Page 240 of 258 FirstFirst ... 140190230238239240241242250 ... LastLast
Results 5,020 to 5,040 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #5020
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    corect, dar daca era sa fie muream fericit: pe varf de munte, la un pahar de vin, inconjurat de prieteni si prietene. Uneori e mai bine sa nu stii ce te paste de Paste.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #5021
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Ai aplicat metoda clasica a judetului Alba cand vine vorba de bautura si gagici: "mai bine sa iti fie rau decat sa iti para rau"

  3. #5022
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Intotdeauna am apreciat traditiile poporului roman din toate regiunile tarii. Acum judetul Alba.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #5023
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Incerc sa ii indrum si pe sibieni sa aprecieze mentalitatea "albaneza" dar ma tot lovesc de apucaturile sudiste

  5. #5024
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E bine totusi sa ai un echilibru intre diversele traditii.
    Iar sudistii crede-ma ca nu au traditii rele.

    Ca sa continui in a impartasi experienta personala, reamintesc ca sunt din sud si am facut armata la Sibiu.
    Eram acolo "sudisti", clujeni si sibieni, romani si unguri, inclusiv unul din Ocna Mures (asta era mai salbatic, nu stia de gluma).
    Sa stii ca ne-am inteles si nu am gasit contradictii majore intre traditii. Era o oarecare diferenta de frecventa si cantitate in a aborda problemele dar cantitatea totala pe un interval de timp determinat s-a dovedit a fi o constanta pentru esantionul de po****tie incazarmat la batalionul TR de transmisiuni. Ma gandeam sa scriu un studiu pe chestia asta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #5025
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Rupe Cernobyl am vazut azi al treilea episod si cam trebuie sa fii tare pe picioare sa digeri tot ce e pe acolo

  7. #5026
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Sa curga pana la final, nu mai vad din bucati. Idem Got, desi se sparg in prostie fraierii pe feisbuc cu memouri si spoilere. Pt ca mai plictisitori decat cei care anuntau ca nu vor urmari GoT sunt cei care de fapt urmaresc, cu check-in-urile si spoilerele de rigoare.

    Black sails

    Deci? Da, e mai bun decat parea. Adevarul e ca parea o mizerie, nu intamplator abia acum l-am luat la giocco di mano.

    E bun sau ce **** mea? Divertisment ieftin cu pirati (majoritatea) cosmetizati si cateva boarfe. Personajele cele mai bune sunt aparitii mai degraba secundare (Gates, capitanu Ned). Una dintre boarfe, o blonda aroganta si bunade**** parca o joaca pe Wozniacki, deci câh! De fapt, e un prequel la Treasure Island, asa ca s-a putut abera pe o tema generoasa. Cam multa vorbaraie, lesbianism, gay-isme, care desavarsesc un ghiveci mai degraba ratat. Nu in sensul ca e praf, ci in acela ca se putea lucra la acuratete, la ritm, se puteau spune povesti mai credibile. De ex, sez 1 e un crescendo pana la final, in vreme ce 2 incepe bine si se termina modest, neinspirat.

    Sa-l recomandam? Da, primele doua sezoane sunt ok, de 6.5/10 cinstit. Timpi morti o gramada, insa compenseaza cu destule episoade de binge-uit.

  8. #5027
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Foarte interesant... daca-i zicea Black Snails cred ca prezenta mai mult interes pentru mine.
    Nu mi-au mai placut filmele cu pirati de cand mi-au placut alea cu kung fu chinezuca.
    Macar chinezuca stia sari pe sus, pe case, pe langa case, astia nu stiu nici atat. Bleach!
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    Rupe Cernobyl am vazut azi al treilea episod si cam trebuie sa fii tare pe picioare sa digeri tot ce e pe acolo
    Te cred, hai sa-l scot dar o sa-mi fie ciuda ca nu e tot si trebuie sa ma tot opresc...


    Si se scrie Chernobyl, ma tot fiutzi aicea sa nu gasesc!
    Last edited by Johnny D; 23rd May 2019 at 08:38.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #5028
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Cu scuzele de rigoare imi recunosc greselile, ca am si scris de mai multe ori

  10. #5029
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Stii cum e, ultima impresie conteaza. S-a mai adunat un episod si-am zis "hai sa"!


    Deja-s urcate pe stick, abia astept sa ajung acasa si sa-i aud vorbind in rusa fara subtitrare, iubesc momentele astea!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #5030
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Daca vreti sa va moara **** de plictiseala si sa va ia neuronul la misto toata viata, aveti serialul Chambers, pe jegflix. 4/10. Nu neg, incepe cat de cat, plus Uma Thurman. Se slobozifică iremediabil pe parcurs, meh.

    Cu Trapped e alta treaba. E un nordic noir de 6 episoade, lungit aiurea la 10 pt ca islandezii au rabdare si celuloza de ars, nu au taiat boschetii la pubertate, ca la noi. Nu rateaza multe clisee, dar o face agreabil. Stiti voi, e cu politistul din capitala care vine la țara pt liniste sufleteasca, aer curat, demoni interiori si daca tot e p-acolo da cu grebla si peste cateva dosare, mai vechi si mai noi. M-a lovit la lingurica seria de autori nordici publicata la noi acum o vreme, deci in limbaj corporatist se poate spune ca am un bias aici. 7/10

  12. #5031
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Claule, tocmai ti-am vazut Cernobîlul! E bun, toate 3 la un loc = 3 ore!
    Nu a fost chiar asa hidoasa treaba in episodu 3 cand se desfasoara neutronu prin celuloza, a fost relativ cum ma asteptam, cred ca destul de realistic pictografiat. Mi-a placut.

    Ce pot sa spun si o spun inca de acu 2 ore de la finalul primului episod e ca daca eram eu in locul profesorului la acea prima intrunire cu Gorbaciov&CO, intr-adevar transpiram ca el p-acolo cand auzeam de grafitu prins de mana amaratului ala ce-a venit sa stinga "focu", diferenta e ca eu taceam dracu din gura cand toti au zis ca totul e ok, si dupa ce ieseam de-acolo fugeam ca dracu mancand pamantu din Rusia. Stiam ca in cateva ore vor afla ca nu e totul ok si ma vor trimite pe mine sa mor dreku acolo ca-s expert! Mearga altii!

    Dincolo de asta, vazusem un documentar acu 2-3 ani foarte frumos, serialul respecta in detaliu acel documentar dar ne si releva multe lucruri/amanunte extrem de fine ce atunci aia de au facut documentarul nu le stiau inca! Sacrificiul acelor oameni care cu buna stiinta au lucrat la salvarea milioanelor de vieti, printre care si a noastra a romanilor este unul ce nu cunoaste cuvant in dictionar, un fel de impresionant la puterea a 3 mii-a!


    PS: Daca vrei scarbosenie, cauta The Human Centipede 1, 2 si 3! Nu e nici ala destul de scarbos pentru mine, dar tie cred ca-ti va placea! Capitanu poate sa confirme!
    Last edited by Johnny D; 23rd May 2019 at 20:33.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #5032
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Claule, tocmai ti-am vazut Cernobîlul! E bun
    Vrei sa-ti arat si eu Alibecu'?
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  14. #5033
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Gay!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #5034
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Claule, tocmai ti-am vazut Cernobîlul! E bun, toate 3 la un loc = 3 ore!
    Nu a fost chiar asa hidoasa treaba in episodu 3 cand se desfasoara neutronu prin celuloza, a fost relativ cum ma asteptam, cred ca destul de realistic pictografiat. Mi-a placut.

    PS: Daca vrei scarbosenie, cauta The Human Centipede 1, 2 si 3! Nu e nici ala destul de scarbos pentru mine, dar tie cred ca-ti va placea! Capitanu poate sa confirme!
    Nu-s prea atras de scarbosenii, am vazut trailer-ul si nu m-a miscat deloc. Ca sa iti dau asa termen de comparatie, ma "panicheaza" mai repede o scena cum e aia din True Detective sezonul 3 cand il gaseste pe baiat mort cu mainile incrucisate pe piept in grota aia
    In schimb la catastrofa de la sovietici treaba a fost reala si putea sa iasa nasol pentru tot continentul. Au americanizat putin povestea cu creatza aia si pompierul dar na, stim si noi ca sexul vinde sunt curios ce mai urmeaza in sezoanele urmatoare.

  16. #5035
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Nu stiu daca vor mai fi sezoane dar cred ca vor mai fi 2 episoade. Sa le vedem si apoi mai discutam.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #5036
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Hai ca m-ati imbarligat sa merg la biblioteca, asa ca am facut niste cornete proaspete din ep 1 al Cernobîlului.

    Evident ca nu poate iesi din stereotipurile cu care sunt zugraviti sovieticii in filmele imperialiste. Deci, daca va asteptati la ceva superkalifragilistik, expect not. Practic, e un Dumb & Dumber la centrala nucleara. Ok, eu nu spun ca a fost asa, sau ca nu a fost asa. Oamenii se jucau de-a Dumnezeu acolo, mi-e greu sa cred ca aveau trafaletisti in primul 11. De la 'o echipa neexperimentata bla-bla' - via google-, se ajunge la dat cu bidineaua. Iese unul ars pe fata, mai trimitem unul. Iese si asta mucificat, mai trimitem 2. Hai, ba, ce **** mea e asta, Stan si Bran? Aia stateau pe pocalul sfant, se jucau cu chibriturile, dar nu cred ca nu erau constienti de materia de dedesubt. Deci, aici clar s-a cautat senzational. La 9.6 rating imdb, cred ca s-a si gasit

    Fiind ep 1, inca nu stiu daca se va merge strict pe dramatizare, ori se vor avansa si supozitii, teorii de autor (cum face Jfk, de ex, care nu se limiteaza la copypaste)

    Da, e forță cand o arde pe dramă, cu personaje care sunt atrase spre dezastru de miezul ala incandescent. Culoarul ala cu lumina obscura in care fiecare particula respirata iti lichefiaza maruntaiele. O simti in gaoz, e groasa

    E bun. V-am spus, prea tușat, prea...

  18. #5037
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Facut de americani, pana acum nu au insistat pe ale lor si mi se pare ca au si facut selectie faina la actori.

    Despre subiect inca nu stiu ce sa zic, vreau sa se termine serialul si apoi sa caut documentare sa vad cat de corect ne sunt prezentate intamplarile de atunci. Momentan mi-e greu sa cred ca se stiu toate adevarurile dar macar asa sa ne facem o idee

  19. #5038
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Tocmai urmaream o stire pe tv, in care, pe langa bla-blauri, se spunea ca Prunariu a zburat cu sovieticii ca sa faca poze pamantului din spatiu. Ba, da' chiar asa tampiti ne credeti? E retorica, desigur. Da, chiar asa. E un exemplu perfect la ce discutam mai sus.

    PS. Am vazut in distributie si o doamna care pișa ochii la mare arta. Apare mai incolo. Sper sa ma insel, distributia e solida pana acum. Emily Watson...pt mine e meh total, dar, na, sa vedem!

  20. #5039
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Capitane, ce dracu vii cu 1 episod, ce sa facem cu tine asa nepregatit!?
    Se accepta opinia dupa minim 3!


    Si da, si eu crezui 99.99% cand am auzit de el ca e rusnac, nu e, e american. Si e facut bine de tot. Faza cu necrezutu exploziei miezului e normala, miezul nu poate exploda in conditii normale. Cand au apasat butonul ala de abandon, ceva fix pe dos s-a intamplat, vom afla in ultimele episoade si ce! Dar in stadiu initial, nimeni nu-si putea imagina ca miezul a explodat, parea imposibil. De fapt inca nu-si pot explica ce conditii trebuie sa se intruneasca sa explodeze miezul. Faza tare a fost cand s-au dus si-au vazut miezul cu ochii lor. Eu le dadeam maxim 2 ore de supravietuit, nu stiu cum au rezistat peste o saptamana!


    Ala de-a tinut usa n-a trait apoi decat cateva zeci de minute, in usa aia erau deja radiatii de sute de mii de Roentgen, care l-au spart aproape instant in zona unde s-a rezemat de usa.
    Last edited by Johnny D; 25th May 2019 at 17:44.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #5040
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    Se uita cineva la Cernobyl? A scos HBO saptamana trecuta primul episod iar maine ar trebui sa apara al doilea. M-a prins primul episod, de urmarit detaliile de atunci si deciziile luate
    O capodopera. Un film dur, greu, aproape imposibil de inteles de cei care nu au cunoscut rigorile si mentalitatile comuniste.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •