale clasicelor amintite. Hai sa zicem clar Westworld, putem sa punem si Matrix, Triangle si avem ciorba supremă. Votez si pt sezonul 2 si imi bag **** in ăia care au dat note de 1 si 2 acestui serial.

  10. #5302
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Dintre sf noi am pus ochii pe Severance si The peripheral. Dupa 3 ep primul si 1 al doilea, cred ca nu voi face binge cu niciunul. Doua stiluri diferite. Unul mai clasic ca textură, thriller, slow burn, al 2lea mai pe steroizi, shootere, pov games, are un target mai flexibil mergand putin mai jos decat primul 😆 Dar fata de alte borhoturi cred ca se poate da o pedala.

  11. #5303
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Inside man bun, na, 4 episoade pe Netflix, vazute fara oprire

  12. #5304
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    am vazut si eu Inside man, e creat de Steven Moffat care a facut si noul Sherlock, mi-a placut.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #5305
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am vazut si eu Inside man. Nu mi-a placut e extrem de naiv la modul cum escaladeaza firul epic. Poate oamenii ar trebui anuntati ca pandemia s-a terninat, nu te mai poti baricada in toaleta cu pretexte atat de puerile 😆 Intorsatura de la final cerseste inca un sezon. No, tx, inca o risipa de actori, intr-una dintre cele mai bizare si stupide productii netflix. Ok, are cateva gaguri interesante despre vicari, poate una scapa la Ricky Gervais in spectacol. Mno de la mine, sorry 👎

  14. #5306
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    exact, aia cu vicaru e misto. Si chiar escaladarea stupida a evenimentelor e buna, la inceput aveam retineri dar gandindu-ma cati prosti piosi sunt in jur am realizat ca e plauzibil. faza cu criminalul sfatuitor de bine a mai fost si prin alte parti.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #5307
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    1899. Ne vedem 2099. Deep Purple, Jimi Hendrix, David Bowie, printre altii. Mai vrem!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #5308
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Blue Oyster, Jefferson Airplane. Mai vrem, cu siguranta! 👍

  17. #5309
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu am acum nici timp, nici rabdare, dar eu cred ca 1889, ca si Dark, este un serial despre Timp. Plecat pe fenta 'cu cine seamana acest serial' si 'vai ce smardoi sunt eu, am gasit inca 15 titluri din care au facut colaj', am pierdut din vedere esentialul. Asa cum spune una dintre cele mai tari replici din Dark, Gott ist Zein. Dumnezeu este Timpul. Incercarea asta perpetua de a-l intelege, chiar deforma, modifica ori stapani, e tratata oarecum diferit in cele doua seriale, insa cred ca asta e numitorul comun. Si de aceea merita toate cele 3 sezoane. Sunt doar 3, povestea e deja scrisa, nu cerșita, lungita, influentata de teoriile si dorintele fanilor (cum au facut in Lost, 108 sezoane, un borhot teribil).

  18. #5310
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Am vazut si eu Inside man. Nu mi-a placut
    Acum nici nu e facut pentru toata lumea

    Off-topic putin, aveam un profesor la TCM in anul 4, la Dispozitive, care ne spunea ceva in mod repetat: "multi vad, putini pricep"...era un incompetent si jumatate dar macar vorba asta o spunea fain

  19. #5311
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,450
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Ce e asta, ma, mizeria aia cu Khal Drogo, cand e el orbete? No, txanks, sa imi bag pla in el Desi nu arata chiar rau, sunt prea multe seriale de *****, ie si pacat sa nu-ti pierzi timpul cu ele.
    Capitanu' shugubatz,
    Cat i-am spune ca nu-i miel;
    Lupta sa-i stea paru' cretz!
    Chiar si de-ar ramane chel.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #5312
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Nu am acum nici timp, nici rabdare, dar eu cred ca 1889, ca si Dark, este un serial despre Timp. Plecat pe fenta 'cu cine seamana acest serial' si 'vai ce smardoi sunt eu, am gasit inca 15 titluri din care au facut colaj', am pierdut din vedere esentialul.
    l-am inceput si eu, sunt pe la ep 3 si e ok. Atmosfera e buna si cred ca pe asta s-au bazat in principal si realizatorii. Subiectul e inca in dezvoltare lenta, a aparut enigma si se dezvolta in paralel personajele. Nu-mi dau seama daca timpul este cheia, aduce mai mult a purgatoriu si pare mai aproape de Lost decat de altele. Mai vedem cand ajung la final de sezon.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #5313
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Sigur, mai vedem. Noi am vazut deja, dar nu putem sa iti stricam surpriza de la final ☺️

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •